Το νευρικο κουτάβι .


vana__

Member
7 Απριλίου 2020
7
6
26
Χαίρε και υγιαινε!
Παιδια θα είμαι συνοπτική. Πριν μία εβδομάδα μπήκε στην οικογένεια ένας ημιαιμος τσοπανακος 2 μηνών. Περα απο κούκλος είναι κ πολύ έξυπνος. Μέσα σε μία εβδομάδα εμαθε Ελα, κατσε,χέρι, ξαπλα, τούμπα και πιασ'το. Δεν έμαθε όμως ακόμα το πιο σημαντικό, να μην δαγκώνει. Παρα τ μη που του έχω πει, τις αδιάφοριες που του έχω δείξει αυτός συνεχίζει να κάνει το κομμάτι του. Μάλιστα αν του πεις έντονα μη ή σταμάτα τρελενεται κ κανει επίθεση πλέον. Κατι αλλο που τον κάνει έτσι επιθετικο, είναι τ παιχνίδια του. Κυριαρχικος τύπος! Τη μπάλα δεν την κυνηγάει εύκολα,.
απο μικρός ξεχώριζε απο τ αδερφια του. Οι γονείς του ήταν μέλι μέλι κ τηγανίτα τίποτα άπ έξω Χαλαγαν τον κόσμο και μόλις έμπαινες μέσα κ πήγαινες να τα χαιδεψεις, έφευγαν φοβισμενα. Διαλέξαμε αυτον γιατί ήταν πιο κοινωνικός κ ανεξάρτητος απο τ αδέρφια του. Θεωρώ ότι ένα σκυλί με φοβίες μπορεί να γίνει πιο επικίνδυνο απο ένα με αυτοπεποίθηση σε στιγμές που δεν πρέπει να γίνει.
Πριν από αυτον είχαμε έναν καθαρόαιμο γ. Π. Φυλακας κ αυτος, εμμονικος με γάτες, "περίεργος" με τ πάντα γύρω του άλλα πανέξυπνος, καλα εκπαιδευμένος κ πολύ υπακουος. Το μη ήταν μη. Σαν κουτάβι έκανε ζημιές, δαγκωνε για παιχνίδι αλλά αν του έλεγες μη θα
άκουγε.
Είπα να γράψω εδω για να μου πείτε αν αναγνωρίζετε αυτη τη συμπεριφορά κ σε δικα σας κουτάβια. Γιατί είναι τσαντίλας? Πως το αντιμετωπιστε κ ποια είναι η εξέλιξη των κουτάβιων αυτων σήμερα.
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλημερα κουκλος να τον χαιρεσαι! "Το νευρικο κουταβι" που το ειδες; Κανονικος κουταβος ειναι αυτος που περιγραφεις. Ολα παιρνουν απο αυτη τη φαση θα εξελιχθει φυσιολογικοτατα μην φοβασαι. Αλλα εχεις πολυυυυυυ δρομο και δαγκωμα ακομα, οποτε υπομονη...πολυ υπομονη...λιγοι μηνες ειναι θα περασουν...
Αυτο που λες οτι φορτωνει οταν τον μαλωνεις(μου αρεσει αυτο) κι αυτο στο προγραμμα ειναι. Προσπαθει να σε εκπαιδευσει οπως προσπαθεις και εσυ. Αν δει οτι κανεις πισω και φοβασαι οταν δειχνει τα δοντια του, θα το θυμαται αυτο και θα το παιζει αυτο το χαρτι οποτε θελει να κερδισει κατι. Μην του δινεις σημασια σε αυτες τις χαζομαρες οσο μπορεις. Οταν το παρακανει τον μαλωνεις και τον περιοριζεις για οσο χρειαστει να ηρεμησεις εσυ. Μολις τον απελευθερωσεις θα ξανακανει τα ιδια που εκανε πριν τον μπουζουριασεις.....
Καλη δυναμη ολα θα πανε καλα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αυτό ακριβώς θα έγραφα κι εγώ.
Δεν είναι νευρικό. Φυσιολογικό είναι.

Να σας ζήσει ο μικρούλης. Κούκλος είναι. Κάντε υπομονή, μην εκνευρίζεστε γιατί δεν έχει νόημα, προστατεύστε όποιο κομμάτι κρέας σας πονάει όταν δαγκώνει :LOL: και κάποτε θα μεγαλώσει και καλώς εχόντων, θα το σταματήσει. Από αιματοκρίτη πως πάτε στην οικογένεια; :ROFLMAO:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Να σου ζησει ! κουκλακι!

Αυτα τα κοφτερα δοντακια ειναι αξεχαστα! Υπομονη οταν λεμε....υπολογισε κανα 4μηνο ακομα ! θα χρησιμοποιει αρκετα τα καρφακια δοντακια του μεχρι να αλλαξει στα κανονικα , μωρακι ειναι μωρε!
Τωρα το χειμωνα καλα ειναι με τα μακρυμανικα.... Που να ερθει και καλοκαιρι! :LOL: :LOL: :LOL:
 
Last edited:


vana__

Member
7 Απριλίου 2020
7
6
26
Αυτό ακριβώς θα έγραφα κι εγώ.
Δεν είναι νευρικό. Φυσιολογικό είναι.

Να σας ζήσει ο μικρούλης. Κούκλος είναι. Κάντε υπομονή, μην εκνευρίζεστε γιατί δεν έχει νόημα, προστατεύστε όποιο κομμάτι κρέας σας πονάει όταν δαγκώνει :LOL: και κάποτε θα μεγαλώσει και καλώς εχόντων, θα το σταματήσει. Από αιματοκρίτη πως πάτε στην οικογένεια; :ROFLMAO:
 


vana__

Member
7 Απριλίου 2020
7
6
26
Καλημερα κουκλος να τον χαιρεσαι! "Το νευρικο κουταβι" που το ειδες; Κανονικος κουταβος ειναι αυτος που περιγραφεις. Ολα παιρνουν απο αυτη τη φαση θα εξελιχθει φυσιολογικοτατα μην φοβασαι. Αλλα εχεις πολυυυυυυ δρομο και δαγκωμα ακομα, οποτε υπομονη...πολυ υπομονη...λιγοι μηνες ειναι θα περασουν...
Αυτο που λες οτι φορτωνει οταν τον μαλωνεις(μου αρεσει αυτο) κι αυτο στο προγραμμα ειναι. Προσπαθει να σε εκπαιδευσει οπως προσπαθεις και εσυ. Αν δει οτι κανεις πισω και φοβασαι οταν δειχνει τα δοντια του, θα το θυμαται αυτο και θα το παιζει αυτο το χαρτι οποτε θελει να κερδισει κατι. Μην του δινεις σημασια σε αυτες τις χαζομαρες οσο μπορεις. Οταν το παρακανει τον μαλωνεις και τον περιοριζεις για οσο χρειαστει να ηρεμησεις εσυ. Μολις τον απελευθερωσεις θα ξανακανει τα ιδια που εκανε πριν τον μπουζουριασεις.....
Καλη δυναμη ολα θα πανε καλα!


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή βλέπω ότι ξέρεις απο τη Ρατσα θέλω να μου πεις τη γνώμη σου για κάτι. Όταν πηγαίνω για τρέξιμο τον παιρνω μαζί μου για βόλτα ή παιζω μαζί του με το μπαλάκι όλοι αναρωτιουνται γιατι πήρα ένα τέτοιο σκυλι, γιατί παίζω μαζί του ή γιατί τον εκπαιδεύω. Τα τσοονοσκυλο μου λένε δεν θέλουν εκπαίδευση περα των βασικών εντολών. Πιστεύεις ότι εντολές όπως βγάλτο, λυστο, μαζεψε το, βρες το, δηλαδή εντολές περα απο τη βασική υπακοή θα θέλει να εκτελεί όταν μεγαλώσει?
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή βλέπω ότι ξέρεις απο τη Ρατσα θέλω να μου πεις τη γνώμη σου για κάτι. Όταν πηγαίνω για τρέξιμο τον παιρνω μαζί μου για βόλτα ή παιζω μαζί του με το μπαλάκι όλοι αναρωτιουνται γιατι πήρα ένα τέτοιο σκυλι, γιατί παίζω μαζί του ή γιατί τον εκπαιδεύω. Τα τσοονοσκυλο μου λένε δεν θέλουν εκπαίδευση περα των βασικών εντολών. Πιστεύεις ότι εντολές όπως βγάλτο, λυστο, μαζεψε το, βρες το, δηλαδή εντολές περα απο τη βασική υπακοή θα θέλει να εκτελεί όταν μεγαλώσει?
Καλημερα, δεν μπορω να πω οτι ξερω την "ρατσα", εχω ομως εναν αρσενικο τριων χρονων τωρα, ας πουμε απλα οτι εχω παρει μια μικρη γευση...
Ολα εξαρτωνται απο τον χαρακτηρα του κουταβιου και απο το τι θες να κανεις εσυ με τον σκυλο στο μελλον.
Θελεις κυριως εναν σκυλο φυλακα(προσεξε τι ευχεσαι χαχα); Αν ναι, τοτε θα αφηνα τα μπαλακια και τα πολλα παιχνιδια στην ακρη και θα εριχνα το βαρος στην βασικη εκπαιδευση(σιγα σιγα ομως δεν βιαζομαστε). Χαλαρες βολτουλες και ταυτοχρονα βασικη υπακοη σε αυτη τη φαση να αρχισει να μπαινει στο νοημα.
Τωρα αν η φυλαξη δεν ειναι το κυριο ζητουμενο, ολα επιτρεπονται, και τα παιχνιδια του μπορεις να του μαθεις και φουλ κοινωνικο μπορεις να τον κανεις, οτι θελεις!
Προσωπικα μου αρεσει να κραταω τον χαρακτηρα του σκυλου οσο γινεται αναλλοιωτο, δηλαδη πχ ενα κοινωνικο και παιχνιδιαρικο κουταβακι εγω δεν θα μπω στην διαδικασια να το κανω φυλακα, θα τον αφησω ετσι χαβαλε να γουσταρουμε! Και το αντιθετο, αν εχω ενα καχυποτο, δυστροπο, τσαμπουκαλεμενο διαολακι που δεν θελει να βλεπει τιποτα ξενο στον χωρο του, δεν θα προσπαθησω να τον κανω κοινωνικο "pet", απλα θα τον φερω σε ενα σημειο που να μπορω να τον ελεγχω και θα τον αφησω να δουλεψει.
Για το αν θα υπακουει τις εντολες μεγαλωνοντας, και παλι εξαρταται, απο τον χαρακτηρα του σκυλου, και απο τις ικανοτητες σου στην εκπαιδευση. Σε γενικες γραμμες, αν επιμεινεις αρκετα, πιστευω οτι μπορεις να τον φτασεις σε πολυ καλο επιπεδο, δεν θα σου κανει ποτε τα "κολπακια" που θα σου κανει παραδειγμα ενας γ.π., ουτε εκτελει με το παθος του γ.π.,αλλα θα εχεις εναν σκυλο πληρως ελεγχομενο.
 
  • Like
Reactions: vana__ and mareco


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Το μόνο ταπεινό input στη συζήτηση που έχω να κάνω για το πρώτο σκέλος ΕΝΤΟΛΕΣ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (μια τα παιδια παραπάνω τα είπαν όλα άριστα) είναι οτι έχεις νας κάνεις με ενα πανέξυπνο σκυλί. Και τι χρειάζεται ενα πανέξυπνο σκυλι τη στιγμη που καταβροχθίζει ετσι αβίαστα την εκμάθηση εντολών? Mental Stilmulation.
Οταν λοιπόν η δική μου πέρασε πολύ γρηγορα απο το στάδιο των βασικών εντολών πήγαμε στο ανώτερο στάδιο. Με βλέμμα, με νοηματική και με το να δουλέψω την λήωη αποφάσεων της. Πως οταν τα βρίσκει σκούρα , γυρνάει το κεφάλι σε μένα για τη λύση.

Πίσω σε σενα λοιπόν, το σκυλούνι θα θέλει πνευματική απασχόληση, ΑΦΟΥ περνάει σιγα σιγα το στάδιο του κουταβιού. Είναι σκυλί που αν του δωσεις μια "δουλειά" , και τη φέρει εις πέρας θα είναι σαν να το πήγες 5 απλες βόλτες. Μην παρανοηθεί η λεξη δουλειά, δεν υπάρχουν βοσκοτόπια για να φυλάξει, υπάρχουν όμως task/"δουλείες¨ που θα το έκαναν ευτυχισμενο. Είναι το κέντρο της ύπαρξης κάθε σκυλιού.
Πολλά μα ΠΑΡΑ πολλά συμβαίνουν οταν ο σκύλος πλήττει. Απο δαγκώματα μεχρι ξεκοιλιασμενοι καναπέδες. Και το πρωτο που σκέφτονται οι περισσότεροι ειναι πως εχουν ενα προβληματικο σκύλι (δεν εναφέρομαι εννοείται σε εσας). Βλέπον και τιμωρούν το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ και ΠΟΤΕ το τι θα μπορούσα να κανω για να το αλλαξω.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος ΔΑΓΚΩΜΑ, και πάλι αφου θα συμφωνήσω πως όλα αυτα είναι ένας τρόπος του κουταβιού για να μάθει τον κόσμο γύρο του, τα πρεπει, τα μή τα όρια του (εδω βάζουμε και τον παράγοντα να μην έχει προλάβει να πάρει τα πρωτα βασικά απ τη μαμά του), εχω να σου πώ να αξιοποιήσεις κάθε πηγη γνώσης και εμπειρίας που υπάρχει. Προσέχοντα ΠΑΝΤΑ ΜΑ παντα σε τ΄θ πηγές πέφτεις. Είναι πολύ διαδεδομενη η ψευδης και απαρχαιομένη για μένα μέθοδος του ΑΛΦΑ κυρίαρχου ανθρώπου, που τιμωρεί, φωνάζει,σηκωνει δάχτυλο κτλ. Ευτυχως εφυγα γρήγορα απ αυτο το λάθος που μίονο αντίθετα αποτελέσματα φέρνει σε βάθος χρόνου. Ακολουθώ πια άλλη μέθοδο, δυστιχως πανμτελως αγνωστη για την ελλαδα, αλλα οσο υπάρχει το ιντερνετ, ειναι πάντα διαθέσιμη αν ωαχτει. σου αφιερώνω λοιπόν ενα βιντεάκι απο τον αγαπημένο μου ολιστικό εκπαιδευτή, ελπίζω να σε βοηθήσει ΚΥριως, να ξεκινησεις μια υγυη και υπεροχη σχεση με το μικρο σου.

Ξεκινησα να πω μια κουβέντα, εγινε σεντονι. ζητώ συγγνωμΗ!!!!!!

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3