Τριχα Μαλτεζ


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Καλησπερα σας!
Διαβασα οτι στην αρχη τα μαλτεζακια εχουν σγουρα μαλλακια!(οσο ειναι κουταβια).και ισιωνει στην πορεια.ο δικος μου ειναι 7μηνων κ ακομα εχει σπαστο μαλλακι.τον χτενιζω κ μονο φουντωνει.εχεις κανεις μαλτεζακι η καποιος να γνωριζει κατι?ευχαριστω
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Περαν του οτι ειναι μικρος ακομα....το μεγαλο ερωτημα ειναι....ποσο μαλτεζακι ειναι το "μαλτεζακι" σου;;;;;

Το πηρες απο εκτροφεα;;;εαν ναι εκεινος μπορει να σου απαντήσει για το τριχωμα....

Το πηρες απο γεννα ή πετσοπ;;;; μεγαλο λαθος για πολλους λογους....κ φυσικα δεν πρεπει κ δεν μπορείς να περιμενεις εικονα μαλτεζ στο σκυλακι σου...

Το πηρες απο φιλοζωικη;;;;μπράβο που υιοθετησες ενα μαλτεζοειδες που ειναι κιντερ εκπληξη!!!και θα σου βγαζει σιγά σιγα τα μοναδικά προσωπικά του χαρακτηριστικα....
 


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Περαν του οτι ειναι μικρος ακομα....το μεγαλο ερωτημα ειναι....ποσο μαλτεζακι ειναι το "μαλτεζακι" σου;;;;;

Το πηρες απο εκτροφεα;;;εαν ναι εκεινος μπορει να σου απαντήσει για το τριχωμα....

Το πηρες απο γεννα ή πετσοπ;;;; μεγαλο λαθος για πολλους λογους....κ φυσικα δεν πρεπει κ δεν μπορείς να περιμενεις εικονα μαλτεζ στο σκυλακι σου...

Το πηρες απο φιλοζωικη;;;;μπράβο που υιοθετησες ενα μαλτεζοειδες που ειναι κιντερ εκπληξη!!!και θα σου βγαζει σιγά σιγα τα μοναδικά προσωπικά του χαρακτηριστικα....
Το πηρα απο εκτροφεα.αλλα μαλλον δεν θα μπορει να απαντησει.αν κρινω απ το οτι μου ειχε πει οτι ειναι μαλτεζ μινι (και εννοειται δεν ειναι μινι)
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Υπαρχει μαλτεζ μινι; Ποιος ειναι ο εκτροφεας;
Παντως και εμενα το γιορκι που ειχα αποκτησει 5 χρονων (γιατι μας το ειχαν παρατησει στο κτην), η κυρια που τα εφερε (γιατι ηταν κ δυο) για τον δικο μου εφερε κ χαρτια κ καλα (ουτε που θυμαμαι που τα εχω χωσει, θα ειχε ενδιαφερον να τα βρω, το μονο που θυμαμαι ειναι οτι εγραφε 900€ και οτι ο εκτροφεας βρισκοταν σαλαμινα) μη τα πολυλογω:LOL: το τριχωμα ηταν σγουρο και ετσι εμεινε, το χτενιζα και ηταν σαν τον καρβελα!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το πηρα απο εκτροφεα.αλλα μαλλον δεν θα μπορει να απαντησει.αν κρινω απ το οτι μου ειχε πει οτι ειναι μαλτεζ μινι (και εννοειται δεν ειναι μινι)
Αρα....δεν ηταν εκτροφεας κατα πασα πιθανοτητα....αν δεν σε συμβουλευει δεν παρακολουθει το κουτάβι δεν σου λυνει αποριες δεν σε ενημερωσε για διατροφή φροντίδα περιποιηση....δεν θα ειναι εκτροφεας....παπυμιλλα μυριζομαι....
Τους διαχωριζεις ευκολα....απο τη τιμη του κουταβιου....
Οπως κ να χει....εσυ μπορεις να ενημερωθείς διαβάζοντας, μιλωντας με groomer ισως....
 


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Αρα....δεν ηταν εκτροφεας κατα πασα πιθανοτητα....αν δεν σε συμβουλευει δεν παρακολουθει το κουτάβι δεν σου λυνει αποριες δεν σε ενημερωσε για διατροφή φροντίδα περιποιηση....δεν θα ειναι εκτροφεας....παπυμιλλα μυριζομαι....
Τους διαχωριζεις ευκολα....απο τη τιμη του κουταβιου....
Οπως κ να χει....εσυ μπορεις να ενημερωθείς διαβάζοντας, μιλωντας με groomer ισως....
Το οτι τελικα δεν ηταν αποδειχθηκε στο τελος.τελοσπαντων.θα ενημερωθω απο groomer
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπερα σας!
Διαβασα οτι στην αρχη τα μαλτεζακια εχουν σγουρα μαλλακια!(οσο ειναι κουταβια).και ισιωνει στην πορεια.ο δικος μου ειναι 7μηνων κ ακομα εχει σπαστο μαλλακι.τον χτενιζω κ μονο φουντωνει.εχεις κανεις μαλτεζακι η καποιος να γνωριζει κατι?ευχαριστω
Σγουρό μαλλί σε μαλτεζάκι αποκλείεται (αν είναι ψευδοεκτροφέας μπορεί να ζευγαρώνει και με κανίς). Είσαστε τώρα στην περίοδο αλλαγής τριχώματος από κουταβίσιο, οπότε και θα φουντώνει και θα κομπιάζει πολύ. Το τρίχωμα του μαλτέζ είναι πολύ απαιτητικό και χρειάζεται καλά και κατάλληλα καλλυντικά (σαμπουάν, μαλακτική κρέμα, σπρέι για βούρτσισμα/χτένισμα, προϊόντα αναδόμησης τρίχας κ.α.). Καταρχήν δεν χτενίζουμε ποτέ στεγνή τρίχα αλλά τη ψεκάζουμε με κατάλληλο σπρέι.
Πριν μερικά χρόνια ήταν πολύ δύσκολο να βρεις καλά καλλυντικά για σκύλους, τώρα υπάρχουν αρκετά άτομα που πουλάνε τέτοια προϊόντα. Εφόσον το σκυλάκι σου δεν είναι εκθεσιακό, δεν χρειάζεται να έχει μακρύ μανδύα που αναγκαστικά απαιτεί πολύ χρονοβόρο τύλιγμα. Θα σου προτείνω να το πας σε καλό groomer και να το κουρέψεις αλλά όχι με μηχανή αλλά με ψαλίδι - είναι το puppy cut - όχι πάρα πολύ κοντό αλλά βολικό για να το κρατάς το σκυλί σου περιποιημένο και χωρίς κόμπους. Βέβαια ακόμα και τέτοιο κούρεμα χρειάζεται συχνό μπάνιο (περίπου κάθε 10-14 μέρες) ανάλογα με το πόσο λερώνεται έξω. Το βρώμικο τρίχωμα σπάει και κομπιάζει πιο εύκολα και αυτό πάλι μπορεί να προκαλέσει δερματικά. Και να βρεις κατάλληλη βούρτσα και χτένα και να το βουρτσίζεις τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα.
 
  • Like
Reactions: SofiaEve




bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Επειδη ειμαι κι εγω σε αναζητηση καποιου σπρει για να ξεμπερδευω τα μαλακια της μικρης μπορει κανεις να αναφερει 2-3 εταιριες που να θεωρειται οτι εχουν καλα προιοντα?