Το stripping μου


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Λοιπόν, αυτές οι φώτο είναι μετα απο δικό μου stripping.
Περιμένω σχόλια και προτάσεις!





 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ελααααα Δαφνη μονη σου το εκανες?


Το κεφαλι ειναι πολυ πιο στρογγυλο απο τις προαλες...(ετσι μαρεσει.. :wink: )


Αντριαννα...για πες γνωμη!!!

Eμενα μου φαινεται αψογο ειδικα για καποιον που δεν ειναι groomer!!!
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ναι, αυτό πρέπει να το είχα κάνει τέλος Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου νομίζω....
Απο τότε κανα έκανα αρχές Μαϊου και έβγαλα σε περισσότερα σημεία (κεφάλι, φούστα, πόδια) για να δηναμώσουν και να γίνουν πολύ σκληρές!

Τώρα είμαστε έτσι


 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καταρχην να πω, οτι ειναι πολυ καλο γενικος!
Μονο το σημειο πισω απο τα αυτια ειναι πολυ μακρυ και γενικος οι τριχες στα αυτια θελουν κοντιμα.

Μπροστα το στηθος, στο υψος του στερνουμ, θα το δουλευα και λιγο με αραιοτικη μαλλον.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ναι, για το στήθος δεν έχω καλή κουρευτική και το κάνω με το ψαλίδι που έχει πολλά δόντα και στις 2 πλευρές και το αποτέλεσμα δεν είναι καθαρό και ίσιο.

σαν αυτό:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Δηλαδή, αυτό το αποτέλεσμα είναι μόνο από το stripping, χωρίς κούρεμα?
Πολύ καλό. που μένεις και πόσα παίρνεις για να με μάθεις? :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Dali το αποτέλεσμα με το στριπινγκ δεν έχει καμια σχεση με το κούρεμα όπως έχουμε ξαναπει. Με το στριπινγκ το αποτέλεσμα φαίνεται πιο "φυσικό".

μπες στο www.westieshownews.com κάπου έχω ξαναβάλει το λινκ και μπες να δείς τα αποτελέσματα απο εκθέσεις. Βασικά δες τις φωτογραφιές για το "στανταρ" κούρεμα της ράτσας αλλά επίσης και το αποτέλεσμα του στρίπινγκ (γιατί όλα τα σκυλιά για εκθέσεις στριπάρονται)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τις ξανακοιταξα- την "φουστα" δεν θα την κατεβαζα τοσο χαμηλα.

Μπροστα ξεκιναει στο υψος του στερνουμ- και ανεβαινει ελαχιστα προς τα πισω.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Καλά δεν το συζητάω οτι χρειάζομαι βοήθεια, και να μου δείξει κάποιος ακριβώς που αρχίζω, που σταματάω, λεπτομέρειες κλπ.....

Γι'αυτό άλλωστε ζήτησα και την βοήθεια σου! :)

Όταν μεγαλώσει η τρίχα του θα σου πώ να κανονίσουμε. :wink:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Aυτό το λινκ που μου έγραψες δεν πρέπει να είναι σωστό γιατί δεν μου ανοίγει τίποτα.Μήπως γράφεται κάπως αλλιώς?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Έχεις δίκιο.
Τώρα είναι εντάξει. Μπές, πάτα enter και show results και μετά κάτω είναι το 2008 και διαλέγεις μήνα :wink:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Το τελευταίο μας στρίπινκ, άρχισα στις 6/07 (3 ώρες) και τελείωσα 12/07 (2 ώρες)

Πριν







Και μετά











Οι παρατηρήσεις μου:
- Τον λαιμό τον έκανα χάλια, γιατί η μηχανή που έχω είναι της πλακας και δεν μπόρεσα να το σημαζέψω μετά :(
- Το σώμα από την αρχή της ωμοπλάτης έως την αρχή της ουράς το βρίσκω αρκετά "τετράγωνο" ενώ θα ήθελα να κάνει καμπύλη.
-Δεν έχουμε ακόμα μεγάλη και πλούσια φούστα οπότε κάνουμε υπομονή
-Το κεφάλι, μετά απο στρίπινγκ λίγο-λίγο αρχίζει και "γεμίζει" και η τρίχα γίνεται σκληρή

Θα ήθελα σχόλια για την ουρά (εάν είναι πολύ λεπτή), και για τα πλαϊνα....προσπάθησα να κάνω το "ντεγκραντέ" και οι κοντές τρίχες που φαίνονται θέλω να τις αφήσω να μεγαλώσουν να γίνουν μέρος της φούστας.
Αναρωτιέμαι μήπως κατέβηκα πολύ στο λαιμό; ΄Μήπως έπρεπε να σταματήσω στο στέρνο και όχι στον αγκώνα;;


Περιμένω τα σχόλια σας!! :)
 
Last edited:


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Milou συγνώμη που σου χαλάω το θέμα..
Μιας και ξέρεις(και η frenchie μάλλον λείπει:p) μπορείς να μου περιγράψεις την κίνηση που κάνεις για το στρίπινγκ? κάνεις hand stripping ή με μαχαιράκι? Εγώ θα πάρω μαχαιράκι αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η κίνηση που πρέπει να κάνω..:confused::confused:
Είναι κάπως έτσι??

[video=youtube;eSDcHfm0YBw]http://www.youtube.com/watch?v=eSDcHfm0YBw[/video]


[video=youtube;K6_N4TA__y0]http://www.youtube.com/watch?v=K6_N4TA__y0&feature=related[/video]
 
Last edited by a moderator:


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Μια χαρά μεσ'το θέμα είσαι :)
Λοιπόν, θα έλεγα οτι πλυσιάζει το 2ο β’ιντεο, απλά δεν καταφέρνω να δώ το μαχαίρι που χρησιμοποιεί ο γκρούμερ και πως βάζει τον αντίχειρα του για να πιάσει την τρίχα.
Αν προσέξεις, άλλος ο ρυθμός του χεριού στο 1ο και άλλο στο 2ο.
Για σένα δεν γνωρίζω ποιά κίνηση πρέπει να ακολουθήσεις.

Να ξέρεις οτι το μαχαίρι κόβει (εξού και το μαχαίρι), οπότε αν πας να κάνεις στρίπινγκ και το κάνεις λάθος...θα σου βγεί σε κούρεμα :D
Δοκίμασε και βλέπεις εάν η τρίχα κόβεται η βγαίνει.
Επίσης ίσως το μαχαίρι που πάρεις μην σε βολέψει...αρκετοί γκρούμερ μου είπαν οτι μετα απο αρκετά μαχαίρια βρήκαν αυτό που τους ταιριάζει "γάντι".

Εγώ να σου πώ την αλήθεια, το μαχαίρι το άφησα στην άκρη και χρησιμοποιώ την ελαφρόπετρα (που τρίβουμε τα πόδια μας) και είμαι πολύ ικανοποιημένη απο το αποτέλεσμα.
Τώρα δεν ξέρω αν κάνει για την τρίχα του σκυλιού σου.

Ας μας πεί κάποιος έμπειρος :)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Να ξέρεις οτι το μαχαίρι κόβει (εξού και το μαχαίρι), οπότε αν πας να κάνεις στρίπινγκ και το κάνεις λάθος...θα σου βγεί σε κούρεμα :D
Καλά με άγχωσες τώρα..:(:(
Υπάρχουν δηλαδή διαφορετικά στρίπινγκ για κάθε ράτσα?:eek:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!;)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Διαφοτετικά στριπινγκ δεν νομίζω απλά ίσως η τεχνική να διαφέρει....δεν γνωρίζω για άλλες ράτσες καθώς ψάχτηκα μόνο για westie.

Να σου πώ όμως, μην αγχώνεσαι. Και εγώ μόνη μου και απο τα λάθη μου έμαθα.
Απλά είχα σφινώσει καλά το πρότυπο στο κεφάλι μου και τοιχοκολλήσει φωτογραφίες απο στρίπινγκ που μου άρεσαν πολύ και τα είχα σαν πρότυπο.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ και θα δείς.Εάν δεν το κάνεις, δεν θα μάθεις ποτέ. Μην φοβάσαι.
Όταν φεύγει όλη η τρίχα το βλέπεις απ'ότι όταν κόβεται.
Και να κοπεί, μπορείς με το δάχτυλο σου να την βγάλεις οπότε μην στεναχοριέσαι.

Ενημερώσου για το στρίπινγκ του σκύλου σου εάν μπορείς.
Σίγουρα θα υπάρχουν διάφορες βοήθειες στα αγγλικά.
Εάν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω και εγώ με γαλλικά αρχεία (θα σου τα μεταφράσω).

Στείλε πμ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Επειδή το stripping θέλει καθαρά τεχνική ..,εγώ θα σου πρότεινα να βρείς μια καλή groomer και να σε μάθει να το κανεις..,γιατί αυτή η τεχνική με λάθος κίνηση άνετα μπορεί να το πονέσει το σκυλάκι..
Η μήλου το stripping το παρακολουθεί πολύ καιρό και παίζει με το stripping από όταν ο μήλου ήταν μωρό..
Είναι λίγο ρίσκο να μάθεις να το κανεις έτσι απλά αν δεν σου δείξει κάποιος..
Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλα δεν το τολμώ...,άλλωστε ο δικός μου είναι ήδη κουρεμένος 2 φορες με μηχανή άρα αυξάνονται τα ποσοστά να πονέσει μιας και η τρίχα έχει σίγουρα μαλακώσει..
Οταν καποιος..;)δειξει στην μιλου..,τοτε και η μιλου θα μας κανει σε ολες σεμιναρια..:D:D
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Kango στη Θεσσαλονίκη ΔΕΝ έχω βρεί ΚΑΝΕΝΑΝ..Η frenchie μου πρότεινε και αυτή να δοκιμάσω μόνη μου..
Η μόνη περίπτωση να μου δείξει κάποιος από κοντά είναι να κατέβω Αθήνα και να πάω στην εκτροφέα της δικιάς μου ή στην frenchie. Μ΄αρέσει που και καλά ο όμιλος σπάνιελ θα διοργάνωνε σεμινάρια gromming σε διάφορα μέρη της Ελλάδας:mad::mad:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf