Τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο


DimitrisPapas

Member
5 Ιουνίου 2020
5
0
25
Καλησπερα και προκαταβολικα ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Ειμαι καινουργιο μελος και δεν ηξερα σε ποιο section επρεπε να το ανεβασω οποτε αν εκανα λαθος σορρυ.
Μετα απο καποιο καιρο που εμαθα για τα χαρακτηριστηκα και τις προυποθεσεις της συγκεκριμενης ρατσας και γενικα πηρα και αλλες αποψεις το πηρα αποφαση να αγορασω του χρονου γτ μονο για τον επομενο χρονο θα πνιγομαι στις υποχρεωσεις και δν εχω να αφιερωσω χρονο,αλλα μετα ολα ενταξει.
Το θεμα για οποιο κανω και την συγκεκριμενη αναρτηση ειναι οτι δεν ξερω αρκετα για το απο που να αγορασεις και αν αξιζει να ερθεις σε επαφη με τσεχους εκτροφεις καλυτερα
Αλλα θα ηθελα την γνωμη σας μιας και δεν εχω ιδεα απο αγορα σκυλου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Με το καλό να αποκτήσεις το λυκάκι σου!
Όμορφα ζώα, κατά την γνώμη μου.
Τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία τους όμως, δεν την γνωρίζω καθόλου.
Αφού λοιπόν το έχεις αποφασίσει, έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου, και έχεις ξεκινήσει να το σκέφτεσαι σωστά, αν με την έρευνά σου δεν έχεις ήδη καταλήξει στα παρακάτω link, ρίξε μια ματιά.

Από το site της FCI που είναι η διεθνής κυνολογική ομοσπονδία, βρίσκεις το επίσημο πρότυπο της φυλής και το μαθαίνεις όσο καλύτερα μπορείς.

Η φυλή, ανήκει στην Ομάδα 1 που είναι τα ποιμενικά.

Group : n°1 - Sheepdogs and Cattledogs (except Swiss Cattledogs)
CZECHOSLOVAKIAN WOLFDOG

Το ότι ο σκύλος έχει Τσεχοσλοβάκικη καταγωγή, δεν σημαίνει ότι τον βρίσκεις μόνο στην Τσεχία. Μπορεί να υπάρχει εξαιρετικό εκτροφείο, σε άλλη χώρα. Ισως και στην δική μας.
Στον παρακάτω σύνδεσμο, θα βρεις ψάχνοντας αλφαβητικά, αν υπάρχει κάποιος επίσημος Ελληνας εκτροφέας. Αν είναι στην συγκεκριμένη λίστα, υποτίθεται ότι πληρεί τουλάχιστον κάποιες στοιχειώδεις προϋποθέσεις. Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι και η Αθανασιάδη που βασικά εκτρέφει Ροδεσιανά και γι'αυτά είναι γνωστή, πρέπει να κάνει και εκτροφή Τσεχοσλοβάκικου. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.
Greek_Breeders.pdf

Στο fb υπάρχει σελίδα που ίσως μπορεί να σε βοηθήσει και λίγο παραπάνω, αν κάνεις τις σωστές ερωτήσεις. Γιατί αν ξεκινήσεις συζήτηση ρωτώντας "Ξέρετε ποιός μπορεί να μου χαρίσει ένα καθαρόαιμο..." ή "Που θα βρω φτηνό..." ή "Ας μην έχει και χαρτιά, δεν με νοιάζει..." ή "Εστω κάποιον...οποιονδήποτε έχει γέννα τώρα πχ..." στην καλύτερη, δεν θα σου απαντήσει ποτέ κανείς.

Έλληνες Εκτροφείς Σκύλων / Greek Dog Breeders

Σ' αυτήν την σελίδα θα βρεις και την λίστα των εκτροφέων.


Και βέβαια, καλό θα ήταν να μπεις και στην σελίδα του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος


Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος - The Kennel Club of Greece
Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος - The Kennel Club of Greece



για να παρακολουθείς πότε προβλέπεται να οργανωθεί επόμενη έκθεση μορφολογίας, όπου θα μπορείς να δεις από κοντά, αν υπάρχουν συμμετοχές, τόσο σκύλους, όσο και εκτροφείς και ιδιοκτήτες, ώστε να αρχίσεις να αποκτάς τις απαραίτητες γνωριμίες, που θα σε βάλουν λίγο πιο μέσα, στον σκυλόκοσμο :)

* Εννοείται, όλα τα παραπάνω, αφορούν καθαρόαιμο σκύλο, που συνοδεύεται απαραιτήτως, από το pedigree του.
 


DimitrisPapas

Member
5 Ιουνίου 2020
5
0
25
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Με το καλό να αποκτήσεις το λυκάκι σου!
Όμορφα ζώα, κατά την γνώμη μου.
Τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία τους όμως, δεν την γνωρίζω καθόλου.
Αφού λοιπόν το έχεις αποφασίσει, έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου, και έχεις ξεκινήσει να το σκέφτεσαι σωστά, αν με την έρευνά σου δεν έχεις ήδη καταλήξει στα παρακάτω link, ρίξε μια ματιά.

Από το site της FCI που είναι η διεθνής κυνολογική ομοσπονδία, βρίσκεις το επίσημο πρότυπο της φυλής και το μαθαίνεις όσο καλύτερα μπορείς.

Η φυλή, ανήκει στην Ομάδα 1 που είναι τα ποιμενικά.

Group : n°1 - Sheepdogs and Cattledogs (except Swiss Cattledogs)
CZECHOSLOVAKIAN WOLFDOG

Το ότι ο σκύλος έχει Τσεχοσλοβάκικη καταγωγή, δεν σημαίνει ότι τον βρίσκεις μόνο στην Τσεχία. Μπορεί να υπάρχει εξαιρετικό εκτροφείο, σε άλλη χώρα. Ισως και στην δική μας.
Στον παρακάτω σύνδεσμο, θα βρεις ψάχνοντας αλφαβητικά, αν υπάρχει κάποιος επίσημος Ελληνας εκτροφέας. Αν είναι στην συγκεκριμένη λίστα, υποτίθεται ότι πληρεί τουλάχιστον κάποιες στοιχειώδεις προϋποθέσεις. Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι και η Αθανασιάδη που βασικά εκτρέφει Ροδεσιανά και γι'αυτά είναι γνωστή, πρέπει να κάνει και εκτροφή Τσεχοσλοβάκικου. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.
Greek_Breeders.pdf

Στο fb υπάρχει σελίδα που ίσως μπορεί να σε βοηθήσει και λίγο παραπάνω, αν κάνεις τις σωστές ερωτήσεις. Γιατί αν ξεκινήσεις συζήτηση ρωτώντας "Ξέρετε ποιός μπορεί να μου χαρίσει ένα καθαρόαιμο..." ή "Που θα βρω φτηνό..." ή "Ας μην έχει και χαρτιά, δεν με νοιάζει..." ή "Εστω κάποιον...οποιονδήποτε έχει γέννα τώρα πχ..." στην καλύτερη, δεν θα σου απαντήσει ποτέ κανείς.

Έλληνες Εκτροφείς Σκύλων / Greek Dog Breeders

Σ' αυτήν την σελίδα θα βρεις και την λίστα των εκτροφέων.


Και βέβαια, καλό θα ήταν να μπεις και στην σελίδα του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος


Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος - The Kennel Club of Greece
Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος - The Kennel Club of Greece



για να παρακολουθείς πότε προβλέπεται να οργανωθεί επόμενη έκθεση μορφολογίας, όπου θα μπορείς να δεις από κοντά, αν υπάρχουν συμμετοχές, τόσο σκύλους, όσο και εκτροφείς και ιδιοκτήτες, ώστε να αρχίσεις να αποκτάς τις απαραίτητες γνωριμίες, που θα σε βάλουν λίγο πιο μέσα, στον σκυλόκοσμο :)

* Εννοείται, όλα τα παραπάνω, αφορούν καθαρόαιμο σκύλο, που συνοδεύεται απαραιτήτως, από το pedigree του.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Εχω μονο μια ερώτηση με αφορμή το σημείο που στην απάντηση σου που λες ότι δεν μπορώ να τα βρω μόνο στην Τσεχία,το γνωρίζω απλά έχω την πεποίθηση και διόρθωσέ με αμα κάνω λάθος,αλλά νμζω επειδή θα έχουν μεγαλώσει εκεί τα χαρακτηριστικά τους θα πλησιάζουν πιο πολύ με τα χαρακτηριστικά ενός "λυκου" που είναι και ένας από τους λόγους που γίνανε "διασημα".Επίσης όταν έρθω σε επικοινωνία με κάποιον εκτροφέα και δεν υπάρχουν διαθεσιμα κουτάβια τι κάνουμε τότε; Κανονίζουμε για καινούργια γέννα; Και ακόμα και αν γινεται να κανονίσουμε Αφού γεννήσει η μητέρα μπορούμε να διαλέξουμε εμείς πιο κουτάβι θέλουμε γιατι δεν θα γεννήσει μόνο ένα.
 


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Εχω μονο μια ερώτηση με αφορμή το σημείο που στην απάντηση σου που λες ότι δεν μπορώ να τα βρω μόνο στην Τσεχία,το γνωρίζω απλά έχω την πεποίθηση και διόρθωσέ με αμα κάνω λάθος,αλλά νμζω επειδή θα έχουν μεγαλώσει εκεί τα χαρακτηριστικά τους θα πλησιάζουν πιο πολύ με τα χαρακτηριστικά ενός "λυκου" που είναι και ένας από τους λόγους που γίνανε "διασημα".Επίσης όταν έρθω σε επικοινωνία με κάποιον εκτροφέα και δεν υπάρχουν διαθεσιμα κουτάβια τι κάνουμε τότε; Κανονίζουμε για καινούργια γέννα; Και ακόμα και αν γινεται να κανονίσουμε Αφού γεννήσει η μητέρα μπορούμε να διαλέξουμε εμείς πιο κουτάβι θέλουμε γιατι δεν θα γεννήσει μόνο ένα.
Χωρίς να είμαι ειδήμων, νομίζω ότι όσον αφορά στα "αίματα" των τσεχοσλοβάκικων τσεκάρεις το πόσες γενιές πίσω έγινε η "μίξη". Σίγουρα υπάρχουν οι γνώστες της φυλής που θα στα εξηγήσουν καλύτερα.
Στο ερώτημα που θέτεις για τους εκτροφείς είναι πολύ απλό.

Πολύ σπάνιο να πετύχεις "κανονικό" εκτροφέα, της φυλής που αναζητάς (μιλάω γενικά), που τη χρονική στιγμή που θα έρθεις σ' επαφή μαζί του να έχει και διαθέσιμο κουτάβι και να αποφασίσει άμεσα να στο δώσει.

Από προσωπική εμπειρία, μπορεί να χρειαστεί εφόσον καταλήξετε, ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να γίνει το επιθυμητό για τον εκτροφέα ζευγάρωμα. Με την προϋπόθεση πάντα πως θα είναι και επιτυχημένο και θα πάνε όλα καλά.

Όσο για το κουτάβι, προφανώς θα έχετε συμφωνήσει ύστερα από τις συζητήσεις που θα κάνετε σχετικά με το φύλο, καθώς και τι χαρακτήρας ταιριάζει στα δικά σου θέλω. Με βάση αυτά θα κάνει την επιλογή του κουταβιού που θεωρεί πως είναι το κατάλληλο για σένα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf