Το λουρί


Lefty!

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
51
48
33
Παιδιά είναι το πρώτο μου ποστ όποτε πολλά πράγματα μπορεί να τα έχω θαλασσωσει. Τεσπα έχω ένα 4μηνο μπασταρδακι ημιαιμο και είναι επιθετικό με τα σκυλιά όταν είναι με το λουρί του ... Μόλις το βγάζω παίζει και χαλαρώνει , αλλιώς αμύνεται γαβγίζοντας και τραβιέται πίσω... Καμία συμβουλή ;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ειναι επιθετικό ή αμυνεται; τα αναφερεις και τα δυο...
Ειναι πολυ μικρο ακομα οποτε μπορεις να ζητησεις βοήθεια αππ εναν εκπαιδευτη κ μαθεις εγκαιρως να διαβαζεις κ να χειριζεσαι το σκυλο σου, τον οποιο περιμενουμε να μας παρουσιάσεις!
Welcome
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλώς ήρθες είναι μωρουλάκι ακόμα, επομένως μπορείς εύκολα να τ διορθώσεις. Πρόταση μου είναι ν είσαι ήρεμη τ λουρί κοντά σου κ αν γίνεται ν ζητάς από τν κάτοχο του άλλου σκύλου ν επιτρέπει στο δικό σου ν τν μυρίσει πρώτος. Ο σκύλος δεμένος νοιώθει πιο περιορισμένος (πάντα με λουρί πρέπει ν είναι στη βόλτα, λυτός σε πάρκο μόνο) από άποψη ν κινηθεί.
 


Lefty!

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
51
48
33
Ειναι επιθετικό ή αμυνεται; τα αναφερεις και τα δυο...
Ειναι πολυ μικρο ακομα οποτε μπορεις να ζητησεις βοήθεια αππ εναν εκπαιδευτη κ μαθεις εγκαιρως να διαβαζεις κ να χειριζεσαι το σκυλο σου, τον οποιο περιμενουμε να μας παρουσιάσεις!
Welcome
Αμυνεται μπορεί να μυριστούνε αν το άλλο σκυλί ειναι ήρεμο αλλά με κάθε απότομη κινοση το δικό μου τρέχει πίσω και τελικά μπορεί και να δαγκώσει
 


Lefty!

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
51
48
33
Ευ
Καλώς ήρθες είναι μωρουλάκι ακόμα, επομένως μπορείς εύκολα να τ διορθώσεις. Πρόταση μου είναι ν είσαι ήρεμη τ λουρί κοντά σου κ αν γίνεται ν ζητάς από τν κάτοχο του άλλου σκύλου ν επιτρέπει στο δικό σου ν τν μυρίσει πρώτος. Ο σκύλος δεμένος νοιώθει πιο περιορισμένος (πάντα με λουρί πρέπει ν είναι στη βόλτα, λυτός σε πάρκο μόνο) από άποψη ν κινηθεί.[/QUOT thanks για την βοήθεια
 

Attachments





myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλημέρα!

Η δική μου συμβουλή είναι να πλησιάζετε τα άλλα σκυλιά μέχρι εκεί που το κουτάβι σου είναι ήρεμο, δεν είναι ανάγκη να πηγαίνετε κοντά όσο δεν το αντέχει. Σιγά σιγά μειώνεις την απόσταση και το επιβραβεύεις όσο είναι ήρεμο. Όταν καταλάβεις ότι αρχίζει να στρεσσάρεται, ήρεμα κι ωραία γυρίζεις απ' την άλλη και φεύγετε. Το κάθε σκυλί θέλει τον χρόνο του για να συνηθίσει τις καινούριες καταστάσεις και το να το πιέσεις να συναναστραφεί με άλλα σκυλιά ίσως να μην βγει σε καλό. Με το μαλακό. Και προσπάθησε να αποφύγεις τα μέρη που συχνάζουν πολλά σκυλιά και κυρίως λυτά.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Lefty!

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
51
48
33
Καλημέρα!

Η δική μου συμβουλή είναι να πλησιάζετε τα άλλα σκυλιά μέχρι εκεί που το κουτάβι σου είναι ήρεμο, δεν είναι ανάγκη να πηγαίνετε κοντά όσο δεν το αντέχει. Σιγά σιγά μειώνεις την απόσταση και το επιβραβεύεις όσο είναι ήρεμο. Όταν καταλάβεις ότι αρχίζει να στρεσσάρεται, ήρεμα κι ωραία γυρίζεις απ' την άλλη και φεύγετε. Το κάθε σκυλί θέλει τον χρόνο του για να συνηθίσει τις καινούριες καταστάσεις και το να το πιέσεις να συναναστραφεί με άλλα σκυλιά ίσως να μην βγει σε καλό. Με το μαλακό. Και προσπάθησε να αποφύγεις τα μέρη που συχνάζουν πολλά σκυλιά και κυρίως λυτά.
Ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Reactions: myEnzo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf