Τροφή και νερό πριν ταξίδι


ctrouss

Active Member
29 Μαρτίου 2007
25
0
Glyfada
Γεια σας! Δεν ξέρω αν έχει ξανατεθεί παρόμοιο θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πόσες ώρες πριν ένα ταξίδι ΔΕΝ πρέπει να δώσουμε τροφή και νερό στο σκύλο, ώστε να μην έχουμε παρατράγουδα (π.χ. εμετούς). Συγκεκριμένα, πρόκειται για ταξίδι 3,5 ωρών με αυτοκίνητο και 1 ώρας με πλοίο. Όποιος ξέρει, ας απαντήσει.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Χμμ...

Εγώ θα σου έλεγα, ότι είναι προτιμότερο, από να αφήσεις το σκυλί σου με τέτοια ζέστη, χωρίς νερό, να του δώσεις μισή ώρα πριν ξεκινήσετε το ταξίδι, μια δραμαμίνη, ή μισή..., ανάλογα με τα κιλά του.

Για το αν θα δώσεις ένα χάπι ή μισό... βέβαια, είναι καλύτερα να ρωτήσεις και τον κτηνίατρό σου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτο εξαρταται καθαρα ατομικα απο τον σκυλο!
Την δικια μου, η οποια δεν κανει ΠΟΤΕ εμετο στο αυτοκηνιτο, την ταιζω κανονικα στης ωρες της και δεν παραλειπουμε γευμα.
Εξαλλου κανουμε πολλες φορες και μεγαλα ταξιδια- μερες ολοκληρες στο δρομο (οταν παμε γερμανια π.χ), δεν ειναι δυνατον να μην την ταιζω.

Κατα τα αλλα θα ελεγα ο σκυλος κανα 12αρο πριν το ταξιδι καλο ειναι να μην φαει. Νερο ομος θα πρεπει να εχει στην διαθεση του παντα, ειδικα με αυτην την ζεστη.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εαν το σκυλί είμαι μαθημένο να μπαίνει στο αυτοκίνητο για να κάνει ευχάριστα πράγματα (πχ εκδρομές, βόλτες σε πάρκα κλπ), δεν έχει κανένα πρόβλημα εμετού.
Εαν η μόνη του σχέση με το αυτοκίνητο είναι οι επισκέψεις στον ιατρό, είναι φυσικό να στρεσάρεται, και αυτό είναι που προκαλεί τους εμετούς.

Το σκυλί όχι μόνο πρέπει να το ποτίσεις (με τόση ζέστη), αλλά ίσως να πρέπει να το βρέξεις και με κάποιο ψεκαστήρι, για να μην πάθει θερμοπληξία.

Απόφυγε να φάει ο σκύλος για αρκετές ώρες πριν το ταξίδι, αν δεν είσαι βέβαιος για το πως θα αντιδράσει στο αυτοκίνητο.
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
Εμείς πάντα του δίνουμε δραμαμίνη πρίν το ταξίδι (λόγω άσχημων εμπειριών στο παρελθόν)...
Κρυμένη μέσα σε λίγη ψίχα κανένα 20λεπτο πριν ξεκινήσουμε και όλα παν καλά! :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κατα τα αλλα θα ελεγα ο σκυλος κανα 12αρο πριν το ταξιδι καλο ειναι να μην φαει. Νερο ομως θα πρεπει να εχει στην διαθεση του παντα, ειδικα με αυτην την ζεστη.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3