Τρώει κατάπίνοντας ολόκληρη την κροκέτα!!


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Υποψιάζομαι πως αυτό που κάνει το λαμπ μου(3 μηνών) δεν είναι και απο τα πιό φυσιολογικά πράγματα για την διατροφή του!
Κάθε φορά που την ταίζω λοιπόν,άλλες κροκέτες τις σπάει για να της καταναλώσει και άλλες πάλι όχι :confused: τις καταπίνει έτσι ολόκληρες!Αναρωτιέμαι πως τις κατεβάζει έτσι κιόλας! :confused:Δεν θα μπορεί να τις χωνέψει λογικά μετά,έτσι δεν είναι;
Τι θα μου προτείνατε να κάνω;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σιγά τα ωά. Το ίδιο κάνει και το Μουφ!! :) Μη φοβάσαι, θα τις χωνέψει. Αν θέλεις να τρώει πιο σιγά βάλε ένα φλυτζάνι νερό στις κροκέτες ώστε να παιδευτεί να τις φάει και να γεμίσει το στομάχι του με πολλά. Επίσης μπορείς να πάρεις εκείνο το ακανόνιστο μπωλ που το παιδεύει να φάει ή να βάλεις τις κροκέτες σε κονγκ.

 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το ίδιο έκανε και η μικρή μέχρι 6-7 μηνών - το φαγητό το ρούφαγε αμάσητο. Τώρα παρατηρώ ότι έχει αρχίσει πια να μασάει.
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ωραία την επόμενη φορά θα τις βρέξω λίγο αν είναι,να μαλακώσουν!Μα σα σκούπα τα ρουφάει όλα σε δευτερόλεπτα,και μετα ζητάει κι άλλο :D
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Και ο δικός μου σκύλος καταπίνει τις περισσότερες κροκέτες αμάσητες. Το ανέφερα στο Pet shop για να μου πουν πιο μεγεθος κροκέτας να πάρω.
Και μου είπαν ότι σε μικρή ηλικία το συνηθήζουν τα σκυλιά. Οσο μεγαλώνει θα τα μασάει κανονικά.
 










omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μα ο σκυλος δεν εχει δοντια για να μασαει ρε παιδια,εχει δοντια για να σκιζει και δοντια για να σπαει,αν η τροφη ειναι μικρη οπως ειναι οι κροκετες τοτε τις καταπινει τι να σπασει δηλαδη?τα δικα μου καταπινουν μισα κοτοπουλα τι πρεπει να κανω δηλαδη?
Και παρ ολα αυτα εχουν κακα κανονικα τα κοκκαλα γινονται λιωμα στην κροκετα θα κολωσει το στομαχι του σκυλου?και εγω βαζω νερο αλλα οχι για μουλιασμα απλα για να ειναι λιγο ζουμερο,αν το νερο μαλακωνει κροκετες σκεφτειτε τι κανουν τα υγρα του σκυλου που σε 5 ωρες λιωνουν κοκκαλα(η να τα μουλιαζουμε και αυτα?:D:D:D)
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Το μούλιασμα είναι απαραίτητο και για να μην αποροφώνται τα γαστρικά υγρά του σκύλου από τις πρώτες μπουκιές

Όταν χρειαστεί να δώσω ξηρά, τη μουλιάζω για τουλάχιστον μισή ώρα πριν τη σερβίρω