Τριτεκνοι χωρις επιδομα


Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
Καλησπέρα σε όλους.
Μετά από μια δεκαετία και κάτι αποχής ως σκυλομπαμπας κι αφού με αξίωσε ο Θεός να αποκτήσω δύο αγγελούδια (6 και 2 ετων) ήρθε η ώρα και αποκτήσαμε κι άλλο μωρό στο σπίτι
:D
Το όνομα αυτού Bingo, Γαλλικό μπουλντογκ 2 μηνών. Έξυπνος, υπναρας αλλά και παιχνιδιαρης!!!

Η σχέση μας ξεκίνησε με φουρτούνες (διάρροια με λίγο αιμα, αρνητικός ομως σε τεστ γαστρεντεριτιδας) αλλά ειναι δυνατός και θα τα κατάφερει!!!

Καλός σας βρήκαμε!!!
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να σου ζήσουν και τα 3 αγγελούδια σου. Να είναι πάντα, υγειή κι ευτυχισμένα!

Ο Bingo, είναι από σοβαρό εκτροφείο; Εκανες σωστή έρευνα για την απόκτησή του;
 


Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να σου ζήσουν και τα 3 αγγελούδια σου. Να είναι πάντα, υγειή κι ευτυχισμένα!

Ο Bingo, είναι από σοβαρό εκτροφείο; Εκανες σωστή έρευνα για την απόκτησή του;
Γνωρίζω σε αρκετά καλό βαθμό τις ιδιαιτερότητες της ράτσας αλλά όχι δεν έχει Pedigree.
 
  • Sad
Reactions: TheBestBoi


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Γνωρίζω σε αρκετά καλό βαθμό τις ιδιαιτερότητες της ράτσας αλλά όχι δεν έχει Pedigree.
Κακώς!
Για όποια ράτσα. Πόσο μάλλον γαλλικό!!
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
938
27
κανεις δεν ειπε να τα αφηνετε να ψοφανε, αλλα καλο ειναι οποιος θελει σονι και καλα "καθαροαιμο", να κανει την ερευνα του πριν αγορασει. η εκτροφη σκυλων δεν ειναι κατι απλο που μπορει να το κανει μεχρι και η κυρα σουλα απτο χωριο. η εκτροφη σκυλων θελει χρονια εμπειριας, γνωσεων, ιδρωτα, προσπαθειας και υπομονης. ενας ανθρωπος που δεν ειναι εκτροφεας, δεν ξερει τι να κοιταξει στις γραμμες των ζωων, με αποτελεσμα να φερνει στον κοσμο σκυλια που θα εμφανισουν πολλα προβληματα υγειας. το κανει καθαρα για εμποριο, χωρις να τον ενδιαφερει η ευζωια του ζωου, και η σωστη αναπαραγωγη. ψαξτε λιγο για backyard breeders, να δειτε σε τι καταστασει ζουνε οι γονεις αυτων των ψευτοκαθαροαιμων σκυλιων που πολλουνται σε πετ σοπ. μηδενικοι ελεγχοι υγειας, μηδενικη φροντιδα, μηδενικα τα παντα. ειδικα οταν μιλαμε για μια φυλη σαν τα γαλλικα, που ετσι και αλλιως εχουν προβληματα υγειας, φανταστητε ΠΟΣΟ σημαντικη ειναι η σωστη εκτροφη απο επαγγελματιες του χωρου που ξερουν τι κανουν.
οχι λοιπον, δεν αφηνουμε τα ημιαιμα να ψοφανε. αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι σωστο να συμβαλουμε στο εγκλημα που διαπρατουν αυτοι οι ανθρωποι.
 


Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
κανεις δεν ειπε να τα αφηνετε να ψοφανε, αλλα καλο ειναι οποιος θελει σονι και καλα "καθαροαιμο", να κανει την ερευνα του πριν αγορασει. η εκτροφη σκυλων δεν ειναι κατι απλο που μπορει να το κανει μεχρι και η κυρα σουλα απτο χωριο. η εκτροφη σκυλων θελει χρονια εμπειριας, γνωσεων, ιδρωτα, προσπαθειας και υπομονης. ενας ανθρωπος που δεν ειναι εκτροφεας, δεν ξερει τι να κοιταξει στις γραμμες των ζωων, με αποτελεσμα να φερνει στον κοσμο σκυλια που θα εμφανισουν πολλα προβληματα υγειας. το κανει καθαρα για εμποριο, χωρις να τον ενδιαφερει η ευζωια του ζωου, και η σωστη αναπαραγωγη. ψαξτε λιγο για backyard breeders, να δειτε σε τι καταστασει ζουνε οι γονεις αυτων των ψευτοκαθαροαιμων σκυλιων που πολλουνται σε πετ σοπ. μηδενικοι ελεγχοι υγειας, μηδενικη φροντιδα, μηδενικα τα παντα. ειδικα οταν μιλαμε για μια φυλη σαν τα γαλλικα, που ετσι και αλλιως εχουν προβληματα υγειας, φανταστητε ΠΟΣΟ σημαντικη ειναι η σωστη εκτροφη απο επαγγελματιες του χωρου που ξερουν τι κανουν.
οχι λοιπον, δεν αφηνουμε τα ημιαιμα να ψοφανε. αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι σωστο να συμβαλουμε στο εγκλημα που διαπρατουν αυτοι οι ανθρωποι.
Άκου φίλε/φίλη μου κάτι γιατί είναι πολύ εύκολο να το παίζεις εισαγγελέας όπως ο προηγούμενος όπου προφανώς έχει θέματα συμπεριφοράς και κοινωνικοποίησης μιας και ο τρόπος του ήταν απαράδεκτος.

Από τοτέ που με θυμάμαι ποτέ δε πλήρωσα για σκύλο κ μια ζωή μάζευα ζωντανά που κάποιος τα παρατούσε στο δρόμο είτε γιατί ο ιδιοκτήτης το μετάνιωνε είτε γιατι ήταν ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είτε γιατί τελικά τα αγόραζαν για "καθαρά" και τους έβγαιναν ημίαιμα οπότε τα πετούσαν στα σκουπίδια...

Ο μικρός δεν αποτελεί εξαίρεση αλλά δεν έχω και καμία υποχρέωση να εξηγώ σε κανέναν wannabe Εισαγγελέα/Κριτή πως βρέθηκε στη κατοχή μου , αν και πόσο το αγόρασα ή αν απλά έτυχε να σωθεί από μια κακή οικογένεια που τον είχε μονίμως σε ένα μπαλκόνι γιατί τελικά δεν είχε χρόνο...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο μικρός θα έχει το σπίτι που του αρμόζει, την περίθαλψη που απαιτείται και μια ζωή πολύ καλυτερη από εκείνη που του επιφύλασσαν...

Να είστε καλά κι ευχαριστώ για το "καλωσόρισμα"
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Leonthedog


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Άκου φίλε/φίλη μου κάτι γιατί είναι πολύ εύκολο να το παίζεις εισαγγελέας όπως ο προηγούμενος όπου προφανώς έχει θέματα συμπεριφοράς και κοινωνικοποίησης μιας και ο τρόπος του ήταν απαράδεκτος.

Από τοτέ που με θυμάμαι ποτέ δε πλήρωσα για σκύλο κ μια ζωή μάζευα ζωντανά που κάποιος τα παρατούσε στο δρόμο είτε γιατί ο ιδιοκτήτης το μετάνιωνε είτε γιατι ήταν ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είτε γιατί τελικά τα αγόραζαν για "καθαρά" και τους έβγαιναν ημίαιμα οπότε τα πετούσαν στα σκουπίδια...

Ο μικρός δεν αποτελεί εξαίρεση αλλά δεν έχω και καμία υποχρέωση να εξηγώ σε κανέναν wannabe Εισαγγελέα/Κριτή πως βρέθηκε στη κατοχή μου , αν και πόσο το αγόρασα ή αν απλά έτυχε να σωθεί από μια κακή οικογένεια που τον είχε μονίμως σε ένα μπαλκόνι γιατί τελικά δεν είχε χρόνο...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο μικρός θα έχει το σπίτι που του αρμόζει, την περίθαλψη που απαιτείται και μια ζωή πολύ καλυτερη από εκείνη που του επιφύλασσαν...

Να είστε καλά κι ευχαριστώ για το "καλωσόρισμα"
Φίλε μου μάλλον τους παρεξήγησες, αυτό που θέλουν να σου πουν (απλά το κάνουν με λάθος τρόπο) είναι ότι όταν επιλέγουμε ένα σκυλάκι ρατσας(εφόσον θέλουμε ντε και καλά ρατσα) είναι να απευθυνομαστε σε έναν σωστό, υπεύθυνο και συνετό εκτροφεα για να αποφεύγονται μελλοντικά κληρονομικα προβλήματα του σκυλου που μπορεί να είναι και σοβαρά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχουμε ένα σκυλάκι το οποίο θα υποφέρει μπορεί και εφ όρου ζωής που πραγματικά είναι κρίμα(τα έξοδα που προκύπτουν είναι λιγότερο σημαντικά από την τυρρανια του ίδιου του ζωου). Όσο υπάρχουν άνθρωποι που συνεχίζουν να αποκτάνε κουτάβια από ιδιώτες η λάθος εκτροφείς κλπ, τότε το πρόβλημα διαιωνιζεται.
Θα ήθελες να μας πεις πως απέκτησες το κουταβι σου; (ρωτάω από καθαρό ενδιαφερον:))
Επι την ευκαιρία καλώς ήρθατε και από μενα:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Φίλε μου μάλλον τους παρεξήγησες, αυτό που θέλουν να σου πουν (απλά το κάνουν με λάθος τρόπο) ...
... ο οποίος "λάθος τρόπος" ποιός είναι και σε τι διαφέρει από τον δικό σου;
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Σκοπός μου είναι να προσπαθώ να εξηγώ και όχι να κρίνω και να επιτίθεμαι σε κάποιον, πόσο μάλλον σε κάποιον που δεν γνωρίζω. Ούτως ή άλλος τώρα ότι και να έγινε το σκυλάκι το πήρε, δεν αλλάζει κάτι. Τι να το κάνει να το πετάξει επειδή δεν έχει pedigree;
Πάντα φιλικά.
 




Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
Φίλε μου μάλλον τους παρεξήγησες, αυτό που θέλουν να σου πουν (απλά το κάνουν με λάθος τρόπο) είναι ότι όταν επιλέγουμε ένα σκυλάκι ρατσας(εφόσον θέλουμε ντε και καλά ρατσα) είναι να απευθυνομαστε σε έναν σωστό, υπεύθυνο και συνετό εκτροφεα για να αποφεύγονται μελλοντικά κληρονομικα προβλήματα του σκυλου που μπορεί να είναι και σοβαρά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχουμε ένα σκυλάκι το οποίο θα υποφέρει μπορεί και εφ όρου ζωής που πραγματικά είναι κρίμα(τα έξοδα που προκύπτουν είναι λιγότερο σημαντικά από την τυρρανια του ίδιου του ζωου). Όσο υπάρχουν άνθρωποι που συνεχίζουν να αποκτάνε κουτάβια από ιδιώτες η λάθος εκτροφείς κλπ, τότε το πρόβλημα διαιωνιζεται.
Θα ήθελες να μας πεις πως απέκτησες το κουταβι σου; (ρωτάω από καθαρό ενδιαφερον:))
Επι την ευκαιρία καλώς ήρθατε και από μενα:)
Αγαπητέ, όλα αυτά που γράφεις τα γνωρίζω αλλά επίσης μπορώ και αναγνωρίζω τους κακοπροέραιτους ανθρώπους και το όψιμο ενδιαφέρον τους, οπότε δε τίθεται θέμα παρεξήγησης.
Ο κύριος απλά ήθελε να ξέρει αν είναι ημίαιμο ή όχι, τίποτα άλλο...
Προφανώς θίγονται συμφέροντα για να υπάρχει τόση "κάψα" δεν εξηγείται αλλιώς...

Συμπληρωματικά και για να το κλείσω εδώ το θέμα , δεν είδα πουθενά στους κανόνες του Forum ότι τα νέα μέλη θα περνούν ανάκριση και θα δίνουν τα διαπιστευτήρια τους, οπότε έκανα και την εγγραφή μου με πολύ χαρά πιστεύοντας ότι θα βρω ανθρώπους που θα μοιραστούμε απόψεις κι εμπειρίες...
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
938
27
θιχθηκε πολυ το συμφερον μου, το συνφερον ενος ανθρωπου που δεν εχει αγορασει ποτε σκυλο και εχει σωσει μεχρι στιγμης 2 ημιαιμα πρωην αδεσποτα με καλαζαρ :)

οπως τα λετε.... θεμα συμφεροντος θα ειναι μαλλον, οχι θεμα προσπαθειας επιμορφοσης ανθρωπων που προφανως δεν γνωριζαν οτι ο τροπος αποκτησεις σκυλου τους ηταν λαθος, και πιθανοτατα εχουνε συμβαλει και εκεινοι σε αυτο το λυπηρο φαινομενο.....

απο την στιγμη που εσεις αποκαλεσατε το σκυλακι σας "γαλλικο μπουλντογκ", ναι, ειχαμε περιεργεια αν ειναι οντως γαλλικο μπουλντογκ, η ενα ημιαιμο σκυλακι που απλα φερνει σε γαλλακι.... μας απαντησατε μια χαρα

καλως ορισατε στο φορουμ, και ελπιζω να καταλαβετε εν τελει πως εδω το μονο που μας ενδιαφερει (τους περισσοτερους), ειναι η ευζωια του πλασματος "σκυλος".... οχι τα συμφεροντα.
 


Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
θιχθηκε πολυ το συμφερον μου, το συνφερον ενος ανθρωπου που δεν εχει αγορασει ποτε σκυλο και εχει σωσει μεχρι στιγμης 2 ημιαιμα πρωην αδεσποτα με καλαζαρ :)
Και μπράβο σου κι εγώ έχω σώσει πολλά και αν δε μπορούσα να τα κρατήσω φρόντιζα να τους βρω ένα καλό σπίτι.

οπως τα λετε.... θεμα συμφεροντος θα ειναι μαλλον, οχι θεμα προσπαθειας επιμορφοσης ανθρωπων που προφανως δεν γνωριζαν οτι ο τροπος αποκτησεις σκυλου τους ηταν λαθος, και πιθανοτατα εχουνε συμβαλει και εκεινοι σε αυτο το λυπηρο φαινομενο.....
Αν αυτό ήταν προσπάθεια επιμόρφωσης τότε μάλλον η παιδαγωγικές σας μέθοδοι έχουν μείνει στο 1940 όπου έδερναν τα παιδιά επειδή έγραφαν με το αριστερό. Αναθεωρήστε λοιπόν γιατί μάλλον φέρνουν τα αντίθετα των αποτελέσματα...

απο την στιγμη που εσεις αποκαλεσατε το σκυλακι σας "γαλλικο μπουλντογκ", ναι, ειχαμε περιεργεια αν ειναι οντως γαλλικο μπουλντογκ, η ενα ημιαιμο σκυλακι που απλα φερνει σε γαλλακι.... μας απαντησατε μια χαρα
Άρα το πρόβλημα ήταν η συστάσεις; Οκ φέρνει σε Γαλλάκι , ευχαριστημένοι τώρα; τα λύσαμε τα προβλήματα μας μη δε κοιμηθείτε και το βράδυ από την ανησυχία που τόλμησα να αμελήσω να κάνω τη διευκρίνηση :LOL:

καλως ορισατε στο φορουμ, και ελπιζω να καταλαβετε εν τελει πως εδω το μονο που μας ενδιαφερει (τους περισσοτερους), ειναι η ευζωια του πλασματος "σκυλος".... οχι τα συμφεροντα.
Δόξα το θεό, όσα ζωντανά μεγάλωσα , πουλιά, γάτες, σκύλους κλπ έζησαν καλά μέχρι τα βαθιά γεράματα εύχομαι το ίδιο για όλους μας κι ας μην έχουμε pedigree
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εγώ απ τη μεριά μου σας καλωσορίζω και σας συγχαίρω που δεν αγοράζετε σκυλάκι αλλά φροντίζετε να σώζετε αυτά που οι άλλοι "πετουν". Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές οι παλιότεροι του φόρουμ γίνονται λίγο απότομοι εδώ στο φόρουμ αλλά το σίγουρο είναι ότι όλοι αγαπάμε πάααρα πολύ τα σκυλιά και θέλουμε το καλύτερο γι αυτά. Ίσως πάλι έχουν δει πολλά τα μάτια τους στα τόσα χρόνια κι έχουν λόγο που αντιδρούν..Όπως και να 'χει καλώς ήρθατε και να έχετε μια υπέροχη ζωή μ αυτόν τον υπέροχο φάτσα!
 


Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
Εγώ απ τη μεριά μου σας καλωσορίζω και σας συγχαίρω που δεν αγοράζετε σκυλάκι αλλά φροντίζετε να σώζετε αυτά που οι άλλοι "πετουν". Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές οι παλιότεροι του φόρουμ γίνονται λίγο απότομοι εδώ στο φόρουμ αλλά το σίγουρο είναι ότι όλοι αγαπάμε πάααρα πολύ τα σκυλιά και θέλουμε το καλύτερο γι αυτά. Ίσως πάλι έχουν δει πολλά τα μάτια τους στα τόσα χρόνια κι έχουν λόγο που αντιδρούν..Όπως και να 'χει καλώς ήρθατε και να έχετε μια υπέροχη ζωή μ αυτόν τον υπέροχο φάτσα!
Καλώς σας βρήκα αγαπητή Αλίκη!!!
'Οσο για τους "κακότροπους" να ξέρετε υπάρχει κι ένα τραγούδι που λέει "... τη σκότωσα γιατί την αγαπούσα..." συνεπώς η αγάπη μας για κάθε τι σε αυτή τη ζωή δεν πρέπει να μας τυφλώνει και να γίνεται εμμονή με συνέπεια να παρουσιάζουμε αποκλίνουσες συμπεριφορές προς τους συνανθρώπους μας.
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and saras


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές οι παλιότεροι του φόρουμ γίνονται λίγο απότομοι εδώ στο φόρουμ ...
Quote προς απόδειξη του απότομου, παρακαλώ θα ήθελα.

Καλώς σας βρήκα αγαπητή Αλίκη!!!
'Οσο για τους "κακότροπους" να ξέρετε υπάρχει κι ένα τραγούδι που λέει "... τη σκότωσα γιατί την αγαπούσα..." συνεπώς η αγάπη μας για κάθε τι σε αυτή τη ζωή δεν πρέπει να μας τυφλώνει και να γίνεται εμμονή με συνέπεια να παρουσιάζουμε αποκλίνουσες συμπεριφορές προς τους συνανθρώπους μας.
Πάει παρέα, με το "καλά κρασιά"!
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Quote προς απόδειξη του απότομου, παρακαλώ θα ήθελα.


Πάει παρέα, με το "καλά κρασιά"!
Φιλε, μπορει να κανω και λαθος, αλλα θεωρω πως σε καθε αντιπαραθεση πρεπει ο καθενας να κανει την αυτοκριτικη του. Σεβομαι οτι εισαι χρονια στο φορουμ και εκτιμαω τον χρονο που αφιερωνεις, προσπαθωντας να προσφερεις τη βοηθεια και τις γνωσεις σου ως ενας εμπειρος ιδιοκτητης σκυλων. Συμφωνουμε οτι υπαρχουν και ανθρωποι που εκτρεφουν σκυλια παρανομα και υπο αθλιες συνθηκες. Και απαγορευεται να αγοραζουμε κουταβια απο αυτους γιατι τους ενισχυουμε. Καταλαβαινω, επισης, οτι θα εχεις συναντησει τετοια περιστατικα. Ομως, απο οσο ξερω, δεν σημαινει οτι καθε σκυλος που δεν εχει pedigree ειναι ημιαιμος, θα εχει προβληματα υγιειας και οτι ο "εκτροφεας" του βασανιζει τα ζωα και κανει ασταματητες γεννες χωρις εξετασεις υγιειας. Μαλιστα, σκυλοι που δεν εχουν pedigree εχουν καλυτερη μορφολογια, καλυτερη γραμμη αιματος και μοιαζουν περισσοτερο στο πρωτοτυπο απο αλλα που ειναι απο γνωστα εκτροφεια.
Επιπλεον, πιστευω πως στο φορουμ θελουμε νεα μελη και διαφορετικες αποψεις για να διεξαγεται συζητηση και να υπαρχει ποικιλια γνωμεων. Τοτε, θα βοηθαμε περισσοτερους ιδιοκτητες να αναπτυσσουν μια αρμονικη σχεση με τα σκυλια τους και θα ευαισθητοποιουνται περισσοτεροι, που νομιζω οτι αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ. Ακομη, ετσι, θα ακουνε περισσοτεροι τη δικη σου γνωμη για καθε θεμα και ισως τους πεισεις αν εκφρασεις με σωστο τροπο τα επιχειρηματα σου. Αυτο ,ομως, δεν επιτυχγανεται, οταν κοβουμε τον ενθουσιασμο καθε νεου μελους, ανακρινωντας το, φερνοντας το σε αμυντικη θεση και κατακρινοντας τη γνωμη του. Αυτα ειχα να πω εγω και με συγχωρειτε για τη μακροσκελη απαντηση προσπαθησα να ειμαι οσο πιο περιεκτικος, αλλα ταυτοχρονα και αναλυτικος γινεται.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ότι είπαν η @mareco και ο @TheBestBoi είναι καλοπροαίρετο. Δεν έκαναν επίθεση, ήταν λογικοί και straight to the point. Πρέπει να πέσει περισσότερο φως στο θέμα των ανεύθυνων BYB και των Puppy Mills. Δεν κατηγορώ τον θεματοθέτη σε καμία περίπτωση, δεν ξέρω τελικά αν πλήρωσε/δεν πλήρωσε, αν υιοθέτησε, αν βρήκε το κουτάβι στο δρόμο ή σε καταφύγιο. Πρέπει όμως οποιοσδήποτε έχει σκοπό εξ’ αρχής να πάρει ένα καθαρόαιμο κουτάβι, να ψάξει καλά να βρει αξιόπιστο εκτροφέα που παρέχει όλες τις πληροφορίες για τους γονείς, τα χαρτιά κτλ. και όχι από την βιασύνη του να καταφύγει σε έναν «εκτροφέα» ο οποίος δεν δίνει δεκάρα για τα κουτάβια, τους γονείς και γενικότερα την ευζωία των σκύλων και το μόνο που θέλει είναι να βγάλει λεφτά.
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Ότι είπαν η @mareco και ο @TheBestBoi είναι καλοπροαίρετο. Δεν έκαναν επίθεση, ήταν λογικοί και straight to the point. Πρέπει να πέσει περισσότερο φως στο θέμα των ανεύθυνων BYB και των Puppy Mills. Δεν κατηγορώ τον θεματοθέτη σε καμία περίπτωση, δεν ξέρω τελικά αν πλήρωσε/δεν πλήρωσε, αν υιοθέτησε, αν βρήκε το κουτάβι στο δρόμο ή σε καταφύγιο. Πρέπει όμως οποιοσδήποτε έχει σκοπό εξ’ αρχής να πάρει ένα καθαρόαιμο κουτάβι, να ψάξει καλά να βρει αξιόπιστο εκτροφέα που παρέχει όλες τις πληροφορίες για τους γονείς, τα χαρτιά κτλ. και όχι από την βιασύνη του να καταφύγει σε έναν «εκτροφέα» ο οποίος δεν δίνει δεκάρα για τα κουτάβια, τους γονείς και γενικότερα την ευζωία των σκύλων και το μόνο που θέλει είναι να βγάλει λεφτά.
Δε χρειαζεται να συνεχιστει η συζητηση αφου καθε φορα που τοποθετουμαι εγω δεν εχουν τι να απαντησουν
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf