Το FCI απαγορευει τον διπλό χειρισμό


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αυτό θα πονέσει γιατί εμένα προσωπικά μου άρεσε.

[FONT=Calibri,BoldItalic][FONT=Calibri,BoldItalic]
ENHANCING THE IMAGE OF THE DOG​
[/FONT][/FONT]
On the occasion of its meeting in August 2010, the FCI General Committee made the following
decisions​
[FONT=Calibri,Bold][FONT=Calibri,Bold]with immediate effect [/FONT][/FONT]with a view to enhance the general image of dogs :
1. Double-handling is prohibited at FCI international CACIB shows.
2. Judges are strongly reminded that dogs that behave aggressively in the ring MUST be disqualified
(
[FONT=Calibri,Bold][FONT=Calibri,Bold]FCI Show Regulations[/FONT][/FONT], [FONT=Calibri,Bold][FONT=Calibri,Bold]§6 Qualifications and placings)

[/FONT][/FONT]
3. Judges must make sure that the dogs in the ring are not standing face to face when being judged.
We request the FCI members and contract partners to inform all the judges and show organisers
about this circular​
.

 






cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Επιτέλους θα μπορούμε να παρακολουθήσουμε και εδώ κρίση ροτβάιλερ ,γερμανικών ποιμενικών κτλ!

Τόσα χρονια,μόνο στην Αγγλία καταφερα να μείνω εξω απο στοίβο με τέτοια ράτσα χωρίς να εχω το νου μου στο να μην με ρίξουν κατω-με πατήσουν και ολα αυτά τα όμορφα!
 




cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Μου φαίνεται οτι ήταν στην κρίση του κριτή το αν θα το επιτρέψει ή όχι!Χωρίς να είμαι σίγουρη βέβαια!
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
H προηγούμενη εγκύκλιος αποθάρρυνε το διπλό χειρισμό αλλά ήταν στην δικαιοδοσία του κριτή να θέσει τα όρια. Τώρα τον απαγορεύει στις διεθνείς εκθέσεις (CACIB). Αυτό φυσικά δε σημαίνει απαγόρευση στις εθνικές εκθέσεις καθώς και στις ειδικές-εκθέσεις φυλών.

Δυστυχώς, και μέσα στην FCI, είναι παιχνίδια πολιτικής. Όπως άλλωστε αναφέρεται στην εγκύκλιο προς τους κριτές, γίνεται για διαφημιστικούς λόγους και προκειμένου να προωθηθεί μια εικόνα για τα σκυλιά "ηρεμίας" και "ασφάλειας" , να μην υπάρχει συσχετισμός στο μυαλό των θεατών ότι ένας σκύλος μπορεί να είναι υπο προϋποθέσεις άγριος κ.λ.π. Το επόμενο βήμα είναι η εργασία, λυπάμαι που το λέω αλλά εδώ είστε και είμαι... θα το δείτε. Σκοπός της FCI είναι να απαλλαγεί η εικόνα του σκύλου απο ¨εν δυνάμει επιθετικό πλάσμα¨. Γι αυτό άλλωστε αργά αλλά σταδιακά καθιερώνει μια πολιτική απεμπλοκής απο την εργασία. Απόδειξη είναι η θέσπιση τίτλου Διεθνούς Πρωταθλητού Ομορφιάς (όχι μορφολογίας) για τις εργασιακές φυλές με 4 CACIB σε τρεις χώρες, όπως και για τις μή εργασιακές φυλές...

Δεν αμφισβητώ ότι σε πολλές περιπτώσεις υπήρχε κατάχρηση απο πλευράς εκθετών του διπλού χειρισμού, αλλά δε μπορώ να φανταστώ τη μέρα που θα δείχνω τα σκυλιά μου υποχρεωτικά με αποξηραμένο συκωτάκι σαν τους αμερικάνους... Όλοι βλέπουμε που οδηγήθηκαν οι εργασιακές φυλές στην Αμερική.

Μακροπρόθεσμα αυτή η πολιτική είναι επιζήμια για αρκετές φυλές.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Η απόφαση προφανώς αρέσει στον θεατή.

Η βάση της ίδιας της απόφασης όμως ήταν κάτι το οποίο θα ξενίσει και θα προκαλέσει ενδεχομένως γέλιο:

Κάθισαν από την FCI και προσπάθησαν να σκεφτούν τρόπους για να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά το θέμα της απαγόρευσης φυλών σε κάποιες χώρες έπειτα από κατάταξή τους σαν επικίνδυνες! Η καλύτερη αντιμετώπιση που σκέφτηκαν ήταν η παραπάνω απόφαση!

Έχοντας λοιπόν μια πλήρης εικόνα για το υπόβαθρο της σκέψης... πως σας φαίνεται η απόφαση τώρα?
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
σωτηρη η ληψη μιας αποφασης με λαθος υποβαθρο δε σημαινει απολυτα οτι δε θα εχει και θετικα αποτελεσματα απλα δε θα αντιμετωπισει το προβλημα για το οποιο παρθηκε. Προσωπικα ειμαι συμφωνος με την απαγορευση του διπλου χειρισμου τουλαχιστον σε εκθεσεις ολων των φυλων γιατι πραγματικα ειχε καταντησει γελοιο. Τα σκυλια μπορουν να αποδειξουν αλλου την εργασιακη τους φυση, και δειχνονται και χωρις συκωτακι
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Κώστα μου, το αστείο είναι η βάση της ιδέας η οποία έπεσε στο τραπέζι με αφορμή να σωθεί η εικόνα φυλών οι οποίες δεν δείχνονται πουθενά με διπλό χειρισμό ή πρόσωπο με πρόσωπο!

Δόκιμο θα ήταν η απόφαση να είχε παρθεί με βάση την αποκομιδή του άμεσου και αντικειμενικού οφέλους... την προστασία του θεατή ας πούμε!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Κώστα μου, το αστείο είναι η βάση της ιδέας η οποία έπεσε στο τραπέζι με αφορμή να σωθεί η εικόνα φυλών οι οποίες δεν δείχνονται πουθενά με διπλό χειρισμό ή πρόσωπο με πρόσωπο!

Δόκιμο θα ήταν η απόφαση να είχε παρθεί με βάση την αποκομιδή του άμεσου και αντικειμενικού οφέλους... την προστασία του θεατή ας πούμε!
συμφωνω απολυτα με αυτο που λες και εννοειται οτι η βαση της ιδεας παραειναι γελοια και αστεια
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εμενα το double handling μου αρεσε ...εδινε αλλο χρωμα στην εκθεση :)

Προκαλουσε φυσικα προβληματα οταν το παραεκαναν ...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Δυστυχώς, και μέσα στην FCI, είναι παιχνίδια πολιτικής. Όπως άλλωστε αναφέρεται στην εγκύκλιο προς τους κριτές, γίνεται για διαφημιστικούς λόγους και προκειμένου να προωθηθεί μια εικόνα για τα σκυλιά "ηρεμίας" και "ασφάλειας" , να μην υπάρχει συσχετισμός στο μυαλό των θεατών ότι ένας σκύλος μπορεί να είναι υπο προϋποθέσεις άγριος κ.λ.π. Το επόμενο βήμα είναι η εργασία, λυπάμαι που το λέω αλλά εδώ είστε και είμαι... θα το δείτε. Σκοπός της FCI είναι να απαλλαγεί η εικόνα του σκύλου απο ¨εν δυνάμει επιθετικό πλάσμα¨. Γι αυτό άλλωστε αργά αλλά σταδιακά καθιερώνει μια πολιτική απεμπλοκής απο την εργασία. Απόδειξη είναι η θέσπιση τίτλου Διεθνούς Πρωταθλητού Ομορφιάς (όχι μορφολογίας) για τις εργασιακές φυλές με 4 CACIB σε τρεις χώρες, όπως και για τις μή εργασιακές φυλές...

Δεν αμφισβητώ ότι σε πολλές περιπτώσεις υπήρχε κατάχρηση απο πλευράς εκθετών του διπλού χειρισμού, αλλά δε μπορώ να φανταστώ τη μέρα που θα δείχνω τα σκυλιά μου υποχρεωτικά με αποξηραμένο συκωτάκι σαν τους αμερικάνους... Όλοι βλέπουμε που οδηγήθηκαν οι εργασιακές φυλές στην Αμερική.

Μακροπρόθεσμα αυτή η πολιτική είναι επιζήμια για αρκετές φυλές.
μην ανησηχεις απλα θα διαχωριστουν ειτε εντος ειτε οπως φενεται εκτος διεθνους κυνολογικης ομοσπονδιας ( μπλιαχ )
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δυστυχώς, και μέσα στην FCI, είναι παιχνίδια πολιτικής. Όπως άλλωστε αναφέρεται στην εγκύκλιο προς τους κριτές, γίνεται για διαφημιστικούς λόγους και προκειμένου να προωθηθεί μια εικόνα για τα σκυλιά "ηρεμίας" και "ασφάλειας" , να μην υπάρχει συσχετισμός στο μυαλό των θεατών ότι ένας σκύλος μπορεί να είναι υπο προϋποθέσεις άγριος κ.λ.π. Το επόμενο βήμα είναι η εργασία, λυπάμαι που το λέω αλλά εδώ είστε και είμαι... θα το δείτε. Σκοπός της FCI είναι να απαλλαγεί η εικόνα του σκύλου απο ¨εν δυνάμει επιθετικό πλάσμα¨. Γι αυτό άλλωστε αργά αλλά σταδιακά καθιερώνει μια πολιτική απεμπλοκής απο την εργασία. Απόδειξη είναι η θέσπιση τίτλου Διεθνούς Πρωταθλητού Ομορφιάς (όχι μορφολογίας) για τις εργασιακές φυλές με 4 CACIB σε τρεις χώρες, όπως και για τις μή εργασιακές φυλές...
Δεν είναι καθόλου πολιτική σε αυτό το επίπεδο. Φυσικά είναι τραγικό γεγονός, και ο πρωταθλητής μορφολογίας και η απαγόρευση του double handling, αλλά δεν επηρεάζει καθόλου τις εργασιακές φυλές στην πραγματικότητα. Μακροπρόθεσμα ίσως τις βοηθάει ακόμα ...

Είναι όμως μία άτσαλη ντρίπλα της FCI ώστε το γκόλ που έχει ήδη φάει να μην φαίνεται αποτέλεσμα ανικανότητας - δηλαδή αυτογκόλ - αλλά αποτέλεσμα "κόντρας"
 










sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
οπου γαμος και χαρα η βασιλω πρωτη.

εαν το FCI θελει να γινει σαν το ΑΚC ? be our guest. ειναι τραγικο που οι ανθρωποι που οριζουν την διεθνη κυνοφυλια θωρουν τα σκυλια απο αυτην την οπτικη γωνια. δεν ειναι ολα τα ζωντανα του σαλονιου ουτε τα χρησιμοποιουσαμε χρονια τωρα για να ειναι "πολιτισμενα" στις εκθεσεις. το μονο που θα καταφερουν ειναι να απαξιωσουν τους τιτλους τους.