Τρώει από τα χέρια μου,πειράζει?


sofakik

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
125
0
θεσσαλονικη
καλημερα παιδια!θα ηθελα να σας ρωτησω, αν ξερετε βεβαια, επιτρεπεται να ταιζω τ σκυλακι μ απο τ χερια μ?επειδη την ταιζω πλεον 1 φορα τν μερα τ βραδυ,ανυπομονει να παει βολτα γιατι θελει να κανει τν αναγκη της κ αρνειται να φαει εκτος αν της δωσω εγω....
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλημέρα :)

Πιστεύω πως είναι κακιά συνήθεια να τρώει ο σκύλος από τα χέρια μας.
Πρέπει να μάθει να τρώει όταν του βάζουμε να φάει, και όχι μίζερα.

Εγώ ταίζω μετά την βόλτα, έχω παρατηρήσει πως και τρώει με πιο πολύ όρεξη (μιας και εμείς είχαμε πολλά προβλήματα με την τροφή στην αρχή), όπως έχω παρατηρήσει πως έχει πιο πολύ ενέργει να τρέξει και να εκτονοθεί στην βόλτα σε σχέση με το να φάει και να βγει.

Στην αρχή είχαμε πολλά προβλήματα όπως είπα, δεν ήθελε το μπολ, ήθελε να την ταίζουμε στο χέρι, δεν έτρωγε ξηρά τροφή, ούτε καν σκυλολιχουδιές κλπ.
Πλέον τρώει πάντα με όρεξη, και το συνήθισε σχετικά εύκολα.
Είναι λάθος να είναι ο σκύλος μίζερος με το φαγητό.
Εγώ της δίνω στο χέρι μόνο κάποιες λιχουδιές όταν την εκπαιδεύω.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Το κουταβι μου μονο απο το χερι μου τρωει αλλα μεχρι καποια ηλικια αυτο δε θα συνεχιστει επ αοριστον και εχει καποιον σκοπο που γινεται

εσενα ειναι ενηλικος ο σκυλος ;

αν θες να το κοψει , απλα βαζε του το φαγητο στο πιατο του , δεν εφαγε ; δεν πειραζει παρε το φαι και δωσε του το την αλλη μερα , και παει λεγοντας
 


sofakik

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
125
0
θεσσαλονικη
ειναι 7 μηνων....ξερετε ποιο ειναι τ θεμα?αν τ βγαλω βολτα κ μετα την ταισω θα ξανακανει τν αναγκη της στο σπιτι!της τ εχω μαζεψει αρκετες φορες αλλα επειδη με ανυσηχησε με ενα προβλημα που εχω αναφερει,της κανω αθελα μ μερικες φορες τ χατηρια γιατι εχω τυψεις να την μαλωνω κ να ειμαι αυστηρη μαζι της!τ ξερω οτι ειναι λαθος.........
 




sofakik

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
125
0
θεσσαλονικη
3 φορες την μερα την βγαζω.......ναι την ταιζω μονο 1 γιατι μονη της τ ηθελε...δηλαδη την ταιζα πρωι κ βραδυ κ τ πρωινα δεν ηθελε να φαει καθολου...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σοφία, επειδή και εγώ αντιμετώπισα πολλά προβλήματα με το φαγητό της μικρής,
η καλύτερη συμβουλή είναι αυτή που σου έδωσε ο Νίκος.

Θα βάζεις την τροφή για 20 λεπτά στο μπολ, αν δεν φάει την παίρνεις και την βάζεις στο επόμενο γεύμα.
Και πάει λέγοντας.
Κάποια στιγμή θα πεινάσει και θα φάει.
Έτσι θα μάθει πως το φαί δεν είναι διαθέσιμο όποτε θέλει, και ότι όταν της βάζεις να φάει θα τρώει ειδάλως θα πέσει πείνα.
Με αυτόν τον τρόπο εμένα τρώει μια χαρά :)

Καθόλη την διάρκεια που θα της το κάνεις αυτό, ΔΕΝ θα δίνεις καθόλου λιχουδιές!

Τι τροφή της δίνεις;
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δοκίμασε αυτό που σου είπα, και θα έχεις καλά αποτελέσματα.
Η δικιά μου έφαγε κανονικά την 5η μέρα, αν θυμάμαι καλά,
ενώ συνήθως στην τρίτη μέρα τρώνε.

Από τότε τρώει την τροφή της κανονικότατα και με πολύ όρεξη!
 


sofakik

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
125
0
θεσσαλονικη
μπραβο παντα παντα τετοια!πρεπει να γινω πιο σκληρη μαμα κ να αφησω τους συναισθηματισμους για τ καλο της!!!ευχαριστω πραγματικα.....
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Να σαι καλά :)

Σκέψου ότι εγώ υιοθέτησα την μικρή τριών ετών, και αυτός που την είχε την τάιζε μόνο παιδάκια και κοψίδια!!
Άντε να φάει την ξηρά της μετά..
Κι όμως την τρώει μια χαρά!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ειναι 7 μηνων....ξερετε ποιο ειναι τ θεμα?αν τ βγαλω βολτα κ μετα την ταισω θα ξανακανει τν αναγκη της στο σπιτι!της τ εχω μαζεψει αρκετες φορες αλλα επειδη με ανυσηχησε με ενα προβλημα που εχω αναφερει,της κανω αθελα μ μερικες φορες τ χατηρια γιατι εχω τυψεις να την μαλωνω κ να ειμαι αυστηρη μαζι της!τ ξερω οτι ειναι λαθος.........
Συγγνώμη 7 μηνών δεν είναι κουτάβι,ολόκληρο γαιδούρι είναι!:D:p
Θα έπρεπε ήδη να ξέρει τις ώρες της!

Το κουταβι μου μονο απο το χερι μου τρωει αλλα μεχρι καποια ηλικια αυτο δε θα συνεχιστει επ αοριστον και εχει καποιον σκοπο που γινεται

εσενα ειναι ενηλικος ο σκυλος ;

αν θες να το κοψει , απλα βαζε του το φαγητο στο πιατο του , δεν εφαγε ; δεν πειραζει παρε το φαι και δωσε του το την αλλη μερα , και παει λεγοντας
Ακολούθησε τα παραπάνω και να είσαι και λίγο ανένδοτη,μην στεναχωριέσαι δεν θα της κάνεις κακό!Μην πηγαίνεις με τα νερά της!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95