Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Το τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο ειναι μια φυλη που δημιουργηθηκε σχετικα προσφατα.Το 1955 εργαστηρια στην τσεχια δουλευαν στην διασταυρωση γερμανικου ποιμενικου και του λυκου των καρπαθιων.

Δεκα χρονια αργοτερα που ολοκληρωθηκε το προγραμα καταλαβαν οτι η διασταυρωση μπορουσε να δωσει γονιμα κουταβια και ετσι δημιουργησαν το τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο.Το 1989 αναγνωριστικε απο τον κυνολογικο ομιλο στην τσεχια ως η εθνικη φυλη τους και το 1991 απο την FCI.

Το τσεχοσλ.λυκοσκυλο δεν αναζητει ποτε το αφεντικο του.Ξερει παντα που ειναι και τι κανει.Ειναι κοινωνικο σκυλι και δενεται με ολη την οικογενεια αφου του δωθει η καταλληλη κοινωνικοποιηση.Εκπαιδευεται ευκολα και γρηγορα αλλα παντα με την μεθοδο της ανταμοιβης οπως ολα τα σκυλια αλλωστε.

Το τσεχοσλ.λυκοσκυλο εχει μεγεθος ανω του μετριου(αρσενικο 61-66 εκ. θηλυκο 55-61 εκ.)τεραγωνο σκελετο και μυωδες σωμα.

Ως εκει λοιπον ξερω γι αυτην την ρατσα.Μηπως μπορειτε να μου πειτε αν το εχετε δει ποτε?Υπαρχουν εκτροφεις του στην ελλαδα?
 




likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Δηλαδη δεν υπαρχει καθολου αυτη η ρατσα στην ελλαδα?Ουτε εισαγωγες γινονται?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μην ακούω για εισαγωγές-pet shops-γνωστούς και μη εξαιρετέους σκυλεμπορους και puppy mills γιατί μεταμορφώνομαι σε ιβριδιο τσεχοσλοβάκικου λυκόσκυλοu με λυκάνθρωπο! :lol:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ROTTIE said:
μεταμορφώνομαι σε ιβριδιο τσεχοσλοβάκικου λυκόσκυλοu με λυκάνθρωπο! :lol:
αυτη δεν ειναι η κανονικη σου κατασταση!

εγω μια απορεια εχω με αυτα! ειναι ρατσα σταθεροποιημενη ή σε φαση σταθεροποιησης ?
 






likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Ναι ειναι πραγματι πανεμορφα.Μακαρι να υπηρχαν τουλαχιστον στα πετ-σοπ
που εκει προσεχουν τα σκυλια αντιθετα με τους εκτροφεις.Θα επαιρνα σημερα κιολας ενα!
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
likos said:
Μακαρι να υπηρχαν τουλαχιστον στα πετ-σοπ
που εκει προσεχουν τα σκυλια αντιθετα με τους εκτροφεις.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
 
  • Like
Reactions: Christina01








sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
likos said:
Ρε παιδια πλακα μου κανετε?Τα πετ-σοπ ειναι εγγυηση!Δεν ειναι σαν τους εκτροφεις!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εγγυηση δεν λες τπτ ! προσεξε μονο μην σου δωσουν κανα λυκο πραγματικο αντι για τσεχλοβακικο
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Ρε παιδια ΕΝΟΕΙΤΑΙ πως κανω πλακα τα πετ-σοπ ειναι κατι χειροτερο απο κολαστηρια....[/b]
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
likos said:
Δηλαδη δεν υπαρχει καθολου αυτη η ρατσα στην ελλαδα?Ουτε εισαγωγες γινονται?
:lol: γελασαμε και σημερα...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
βλεπω παντως απο ετοιμοτητα σχιζουμε!!!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΚΥΡΗΞΟΥΝ!
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Galazio σε βλεπω λιγο επιφυλακτικη με το αστειο μου.Αληθεια πλακα κανω την προηγουμενη σκυλιτσα μου απο πετ-σοπ την πηρα επαθα αλλα εμαθα ομως.Δεν εκανα τον κινεζο απλα δεν ειχα κατασταλαξει στην ρατσα και σκεφτομουνα μονο αυτο.Ενοειται πως οτι παρω μονο απο αγγελια!
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Λοιπον, ενταξει σας εκανα πλακα για πριν το ξαναλεω αλλα αυτην τη φορα ρωταω σοβαρα και απο περιεργεια:ξερετε αν αυτη η ρατσα υπαρχει στα πετ-σοπ?
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Καλα παιδακι μου, και να υπαρχει εσυ θα πας να παρεις;;; :shock: :shock: :shock:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3