Τροφη για κουταβι λαμπραντορ


Jochara

Member
10 Δεκεμβρίου 2021
7
1
28
Καλημερα σε ολους! Σε περιπου 2 μηνες θα υποδεχθουμε το νεο μελος του σπιτιου, εναν λαμπραντορινο, και απο την μερα που αυτο εχει αποφασιστει εχω μπει στη διαδικασια να ψαχνω για ξηρες τροφες.. με ολους τους εκτροφεις που μιλησα , αλλα και αυτος που θα παρω εν τελει το κουταβι δινει royal canin. Εμεις βεβαια με τον συντροφο μου πιστευουμε οτι η rc εχει πραγματικα κακη συσταση και σιγουρα μπορουμε να δωσουμε κατι καλυτερο στο σκυλι, απο συστατικα οπως καλαμποκι.. επομενως ψαχνουμε τροφες θα ηθελα τη βοηθεια σας, βεβαια καταλαβαινω οτι το προτιμοτερο ειναι οτι κατσει καλυτερα στο σκυλι και για αρχη σιγουρα θα ακολουθησω την τροφη που δινει ο εκτροφεας αλλα επειδη δεν θελω να παει παραπερα αυτη η διατροφη θα την αλλαξω..
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα,

Καλορίζικο να είναι το καινούριο μέλος!!!
Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες-πιο ποιοτικές τροφές από την rc...
Η rc είναι μια τροφή παγίδα για πολλούς κηδεμόνες...είναι ιδιαίτερα ελκυστική για τα σκυλιά και αυτό πολλές φορές κάνει δύσκολη την μετάβαση σε κάποια άλλη ξηρά τροφή.
Μια πολύ καλή τροφή που είναι και ελκυστική για τα σκυλιά είναι η belcando puppy(η grain free).
Μετά μπορείς να δεις και άλλες εταιρείες πχ essential, n&d, brit, ambrosia...
Πολλοί θα σου προτείνουν acana, αλλά για μένα η ποιότητα της συγκεκριμένης τροφής εγείρει ερωτηματικά...
Εγώ στον Roger δίνω platinum για ενήλικες, πολύ καλή τροφή, όμως για κουτάβι ίσως πήγαινα αλλού.
Όπως και να 'χει όλα έχουν να κάνουν με το ποια τροφή θα κάτσει καλά στο σκυλί, όπως είπες και εσύ.
 


Jochara

Member
10 Δεκεμβρίου 2021
7
1
28
Καλησπέρα,

Καλορίζικο να είναι το καινούριο μέλος!!!
Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες-πιο ποιοτικές τροφές από την rc...
Η rc είναι μια τροφή παγίδα για πολλούς κηδεμόνες...είναι ιδιαίτερα ελκυστική για τα σκυλιά και αυτό πολλές φορές κάνει δύσκολη την μετάβαση σε κάποια άλλη ξηρά τροφή.
Μια πολύ καλή τροφή που είναι και ελκυστική για τα σκυλιά είναι η belcando puppy(η grain free).
Μετά μπορείς να δεις και άλλες εταιρείες πχ essential, n&d, brit, ambrosia...
Πολλοί θα σου προτείνουν acana, αλλά για μένα η ποιότητα της συγκεκριμένης τροφής εγείρει ερωτηματικά...
Εγώ στον Roger δίνω platinum για ενήλικες, πολύ καλή τροφή, όμως για κουτάβι ίσως πήγαινα αλλού.
Όπως και να 'χει όλα έχουν να κάνουν με το ποια τροφή θα κάτσει καλά στο σκυλί, όπως είπες και εσύ.
Την acana την σκεφτομαστε αλλα ειχα ενα λαμπραντορ το οποιο το εχασα προσφατα απο καρκινο του ηπατος και θεωρω οτι εχει συμβαλλει αρκετα και η acana που του εδινα, φυσικα ηταν αλλο το προβλημα αλλα πιστευω τον βαρυνε αρκετα.. απο την αλλη κοιταω ας πουμε την acana puppy συγκριτικα με την rc και στην προτεινομενη ποσοτητα η rc εχει σχεδον 30gr διαφορα στην πρωτεινη παραπανω απο την acana.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλώς να το δεχτείς.

Εγώ όσο διάστημα τον τάισα acana δεν έδωσα συνταγές για κουτάβια. Διάλεξα αυτές που είναι για όλες της ηλικίες με την ανάλογη ποσότητα ως κουτάβι.

Το θέμα με την οποιαδήποτε τροφή από το επάνω ράφι είναι αν θα του κάτσει καλά. Όσο "ποιοτικές" μπορούν να θεωρηθούν.

Κατά γενική ομολογία οι εκτροφείς συστήνουν χαμηλή ποσότητα πρωτεΐνης σ' αυτή την ηλικία. Όμως όπως θα δείτε σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές τροφών έχουν υψηλά ποσοστά στις τροφές για κουτάβια.

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω δές n&d, Brit, essential.

Αν θες λες ποιο εκτροφείο διάλεξες.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Η δικιά μου έτρωγε ακανα από 3 μηνών μέχρι πρόσφατα που κατέληξα μετά από αρκετές δοκιμές στην brit fresh beef pumpkin ήταν η μόνη τροφή που έτρωγε με την ίδια όρεξη που έτρωγε την ακανα το θέμα είναι να του κάτσει καλά όπως σου είπαν ποιο πάνω υπάρχουν πολλές αξιόλογες τροφές
 


ioannemi

Member
15 Φεβρουαρίου 2022
5
1
35
Η δικιά μου έτρωγε ακανα από 3 μηνών μέχρι πρόσφατα που κατέληξα μετά από αρκετές δοκιμές στην brit fresh beef pumpkin ήταν η μόνη τροφή που έτρωγε με την ίδια όρεξη που έτρωγε την ακανα το θέμα είναι να του κάτσει καλά όπως σου είπαν ποιο πάνω υπάρχουν πολλές αξιόλογες τροφές
Καλησπέρα,

γιατί αλλάξατε την Acana? δεν μεινατε ευχαριστημένοι?

Ευχαριστώ
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Απλά επειδή δυσκολεύουν να βρω την brit την άλλαξα σε ακάνα ξανα..μόνο ακάνα τρώει όποιες άλλες τροφές δοκίμασα δεν της τρώει