Τροφή για κουτάβι Rottweiler


keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
Καλησπέρα! Έχουμε πάρει ένα κουταβάκι Rottweiler από εκτροφέα ο οποίος το τάιζε barf βρασμένο με ρύζι! Μετά από 3 μερες μας ξεκίνησε διάρροιες οι οποίες ήταν από το ρύζι! Στη πορεία καταλάβαμε ότι δε το χωνεύει οποτε σταματήσαμε τελείως το ρύζι και του δίναμε σκέτη τη μπαρφ απλά βρασμένη! Για λίγες μερες ήταν καλα αλλά τις τελευταίες δυο μερες κάνει εμετό και βγαζει κόκαλα το ίδιο και όταν ενεργείτε! Τι θα ήταν καλύτερο να του κάνουμε αλλαγή στη μπαρφ η να ξεκινήσει ξηρά τροφή που δεν έχει φαει ποτέ! Είναι ακριβώς δυο μηνών! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!
 


Costas1977

Member
6 Ιουλίου 2022
7
1
47
Δεν μπορώ να σου απαντήσω πιά είναι η κατάληλη τροφή , απλά θα σου πώ επειδή ακριβώς το ίδιο μου είχε συμβεί με τον προηγούμενο μου σκύλο που ήταν Ροτβάιλερ και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
Τότε είχα κάνει το εξείς μετά απο σύσταση μιας γνωστής.
1. Κονσέρβα Gastrointestinal purina
2.μετά την δεύτερη ημέρα μου πρότεινε Royal Canin Large Breed the beggining με την κονσέρβα Gastrointestinal purina Και πέρασε.
-
Αν συνεχίσει Κτηνίατρο , αλλα πιστεύω για 2 μέρες με την συγκεκριμένη κονσέρβα θα περάσει όπως πέρασε με τον σκύλο.
Προσοχή .Γράφω ακριβώς τι μου συνέβει .
 


keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
Δεν μπορώ να σου απαντήσω πιά είναι η κατάληλη τροφή , απλά θα σου πώ επειδή ακριβώς το ίδιο μου είχε συμβεί με τον προηγούμενο μου σκύλο που ήταν Ροτβάιλερ και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
Τότε είχα κάνει το εξείς μετά απο σύσταση μιας γνωστής.
1. Κονσέρβα Gastrointestinal purina
2.μετά την δεύτερη ημέρα μου πρότεινε Royal Canin Large Breed the beggining με την κονσέρβα Gastrointestinal purina Και πέρασε.
-
Αν συνεχίσει Κτηνίατρο , αλλα πιστεύω για 2 μέρες με την συγκεκριμένη κονσέρβα θα περάσει όπως πέρασε με τον σκύλο.
Προσοχή .Γράφω ακριβώς τι μου συνέβει .
Ευχαριστώ για την απαντηση
του δώσαμε hills id και εφτιεξε μετα απο δυο μέρες όλα κανονικά έφτιαξε η διαρροια και τωρα έχουμε τα κοκαλα
 


Costas1977

Member
6 Ιουλίου 2022
7
1
47
Ευχαριστώ για την απαντηση
του δώσαμε hills id και εφτιεξε μετα απο δυο μέρες όλα κανονικά έφτιαξε η διαρροια και τωρα έχουμε τα κοκαλα
Τι γνώμη έχετε για την Hills σαν τροφή ;
 
  • Like
Reactions: keftos


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλώς μας ήρθες, να σου ζήσει το κουτάβι! Η μπαρφ είναι ωμή διατροφή, δε μαγειρεύεται. Δεν ταϊζουμε ποτέ βρασμένα κόκκαλα, μπορούν να σπάσουν σε αιχμηρά κομμάτια όταν τα δαγκώνει ο σκύλος, και να τραυματίσουν σοβαρά τον οισοφάγο ή το έντερο.

Αν θέλεις να δώσεις μπαρφ, έχει πολλά θέματα στο φόρουμ να δαβάσεις, μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό: BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι
 




keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
Καλώς μας ήρθες, να σου ζήσει το κουτάβι! Η μπαρφ είναι ωμή διατροφή, δε μαγειρεύεται. Δεν ταϊζουμε ποτέ βρασμένα κόκκαλα, μπορούν να σπάσουν σε αιχμηρά κομμάτια όταν τα δαγκώνει ο σκύλος, και να τραυματίσουν σοβαρά τον οισοφάγο ή το έντερο.

Αν θέλεις να δώσεις μπαρφ, έχει πολλά θέματα στο φόρουμ να δαβάσεις, μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό: BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι
Δεν το ήξερα...δεν θα έπρεπε να μου το έλεγε;
Δεν υπάρχει πρόβλημα για ώμο τόσο μικρό; επίσης όλοι στο περίγυρο μέχρι και κτηνίατρος ότι δεν κάνει καλό η barf και να το γυρίσουμε σε ξηρά και τα σχετικά.... έχουμε ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά που δεν ξέρουνε τι να πιστέψουμε και να δοκιμάζουμε τι του κάνει και τι όχι μας φαίνεται σαν να ταλαιπωρείται το σκυλί
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Και εγω θα σου προτεινα να γυρισεις σε ξηρα τροφη αφου βλεπεις οτι εχει προβληματα. Βεβαια πιθανο να οφειλεται στο οτι του εδωσες βρασμενα κοκκαλα αλλα αφου σου φαινεται να ταλαιπωρειται το μωρακι για εμενα δεν υπαρχει λογος να κανετε πειραματα σε τοσο μικρο σκυλι μεχρι να το βρειτε με την μπαρφ. Καντε μια σταδιακη μεταβαση σε κροκετες ισως και με τις κονσερβες που σου ειπαν παραπανω και αν θες για μπαρφ οταν μεγαλωσει λιγο ξαναδοκιμασε ( επισης εγω θα τον πηγαινα και μια στον κτηνιατρο γιατι τα βρασμενα κοκκαλα ειναι επικυνδινα)
 
  • Like
Reactions: GSD92 and keftos


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Δεν το ήξερα...δεν θα έπρεπε να μου το έλεγε;
Δεν υπάρχει πρόβλημα για ώμο τόσο μικρό; επίσης όλοι στο περίγυρο μέχρι και κτηνίατρος ότι δεν κάνει καλό η barf και να το γυρίσουμε σε ξηρά και τα σχετικά.... έχουμε ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά που δεν ξέρουνε τι να πιστέψουμε και να δοκιμάζουμε τι του κάνει και τι όχι μας φαίνεται σαν να ταλαιπωρείται το σκυλί
Ο εκτροφεας τον ταιζε βρασμενα κοκκαλα?
 






GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα και να σου ζήσει το νέο μέλος!!!
Αν και έγινε όλο λάθος, από τον εκτροφέα, όχι από εσένα, θα σου έλεγα κι εγώ να αφήσεις για τώρα την barf και να πας σε κροκέτα. Από την τριπλέτα purina, hills, royal θα σου έλεγα να πας στην royal canin maxi puppy...όμως αν θες κάτι καλύτερο, με αύξουσα τιμή, μπορείς να πας στην dr clauder's, στην naturea naturals, στην alleva, στην optima nova, στην essential, στην platinum...και καλό θα ήταν να το δει και ένας κτηνίατρος...Επίσης να έχεις στο νου σου ότι μόλις ηρεμήσει στομαχικά, από τριών-τεσσάρων μηνών είναι σημαντικό να αρχίσει ένα καλό συμπλήρωμα για τα οστά. Για όλες τις μεγαλόσωμες φυλές βοηθάει και ειδικά στα rottweiler που συχνά εμφανίζουν παθήσεις των οστών...το συμπλήρωμα είναι για πρόληψη...Καλά είναι το canosan, το synoquin, το cosequin, το flexplus(πιο περιστασιακά), το canhydrox...
 
  • Like
Reactions: keftos


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δεν το ήξερα...δεν θα έπρεπε να μου το έλεγε;
Δεν υπάρχει πρόβλημα για ώμο τόσο μικρό; επίσης όλοι στο περίγυρο μέχρι και κτηνίατρος ότι δεν κάνει καλό η barf και να το γυρίσουμε σε ξηρά και τα σχετικά.... έχουμε ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά που δεν ξέρουνε τι να πιστέψουμε και να δοκιμάζουμε τι του κάνει και τι όχι μας φαίνεται σαν να ταλαιπωρείται το σκυλί
Δεν θα έπρεπε καν να το κάνει ο ίδιος... Αφενός δε δίνουμε μαγειρεμένα κόκκαλο στα σκυλιά, αφετέρου η έννοια της μπαρφ είναι να ταΐζεις ώμο φαγητό - η έννοια "μαγειρεμένη μπαρφ" στέκει όσο και το "ωμό μαγειρεμένο" . Οι υδατάνθρακες δεν έχουν να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερα ωφέλιμο, απλά γεμίζουν το στομάχι του σκύλου με κάτι οικονομικό. Στη μπαρφ απλά δεν έχουν καμία δουλειά, σε άλλα ειδη διατροφής αν χρησιμοποιούνται, θα πρέπει να αποτελούν μικρό ποσοστό του γεύματος.

Μπορείς να δώσεις μπαρφ σε κουτάβι, τηρώντας τις συνθήκες κατάψυξης, ψωνίζοντας κρέατα για ανθρώπινη κατανάλωση, αποφεύγοντας κόκκαλα σκληρά για τα κουταβισια δόντια, και ακολουθώντας τους κανόνες της συγκεκριμένης διατροφής ως προς τα συστατικά. Έτοιμες μπαρφ δε θα έδινα συστηματικά ούτε σε ενήλικο σκύλο, γιατί οι περισσότερες θεωρώ ότι κάνουν πολλές εκπτώσεις στα συστατικά τους.

Αν θες να δώσεις κροκέτα, φρόντισε να βρεις κάποια που στα τρία πρώτα συστατικά να εχει κρέας. Τα συστατικά στη συσκευασία αναγράφονται με σειρά περιεκτικότητας ωμών προϊόντων. Αυτό σημαίνει πως μετά το μαγείρεμα η ποσότητα κρέατος μειώνεται, κι από πρώτο στη λίστα θα βρεθεί αρκετά πιο κάτω.

Γνώμες για τη διατροφή των σκύλων υπάρχουν άπειρες, διαβάζεις, δοκιμάζεις, και βλέπεις τι ταιριάζει καλύτερα στο δικό σου. Μια μάρκα τροφής ή ένα ειδος διατροφής που κάθεται καλά συον δικό μου σκύλο για παράδειγμα, δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα ταιριάξει καλά και στο δικό σου.
 
  • Like
Reactions: keftos


keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
Για τώρα θα πάμε σε κροκετα ψάχνοντας τι ταιριάζει...μόλις μεγαλώσει λίγο θα πάμε πάλι σε μπαρφ απλά θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο από όσο πιστεύαμε...το παράξενο της υπόθεσης είναι πως εμείς πιστεύαμε πως το σκυλί με ότι έχει περάσει μέχρι τώρα θα είναι ταλαιπωρημένο αλλά αυτός σε αντίθεση είναι στο τούρμπο όλη την ώρα
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Μπραβο πολυ καλα θα κανετε. Ειναι πολυ ευχαριστο που ειναι τουρμπο ο μικρος σημαινει οτι ειναι υγειης να τον χαιρεστε.
 


keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
Συγνώμη επειδή πρέπει να είμαστε άσχετοι....η ξηρά στα κιλά του λέει πως πρέπει να τρώει 100 περίπου γραμμάρια το 24ωρο...αυτό δεν πιστεύω πως είναι εφικτό σε εμάς γτ δαγκώνει που δαγκώνει τα πάντα θα ξεκινήσει να κόβει κιόλας
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Οτι λεει η ξηρα αυτο θα δωσεις. Μπορεις να δινεις κανενα λαχανικο η κατι με χαμηλες θερμιδες. Βαλτα σε ενα kong με λιγο νερακι παγωσε τα και θα ασχολειται για ωρα. Κι εγω το ειχα αυτο το προβλημα με τον δικο μου τον λαιμαργο ολη μερα γαβγιζε ηθελε να φαει και αλλο. Αν ενδωσεις και θα σε κανει οτι θελει και θα γινει και γιουβαρλακι που δεν ειναι καλο φυσικα. Αν ειναι πολυ ενεργητικος μπορεις να δινεις πολυ λιγο παραπανω αλλα μην το παρακανεις.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μαγειρεμένη μπαρφ ποιος εκτροφέας δίνει ;; Έτσι από περιέργεια ρωτάω ..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Συγνώμη επειδή πρέπει να είμαστε άσχετοι....η ξηρά στα κιλά του λέει πως πρέπει να τρώει 100 περίπου γραμμάρια το 24ωρο...αυτό δεν πιστεύω πως είναι εφικτό σε εμάς γτ δαγκώνει που δαγκώνει τα πάντα θα ξεκινήσει να κόβει κιόλας
οι τροφες γραφουν πανω το τελικο βαρος του σκυλου συνηθως οχι το ποσο ειναι τωρα.