Τρόπος βαθμολογίας IPO και λοιπά σχετικά


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ας πούμε πως μου φαίνεται κι εμένα ενδιαφέρον το ενδεχόμενο μιας τέτοιας κουβέντας... :)

καπως off- topic αυτο που θα γραψω αλλα,...
θα 'θελα απο οποιον/ α εχει την ορεξη και τη γνωση, να μας βαλει καποια βιντεο (σε ενα αλλο thread ισως) με σκυλους που τα πηγαν καλα και με σκυλους που τα πηγαν καλυτερα και να μας εξηγησει τι βλεπουμε.

π. χ. γιατι ο ταδε βαθμολογηθηκε με τοσο βαθμο εκει και ο αλλος με τοσο και ουτω καθεξης. που λαθεψαν, που θα μπορουσαν να το κανουν καλυτερα και γιατι.

δε μιλαω για το συγκεκριμενο διαγωνισμο αλλα γενικοτερα.
εγω προσωπικα εχω μαυρα μεσανυχτα απο αυτα και πιστευω οτι οσο και να διαβασω δεν μπορω να ξεχωρισω το καλο απο το καλυτερο αν δεν εχω παραστασεις και καποιον να μου εξηγησει.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Για να κάνω την αρχή και δίχως να είμαι ειδικός, πέρα από τους κανόνες και το κατά πόσο κάθε σκύλος θα κάνει σφάλματα ή δεν θα κάνει, σημαντικό ρόλο παίζουν οι παρακάτω έννοιες:

1. Drive... Το πάθος, η θέληση και η ενέργεια που ο κάθε σκύλος δείχνει κατά την εκτέλεση κάθε εξέτασης.

2. Έλεγχος... Κατά πόσο ο σκύλος έχει τον έλεγχο της κατάστασης μα και του εαυτού του (αυτοέλεγχος).

3. Συνεργασία και Αρμονία... Σκύλου, κυναγωγού μα και decoy. Αντιδράσεις σε εντολές, κινήσεις και ερεθίσματα. Αρμονία κινήσεων και συναισθημάτων.

Ο τρόπος και το "μέγεθος" που ο κάθε σκύλος παρουσιάζει στα παραπάνω κάνει την διαφορά.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Για να μην χαλασω την παραδοση των οφφ-τοπικ,δεν ανοιγει καποιος και ενα παρεμφερες θεμα για τις κλασσικες εκθεσεις με τροπο βαθμολογησης,συμμετοχες αναλογα με την ηλικια του σκυλου,bob,bis,κτλ ;

Και να ρωτησω και κατι αλλο,δεν θα ηταν χρησιμα καποια τετοια stickies ;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θεωρητικά δεν θα βγει άκρη γιατί είναι και η υποκειμενική κρίση του κάθε κριτή εκτός από την αντικειμενική(σύμφωνα με τους κανόνες)
πχ. σε έναν κριτή μπορεί να αρέσει το πάθος και να παραβλέψει κάποιες λεπτομέρειες ή και το αντίθετο ή και πολλά άλλα μαζί!
Προτιμότερο θα ήταν να μπαίνουν βίντεο και να υπάρχει ανάλυση από την αρχή που ξεκινάει ο σκύλος μέχρι το τέλος που τελειώσει, σημείο-σημείο!
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Από κουβέντα που έχω κάνει σχετικά μεκθέσεις μ εκτροφέα, έχω ακούσει αυτό που λέει ο @st3li0s. Από περιέργεια όμως μου αρέσει που διάβασα τ τι κοιτούν
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
να προσθέσω επίσης, ότι σύμφωνα με τους καινούργιους κανονισμούς διεξαγωγής αγώνων του IPO (ισχύουν ήδη κανένα τριάρι χρόνια περίπου...) ο σκύλος εκτός των άλλων-πρέπει να παρουσιάζεται με χαρούμενη και άνετη διάθεση. Ιδιαίτερα στην υπακοή ο σκύλος δεν πρέπει να δείχνει σημάδια πίεσης ή έλλειψη αυτοπεποίθησης.
Άρα, πέρα από την σωστή εκτέλεση όλων των ασκήσεων ζητείται και αξιολογείται ανάλογα
και η χαρούμενη αστρεσάριστη εικόνα του σκύλου .
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
στην πραγματικότητα θεωρείται πιο σημαντικό ο σκύλος στην υπακοή να δείχνει χαλαρός και χαρούμενος απ΄το ίδιο το φους.
(έχω ακούσει απο κριτή και την έκφραση....''να κουνάει χαρούμενα την ουρά του'') :)

Επίσης διαμέσου της λογικής που απορρέει απο αυτούς τους κανονισμούς, γίνεται η προτροπή στους κυναγωγούς να μην εκπαιδεύουν τον σκύλο τους σε φους όπου το κεφάλι του σκύλου βρίσκεται σε παράλληλη με τον κυναγωγό θέση αλλά σε ελαφρά γωνία -προς τον κυναγωγό, ώστε να επιβεβαιώνεται οτι ο σκύλος κάνοντας υπακοή βρίσκεται σε οπτική και νοητική επαφή με τον κυναγωγό του και δεν λειτουργεί ως ένα καλοκουρδισμένο μηχανάκι που περιμένει απλά να του πέσει ουρανοκατέβατο το μπαλάκι στα μούτρα...:cool::)
 
Last edited:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ας πούμε πως μου φαίνεται κι εμένα ενδιαφέρον το ενδεχόμενο μιας τέτοιας κουβέντας... :)
να κανω μια ερωτηση;;
ποσοι εχουν μεινει εδω μεσα που κανουν ιπο;
οχι ποσοι λενε οτι κανουν αλλα κατεβαινουν να δωσουν κιολας.

πιστευω οτι μπορεις να μου απαντησεις.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καμια προθυμια απο τους επιπεδου παγκοσμιου φημης και γνωσεων κριτες για το θεμα,κριμα και ηταν ωραια ιδεα.

@st3li0s επειδη συμφωνω με το μνμ σου,κανε την αρχη!!!μηπως και ξεκινησει το θεμα!!(Αλλα προσεχε τι σκυλο θα βαλεις εεε αν βαλεις δευτερο συνεχομενο παγκοσμιο πηραν χαχα)
 






ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η αμήχανη στιγμή που σου φαίνεται πως κάποιος φτυνει χολή δεξιά και αριστερά αλλα η λογική σου λέει οτι είναι αδύνατο να πεφτει τόση ξινίλα σε ενα φόρουμ για σκύλους.
Τι γίνεται ρε παιδιά;
 
  • Like
Reactions: mareco and Elrandir




lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
Μεχρι ποια θεση θεωρειται οτι πηγε καλα ενας διαγωνιζομενος???
Ο κυριος Βερανης ειδα οτι εινα καπου στη μεση..Θελω να πω οτι αυτη η θεση σχετικα με την εμπειρια μας εδω σαν χωρα πανω στο αθλημα ειναι καλη?
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@tasos malinoua

Αν κατάλαβα σωστά, με ρωτάς πόσα μέλη του φόρουμ κατεβαίνουν σε αγώνες και εξετάσεις IPO...

Ειλικρινά, δεν γνωρίζω. Εγώ πάντως όχι.
 






Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Η διαδρομη και οι ασκησεις ειναι παντα οι ιδιες;
Nαι,η διαδρομη και οι ασκησεις ειναι παντα ιδιες.
Η ιχνηλασια θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι ισως λιγο διαφορετικη απο την αποψη οτι αλλαζει το περιβαλλον και το εδαφος.αλλα και εκει τα ιδια πραγματα βαθμολογουντε
 
  • Like
Reactions: spyv


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf