Τρωει μονο απο το χερι!


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Καλησπερα σας , εχω ηδη 15 μερες στο σπιτι την μικρη μου Ηρα , ενα γερμανικο ποιμενικο 2 μηνων και κατι. Τις τελευταιες περιπου 5 ημερες με απασχολει κατι , ενω πριν ετρωγε απο το πιατακι της κανονικα , και μαλιστα σε χρονο ρεκορ, τωρα της βαζω το πιατακι με την ξηρη τροφη , την μυριζει και φευγει, εαν την ταισω ενα ενα στο στομα τρωει κανονικα , η μεσα απο την παλαμη μου , απο το πιατακι οχι , απο το χερι και τα 90 γραμμαρια σε καθε γευμα. Ρωτησα τον γιατρο μου , και μου ειπε οτι δεν τον πολυ απασχολει αυτο διοτι τα κοπρανα ειναι καλα , ο εκπαιδευτης που θα την αναλαβει σε λιγους μηνες μου ειπε ετσι δενεται μαζι μου. Εσεις τι λετε?
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
νατου αλλαξεις μπολακι,να την αφησεις νηστικη αν δεν θελει να φαει,να της αλλαξεις τροφη,να αλλαξεις εκπαιδευτη........
ο κτηνιατρος νταξ,ζμπουτσατ,τι τον νοιαζει αλλα ουτε και πρεπει να ξερει τι να κανεις.
 


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
μα δεν μπορω να το αφησω νηστικό το κουταβι, αν δεν ηθελε δε θα ετρωγε ουτε απο το χερι μου. Ο εκπαιδευτης ειναι στρατιωτικος εκπαιδευτης σκυλων , και ακομα δεν εχει γινει εκπαιδευση , μετα απο μηνες θα αρχισει. Τωρα κανω την προ-εκπαιδευση.
 




Nala#thepug

Member
31 Ιουλίου 2019
5
8
42
Εμενα ειναι ενος ετους και συνεχιζει να τρωει απο το χερι μου...Ξεκινησε οταν εκανε την πρωτη ορθοπεδικη εγχειριση.Τα φαρμακα της ηταν μετα φαγητου και επρεπε με καποιο τροπο να φαει γιατι αρνιοταν την τροφη.Αναγκαστηκα λοιπον να την ταιζω με το χερι μου...Στην πορεια και πιατακι αλλαξα,και τροφη,και νηστικη εμεινε αλλα τιποτα.Αυτα βεβαια τα κανει μονο στη ξηρα τροφη,γιατι οταν ετυχε να φαει κοτοπουλο με ρυζι λογω διαρροιας,μια χαρα εφαγε μονη της...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δοκίμασε να νοστιμέψεις ελάχιστα την τροφή της.
Μπορείς να την καταβρέξεις πολύ λίγο με χλιαρό νεράκι. Ισα να απελευθερώσει πιο έντονα την μυρωδιά της.
Να ανακατέψεις τις κροκέτες, με ένα κουταλάκι γιαουρτάκι. Με το λάδι, από μια κονσέρβα τονο, με μισό κουταλάκι τυρί κρέμα, με τον ζωμό από ότι είναι το φαγητό σου της ημέρας. Με οτιδήποτε, που δεν θα μπορεί να το ξεχωρίσει από τις κροκέτες. Ξεκίνα με μικρές ποσότητες, ούτως ώστε αν δεν το φάει, να μην πετάξεις ένα τσουβάλι τροφή.
 


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις , το βραδυ δοκιμασα αυτο που ειπε ο συνονόματος Τασος και το εφαγε αμεσως σε διαφορετικο μπολακι, σημερα το πρωι δοκιμασα με το διαφορετικο μπολακι παλι , και αρχισε να τρωει με ορεξη , αφησε λιγο πιο κατω απο την μεση , οταν εβαλα το υπολοιπο στην παλαμη μου το εφαγε και αυτο . Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει οτι δεν της αρεσει η τροφη , δηλαδη και στο χερι μου που τρωει , τρωει λαιμαργα .
 




tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Και το μέλος @haviharakennel που πρωτίστως το πρότεινε ε;
Ωραία λοιπόν, που λύθηκε τόσο εύκολα το πρόβλημά σου (y)
βεβαιως και το προτεινε αμεσω μετα την αναρτηση μου. Ξανα σας ευχαριστω ολους , αν και offtopic , θα ηθελα ο Τασος να συνεχισει την απαντηση του , τι σημαινει δηλαδη "δεν θες να σου απαντησω" , ειναι 2 μηνων κουταβι , αν εχει αντιληφθεί κατι λαθος που κανω , καλα ειναι να με προλλαβει για να μην το μετανιωσω αργοτερα, ας ειναι και σε pm.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
91Ir-hJVTjL._SR500,500_.jpg
Μερικοί τα χουν μπερδέψει λίγο..
Αν μπορούσαμε να ρωτήσουμε τα σκυλιά σας γιατί τρώνε μόνο από το χέρι ?
Η απάντηση θα ήταν "γιατί μπορώ.."
Στην περιπτωση της θεματοθέτριας γιατι δεν μπορεις να αφήσεις νηστικο το κουτάβι?αν ηταν ακόμα με τη μανα του δεν νομιζω να το κυνηγούσε σε φάση "ελα καλό μου πιες λίγο γαλατακι για τη μανουλα..μια μπουκίτσα απο το κοκαλακι που κουβάλησα?.."
Στην περίπτωση της ναλα μάλλον δεν την αφησες οντως νηστικη..υποθέτω περασε κανα δυωρακι και το λυπηθηκες να λιμοκτωνει..

Δεν είμαι ειδικος και ούτε μπορω να προτείνω λύσεις χωρις να ξέρω πληρες ιστορικο αλλα κάνετε λάθος που το συνεχίζετε..δοκιμάστε τα απλα που προταθηκαν οπως αλλαγη μπολ,τοποθεσια ταισματος,να μείνουν οντως νηστικα,αλλαγη τροφης κτλ και μετα αναζητηστε βοηθεια επαγγελματια..η συμπεριφορα αυτη είναι προβληματικη και τα περι δεσμου που αναπτυσεται ειναι κουραφέξαλα..

Εντιτ: μπράβο που το λύσατε ευκολα και γρήγορα!
 


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
View attachment 71755
Μερικοί τα χουν μπερδέψει λίγο..
Αν μπορούσαμε να ρωτήσουμε τα σκυλιά σας γιατί τρώνε μόνο από το χέρι ?
Η απάντηση θα ήταν "γιατί μπορώ.."
Στην περιπτωση της θεματοθέτριας γιατι δεν μπορεις να αφήσεις νηστικο το κουτάβι?αν ηταν ακόμα με τη μανα του δεν νομιζω να το κυνηγούσε σε φάση "ελα καλό μου πιες λίγο γαλατακι για τη μανουλα..μια μπουκίτσα απο το κοκαλακι που κουβάλησα?.."
Στην περίπτωση της ναλα μάλλον δεν την αφησες οντως νηστικη..υποθέτω περασε κανα δυωρακι και το λυπηθηκες να λιμοκτωνει..

Δεν είμαι ειδικος και ούτε μπορω να προτείνω λύσεις χωρις να ξέρω πληρες ιστορικο αλλα κάνετε λάθος που το συνεχίζετε..δοκιμάστε τα απλα που προταθηκαν οπως αλλαγη μπολ,τοποθεσια ταισματος,να μείνουν οντως νηστικα,αλλαγη τροφης κτλ και μετα αναζητηστε βοηθεια επαγγελματια..η συμπεριφορα αυτη είναι προβληματικη και τα περι δεσμου που αναπτυσεται ειναι κουραφέξαλα..

Εντιτ: μπράβο που το λύσατε ευκολα και γρήγορα!
Χαιρομαι πολυ που σου εφιαξα την μερα , χαιρομαι πραγματικα οτι σε εβαλα στην διαδικασια να μπεις στο google και να κατεβασεις την εικονα που αναρτησες, χαιρομαι που σε εκανα να δειξεις σοφοτερο σημερα και να μπορεις να διηγηθείς στην παρεα σου το ποσο εξυπνα απαντησες σε κουλες για σενα ερωτησεις. Χαιρομαι που βρεθηκε ανθρωπος να απαντα εκ μερους των σκυλιων υποθετικα παντα , και ταυτοχρονα να δηλωνει οτι ουτε ειδικος ειναι αλλα ουτε λυση να προτεινει μπορει, παρολα αυτα μπηκες σε διαδικασια να κατεβασεις παιχνιδακι! Στους κανονισμους του forum δεν διαβασα πουθενα οτι απαγορευονται οι ηλιθιες ερωτησεις(απο οτι κταλαβα το θεμα που ανοιξα ειναι ηλιθιο για πολλους ) .
Με την δικη σου λογικη και παρα οτι εγραψα οτι το σκυλι δεν δειχνει να μην πειναει η οτι δεν του αρεσει η τροφη , και τελικα με την αλλαγη του μπολ δειχνει οτι τρωει μονο του , μεσα σε ολα εσυ μου λες να αφηνω ολη μερα το μπολ φαγητου κατω και οταν πειναει να πηγαινει να τρωει , διοτι με το παραδειγμα της μανας οτι δε θα τρεξει να ταισει το μικρο της αυτο λες , διοτι η μανα ειναι το μπολ με το φαγητο , ενα κουταβι θα τρεχει στο στηθος οταν και οποτε θελει, απο τις 20 φορες που θα τρεξει στην μανα ,μονο τις 5 θα καταφερει να το διωξει. Αρα ως μη ειδικος μου προτεινεις το μπολ κατω με 300 γραμμαρια τροφη και οταν θελει τρωει?
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
μα δεν μπορω να το αφησω νηστικό το κουταβι, αν δεν ηθελε δε θα ετρωγε ουτε απο το χερι μου. Ο εκπαιδευτης ειναι στρατιωτικος εκπαιδευτης σκυλων , και ακομα δεν εχει γινει εκπαιδευση , μετα απο μηνες θα αρχισει. Τωρα κανω την προ-εκπαιδευση.
Εγω σχολιασα αυτη σου την κουβεντα..ουτε ηλιθια θεωρω την ερωτηση σου ουτε εγραψα κατι τετοιο..απλα διαφωνω καθετα με αυτους που σου λενε οκ συνεχισε δεν τρεχει μια..
Μπραβο σου που ρωτησες και μπραβο σου που το ελυσες..δεν εχω να πω τιποτα αλλο..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π