Τριχόπτωση για cane corso και rotweiler?


AleΧandros

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2013
43
40
Θεσσαλονικη
Καλημέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους Cane Corso και Rotweiler, που συγκατοικούν μέσα στο σπίτι με τα ζωντανά τους, πως συμπεριφέρεται η τρίχα τους..? Πάει σύννεφο σαν του Γερμανικού Ποιμενικού π.χ. ή παλεύεται...?
ευχαριστώ πολύ!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Η Ηρα ειναι ροτ, οποτε θα σου πω γιαυτην, μαδαει δυο φορες τον χρονο (πιθανων αμα ζουσε εξω να μαδουσε μονο μια) αλλα οταν συμβαινει αυτο γινεται της τρελής, λογικα δεν δικαιούμαι να παραπονιεμαι γιατι καποιοι με μακρυτριχα πρεπει πραγματικα να παραννοουν, αλλα για δυο τρεις βδομαδες σκουπίζω καθε μερα κ βγαζω τοση τριχα που θα φτιαχνα καμια δεκαπενταρια περουκες!
Η τριχα της ειναι σαν καρφίτσες, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ με τιποτα, σκεπασματα, ρουχα κλπ υφάσματα, ποτε δεν μπορω να τις βγαλω ΟΛΕΣ...λεω θαχω ενθύμια της για πολυ καιρο αφότου φυγει κ παρηγοριεμαι!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τα μακρύτριχα, δεν μαδάνε αναλογικά περισσότερο.
Απλώς φαίνεται περισσότερο η τρίχα, αλλά...μαζεύεται ΑΠΕΙΡΩΣ ευκολότερα και επίσης πολύ σημαντικό, δεν καρφώνεται πουθενά (y)

Σε γενικές γραμμές Cane Corso, Rottweiler και Γερμανικό έχουν παρόμοια "συμπτώματα".
 








LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Εχω 3-4 τετοια...μαζευουν οσα βλέπει η πεθερα...
Τότε γιατί να μαζέψεις περισσότερα;;; :rolleyes:

Όντως δε τα μαζεύουν όλα αλλά και εγώ από όσα έχω δοκιμάσει αυτά του ΙΚΕΑ είναι τα καλύτερα.
Επίσης, την εποχή του μαδήματος τα χρησιμοποιώ και σαν ταινίες (εννοείται εντελώς ήπιας και χωρίς πόνο) αποτρίχωσης στο σκύλο. :D
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σωστο κ αυτο...:X3:
Τι αποτριχωση?εγω την μαδαω κανονικα (hand stripping ενα πραμα) κ τελειωμο δεν εχω (φαντασου κ με χτενισμα καθε μερα κ με βρεγμενο γαντι)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Υπάρχουν στα super market, διπλά σε φάρδος από αυτό το ρολάκι και είναι εξαιρετικά.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Υπάρχουν στα super market, διπλά σε φάρδος από αυτό το ρολάκι και είναι εξαιρετικά.
συμφωνοι, δεν ηθελα να κανω διαφημιση του ικεα, ουτε να πω παρ' τε το συγκεκριμενο. αυτο ειχα ευκολο να βρω, αυτο εβαλα.
την περιοδο με τις τρεις γατες μας ελυσε τα χερια. να μαζευτουν ολες οι τριχες παντως ειναι αδυνατο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλέ καμμία σχέση, το απο που. Για το μέγεθος το λέω, που όπως να το κάνεις, παίζει τον ρόλο του :p
 
  • Like
Reactions: spyv


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Σωστο κ αυτο...:X3:
Τι αποτριχωση?εγω την μαδαω κανονικα (hand stripping ενα πραμα) κ τελειωμο δεν εχω (φαντασου κ με χτενισμα καθε μερα κ με βρεγμενο γαντι)
Και στο "hand stripping" μας είναι χρήσιμη η ταινία γιατί κάποιες πέφτουν και μένουν πάνω στο σκύλο οπότε και μαζεύει (και) ότι έχει μείνει.
Πάντως για χτένισμα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το shedder. Είναι η μόνη "χτένα" με την οποία σε εμάς αφαιρείται νεκρό τρίχωμα.
Σημ: δεν έχω δοκιμάσει το furminator.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Furminator εχω εγω (δεν ειναι για καθημερινη χρηση, για καθε μερα της εχω μια αλλη που ναι διπλης οψης) ομολογουμενως βγαζει ποσότητες!
Αλλα για τις δυο τρεις βδομαδες που το ξερω οτι περνάει την φαση της, σωτηρια δεν υπάρχει!
Οταν της κανω "hand stripping" περαν οτι το κανω στον κηπο κ περιμενω να χει αερα (ουτε σταχυα να ξεσταχιζα) μετα την περναω με μια βρεγμενη πετσετα αντιθετα της φορας της τρίχας χαιρεται μετα κ αυτη κ αρχιζει κ τρεχει σα παλαβη πανω κατω!
 
  • Like
Reactions: vaggelo and LaCat


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Η μόνη που μας έκανε καλή δουλειά είναι η λαστιχένια kong για κοντότριχα, δεν την αλλάζω με τίποτα. Furminator δεν έχω δοκιμάσει

Edit* δυστυχώς η τρίχα των κοντότριχων δεν παίζεται, βελόνα και κολλάει παντού. Υπάρχουν υφάσματα απ τα οποία μου βγαίνει η πίστη να τη βγάλω
 
Last edited:


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Και στο "hand stripping" μας είναι χρήσιμη η ταινία γιατί κάποιες πέφτουν και μένουν πάνω στο σκύλο οπότε και μαζεύει (και) ότι έχει μείνει.
Πάντως για χτένισμα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το shedder. Είναι η μόνη "χτένα" με την οποία σε εμάς αφαιρείται νεκρό τρίχωμα.
Σημ: δεν έχω δοκιμάσει το furminator.
από λόουερ και πάνω για να μαζέψεις τρίχες
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Aslan




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
από λόουερ και πάνω για να μαζέψεις τρίχες
Η Μαρία&Ήρα επεξήγησε το stripping.
Το furminator είναι εμπορική ονομασία και το shedder είναι προϊόν για το οποίο δε νομίζω ότι έχουμε ελληνική λέξη. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. :D
Ξέχασες όμως το ΙΚΕΑ σε προηγούμενο ποστ μου! Εκτός αν το θεωρείς ελληνικό εκ του οικία Mr Portokalos! :p

Πέραν του ότι παραβιάζει τους όρους του φόρουμ το θεωρώ και αγενές να χρησιμοποιούμε άλλες γλώσσες χωρίς μετάφραση (λέξεις, μη μεταφρασμένη παράθεση κειμένου κλπ). :)
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το Shedder προερχεται απο το shedding που παει να πει χανω κατι, απορρίπτω (κατι προσκολλημενο πανω μου)
Ακομη κ το furminator νομίζω (κατ εμε) ειναι ξεκαθαρο, απο το fur=γουνα κ το minor=ελαχιστο...κ για τσαχπινια της εταιρειας furminator απο το terminator...
Ααα κ παντα υπάρχει ελληνικη λεξη για ολα, αφου εμεις εποιησαμεν τα παντα (αχαχουχα) οι αλλοι δεν μπορουν να κανουν μεταφραση σε ολες τις ελληνικες λέξεις...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: LaCat




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
το shedder είναι προϊόν για το οποίο δε νομίζω ότι έχουμε ελληνική λέξη. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. :D
Το Shedder προερχεται απο το shedding που παει να πει χανω κατι, απορρίπτω (κατι προσκολλημενο πανω μου)
Εντάξει, αλλά πώς να ζητήσω τη χτένα shedder από το pet shop, ήτοι κατάστημα με είδη κατοικιδίων; Θέλω ένα... φυρικό; o_O:ROFLMAO:

Εντιτ: @ntoulis τώρα είδα την προσθήκη σου
FURminator (έτσι το λένε) :D
οπότε αν η φύρα αναφέρεται μόνο στο Furminator επαναδιατυπώνω σε "απορριπτικό "! :D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ntoulis and Aslan