Το νέο μου απόκτημα η Ζήνα


katsito

New Member
10 Ιανουαρίου 2022
3
21
Αθήνα
Πριν 2 χρόνια και καθώς επέστρεφα οδηγώντας στην εθνική οδό από βόρεια Ελλάδα είδα ένα κουταβάκι στην μέση του δρόμου όπου πέρασα από πάνω του. Σταμάτησα το αυτοκίνητο και βγήκα έξω να δώ αν το σκότωσα. Ευτυχώς ήταν μια χαρά και καθώς με κοίταζε απορημένο το σήκωσα και το βάστηξα στη παλάμη μου. Τα ματάκια του ήταν ακόμα θολά. Τα αυτιά του ήταν κομμένα. Δεν μπόρεσα να καταλάβω από πού βγήκε μέσα στην εθνική οδό ή αν κάποιος το πέταξε εκεί. Τέλος πάντων το έφερα στην Αθήνα όπου και μένω, το πήγα στον κτηνίατρο όπου και το περιποιήθηκε (αυτός μου είπε ότι τα αυτιά του ήταν κομμένα) αλλά δεν μπορούσε να καταλάβει τι φυλή ήταν. Μου είπε βέβαια ότι θα γινόταν μεγαλόσωμο. Αργότερα και καθώς μεγάλωνε και σχηματιζόταν τότε μου είπαν ότι η σκυλίτσα είναι ένα τσοπανόσκυλο Κανγκάλ. Τώρα είναι 22 μηνών και είναι 60 κιλά, πάρα πολύ δυνατό και αρκετά άγριο όταν πρόκειται να προστατέψει.
Το όνομα αυτής είναι Ζήνα έχει ύψος στους ώμους 78cm και όταν σηκώνεται στα πίσω πόδια φτάνει σε ύψος 1.80.
Εκτός απο την Ζήνα έχω και την Λίζα μία άλλη σκυλίτσα 35 κιλά, όπου και αυτήν την μάζεψα απο τον δρόμο 14 χρόνια
πριν.

.Ζήνα 17-01-2022 Στειρωμένη .jpgZena 06_07_2021.jpgΖήνα Μάρτιος 2020.jpg
 






Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Σε διαμέρισμα ζεί? Πως είναι η συμβίωση με ένα τέτοιο σκυλί σε πόλη?
Τρομερή φαίνεται, το στήσιμό της στη φωτό που κάθεται δείχνει μεγάλη αυτοπεποίθηση. Πως τα πηγαίνει με άλλα σκυλιά?
 
  • Like
Reactions: katsito


katsito

New Member
10 Ιανουαρίου 2022
3
21
Αθήνα
Σε διαμέρισμα ζεί? Πως είναι η συμβίωση με ένα τέτοιο σκυλί σε πόλη?
Τρομερή φαίνεται, το στήσιμό της στη φωτό που κάθεται δείχνει μεγάλη αυτοπεποίθηση. Πως τα πηγαίνει με άλλα σκυλιά?
Ναι ζει σε διαμέρισμα όπως και η άλλη η σκύλα που έχω. Τα σκυλιά προσαρμόζονται πολύ εύκολα σε οποιαδήποτε συνθήκη διαβίωσης. Κανένα πρόβλημα. Βέβαια υπάρχει ένας μεγάλος κήπος και τα αφήνω πότε-πότε να τρέχουν και να παίζουν. Η Ζήνα (το κανγκάλ) είναι πολύ δύσκολο σκυλί και χρειάζεται πολύ υπομονή και πολλές ώρες εκπαίδευσης και καθώς μεγαλώνει σοβαρεύει και γίνεται όλο και ποιο πολύ συνεργάσιμη και προπαντός κοινωνική. Τώρα όσο αναφορά με τα άλλα σκυλιά είναι ήρεμη εκτός και αν κάποιο δείξει επιθετική συμπεριφορά οπότε και αγριεύει πολύ. Δεν αφήνει ξένο άνθρωπο να με πλησιάσει καθώς είναι πολύ προστατευτική και όταν είμαστε σε βόλτα πάντα ελέγχει μπρός και πίσω μήπως και υπάρξει κάποια απειλή. Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ καλό σκυλί, πάρα πολύ καλός φύλακας χώρου αλλά και φοβερός σωματοφύλακας. Δεν σε νοιάζει τίποτα με ένα τέτοιο σκυλί δίπλα σου.
 
  • Like
Reactions: Castro48 and Orjo


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Δεν αφήνει ξένο άνθρωπο να με πλησιάσει καθώς είναι πολύ προστατευτική και όταν είμαστε σε βόλτα πάντα ελέγχει μπρός και πίσω μήπως και υπάρξει κάποια απειλή.
Αν εσύ θέλεις να σε πλησιάσει κάποιος ξένος θα το επιτρέψει? Τα ποιμενικά είναι γνωστά για τον ανεξάρτητο τρόπο σκέψης τους και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που τέτοιου τύπου σκυλιά έχουν αποφασίσει οτι ο άνθρωπός τους χρειαζόταν περισσότερη προστασία απο όση μπορούσε να αντέξει.

Είχα συναντήσει πριν χρόνια στη Σάμο ενα θηλυκό κάνγκαλ που είχε έρθει απο απέναντι για να προστατεύει ζώα απο τα τσακάλια και είχα εντυπωσιαστεί με τη συμπεριφορά της, με είχε ακολουθήσει βάζοντας το σώμα της ανάμεσα σε εμένα και το κοπάδι απο όταν είχα μπει στο πεδίο δράσης της περπατώντας ήρεμα δίπλα μου, κάθησε και με περίμενε όσο μιλούσα με τον ιδιοκτήτη, και μετά με συνόδευσε μέχρι να απομακρυνθώ απο τα ζώα. Απο τότε έχω διαβάσει τα πάντα για τη ράτσα (είμαι γενικά nerd με τα ποιμενικά) και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην αποκτήσω κάποιο μιας και ξέρω πως αυτά που προέρχονται απο τις συγκεκριμένες γραμμές χρειάζονται οπωσδήποτε να έχουν εργασιακά καθήκοντα.
 
  • Like
Reactions: mareco


katsito

New Member
10 Ιανουαρίου 2022
3
21
Αθήνα
Αν εσύ θέλεις να σε πλησιάσει κάποιος ξένος θα το επιτρέψει? Τα ποιμενικά είναι γνωστά για τον ανεξάρτητο τρόπο σκέψης τους και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που τέτοιου τύπου σκυλιά έχουν αποφασίσει οτι ο άνθρωπός τους χρειαζόταν περισσότερη προστασία απο όση μπορούσε να αντέξει.

Είχα συναντήσει πριν χρόνια στη Σάμο ενα θηλυκό κάνγκαλ που είχε έρθει απο απέναντι για να προστατεύει ζώα απο τα τσακάλια και είχα εντυπωσιαστεί με τη συμπεριφορά της, με είχε ακολουθήσει βάζοντας το σώμα της ανάμεσα σε εμένα και το κοπάδι απο όταν είχα μπει στο πεδίο δράσης της περπατώντας ήρεμα δίπλα μου, κάθησε και με περίμενε όσο μιλούσα με τον ιδιοκτήτη, και μετά με συνόδευσε μέχρι να απομακρυνθώ απο τα ζώα. Απο τότε έχω διαβάσει τα πάντα για τη ράτσα (είμαι γενικά nerd με τα ποιμενικά) και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην αποκτήσω κάποιο μιας και ξέρω πως αυτά που προέρχονται απο τις συγκεκριμένες γραμμές χρειάζονται οπωσδήποτε να έχουν εργασιακά καθήκοντα.
Λοιπόν, η σκύλα τώρα είναι περίπου 2 ετών. Πριν ένα–ενάμιση χρόνο δεν άφηνε κανέναν άγνωστο να με πλησιάσει ή και να μου μιλήσει ακόμα. Μίλαγα βέβαια με τον άνθρωπο από απόσταση (ακόμη και με φίλους μου όπου βέβαια το σκυλί δεν το ήξερε αυτό) αλλά με πολλά γαυγίσματα (Το γαύγισμα είναι μία προειδοποίηση για να απομακρυνθεί ο ξένος και όχι κατ’ ανάγκη να δαγκώσει ή να κάνει ζημιά). Τώρα όμως το σκυλί έχει ηρεμήσει πάρα πολύ και ναι τώρα μιλάω άνετα με οποιονδήποτε. Τώρα αφήνει κάποιον να με πλησιάσει πολύ κοντά και να συνομιλούμε χωρίς να επεμβαίνει το σκυλί, αλλά βλέπω ότι η σκύλα δεν τον αφήνει από τα μάτια της καθόλου παρακολουθώντας κάθε του κίνηση και αλλά και την ένταση της φωνής του. Να σου πώ και κάτι άλλο γι αυτό το σκυλί. Το Κανγκάλ όταν θεωρήσει κάποια απειλή το πρώτο που κάνει είναι προειδοποίηση έσω γαυγίσματος. Ποτέ δεν επιτίθεται αμέσως. Πίστεψε με ότι το γαύγισμα του Κανγκάλ είναι πάρα πολύ δυνατό, πολύ μπάσο και εκκωφαντικό, οπότε και αποτρεπτικό. Εάν η απειλή δεν συνετιστεί και επιμείνει, τότε γρυλίζει - μουγκρίζει και αν και με την δεύτερη προειδοποίηση του μουγκρητού δεν απομακρυνθεί τότε παίρνει σειρά η επίθεση και η εξουδετέρωση της απειλής με συνοπτικές διαδικασίες. Ναι είναι ένα πολύ καλό και άριστο σκυλί για σωματιφυλακή αλλά είναι και ένα πάρα πολύ δύσκολο σκυλί για κάποιον που δεν έχει πείρα σε μεγαλόσωμα σκυλιά.
 


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Ναι είναι ένα πολύ καλό και άριστο σκυλί για σωματιφυλακή αλλά είναι και ένα πάρα πολύ δύσκολο σκυλί για κάποιον που δεν έχει πείρα σε μεγαλόσωμα σκυλιά.
Η σωματοφυλακή (δηλαδή η προστασία απο ανθρώπους) δεν θα έλεγα πως είναι ένα απο τα βασικά χαρακτηριστικά των καθαρόαιμων Kangal, είναι όμως των Malakli. Στην Ελλάδα πιστεύω τα περισσότερα "Kangal" έχουν και αίματα απο Malakli αν κρίνω απο το σουλούπι, το μέγεθός, τα κιλά και τη συμπεριφορά τους.

Στην Τουρκία συνήθως χρησιμοποιούν τα Kangal στα κοπάδια επειδή είναι γρήγορα και ευκίνητα με επιθετικότητα απέναντι σε ζώα εισβολείς (σκυλιά καταδίωξης) και τα Malakli που είναι πιο βαριά, δυσκίνητα και άγρια σκυλιά σαν σκυλιά προστασίας ή μαντρόσκυλα μιας και χαρακτηρίζονται απο μεγαλύτερη επιθετικότητα απέναντι σε ανθρώπους. Οι μίξεις αυτών των δυο ειδών συνήθως προορίζονται δυστυχώς για κυνομαχίες, προσπαθώντας με το αίμα των Kangal να δώσουν ευελιξία και αντοχή στα ογκώδη και πολύ δυνατά Malakli.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf