Τρέμουλο στα μπροστά πόδια


stam911

Well-Known Member
1 Απριλίου 2012
100
1
Πατρα
Η σκυλιτσα μου εδω και αρκετες μερες εχει ενα τρεμουλο στα μπροστινα ποδια οταν καθεται,ο κτηνιατρος μου ειπε να δωσουμε ασβεστιο για λιγο και αρχισα να της δινω αυτο Calci delice 30 2 μερες τωρα τις δινω τις καψουλες.Χρειαζεται οντως ασβεστιο και εδωσα τσαμπα λευτα σε μαλ@κιες η σωστα της χορηγω ασβεστιο??
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δδλ εκει που ειναι τεζα κάτω, τρέμουν τα μπροστινά της πόδια? Πρώτη φορά το ακουω αυτό. Και δεν επηρεαζει το περπάτημα της?
 


stam911

Well-Known Member
1 Απριλίου 2012
100
1
Πατρα
Απλα μου ειχε πει πως καποια στιγμη ισως στραβωσουν τα ποδια της τοτε θα χρειαστει ασβεστιο,εγω ειδα το τρεμουλο που κανει καποιες πηρα τηλ. τον κτηνιατρο και ετσι αρχισαμε το ασβεστιο,.Μια χαρα περπαταει πιστευω λιγο ατσουμπαλα αλλα σωστα:).Καθισμενη οχι ξαπλα.
 
  • Like
Reactions: Ziggi


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οχι και λίγο ατσούμπαλα!!!
Και την ελλειψη ασβεστίου ο γιατρος την συμπερανε τηλ.? δεν χρειάζονται εξετάσεις???
Και στο ελεγα, δεν ειναι μπαλαρίνα!
 


stam911

Well-Known Member
1 Απριλίου 2012
100
1
Πατρα
Χωρις εξετασεις οχι,καποια αλλη κυρια παλι που ειχε ενα ροτακι 6 μηνων και ειχαμε πιασει κουβεντα μου ειχε πει τα ιδια πραγματα,προσεχε μην στραβωσουν τα ποδια της και δωστης ασβεστιο και θα ειναι αργα μετα και αλλα τετοια,εγω αγχωθηκα βεβαιως βεβαιως .Τωρα τι κανουμε? Ποιον να ακουσω?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν το επιβεβαιώνει και ο γιατρός αυτό για το ασβέστιο, τότε μην το συζητας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Ε, ναι...αν το επιβεβαιώνει ο γιατρός...τηλεφωνικά...δώστης κάργα ασβέστιο.
Κι αν είναι όντως στραβωμένα τα ποδαράκια της για κάποιον λόγο, μια χαρά...
θα πετρώσουν και οι αρθρώσεις από το full ασβέστιο και θα μείνουν στραβωμένα.

Sorry που...σπαμάρω το θέμα σου. Οχι για σένα. Για το φουκαριάρικο το σκυλάκι σου...
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
συμφωνω με mareco.διαγνωση απο τλφ?και μαλιστα για τρεμουλο που μπορει να ειναι και νευρολογικο? μετα απο τοσα χρονια εμπειρια με τα σκυλια μου εχω απο αποφασισει οτι για σοβαρα περιστατικα μονο η πανεπιστημιακη σχολη μπορει να με καλυψει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Διάγνωση μέσω τηλεφώνου..

Προσωπική γνώμη..άλλαξε γιατρό..αν η διατροφή είναι πλήρης τα συμπληρώματα μόνο ζημιά θα κάνουν...

Το τρέμουλο κοίταξε το..μπορεί να κρύβει πολλές αιτιολογίες..
 


stam911

Well-Known Member
1 Απριλίου 2012
100
1
Πατρα
Εγω να τον αλλαξω τον γιατρο τα εμβολια της θα τα συνεχισει ο επομενος/η κτηνιατρος η σωνει και καλα πρεπει να τα κανω εκει?Δεν ειναι στραβα τα ποδια της παιδακια μονο τρεμουν καποιες φορες τα 2 μπροστινα αλλα εχει μειωθει αρκετα.
 


stam911

Well-Known Member
1 Απριλίου 2012
100
1
Πατρα
Ε, ναι...αν το επιβεβαιώνει ο γιατρός...τηλεφωνικά...δώστης κάργα ασβέστιο.
Κι αν είναι όντως στραβωμένα τα ποδαράκια της για κάποιον λόγο, μια χαρά...
θα πετρώσουν και οι αρθρώσεις από το full ασβέστιο και θα μείνουν στραβωμένα.

Sorry που...σπαμάρω το θέμα σου. Οχι για σένα. Για το φουκαριάρικο το σκυλάκι σου...
Δεν ειναι σπαμ λες την γνωμη σου,καλοδεχουμενη και ευχαριστω :)
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
διαφωνω με το ασβεστιο, αν η τροφη που λαμβανει ειναι πληρης. ειδικα στα μεγαλοσωμα βαρια κουταβια με γρηγορη αναπτυξη μαλλον ειναι απαγορευτικο το εξτρα ασβεστιο. Βεβαιως δεν ειμαι κτηνιατρος, αλλα το τρεμουλο δε με παραπεμπει σε προβληματικο οστο αλλα σε συνδεσμους και τενοντες που συγκρατουν το ποδι ή σε νευρολογικο θεμα. δε ρωτας και 2ο κτηνιατρο?
 


stam911

Well-Known Member
1 Απριλίου 2012
100
1
Πατρα
Θα την παω σε αλλον τριτη απογευμα οπωσδηποτε,τωρα που την ξανακοιταξα δεν τα ειδα να τρεμουν ειναι σπανιες οι φορες που το κανει.Το ασβεστιο πεταχτηκε ηδη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Εγω να τον αλλαξω τον γιατρο τα εμβολια της θα τα συνεχισει ο επομενος/η κτηνιατρος η σωνει και καλα πρεπει να τα κανω εκει?Δεν ειναι στραβα τα ποδια της παιδακια μονο τρεμουν καποιες φορες τα 2 μπροστινα αλλα εχει μειωθει αρκετα.
Μην κολλάς στα εμβόλια..τον γιατρό κοίταξε..να είναι σωστός και να κάνει σωστά την δουλεία του!

Όταν τρέμει τι αντιδράσεις έχει..?
Σε κοιτάει ? Οι αισθήσεις της είναι φυσιολογικές?
Τρέμουν μόνο τα δύο μπροστινά της πόδια? Το έχεις τσεκάρει αυτό ? και συνήθως σε τι στιγμές γίνεται? Όταν π.χ. τρέχει και παίζει ?
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Προτείνω να διπλο-τσεκάρεις ότι έχει εμβολιαστεί για μόρβα δύο φορές.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Συμφωνω απολυτα με τους φιλους παραπανω.
Βεβαια στα εχω ξαναγραψει και σε αλλο φορουμ.
Οχι ασβεστιο.
 


stam911

Well-Known Member
1 Απριλίου 2012
100
1
Πατρα
Εχει εμβολιαστει για μορβα μια φορα,τωρα που γυρισα απο δουλεια και την ειχα καθιστη δεν την ειδα να τρεμει τι να πω ρε παιδια το αφηνω για τωρα και βλεπουμε,ισως της βαζω γιαουρτακι για καλυτερα σε καποιο απο τα 3 γευματα της ημερας.Ευχαριστω για τις απαντησεις.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Καλησπέρα, παρατηρώ και εγω τελευταία το ίδιο πρόβλημα! Γαλλικό μπουλντόγκ 3μιση μηνών οταν κάθεται στα πίσω πόδια τα 2 μπροστά που έχει όρθια κάνουν ενα στιγμιαίο τρέμουλο κυρίως το δεξί του πόδι και λίγο το αριστερό. Τρέχει παίζει κανονικά δεν δείχνει να τον πονάει! Με έχει προβληματίσει :/ θα τόν πάω αυτές της μέρες στον κτηνίατρο! Τι πιστεύεται ότι μπορεί να είναι?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Tα τρεμουλα (αν ολα τα υπολοιπα ειναι κομπλε) σε λογικα επιπεδα στα κουταβια ειναι λογικα , εχουν ευαισθητο και μη ανεπτυγμενο μυικο-νευρικο συστημα ακομη