Τσιουαουα


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Γεια χαρα. Ψαχνω κατα καημου το ιντερνετ για εκτροφειο τσιουαουα ελληνικο και ακομα δεν ειχα πολλη τυχη. γενικα δεν βρισκω και παρα πολλα σχετικα με κυνολογια σαιτ.
Δεν θελω να κρυψω κιολας οτι απο τα λιγα που διαβασα αλλα και καταλαβαινω απο την γενικη κατασταση που επικρατει υπαρχει μεγαλος κινδυνος κοροιδιας.
Σπευδω λοιπον στην βοηθεια του κοινου (φορουμ) και ζητω βοηθεια επι του θεματος μου. Εγω θελω ενα θυληκο λειοτριχο τσιουαουα με pedigree χωρις να με ενδιαφερει το θεμα διαγωνισμοι διακρισεις κλπ αλλα με ενδιαφερει να μην βασανιστει με μακρινα ταξιδια εισαγωγες κλπ και να μην ειναι προιον :x καταστηματος αλλα απλα ζωακι προς υιοθεσια (επι του αζημιωτου βεβαια και αναγκαστικα αλλωστε)
Δεν θελω να με κοροιδεψουν και δεν θελω να βασανιστει ουτε αυτο ουτε κι αλλο ζωντανο
Θα τα καταφερω η να προσπαθησω με κατι αλλο η καπως αλλιως?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Προσπάθησε στο 210-8145165

Είναι ο ΚΟΕ (Κυνολογικός Ομιλος Ελλάδος) ζήτα τηλέφωνα εκτροφέων για τη φυλή που σε ενδιαφέρει. Αρχισε τα τηλέφωνα, και αν δεν έχουν γέννα ζήτα να δεις σκυλιά και εκδήλωσε ενδιαφέρον για κάποια επομενη γέννα.

Πες μας και τί έγινε αν θες ...
 


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
Όντως δεν υπάρχουν ιδιαίτερα εκτροφεία Τσιουάουα στην Ελλάδα.

Το δικό μου είναι ελληνικής εκτροφής πάντως. Η μητέρα του ανήκει *********η οποία εκτρέφει Τσιουάουα, Ντόμπερμαν και Ελληνικό Ιχνηλάτη.

Ίσως να έχεις μεγαλύτερη τύχη αν ψάξεις μέσω ιντερνετ για εκτροφείο κάπου Ευρώπη κοντά (θα έλεγα να εξαιρέσεις Βαλκανικές χώρες). Ειδίκευση στα Τσιουάουα έχει η Αγγλία

http://www.the-british-chihuahua-club.org.uk/

Συνήθως όμως δεν πουλάνε αν δεν τους επισκεφθείς επί τόπου.

Καλή τύχη.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η αναφορά σε ελληνικά εκτροφεία είτε ως διαφήμιση είτε ώς δυσφήμιση απαγορεύεται από τους κανονισμούς ...

Παρακαλώ Ευα και κάθε ένας καινούριος να τους διαβάζει

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
 






Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
E ναι, το καλό πράγμα πάντα αργεί. :D


Και αν από την άνω απάντηση κάποιοι μυρίζονται γέννα στην πίσω αυλή, να δηλώσω πως είναι άσχετο. Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην υπάρξουν ευκόλως εννούμενα και λάθος συμπεράσματα.


:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Άσχετο, αλλά γνώρισα στον κτηνίατρο τσιουάουα, αγορασμένο από πετ σοπ ως καθαρόαιμο, που ήταν γύρω στα 7 κιλά :shock:
Είναι ποτέ δυνατόν? Όχι έτσι?
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Ευχαριστώ όσους ενδιαφέρονται να βοηθήσουν! :D

Στον ΚΟΕ πήρα τηλέφωνο.
Θα μπορούσαν να είναι και φιλικότεροι και εξυπηρετικότεροι αλλά δεν πειράζει-η προσπάθεια αρκεί.Μου έστειλαν ένα φαξ-δεν κατάλαβα τι ήταν ακριβώς αλλά είχε ένα όνομα κάποιου κυρίου τάδε και στην άλλη άκρη ένα τηλέφωνο.Υποθέτω ήταν τηλέφωνο γιατί λόγο κακής τοποθέτησης του φαξ ή της φωτοτυπίας το κυρίως νούμερο δεν φαινόταν. δηλ. 210-τίποτα
Επειδή κι αυτή την απάντηση έκαναν δέκα μέρες να την στείλουν υπέθεσα ότι είναι και πολύ απασχολημένοι εκτός από όλα τα υπόλοιπα που μου επέτρεψαν να υποθέσω... :oops: και δεν τους ξαναενόχλησα.

Να πώ πως εδώ και 20 χρόνια έχω φροντίσει 4 λυκόσκυλα και ένα από αυτά το έχω "βοηθήσει" και σε γέννες του.Επίσης από τα 15 μέχρι τα 23 που έκανα το πρώτο μου παιδί συγκατοικούσα με την Ηρα (τσιουαουα από πετσοπ). Αξιαγάπητη παρέα και δυστυχώς χωρίσαμε (την έδωσα στους γονείς μου και ζει περίφημα τον 17 χρόνο της) για να γλυτώσει από τον γιό μου που μάλλον θα την διαμέλιζε πριν βγάλει ακόμα δοντάκια...

Ασχολούμαι και θεωρητικά πολύ με τα σκυλια και τελικά η Ηρα(που βασικά αυτήν θέλω να "υποκαταστήσω" τώρα που τα παιδιά μου μεγάλωσαν και θέλουν κι αυτά σκύλο στο σπίτι) πρέπει να ήταν τσιουάουα με πίντσερ. Εμφανισιακά ευα δεν μοιάζει καθόλου με τον ρέι σου (ο οποίος είναι κούκλος,έτσι?!?!?!!!) αλλά περισσότερο με πίντσερ. όμως είναι ήσυχη και καθόλου εκπαιδεύσιμη, τσαμπουκά εκεί που δεν την παίρνει και φασαρία όποιος "εκτός αγέλης" κι αν πλησιάζει ακόμα κι αν αυτός έρχεται χρόνια και πάντα την φροντίζει-π.χ. καθαρίστρια
Εννοείται πως όπως κάθε ζωντανό πλάσμα έχει μια προσωπικότητα και είναι ένα αξιαγάπητο πλάσμα αλλά τσιουαουα δεν είναι

Εγώ αυτό που θέλω είναι ένα σκυλάκι.αλλά για μέσα στο σπίτι είναι καλύτερα να έχει μικρό μέγεθος-3 κιλά- ,κοντή τρίχα, ενεργητικό και εκπαιδεύσιμότατο και να βαράει την σειρήνα όταν πρόβλημα. εννοείται πώς όπως τα μάθεις είναι τα σκυλιά αλλά και οι έμφυτες τάσεις βοηθάνε πολύ.
Το σκυλί θα είναι ένας καλός φίλος των παιδιών κυρίως και μέσω της εμπειρίας να μεγαλώνουν μαζί του θα είναι και ένας "εκπαιδευτής" τους κατακάποιο τρόπο

Εν κατακλείδι λέω να ψάξω για πίντσερ.Που δείχνει και πιο εύκολο να βρείς(μάλλον γεννάνε περισσότερα)
Εσείς τι λέτε?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
galazia said:
τσιουαουα,δεν εκτρεφει και ο εθνικος μας σταρ? :roll: :p :p

:lol: :lol: :lol: :lol: ααα ..ναι ..ναι..!! λεει οτι ειχε δωσει και στην Παρις χιλτον.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8)
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
galazia said:
τσιουαουα,δεν εκτρεφει και ο εθνικος μας σταρ? :roll: :p :p

Εννοείται πως δεν αφαιρώ στον σταρ το δικαίωμα να εκφράζει την περσόνα του στα κανάλια και ούτε στα κανάλια να τον παίζουν όλη μέρα :roll: (τον σταρ εννοώ,αλλά ταιριάζει και άλλη έννοια...)

αλλά φαντάζεσαι τι τσιουάουα εκτρέφει αν είναι έτσι όπως βγαίνει στα καναλια και η πραγματική του προσωπικότητα?

τσίου-άουα!!!
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
:lol: :lol: :lol:
αυτο ειναι θεμα για νεο τοπικ
"παιζει ρολο στο αποτελεσμα εκτροφης η προσωπικοτητα του εκτροφεα?"

:lol:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
chihuahua said:
galazia said:
τσιουαουα,δεν εκτρεφει και ο εθνικος μας σταρ? :roll: :p :p

Εννοείται πως δεν αφαιρώ στον σταρ το δικαίωμα να εκφράζει την περσόνα του στα κανάλια και ούτε στα κανάλια να τον παίζουν όλη μέρα :roll: (τον σταρ εννοώ,αλλά ταιριάζει και άλλη έννοια...)

αλλά φαντάζεσαι τι τσιουάουα εκτρέφει αν είναι έτσι όπως βγαίνει στα καναλια και η πραγματική του προσωπικότητα?

τσίου-άουα!!!
Στην ΧΕ έχει αγγελιες ου πουλάνε σκυλιά ''απο κορυφαια αιματα'' και ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ αγγελίες που ζητά να του ΧΑΡΙΣΤΟΥΝ σκύλοι με χαρτιά ή χωρίς ... ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑ ... :twisted: :twisted:
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Ας μην σχολιάσουμε άλλο τον καλλιτέχνη. (καλλιτεχνικό δρώμενο μάλλον)
άλλωστε ειναι εκτροφέας και νομίζω είναι και αντιδεοντολογικό για το φόρουμ. :wink: αν βάλεις στο γκουγκλ εκτροφή τσιουάουα μόνο αυτός βγαίνει, έτσι???? :wink:

όμως το θέμα περι του χαρακτήρα του εκτροφέα είναι ωραίο!

αποψή μου ότι παίζει κι αυτό το ρόλο του σίγουρα και σε μεγάλο βαθμό

ειδικά αν πάρεις κουτάβι κάποιας ηλικίας πάνω από 3-4 μήνων παραπαίζει.

( πρέπει δηλαδή να βλέπουμε και τους γονείς του εκτροφέα??? ) :lol: :lol: :lol:
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
και βέβαια περιμένω απόψεις για το αρχικό θέμα -

Η Ήρα το πιντσερ-τσιουάουα Η κόρη μου και το κουτάβι που θέλει

Ευχαριστώ 8)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ζητώ συνεργασίες και απασχολήσεις ως ηθοποιός, τραγουδιστής και
παρουσιαστής και δέχομαι οποιαδήποτε επαγγελματική πρόταση ή τυχόν
συνεντεύξεις στα ΜΜΕ.

Μπορώ να συμμετέχω σε θεατρικές παράστάσεις,να τραγουδώ σε νυχτερινά
κέντρα ή σε ιδιαίτερες σκηνές,να παρουσιάζω εκπομπές στην τηλεόραση και
το ραδιόφωνο.

Επισης παρουσιάζομαι δωρεάν για φιλανθρωπικούς και ζωοφιλικούς σκοπούς.

Δίνω δε συνετεύξεις για μένα αλλα και για την φιλία μου με την καινούργια
Μαίριλιν Μονρό (Marilyn Monroe) του κόσμου Παρίς Χίλτον (Paris Hilton).

Επίσης πολάω τα ωραιότερα Τσιουάουα (Chihuahua)σκυλιά του κόσμου με
F.C.I γνησιότητας και Κ.Ο.Ε μακρύτριχα και κοντότριχα.

Επίσης λόγο των εννέα διπλωμάτων αστρολογίας που διαθέτω,δέχομαι
επισκέψεις απο αξιόλογα άτομα για αστρολογικές προβλέψεις καρμικής
αστρολογίας.

Με αγάπη γιατί ανήκω σε όλο τον κόσμο που λατρεύω και αγαπώ χωρίς
σύνορα. Είμαστε όλοι αδέλφια. Ζω για να δώσω σε όλο τον πλανήτη.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Ας μην σχολιάσουμε άλλο τον καλλιτέχνη. (καλλιτεχνικό δρώμενο μάλλον)
άλλωστε ειναι εκτροφέας και νομίζω είναι και αντιδεοντολογικό για το φόρουμ. Wink αν βάλεις στο γκουγκλ εκτροφή τσιουάουα μόνο αυτός βγαίνει, έτσι???? Wink
Πάντως άμα θες ξέρω που μένει ο Εθνικός μας σταρ... :lol: Ίσως μπορείς να βρεις απ' αυτόν αν και δεν είναι και ο πιο εύκολος άνθρωπος...
Άσχετο, αλλά άμα περάσεις έξω από το σπίτι του ακούς μία χορωδία από τσιουάουα.Πρέπει να έχει πάνω από 30 :shock:
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
διαβαζοντας προχθες τις αγγελιες λογω του οτι εψαχνα σπιτι (βρηκα!!!,χεστηκατε,το ξερω :lol: ),ζητουσε καποιος σπιτι ,παλια μονοκατοικια,για πολλα τσιουαουα (τελικα θα ειναι πολλοι οι ..."εκτροφεις" :lol: )

την αγγελια που παρεθεσε ο ντενις,μπορουμε να την σχολιασουμε η ειναι αντιδεολογικο? (μπερδεψα τα μπουτια μου με τα αντιδεολογικα,αλλα συγχωρειστε με...)