Το κουτάβι μου δεν κοιμάται


Helen02

Member
20 Σεπτεμβρίου 2021
10
2
21
Καλημέρα σας, έχω μια απορία όσων αφορά το κουτάβι μου, είναι ένα ημιαιμο κουτάβι 2, 5 μηνών, δεν ξέρουμε τι ράτσα είναι οι γονείς του αλλά η μητέρα μας είπαν είναι γύρο στα 14 με 15 κιλακια, παρόλα αυτά όσοι τον βλέπουν τον κάνουν για Τζακ Ράσελ, - θα αφήσω φώτο κατω- θα ηθελα να ρωτήσω λοιπόν, το κουτάβι μου γιατί έχει τοοοσο ενέργεια? Το ρωτάω αυτό εμφανώς εντυπωσιασμενη καθώς έχω διαβάσει πολλές φορές ότι τα κουτάβια κοιμούνται 18 με 20 ώρες την ημέρα, και η ιδιοκτήτρια της φιλοζωικη που το πήραμε το ίδιο μας είπε <<Τρώει και κοιμάται μόνο >>, παρόλα αυτά τις τελευταίες μέρες μιας και έχει εξοικειωθεί με το σπίτι μας, τρέχει παντού και γενικά ζήτημα να κοιμάται 4 ώρες σπαστά, το βράδυ βέβαια δεν ξέρω τι κάνει αλλά όταν σηκωνομαστε για νερό το βράδυ πάντα είναι ξύπνιο, ήσυχο μεν αλλά ξύπνιο, Είναι λοιπόν λογικό το κουτάβι μου να έχει τοοοσο ενέργεια και να κοιμάται τόσο λίγο? Ή πρέπει να το κοιτάξω πιο σοβαρά? Σας ευχαριστώ πολύ

ΥΓ έχουμε ένα υφασμάτινο 'δωματιακι' που του έχουμε ένα κρεβατακι σεντονακι και γενικά είναι ήρεμα εκεί αλλά δεν πάει ποτέ και όταν το βάζουμε μέσα και το κλείνουμε κάνει τα πανδηνα για να βγει. Άρα το βράδυ κοιμάται χύμα στο σαλόνι (όχι στα δωμάτια μας καθώς έχουμε. Κλείσει τις πόρτες)
 

Attachments



GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα,

Το κουτάβι πιθανόν αρχίζει να ξεθαρρεύει και σε συνδυασμό με την τροφή που του δίνει ενέργεια έχεις αυτό το αποτέλεσμα...
Τα κουτάβια σε αυτή την ηλικία συνήθως είναι κάπως υποτονικά, αλλά ο κάθε σκύλος διαφέρει.
Πόσο τροφή του δίνεις;
 


Helen02

Member
20 Σεπτεμβρίου 2021
10
2
21
Καλησπέρα,

Το κουτάβι πιθανόν αρχίζει να ξεθαρρεύει και σε συνδυασμό με την τροφή που του δίνει ενέργεια έχεις αυτό το αποτέλεσμα...
Τα κουτάβια σε αυτή την ηλικία συνήθως είναι κάπως υποτονικά, αλλά ο κάθε σκύλος διαφέρει.
Πόσο τροφή του δίνεις;
Tonus του δίνω αλλά σκέφτομαι να την αλλάξω
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα και με το καλό το γλυκάκι σας!! Μια που είναι μικρό ακόμα, θα σας πρότεινα να το εκπαιδεύσετε σε ένα πάρκο, το οποίο μπορείτε να το κρατήσετε για πάρα πολύ καιρό μετά. Εκεί θα έχει τη φωλιά του, θα νιώθει ασφάλεια και σιγουριά, θα μπορέσετε να το εκπαιδεύσετε σιγά σιγά στην τουαλετα και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: θα είναι ασφαλές. Έίναι επικίνδυνο για ένα κουτάβι να είναι ελεύθερο μέσα στο σπίτι. Μπορεί να φάει διάφορα, να κάνει εμετό..Το βράδυ λέτε κλείνετε τις πόρτες σας. Αν θελήσει/πάθει κάτι πώς θα το ακούσετε? Εμάς είναι 20 μηνών, κοιμάται στο σαλόνι της εκτός πάρκου το βράδυ αλλά πάντα έχω πόρτα ανοιχτή για να έχω τον έλεγχο. Έχει τύχει πχ να τελειώσει το νερό της. Μην σας ανησυχεί που δεν κοιμάται το βράδυ. Αρκεί να είναι ήσυχο..σιγά σιγά θα βρει τους ρυθμούς του. Όταν μεγαλώσει και κοιμάται εκτός πάρκου, θα κάνει τις βόλτες του και θα ελέγχει τα δωμάτια μέσα στη νύχτα. Εμας έτσι κάνει: σηκώνεται, ελέγχει ένα-ένα δωμάτιο ότι είναι όλα καλά και γυρνάει στο κρεβατάκι της για ύπνο. Δοκιμάστε το πάρκο, με τον σωστό τρόπο βέβαια. Υπάρχουν και στο φορουμ και στο διαδίκτυο γενικότερα, τρόποι για να το εντάξετε στη ζωή του κουταβιού σωστά.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Έίναι επικίνδυνο για ένα κουτάβι να είναι ελεύθερο μέσα στο σπίτι. Μπορεί να φάει διάφορα, να κάνει εμετό..Το βράδυ λέτε κλείνετε τις πόρτες σας. Αν θελήσει/πάθει κάτι πώς θα το ακούσετε? Εμάς είναι 20 μηνών, κοιμάται στο σαλόνι της εκτός πάρκου το βράδυ αλλά πάντα έχω πόρτα ανοιχτή για να έχω τον έλεγχο
Συμφωνω.... δεν μπορω να φανταστω να κλεισω την πορτα στο δικο μου σκυλι που ειναι 3 χρονων... σε κουταβι ΟΥΤΕ θα μου περναγε ποτε απ'το μυαλο.... ενταξει, ξερω πως καποιοι ανθρωποι δεν θελουνε τα σκυλια τους στο δωματιο τους (προσωπικα δεν το καταλαβαινω αλλα γουστα ειν'αυτα), ομως εδω μιλαμε για θεμα ασφαλειας! και αν του ερθει και μασησει κανενα καλωδιο??? αν κανει τσισα του πανω σε καμια μπαλαντεζα?? και αλλα πολλα.....
το σκυλι το βραδυ ΠΟΤΕ με κλειστες πορτες ελευθερο στο σπιτι..... η θα ειναι σε κλουβακι/παρκο, η θα ειναι ανοιχτες οι πορτες των δωματιων...
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Συμφωνω.... δεν μπορω να φανταστω να κλεισω την πορτα στο δικο μου σκυλι που ειναι 3 χρονων... σε κουταβι ΟΥΤΕ θα μου περναγε ποτε απ'το μυαλο.... ενταξει, ξερω πως καποιοι ανθρωποι δεν θελουνε τα σκυλια τους στο δωματιο τους (προσωπικα δεν το καταλαβαινω αλλα γουστα ειν'αυτα), ομως εδω μιλαμε για θεμα ασφαλειας! και αν του ερθει και μασησει κανενα καλωδιο??? αν κανει τσισα του πανω σε καμια μπαλαντεζα?? και αλλα πολλα.....
το σκυλι το βραδυ ΠΟΤΕ με κλειστες πορτες ελευθερο στο σπιτι..... η θα ειναι σε κλουβακι/παρκο, η θα ειναι ανοιχτες οι πορτες των δωματιων...
Εμένα αυτό με τις ανοιχτές πόρτες μου έχει μείνει από όταν ήταν τα παιδιά μωρά..η νέλλη όμως, κουτάβι, με ξύπνησε μέσα στη νύχτα γιατί είχε φάει ένα παιχνίδι κι έκανε εμετό! χαζοί κι εμείς, είχαμε πάρει ακατάλληλο παιχνίδι, δεν ξέραμε κι αυτό ότι ήταν πιράνχας και την έπαθε τη ζημιά! Γενικά, ακόμα και τώρα, τα πρωϊνά που λείπουμε μένει στο πάρκο γιατί το προτιμάει. Δεν της αρέσει να μένει σπίτι μόνη της. Όταν μας βλέπει να ετοιμαζόμαστε να φύγουμε, πάει μόνη της στο πάρκο της που είναι μπροστά από ενα μεγάλο παράθυρο και της αρέσει να μένει εκεί. Έτσι έχω κι εγώ το κεφάλι μου ήσυχο!!
 


Helen02

Member
20 Σεπτεμβρίου 2021
10
2
21
Καλημέρα και με το καλό το γλυκάκι σας!! Μια που είναι μικρό ακόμα, θα σας πρότεινα να το εκπαιδεύσετε σε ένα πάρκο, το οποίο μπορείτε να το κρατήσετε για πάρα πολύ καιρό μετά. Εκεί θα έχει τη φωλιά του, θα νιώθει ασφάλεια και σιγουριά, θα μπορέσετε να το εκπαιδεύσετε σιγά σιγά στην τουαλετα και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: θα είναι ασφαλές. Έίναι επικίνδυνο για ένα κουτάβι να είναι ελεύθερο μέσα στο σπίτι. Μπορεί να φάει διάφορα, να κάνει εμετό..Το βράδυ λέτε κλείνετε τις πόρτες σας. Αν θελήσει/πάθει κάτι πώς θα το ακούσετε? Εμάς είναι 20 μηνών, κοιμάται στο σαλόνι της εκτός πάρκου το βράδυ αλλά πάντα έχω πόρτα ανοιχτή για να έχω τον έλεγχο. Έχει τύχει πχ να τελειώσει το νερό της. Μην σας ανησυχεί που δεν κοιμάται το βράδυ. Αρκεί να είναι ήσυχο..σιγά σιγά θα βρει τους ρυθμούς του. Όταν μεγαλώσει και κοιμάται εκτός πάρκου, θα κάνει τις βόλτες του και θα ελέγχει τα δωμάτια μέσα στη νύχτα. Εμας έτσι κάνει: σηκώνεται, ελέγχει ένα-ένα δωμάτιο ότι είναι όλα καλά και γυρνάει στο κρεβατάκι της για ύπνο. Δοκιμάστε το πάρκο, με τον σωστό τρόπο βέβαια. Υπάρχουν και στο φορουμ και στο διαδίκτυο γενικότερα, τρόποι για να το εντάξετε στη ζωή του κουταβιού σωστά.
Τον ελέγχουμε σταδιακά καθώς έχει παρέα μέχρι της 1:00 μετά ξυπνάει η μαμά στης 4.30 μετά ο μπαμπάς στης 6 και μετά εγώ στης 8 και μένουμε παρέα, γενικά δν τον αφήνουμε όλο το βράδυ μόνο του μόνο κάτι ώρες, σας είπα πιες, και γενικά το βράδυ καταλαβαίνει ότι είναι ώρα για ύπνο και ηρεμεί και αυτός κατά παααρα πολύ, ξαπλώνει παντού και δν ενθουσιάζεται τόσο αν δει εμένα να γυρνάω από μια βόλτα πχ.. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δν τον αφήνουμε από της 10 μέχρι της 10ντο πρωί μόνο του, αλλά η απορία μου ήταν άλλη, ως προς την υπερένταση που έχει όλη την άλλη μέρα, σας ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ για την διευκρίνηση με το παρκαρκι :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κάθε σκυλί έχει τα δικά του χαρακτηριστικά. Άλλα θα είναι ξάπλα 10ωρες άλλα θα είναι στο πόδι 10ωρες. Δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό σε αυτό που γράφεις.
Αν θες να "ηρεμήσει" θα πρέπει να εκπαιδευτεί.

Οσο για το άλλο περί πόρτες κλειστές. Για μένα το ιδανικό θα ήταν στο ίδιο δωμάτιο με σένα το βράδυ σε κρεϊτ. Αν συμπεριφέρεται σωστά τότε κάποια στιγμή ελεύθερο στο δωμάτιο. Αν πάει καλά αυτό τότε ανοίγεις πόρτα. Μετά από καιρό δίνεις το ελεύθερο για όλο το σπίτι.
Ο σκοπός είναι να μη ξεκινήσει κάτι που δεν θες. Για παράδειγμα να δαγκώνει έπιπλα όσο κοιμάσαι. Είναι πιο εύκολο να το πας σταδιακά και να χτίσεις το σκυλί παρά να το αφήσει ελεύθερο και μετά να πρέπει να διορθώσεις
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Οσο το αφήνεις ανεξελεγκτο να τρεχει θα το πιάνει υπερένταση και θα συνεχίζει ντουρασελ, σαν τα μικρα παιδιά ενα πράγμα.:D

Το κουταβι καλο ειναι να έχει ενα πρόγραμμα γενικά, βοηθά και στη ρυθμιση της τουαλέτας και στη εντασή του. Για παραδειγμα 1 ωρα ελευθερο μεν αλλα με επιβλεψη τουαλετα/φαι/παιχνίδι μετα πάρκο υπνο 2-3 ωρες, μετα ξανα εξω τουαλέτα/παιχνιδι, μετα υπνο 2-3 ωρες. Κλαινε δε κλαίνε. Ο χωρος που θα τον βάζετε για διαλείματα υπνου την ημέρα σε ενα αλλο δωμάτιο ήσυχο να μη σας βλέπει. Θα κλάψει λίγο αλλα μετα οταν δε θα του περάσει θα βαρεθεί , θα κοιμηθεί.

Το υφασμάτινο πάρκο του Jumbo δε θα κρατήσει το μικρό , ουτε γατάκι δε κρατάει, καλυτερα μεταλλικό ψηλό πχ 80 εκατοστα ύψος ή κρεητ.

ΥΣ. Οτι ωρα και να σηκωθείς θα το βλέπεις ξύπνιο, τα σκυλάκια ανοιγουν τα μάτια με το παραμικρό.:giggle:
 


Helen02

Member
20 Σεπτεμβρίου 2021
10
2
21
Οσο το αφήνεις ανεξελεγκτο να τρεχει θα το πιάνει υπερένταση και θα συνεχίζει ντουρασελ, σαν τα μικρα παιδιά ενα πράγμα.:D

Το κουταβι καλο ειναι να έχει ενα πρόγραμμα γενικά, βοηθά και στη ρυθμιση της τουαλέτας και στη εντασή του. Για παραδειγμα 1 ωρα ελευθερο μεν αλλα με επιβλεψη τουαλετα/φαι/παιχνίδι μετα πάρκο υπνο 2-3 ωρες, μετα ξανα εξω τουαλέτα/παιχνιδι, μετα υπνο 2-3 ωρες. Κλαινε δε κλαίνε. Ο χωρος που θα τον βάζετε για διαλείματα υπνου την ημέρα σε ενα αλλο δωμάτιο ήσυχο να μη σας βλέπει. Θα κλάψει λίγο αλλα μετα οταν δε θα του περάσει θα βαρεθεί , θα κοιμηθεί.

Το υφασμάτινο πάρκο του Jumbo δε θα κρατήσει το μικρό , ουτε γατάκι δε κρατάει, καλυτερα μεταλλικό ψηλό πχ 80 εκατοστα ύψος ή κρεητ.

ΥΣ. Οτι ωρα και να σηκωθείς θα το βλέπεις ξύπνιο, τα σκυλάκια ανοιγουν τα μάτια με το παραμικρό.:giggle:
Ευχαριστώ πολύ :)
 
  • Like
Reactions: medusa


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Οτι ωρα και να σηκωθείς θα το βλέπεις ξύπνιο, τα σκυλάκια ανοιγουν τα μάτια με το παραμικρό.
Και επίσης ροχαλίζουν με τα μάτια ανοιχτά...αυτό αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα!!!
 
  • Haha
Reactions: Helen02 and medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3