Το κουτάβι μου τρώει τα φυτά στο μπαλκόνι


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Με τα ανθρωπομωρα,οκ τα κατάφερα... έχω μεγαλώσει μια κορακλα 16 ετών τώρα..με το νέο σκυλομωρο μου όμως... βοήθεια... Στις 16 Μαϊου κλείνει τους τρεις μήνες.. Είναι Γκριφον-Μαλτεζ ( μάλλον) Ακούει στο όνομα της, έρχεται στο έλα, έχει μάθει τις εντολές "κάτσε" "ξάπλα" και " μείνε".... Βγαίνουμε στο μπαλκόνι και θέλει να φάει ότι φυτό υπάρχει στις γλάστρες, μαζί και το χώμα... Την φωνάζω με το όνομα της "έλα" για να την πάρω από εκεί,της πάω τα παιχνίδια της, κάνω διάφορους ήχους τίποτα.. κάποιες φορές σταματάει όταν μπω μέσα στο σπίτι..(με ακολουθεί παντού) άλλες φορές τρέχει ξανά στην γλάστρα.. Έχω περιφράξει τις γλάστρες λές καί είναι θανατοποινίτες.. Όταν την σηκώνω και την παίρνω μέσα στο σπίτι ή την μαλώνω, εκνευρίζεται και θέλει να φάει όλο το σπίτι... Καναπέδες, ντουλάπια κλπ.. μαζί και τα χέρια και τά πόδια μου.. μήπως έχετε καμία συμβουλή ή λίγα λόγια συμπαράστασης..
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Λίγα λόγια συμπαράστασης λοιπόν...:giggle:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να σου ζήσει το κουτάβι!

Υπομονή. Πολύ υπομονή.

Ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω, για γενικές οδηγίες:

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Γιατί λες "μάλλον γκριφόν-μαλτέζ"; Το βρήκατε το σκυλάκι ή είναι από φιλοζωική;
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
View attachment 72780
Λίγα λόγια συμπαράστασης λοιπόν...:giggle:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να σου ζήσει το κουτάβι!

Υπομονή. Πολύ υπομονή.

Ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω, για γενικές οδηγίες:

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Γιατί λες "μάλλον γκριφόν-μαλτέζ"; Το βρήκατε το σκυλάκι ή είναι από φιλοζωική;
Ευχαριστώ πολύ!!! Όχι μου το έδωσε μια γνωστή... Αυτή μου είπε πως είναι η "ράτσα" τών γονιών... περιμένω να μεγαλώσει για να το πω με σιγουριά..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
To πρώτο-πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε με τα φυτά είναι να ελέγξουμε ποια είναι τοξικά για τους σκύλους - γάτες μας.

Ενδεικτικά:
  • Kισσός: Θανατηφόρα δηλητηριώδης για γάτες και σκύλους.
  • Κρίνος: Θανατηφόρο για γάτες, ακόμη και αν ακουμπήσουν πάνω του και στη συνέχεια γλυφτούν, όχι μόνο να το φάνε.

Δες τι φυτά έχεις και ψάξε για καθένα αν είναι τοξικό για σκύλους. Ό,τι είναι επικίνδυνο το πετάς από το μπαλκόνι χωρίς δεύτερη σκέψη.

Θα πρέπει να διασταυρώσεις την επικδυνότητα σε 2-3 sites για καθένα και να γκουγκλάρεις συνήθως με την επίσημη ονομασία του φυτού. Μια καλή αρχή είναι εδώ: Toxic and Non-Toxic Plants
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
To πρώτο-πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε με τα φυτά είναι να ελέγξουμε ποια είναι τοξικά για τους σκύλους - γάτες μας.

Ενδεικτικά:
  • Kισσός: Θανατηφόρα δηλητηριώδης για γάτες και σκύλους.
  • Κρίνος: Θανατηφόρο για γάτες, ακόμη και αν ακουμπήσουν πάνω του και στη συνέχεια γλυφτούν, όχι μόνο να το φάνε.

Δες τι φυτά έχεις και ψάξε για καθένα αν είναι τοξικό για σκύλους. Ό,τι είναι επικίνδυνο το πετάς από το μπαλκόνι χωρίς δεύτερη σκέψη.

Θα πρέπει να διασταυρώσεις την επικδυνότητα σε 2-3 sites για καθένα και να γκουγκλάρεις συνήθως με την επίσημη ονομασία του φυτού. Μια καλή αρχή είναι εδώ: Toxic and Non-Toxic Plants
Το έχω κάνει ήδη... Τα φυτά μου είναι αλοες και μία κρασουλα..τα έχω όλα περιφραγμένα με αυτό το πλαστικό πλέγμα που βάζουμε στα μπαλκόνια.. γιατί διάβασα πώς καί τα δύο μπορεί να προκαλέσουν εμετούς και λήθαργο... η cherry επιμένει να προσπαθεί να τα φτάσει... και από τον αέρα κάποια φύλλα της κρασουλας πέφτουν κάτω...γι αυτό αγχώνομαι... Άρα μάλλον η λύση είναι μονόδρομος? Όχι φυτά? Τουλάχιστον αυτά που έχω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Το έχω κάνει ήδη... Τα φυτά μου είναι αλοες και μία κρασουλα..τα έχω όλα περιφραγμένα με αυτό το πλαστικό πλέγμα που βάζουμε στα μπαλκόνια.. γιατί διάβασα πώς καί τα δύο μπορεί να προκαλέσουν εμετούς και λήθαργο... η cherry επιμένει να προσπαθεί να τα φτάσει... και από τον αέρα κάποια φύλλα της κρασουλας πέφτουν κάτω...γι αυτό αγχώνομαι... Άρα μάλλον η λύση είναι μονόδρομος? Όχι φυτά? Τουλάχιστον αυτά που έχω.

προσεχε το πλεγμα, μπορει να το μασησει και αυτο αν εχει μεγαλη επιμονη !!!! Το εκανε ο δικος μου μωρο και ξερναγε μετα πλαστικα κομματια σαν σταυρους, δεν ειναι οτι καλυτερο.

εγω τα κρεμασα ολα με βασεις μεταλλικες απο την κουπαστη και ειχα το κεφαλι μου ησυχο. Η δικια σου δε θα φτανει σιγουρα εκει πανω. Μεγαλώνοντας δε θα τα τρωει επισης λογικα, ειναι τωρα στη φαση κουταβισιας περιεργειας, τασης μασηματος.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το έχω κάνει ήδη... Τα φυτά μου είναι αλοες και μία κρασουλα..τα έχω όλα περιφραγμένα με αυτό το πλαστικό πλέγμα που βάζουμε στα μπαλκόνια.. γιατί διάβασα πώς καί τα δύο μπορεί να προκαλέσουν εμετούς και λήθαργο... η cherry επιμένει να προσπαθεί να τα φτάσει... και από τον αέρα κάποια φύλλα της κρασουλας πέφτουν κάτω...γι αυτό αγχώνομαι... Άρα μάλλον η λύση είναι μονόδρομος? Όχι φυτά? Τουλάχιστον αυτά που έχω.
Bάλε αυτά τα 2 κρεμαστά ψηλά να μην τα φτάνει και βάλε στο πάτωμα ωραιότατα αρωματικά που και μπορεί να τα τρώει ο σκύλος και είναι χρήσιμα και στην κουζίνα, βασιλικος, δυόσμος, μαιντανός, σέλινο κλπ.
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Bάλε αυτά τα 2 κρεμαστά ψηλά να μην τα φτάνει και βάλε στο πάτωμα ωραιότατα αρωματικά που και μπορεί να τα τρώει ο σκύλος και είναι χρήσιμα και στην κουζίνα, βασιλικος, δυόσμος, μαιντανός, σέλινο κλπ.
Έχουμε ανακαίνιση εξωτερικού χώρου λοιπόν..:giggle:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf