canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Υγιή σκυλιά και εξετάσεις υγείας.jpg

* Προσοχή! Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι δεν πρέπει να γίνονται ή να υπάρχουν οι εξετάσεις υγείας σε σκύλους που χρησιμοποιούνται για αναπαραγωγή. Το παρακάτω κείμενο είναι απλά σκέψεις και προβληματισμοί στο κατά πόσο ένας σκύλος με άριστες βαθμολογίες και αποτελέσματα σε εξετάσεις υγείας είναι ή μπορεί να χαρακτηριστεί και υγιής σκύλος.

Πλέον, υπάρχουν πολλοί εκτροφείς που κάνουν όλες τις διαθέσιμες και προτεινόμενες για την φυλή τους προληπτικές εξετάσεις υγείας. Κάνουν τα DNA Tests για τις ασθένειες που αυτό είναι εφικτό, ακτινογραφίες για την δυσπλασία του ισχίου ή του αγκώνα και όποια άλλη εξέταση μπορεί να γίνει.

Οι όμιλοι προειδοποιούν τον υποψήφιο ιδιοκτήτη να προτιμά σκυλιά από γέννες που οι γεννήτορες έχουν εξεταστεί, το ίδιο κάνουμε κι εμείς εδώ στο φόρουμ και το ίδιο κάνουν και πολλές οργανώσεις και άνθρωποι ανά τον κόσμο. Σωστό, αλλά αρκούν αυτά τα tests και αυτή η συμβουλή για να καταλήξει ο ιδιοκτήτης με έναν υγιή σκύλο;

Κατηγορηματικά, όχι... Δεν αρκούν μερικές εξετάσεις για να εγγυηθούν την υγεία ενός κουταβιού και ενός σκύλου. Δεν είναι εγγύηση οι εξετάσεις υγείας και ας είναι σημαντικό να γίνονται και να υπάρχουν.

Τα παραπάνω, μα και όλο το κείμενο, τα γράφω διότι καταλαβαίνω πως και οι εξετάσεις υγείας κατάφεραν να γίνουν (ή είναι πολύ κοντά στο να γίνουν) άλλο ένα ισχυρό εργαλείο πώλησης. Βλέπω να χρησιμοποιείται ως marketing tool η σχολαστική εξέταση των γεννητόρων για κάθε λογής κληρονομική ασθένεια ή άλλη και να παρουσιάζεται ως "εγγύηση". Τόσο της υγείας των σκύλων, όσο και της "ηθικής" του εκτροφέα.

Υπάρχουν, όμως, και πολλά ελαττώματα και προβλήματα υγείας που δεν μπορούν να εξεταστούν. Όπως εάν οι γονείς έχουν αλλεργίες, αν οι πρόγονοι ταλαιπωρούνται από δερματικά, αν παρουσιάζουν υπερωιοσχιστία (cleft palate), αν γεννούν μόνο με καισαρική, αν παρουσιάζουν αναπνευστικά προβλήματα, αν παρουσιάζουν συχνά ωτίτιδες, αν έχουν συχνό ιστορικό καρκίνου ή νεφρικής ανεπάρκειας, αν υπάρχουν πρόγονοι με επιληψία ή ακόμα αν συναντάμε συχνά προβλήματα συμπεριφοράς (σοβαρά)... Αυτά είναι μερικά από τα προβλήματα που δεν εξετάζονται και κανείς δε ρωτά ή δεν κρατά πληροφορίες.

Ένα άλλο σημαντικό θέμα, που όμως είναι μια μεγάλη συζήτηση από μόνο του, είναι πως όσο πιο αυστηροί είμαστε στην διαλογή γεννητόρων με βάση τις εξετάσεις αυτές και μόνο, τόσο μικραίνουμε την γονιδιακή ποικιλία. Όσο βγάζουμε σκύλους από την αναπαραγωγή (και δε μιλάμε για σκύλους ανάπηρους τελείως π.χ.), τόσο "σκάβουμε το λάκκο μας" για το μέλλον.

Πολλοί σκύλοι με μικρό βαθμό δυσπλασίας (που δεν φαίνεται με το μάτι και δεν δημιουργεί προβλήματα στο σκύλο) έχουν δώσει καταπληκτικά σκυλιά και θα ήταν κρίμα να μην έχουν αναπαραχθεί ποτέ. Το ίδιο και σκύλοι φορείς του L2HGA (κληρονομική νευρομεταβολική διαταραχή) στα Staffordshire Bull Terriers ή και σκύλοι με μονορχία (παρουσία ενός όρχη) που έδωσαν φοβερά σκυλιά.

Δεν είναι, λοιπόν, όλα "άσπρο-μαύρο" και τόσο απλά ώστε να λέμε ότι πρέπει να αποκλείονται όλοι οι σκύλοι από την αναπαραγωγή αν δεν έχουν άριστα αποτελέσματα στα διάφορα tests. Όπως και δεν πρέπει να νομίζουμε πως ο σκύλος που έχει περάσει κάθε εξέταση υγείας θα δώσει απαραίτητα υγιή κουτάβια.

Έτσι, πέρα από τις όποιες εξετάσεις υγείας που είναι καλό και σημαντικό να δείτε και να υπάρχουν, ρωτήστε ή παρατηρήστε αν τα σκυλιά του εκτροφέα αναπνέουν αβίαστα, αν μπορούν να τρέξουν στον ήλιο και να μη σκάσουν στα 5 δευτερόλεπτα, αν μπορούν να πηδήξουν χωρίς κόπο πάνω και κάτω από το πορτ μπαγκάζ ή τον καναπέ... Δείτε το δέρμα και τα μάτια τους, ρωτήστε για δερματικά προβλήματα, για ωτίτιδες, για δυσανεξίες και ευαισθησίες. Ρωτήστε για το αν τρώνε με όρεξη και τι τρώνε, αν έχουν αφαιρεθεί όγκοι και πόσο ζουν...

Σε όλα αυτά που θα συζητήσετε, μην αφήσετε απέξω τον χαρακτήρα των σκύλων. Αν έχουν δώσει σκύλους φοβικούς, με κάποιες φοβίες ή επιθετικούς σε κάποια πράγματα. Αν οι σκύλοι κάνουν κάποια εργασία και πως αποδίδουν και αν σκύλοι από τους ίδιους προγόνους πάνε καλά και σε ζωή πόλης και σκύλου συντροφιάς.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ακόμα και οι σκύλοι που δεν είναι υγιής μπορούν να έχουν άριστες εξετάσεις υγείας.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Πλέον, υπάρχουν πολλοί εκτροφείς που κάνουν όλες τις διαθέσιμες και προτεινόμενες για την φυλή τους προληπτικές εξετάσεις υγείας. Κάνουν τα DNA Tests για τις ασθένειες που αυτό είναι εφικτό, ακτινογραφίες για την δυσπλασία του ισχίου ή του αγκώνα και όποια άλλη εξέταση μπορεί να γίνει.
Δεν θα συμφωνούσα στο "Πολλοί". Στη θεωρία ναι. Στην πράξη όταν τα ζητά κανείς να τα δει χειροπιαστά αρχίζουν τα ψιλοπροβληματάκια… αλλά αυτό είναι για άλλο νήμα.

Σωστό, αλλά αρκούν αυτά τα tests και αυτή η συμβουλή για να καταλήξει ο ιδιοκτήτης με έναν υγιή σκύλο; Κατηγορηματικά, όχι... Δεν αρκούν μερικές εξετάσεις για να εγγυηθούν την υγεία ενός κουταβιού και ενός σκύλου. Δεν είναι εγγύηση οι εξετάσεις υγείας και ας είναι σημαντικό να γίνονται και να υπάρχουν.
Όχι βέβαια, αλλά μειώνουν στατιστικά τις πιθανότητες για τις εξετασμένες ασθένειες.

Τα παραπάνω, μα και όλο το κείμενο, τα γράφω διότι καταλαβαίνω πως και οι εξετάσεις υγείας κατάφεραν να γίνουν (ή είναι πολύ κοντά στο να γίνουν) άλλο ένα ισχυρό εργαλείο πώλησης. Βλέπω να χρησιμοποιείται ως marketing tool η σχολαστική εξέταση των γεννητόρων για κάθε λογής κληρονομική ασθένεια ή άλλη και να παρουσιάζεται ως "εγγύηση". Τόσο της υγείας των σκύλων, όσο και της "ηθικής" του εκτροφέα.
Μόνο στον μικρόκοσμο μεγέθους αμοιβάδας του ντογκφόρουμ που τα λέμε μεταξύ μας και χαιρόμαστε. Στον έξω κόσμο, οι μεν ιδιώτες δεν έχουν ιδέα για απόκτηση/υγεία κλπ-κλπ, στους δε εκτροφείς το Νο1 εργαλείο πώλησης που επικοινωνείται είναι πρωτίστως οι τίτλοι.

Υπάρχουν, όμως, και πολλά ελαττώματα και προβλήματα υγείας που δεν μπορούν να εξεταστούν. Όπως εάν οι γονείς έχουν αλλεργίες, αν οι πρόγονοι ταλαιπωρούνται από δερματικά, αν παρουσιάζουν υπερωιοσχιστία (cleft palate), αν γεννούν μόνο με καισαρική, αν παρουσιάζουν αναπνευστικά προβλήματα, αν παρουσιάζουν συχνά ωτίτιδες, αν έχουν συχνό ιστορικό καρκίνου ή νεφρικής ανεπάρκειας, αν υπάρχουν πρόγονοι με επιληψία ή ακόμα αν συναντάμε συχνά προβλήματα συμπεριφοράς (σοβαρά)... Αυτά είναι μερικά από τα προβλήματα που δεν εξετάζονται και κανείς δε ρωτά ή δεν κρατά πληροφορίες.
Οι αλλεργίες που είναι αρκετά συχνές σε πολλές φυλές πια, είναι κληρονομικές – άσχετα το αν μπορούν να εντοπιστούν με εξέταση ή όχι (που δεν το ξέρω). Σε κάθε περίπτωση αν έχει κάποιος μια θηλυκιά με αλλεργίες, είναι ηλίθιο να την βάλει σε γέννα (αλλά γίνεται και στα καλύτερα τα σπίτια). Τα αναπνευστικά προβλήματα στα βραχυκέφαλα, επίσης είναι εμφανή και άρα μπορούν να αποκλειστούν από παραγωγή τα προβληματικά δείγματα. Για συμπεριφορά δεν υπήρχαν τεστ σε κάποιες φυλές? Κάτι θυμάμαι στα ντόγκο παλιά…

Ένα άλλο σημαντικό θέμα, που όμως είναι μια μεγάλη συζήτηση από μόνο του, είναι πως όσο πιο αυστηροί είμαστε στην διαλογή γεννητόρων με βάση τις εξετάσεις αυτές και μόνο, τόσο μικραίνουμε την γονιδιακή ποικιλία. Όσο βγάζουμε σκύλους από την αναπαραγωγή (και δε μιλάμε για σκύλους ανάπηρους τελείως π.χ.), τόσο "σκάβουμε το λάκκο μας" για το μέλλον.
Στις εμπορικές φυλές σφύζει ο τόπος από δείγματα. Δε νομίζω ότι θα φτάσουμε σε σημεία τέτοια πχ με γαλλάκια, γερμανικούς ποιμενικούς, ροτ και πάρα πολλά άλλα. Αν μιλάμε για κάτι τύπου patterdale terrier, ναι όντως εκεί υπάρχει ή θα υπάρξει πρόβλημα.

Πολλοί σκύλοι με μικρό βαθμό δυσπλασίας (που δεν φαίνεται με το μάτι και δεν δημιουργεί προβλήματα στο σκύλο) έχουν δώσει καταπληκτικά σκυλιά και θα ήταν κρίμα να μην έχουν αναπαραχθεί ποτέ. Το ίδιο και σκύλοι φορείς του L2HGA (κληρονομική νευρομεταβολική διαταραχή) στα Staffordshire Bull Terriers ή και σκύλοι με μονορχία (παρουσία ενός όρχη) που έδωσαν φοβερά σκυλιά.
Καταπληκτικά ως προς τι – με τι κριτήρια?
Στατιστικά τι ισχύει - ποιες ήταν οι πιθανότητες να βγουν τα σούπερ σκυλιά? Πέτυχε ή έτυχε?


Έτσι, πέρα από τις όποιες εξετάσεις υγείας που είναι καλό και σημαντικό να δείτε και να υπάρχουν, ρωτήστε ή παρατηρήστε αν τα σκυλιά του εκτροφέα αναπνέουν αβίαστα, αν μπορούν να τρέξουν στον ήλιο και να μη σκάσουν στα 5 δευτερόλεπτα, αν μπορούν να πηδήξουν χωρίς κόπο πάνω και κάτω από το πορτ μπαγκάζ ή τον καναπέ... Δείτε το δέρμα και τα μάτια τους, ρωτήστε για δερματικά προβλήματα, για ωτίτιδες, για δυσανεξίες και ευαισθησίες. Ρωτήστε για το αν τρώνε με όρεξη και τι τρώνε, αν έχουν αφαιρεθεί όγκοι και πόσο ζουν...
Σωστά. Και καλό να μην εμπιστευόμαστε απλά μια απάντηση αλλά να το βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια ή και να προσπαθούμε και με άλλους τρόπους να μάθουμε οι εμπλεκόμενοι γεννήτορες-πρόγονοι τι πως πότε είχαν/έζησαν/πέθαναν κλπ.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εδώ, και όχι μόνο, έγινε αναφορά στην υγεία αλλά δεν σχολιάστηκε.

Εγώ θα κάνω μια απλή ερώτηση, άσχετα με μάρκετινγκ / ηθική κλπ. Άσχετα με προβλήματα υγείας τα οποία δεν μπορούν να εξεταστούν.

Εξετάσεις όπως αυτές της δυσπλασίας είναι υποχρέωση του κυνοτρόφου να υπάρχουν ναι ή όχι ; Ο ίδιος δεν πρέπει να γνωρίζει, έστω τον μικρό βαθμό δυσπλασίας, που ενδέχεται να έχουν οι προς αναπαραγωγή σκύλοι ;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Οτι βγαίνει από την δεξαμενή δεν ξαναμπαίνει, οπότε ναι, είναι ένα θέμα αν θα πετάξεις γονίδια για να αποκλείσεις την πιθανότητα μιας ασθένειας. Μεγαλύτερη απειλή για τα σκυλιά γενικώς και ακόμα περισσότερο για τα καθαρόαιμα είναι η απώλεια γενετικού υλικού και του "πλουραλισμου των γονιδιακών επιλογων" που η φύση τόσο γουστάρει.
Αλλά από την άλλη, είναι προτιμότερο να αποκλείσεις για λόγους υγείας, παρά να αποκλείσεις για λόγους μορφολογίας. "Ηθικά" σαφώς προτιμότερο. Αλλά ποιος θα το πάρει αυτό το κουτάβι?
Δεν εφαρμόζουμε την επιλογή και την στενωπό και στις παροτρύνσεις προς τους ιδιοκτήτες, όταν προτείνουμε ακόμα και μεσα στο φόρουμ "πάρε το νο 2 της γέννας" "πάρε το 1" "πάρε το μεσαίο"? Το ρημάδι το τελευταίο ποιος θα το πάρει?
Και δεν έχει να κάνει με το χαμένο κόπο, λεφτά, γενετικό υλικό του εκτροφέα. Έχει να κάνει με το οτι η ύπαρξη σκύλων, σημαίνει αναγκαστικά την ΕΠΙΛΟΓΗ. Είτε την κάνει ο εκτροφέας, είτε τον πιέζει εμμέσως να την κάνει ο ανάδοχος, που δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πάρει από μια γέννα με 10 ζουμπουρλούδικα, κάποιο από τα τελευταία.
Η επιλογή είναι εδώ και θα μας συντροφεύει και θα ορίζει τον τρόπο που διαλέγουμε καθαρόαιμα.
Οπότε ή παίρνει κανείς ένα αδεσποτάκι και έχει σουπερ καθαρή την συνείδησή του, είτε αν ανακατευτεί με τα καθαρόαιμα, πρέπει να χωνέψει οτι η επιλογή του σημαίνει εμμέσως την επιδείνωση του μέλλοντος κάποιον άλλων, ή ακομα και την επιδείνωση του μέλλοντος της υγείας μιας ομάδας σκύλων (φυλή).
Σε ένα ιδανικό κόσμο, πολύ θα γούσταρα να μπορούσα να διατηρώ ένα κένελ που θα κράταγα όλα τα "αποτυχημένα" (για να θυμηθούμε και ένα thread που πολύ ειχε στεναχωρήσει εκτροφείς τότε), και ένα μέρος του κόστους των κουταβιών που θα πουλούσα, να αντιλαμβανόταν ο ανάδοχος οτι πάνε για την συντήρηση των φτωχών συγγενών του σκύλου του.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εξετάσεις όπως αυτές της δυσπλασίας είναι υποχρέωση του κυνοτρόφου να υπάρχουν ναι ή όχι ; Ο ίδιος δεν πρέπει να γνωρίζει, έστω τον μικρό βαθμό δυσπλασίας, που ενδέχεται να έχουν οι προς αναπαραγωγή σκύλοι ;
Οχι, δεν είναι υποχρεωτικό στην Ελλάδα.
Δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο θέμα σε κυνολογικους ομίλους άλλων χωρών.

Όσον αφορά το αν πρέπει να γνωρίζει, εννοείται, πως υπό ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να γνωριζει όλα όσα θα μπορούσε να γνωριζει.
Αλλιώς κατά την γνώμη μου, δεν υπάρχει διαφορά με έναν κουταβοπαραγωγο.
Θεωρώ πως ένας εκτροφέας οφείλει να κάνει ο, τι περνάει από το χέρι του, ώστε να ελαχιστοποιησει το ρίσκο (και να κοιμάται ήσυχος τα βράδια).

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για πιθανότητες. Όσα περισσότερα γνωρίζουμε, τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες να μειώσουμε και σε καποιες περιπτώσεις να μηδενισουμε το ρίσκο, όπως πχ αν ξέρουμε τι γονίδιά υπάρχουν από πίσω.
Παρόλα αυτά, δυστυχώς, είναι περισσότερα αυτά που δεν ξέρουμε από αυτά που ξέρουμε.
Επίσης τεράστια σημασία σε όλα όσα δεν μπορούμε να μάθουμε μόνοι μας (μέσω εξετάσεων) είναι το άλλο "ανέκδοτο", η ειλικρίνεια ανάμεσα σε εκτροφεις.
Τι έγινε ο τάδε σκύλος, πότε πέθανε, από τι πέθανε, αν είχε οποιοδήποτε πρόβλημα κλπ.

Όσον αφορά τις δεξαμενές, ναι, όσο πιο επιλεκτικοι είμαστε, τόσο μειώνουμε την γενετική ποικιλομορφια. Ο, τι βγαίνει - όπως λέει ο Κώστας - δεν ξαναμπαίνει, το χάνεις.
Και δεν επιλέγεις δυστυχώς τι γονίδια θα χάσεις.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Οταν τίθεται θέμα κυρίαρχα μορφολογικού κριτηρίου, αυτού του εξειδικευμένου που μόνο ένας γνώστης το διακρίνει και όχι εγώ ας πούμε, αγκαζέ με το σταστιστικό που αναφέρθηκε από τη @vrmode, ότι ο μέσος όρος διαφήμισης προς πώληση είναι οι τίτλοι, γιατί νιώθω ότι το ηθικό που αφορά σε όντα ζωντανά ρε γμτ πάει και λίγο περίπατο;
Αν συζητούσαμε αποκλειστικά για κάποιον αγοραστή (γκουχ) ο οποίος όντως έχει ψώνιο με τις εκθέσεις, θα το καταλάβαινα καλύτερα. Αλλά φιγούρα για τη φιγούρα, δεν το κάνει και λίγο τζιζ ηθικά το θέμα;

Ωρες-ώρες έχω την αίσθηση ότι όταν η κουβέντα πάει στα εκτροφικά, μικραίνει ως και αφανίζεται η φράση "θα δώσεις αγάπη σε μια ψυχή"...
Η οποία ψυχή κοντεύει να έχει απαιτήσεις αριας φυλής....δεν ξέρω...ή δεν είναι σε ώριμο στάδιο η φάση ή απροετοίμαστη η δική μου οπτική στα σημεία.

Επίσης....άντε και ρωτάω πχ για μαλτεζ, (γνωρίζοντας και τα θεματάκια του δικού μου μαλμπέζ), για τα βασικά που μπορούν να φανούν σε εξετάσεις. Πως διάολο μπορώ να καταλάβω αν έχουν αλλεργίες, δυσανεξίες, γαστρεντερικές ευαισθησίες, καρκίνους και όποιες άλλες αχαρτογράφητες επισήμως παθήσεις μεν, ψιλοκοινές δε, αν ο απέναντί μου με σκοπό να με πείσει μου στρογγυλεύει τις γωνίες;

Καθαροαιμία vs υγεία αρχίζει και με ταλανίζει πολύ, μιας και το κριτήριο μου είναι, μια καλή ζωή και συνύπαρξη χωρίς ταλαιπωρίες όσο γίνεται, ενώ παράλληλα έχω - έστω και χοντρικά - ρατσάτα πρότυπα που με ενδιαφέρουν.

Μοιράζομαι προβληματισμούς από την πιο απλοική ματιά που μπορεί να έχει κάποιος που είναι έξω από το χορό των εκτροφικών αλλά νιώθω πως πιθανο να με αφορούσε μελλοντικά, με βασικό γνώμωνα, τη γενικότερη υγεία. Ακόμα και ως υγιή επιλογή δλδ που νοιάζεται πρωτίστως για το ζώο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Επίσης....άντε και ρωτάω πχ για μαλτεζ, (γνωρίζοντας και τα θεματάκια του δικού μου μαλμπέζ), για τα βασικά που μπορούν να φανούν σε εξετάσεις. Πως διάολο μπορώ να καταλάβω αν έχουν αλλεργίες, δυσανεξίες, γαστρεντερικές ευαισθησίες, καρκίνους και όποιες άλλες αχαρτογράφητες επισήμως παθήσεις μεν, ψιλοκοινές δε, αν ο απέναντί μου με σκοπό να με πείσει μου στρογγυλεύει τις γωνίες;
Tα παραπάνω που αναφέρεις με εξαίρεση ίσως τις αλλεργίες που αγαπούν κάποιες φυλές πιο πολύ, είναι οι κοινές παθήσεις ανεξαρτήτως φυλής. Αυτές δεν ελέγχονται έτσι κι αλλιώς (ακόμα)...είναι από το θεό, θα λεγαν κάποιοι.

(Παρένθεση άσχετη - σχετική, στις δυσανεξίες και τα γαστρεντερικά τείνω να πιστέψω ότι συμβάλλει η μονοφαγία)

Για τα προβλήματα της φυλής όμως οφείλει ο άλλος να έχει εξετάσεις - ανεξαρτήτως από το αν το επιβάλλει ο όμιλος ή όχι. Αλλιώς όπως έγραψε κι ο @Yorkaddict γιατί να μην πάρω από τη γέννα του γείτονα;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Οι γαστρεντερικές παθήσεις στη δική μας φυλή όλο και μαθαίνω πως είναι δημοφιλείς, ξεκινώντας από απλή δυσανεξία που φτάνει ως κολίτιδα και σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (βάλε κ μια γαστρίτιδα κυρ Στέφανε). Θέματα που συναντάς από πολύ νωρίς, πριν προφτάσει κάποια μονοφαγία να πιάσει τόπο..

Πάμε στα δικά μας τώρα. Κατόπιν εορτής έμαθα ότι η μαμα μας έχει ολίγη γαστρίτιδα, διαχειρίσιμη (να μη μένει πολλές ώρες νηστικό) και ο πατέρας θεματάρα με δυσανεξία-κολίτιδα-αλλεργία που πάνε κ λίγο πακετάκι αυτά.
Αν ρίξεις κ καμιά βιοψία όπως μου πρότειναν σε 6-7 μηνών κουτάβι, βρίσκεις αν είναι και το σύνδρομο πχ.
Κοινές, ξε-κοινές αν οι γονείς μας έχουν τέτοια θέματα, ειδικά ο ένας κι έχει τραβολογηθεί χοντρα΄για αυτά ...ε...οκ!!!

Σκεφτόμενη με απωθημένο το εκτροφικό, όταν γκρίνιαξα στο κτηνιατρείο, ότι αν ήταν εκτροφικός θα ήταν πιο ισορροπημένα ίσως τα πράγματα, πήρα τελείως αντίθετη απάντηση. Μου έκανε τόση εντύπωση που επέμεινα αν όντως συζητούσαν για εκτροφικά ή νόμιζαν πως είναι. (Οχι μόνο μαλτέζ απαραίτητα)

Καταθέτω ανοιχτά κ χύμα ό,τι σκέφτομαι, ό,τι με προβληματίζει και όποια πληροφορία μου έρχεται, προς συζήτηση μαζί σας. Ακρη ψάχνω κι εγω
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@Yorkaddict απλά βάζω τις σκέψεις μου χωρίς να είναι προσωπικό μ' εσένα.

Οχι, δεν είναι υποχρεωτικό στην Ελλάδα.
Δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο θέμα σε κυνολογικους ομίλους άλλων χωρών.
Πιστεύω πως θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό αλλά δεν αναφέρομαι σ' αυτό.

Όσον αφορά το αν πρέπει να γνωρίζει, εννοείται, πως υπό ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να γνωριζει όλα όσα θα μπορούσε να γνωριζει.
Αλλιώς κατά την γνώμη μου, δεν υπάρχει διαφορά με έναν κουταβοπαραγωγο.
Θεωρώ πως ένας εκτροφέας οφείλει να κάνει ο, τι περνάει από το χέρι του, ώστε να ελαχιστοποιησει το ρίσκο (και να κοιμάται ήσυχος τα βράδια).
Ειλικρινά έχω κουραστεί να διαβάζω με το τι ΘΑ έπρεπε να κάνει ο εκτροφέας, πως ΘΑ έπρεπε να διαλέγει ανάδοχους για τα σκυλιά του, σε τι ΘΑ έπρεπε να απαντά και πάνω απ' όλα τι εξετάσεις ΘΑ έπρεπε να έχει κάνει.

Θέλω να επιλέξω ένα σκύλο χ φυλής και παίρνω σβάρνα τους επίσημους εκτροφείς διαπιστώνοντας πως όλοι έχουν να μου δείξουν τίτλους και διακρίσεις σε εκθέσεις αλλά μόνο ένας απ' την εξάδα έχει εξετάσεις. Οι υπόλοιποι μου λένε

Έχω κάνει εξετάσεις στον ένα σκύλο​
Δεν έχω κάνει σε κανένα​
Είχαν οι πρόγονοι​
Έχω δώσει πολλά κουτάβια και δεν είχα πρόβλημα​

Όταν γίνομαι πιεστικός ακούω το " η φυλή δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα δυσπλασίας " αλλά εγώ διαβάζω τα στατιστικά της ofa και βλέπω πως η φυλή έχει ένα ποσοστό > 20% με δυσπλασικά σκυλιά. Το συμπέρασμα που βγάζω είναι @@ριες μου λένε.

Που να ρωτήσω όσα παραπάνω ανέφερε ο @canis. Απ' την στιγμή που ο άλλος σε κρίνει φορτικό επειδή ρωτάς τι συζητάμε. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά είναι μικρό ποσοστό.

Ας ανοίξουμε ένα θέμα με τίτλο "Νεόκοπος ιδιοκτήτης κ εμπειρίες με εκτροφείς" ή κάπως παρόμοιο να μαζέψουμε πραγματικά στοιχεία και όχι ιδεατά πως πρέπει να είναι ο εκτροφέας.

Εσύ προσωπικά μ' έχεις καλύψει απόλυτα με την παρακάτω απάντηση από αυτό το νήμα.

Τα bold είναι δικά μου.

Οταν συζητάμε για καθαρόαιμους σκύλους, εκτροφή και επιλεκτική αναπαραγωγή, εμείς μπορεί να εννοούμε τον σούπερ ντουπερ εκτροφέα με στόχους, με εξετάσεις υγείας, με χίλια δυο που τα έχουμε συζητήσει δεκάδες εκατοντάδες φορές, αλλά δυστυχώς εκεί έξω το σύνηθες είναι άνθρωποι με στόχο την αναπαραγωγή καθαρόαιμων σκύλων για να καλυφθεί η ζήτηση και να γεμίσει η τσέπη.
Οι υπόλοιποι (που λέμε) είναι μεν υπαρκτοί, αλλά δυστυχώς αποτελούν την μειοψηφία και είναι αδύνατον να καλύψουν την ζήτηση που υπάρχει.
Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να τους βρεις (αν δεν ξέρεις) και αν φυσικά υπάρχουν στην Ελλάδα.

Επειδή λοιπόν υπάρχει πλήρης άγνοια τους κοινού πάνω σε αυτό το θέμα, όταν εμείς λέμε σε κάποιον "ψάξε να βρεις έναν εκτροφέα" οι πιθανότητες να βρει αυτόν που λέμε εμείς, είναι πάρα πολύ λίγες, εώς μηδαμινές.
Και καταλήγει - δυστυχώς - να χρηματοδοτεί τον λάθος άνθρωπο, δίνοντάς του κίνητρο να το ξανακάνει.

Και αυτός πίνει στην υγειά μας που του στείλαμε πελάτες.

Τώρα έγινα κατανοητός;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με παρέες κ' ανθρώπους που έχουν πιει δυο μπύρες μαζί αλλά ορισμένα θέματα πρέπει να λέγονται....

ΥΓ.
Όταν έρχομαι σε εσένα κ. εκτροφέα απαιτώ, μεταξύ άλλων, να έχεις κάνει ότι είναι εφικτό ώστε να διασφαλίσεις, όσο είναι δυνατόν, ένα υγιές κουτάβι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το κατά πόσο θα νοιαστει ο εκάστοτε εκτροφέας για θέματα υγείας και πόσο ψηλά στην λίστα των απαιτήσεών του είναι, εξαρτάται καθαρά από τον ίδιο.

Αρα ο κάθε ενδιαφερόμενος, χρειάζεται αφενός να ξέρει που πονάει η φυλή που θέλει (για να ξέρει τι να περιμένει και τι να ψάξει) και αφετέρου να ζητήσει να δει τι έκανε ο εκτροφέας για να μειώσει το ρίσκο. Εμπρακτα.
Αλλιώς πας αλλού.

Ακόμα όμως και όλα αυτά να έχουν γίνει, ας έχουμε υπόψιν μας πως μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς που ποτέ δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να βγάλουν στην πορεία. Πάντοτε δηλαδή θα υπάρχει μια αβεβαιότητα γιατί είναι αδύνατο να τα ελέγξεις όλα.
 
  • Like
Reactions: vek and zerom0


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Αλλά ποιος θα το πάρει αυτό το κουτάβι?
Δεν εφαρμόζουμε την επιλογή και την στενωπό και στις παροτρύνσεις προς τους ιδιοκτήτες, όταν προτείνουμε ακόμα και μεσα στο φόρουμ "πάρε το νο 2 της γέννας" "πάρε το 1" "πάρε το μεσαίο"? Το ρημάδι το τελευταίο ποιος θα το πάρει?
Ειδικά όταν ένα εκτροφείο έχει χτίσει ¨όνομα¨ δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει σκύλος. Όλα θα δοθούν. Ακόμη και το τελευταίο, έστω και τσάμπα.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ωρες-ώρες έχω την αίσθηση ότι όταν η κουβέντα πάει στα εκτροφικά, μικραίνει ως και αφανίζεται η φράση "θα δώσεις αγάπη σε μια ψυχή"...
Η οποία ψυχή κοντεύει να έχει απαιτήσεις αριας φυλής....δεν ξέρω...ή δεν είναι σε ώριμο στάδιο η φάση ή απροετοίμαστη η δική μου οπτική στα σημεία.
Αυτό ισχύει αλλά κυρίως όταν είσαι στην διαδικασία της αναζήτησης του σκύλου. Δηλαδή ψάχνω σκύλο και υποτίθεται οτι ξέρω τι ψάχνω. Σε αυτή τη φάση είμαι πιο ψυχρός. Εκεί με κριτήριο τους γεννήτορες και τους προγόνους τους αποκλείω ζευγαρώματα. Σε αυτή τη φάση έχω απαιτήσεις. Και καλά κάνω και έχω. Όταν καταλήξω και πάρω το σκυλί μετά έρχεται και το συναισθηματικό δέσιμο και το.. δίνω αγάπη σε μια ψυχή.

Βέβαια πάει και ανάλογα με την φυλή και τον λόγο για τον οποίο θ' αποκτηθεί ο σκύλος. Στις εργασιακές φυλές είναι λίγο πιο αυστηρά (ίσως και σκληρά) τα κριτήρια. Στους σκύλους συντροφιάς είναι κάπως πιο χαλαρά.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Οι σκέψεις που έγραψα παραπάνω γίνονται στην βάση του ότι ο κόσμος που ψάχνει σκύλο συγκεκριμένης φυλής πάντα ρωτά "τι να κοιτάξει". Σε αυτό το "τι να κοιτάξω" προβάλλονται πολύ τελευταία οι εξετάσεις υγείας. Στην Ελλάδα ίσως λιγότερο και στην Ελλάδα (θα συμφωνήσω) λίγοι είναι αυτοί που θα ψαχτούν τόσο.

Ακόμα όμως και αυτοί πέφτουν πολλές φορές στην παγίδα του να δίνουν πολύ περισσότερη σημασία σε "χαρτιά" και "βαθμολογίες" που έμαθαν (πρόχειρα) να ζητούν και λιγότερο στα σκυλιά.

Να ξαναπώ πως είναι σημαντικό να υπάρχουν εξετάσεις υγείας όπου αυτό είναι δυνατόν. Σημαντικό για τον αγοραστή/υποψήφιο ιδιοκτήτη, αλλά και για τον εκτροφέα που πρέπει να "κυνηγά" να έχει όσο δυνατόν περισσότερη πληροφορία για τα σκυλιά του. Δεν είναι όμως ο απόλυτος οδηγός.

Για να γυρίσω στον υποψήφιο ιδιοκτήτη, αυτός μπορεί να "πέσει θύμα" του εκτροφέα που έχει όλες τις εξετάσεις υγείας, αλλά όχι και την υγεία σαν προτεραιότητα. Κάποιες φορές ακόμα και από αμέλεια και όχι δόλο (που δεν είναι δικαιολογία). Στην ουσία, βέβαια, πέφτει θύμα μιας δικής του εμμονής ο ιδιοκτήτης και χάνει την μεγάλη εικόνα.

Όπως έγραψε ο @Yorkaddict ο κάθε ενδιαφερόμενος, χρειάζεται αφενός να ξέρει που πονάει η φυλή που θέλει (για να ξέρει τι να περιμένει και τι να ψάξει) και αφετέρου να ζητήσει να δει τι έκανε ο εκτροφέας για να μειώσει το ρίσκο. Επίσης, θα πρόσθετα εγώ, να κάνει και μόνος του "έρευνες" για τα σκυλιά που το εκτροφείο έχει και βγάζει και πόσο υγιή είναι με βάση αυτά που έγραψα πιο πάνω. Ακόμα και το βασικό "πόσο ζουν και από τι πεθαίνουν" δείχνει αρκετά.

Πολλοί θα πείτε "Μα για να πάρεις ένα σκύλο θα πρέπει να βγάλεις το πανεπιστήμιο και να γίνεις ερευνητής;"

Η απάντηση είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ! ...Για να πάρεις ένα σκύλο αρκεί να έχεις την διάθεση και βασικές γνώσεις του τι είναι σκύλος και να πας σε μια φιλοζωική ή στο δρόμο και να πάρεις ένα σκυλάκι από εκεί. Όπως έχω ξαναπεί, θα ικανοποιεί κάθε ανάγκη σου στο 90% και θα έχεις κάνει και κάτι καλό. Χωρίς πολύ προσπάθεια, κατά μία έννοια...

Αν θες όμως σκύλο συγκεκριμένης φυλής αλλάζει λίγο το πράγμα... Πρέπει να μάθεις αρκετά για να βοηθήσεις με την επιλογή σου τους ανθρώπους που προσπαθούν για αυτή την φυλή, αλλά και την κατάσταση του σκύλου γενικότερα. Δεν μπορεί, δηλαδή, να θες να "βγάλεις γούστα" ή να λες πως είσαι "ψαγμένος" με μια φυλή ή να έχεις "το κόλλημα" και να μην έχεις όρεξη να επενδύσεις σε χρόνο και κόπο. Αλλιώς απλά δε διαμαρτύρεσαι και δεν αγανακτείς με ότι και να σου συμβεί...

Χρειάζονται και οι δύο πυλώνες να είναι σωστοί για καλύτερα αποτελέσματα, δηλαδή, και ο εκτροφέας και ο υποψήφιος ιδιοκτήτης.

Φυσικά και πρακτικά δεν ισχύουν αυτά πουθενά... Σε κανένα τομέα, όχι μόνο στα σκυλάκια.

@vrmode

Συμφωνώ στα περισσότερα...

Ο καταπληκτικός σκύλος είναι αυτός που έχει υγεία, έχει χαρακτήρα και έχει και μορφολογία. Μετά βλέπεις ότι είναι και ο σκύλος που μπορεί όλα αυτά να τα μεταδώσει στους απογόνους του. Όλα αυτά χωρίς να ξεχνάμε πως μιλάμε για το χόμπι της κυνοτεχνίας, της εκτροφής και της κατοχής σκύλου συγκεκριμένης φυλής και τίποτα παραπάνω.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Ειλικρινά έχω κουραστεί να διαβάζω με το τι ΘΑ έπρεπε να κάνει ο εκτροφέας, πως ΘΑ έπρεπε να διαλέγει ανάδοχους για τα σκυλιά του, σε τι ΘΑ έπρεπε να απαντά και πάνω απ' όλα τι εξετάσεις ΘΑ έπρεπε να έχει κάνει.
Συμφωνώ απόλυτα αλλά...

Όταν υπερισχύει το παρακάτω...

<< Γιατί κακά τα ψέμματα δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον δημόσια πως έκανε μαλακία ή να πάρεις την θέση αυτού που τον κατηγορεί και την επόμενη εβδομάδα να είστε μαζί στον ίδιο χώρο σαν να μην συμβαίνει τίποτα.>>

Είναι ουτοπικό να πιστεύουμε ότι θα ανοίξουμε ένα θέμα με τίτλο "Νεόκοπος ή παλαιός ιδιοκτήτης κ εμπειρίες με εκτροφείς" ή κάπως παρόμοιο και θα μαζέψουμε πραγματικά στοιχεία και όχι ιδεατά πως πρέπει να είναι ο εκτροφέας.

ΑΡΓΟΣ-ΕΓΩ. Και εγώ Δεν έχω κανένα πρόβλημα με παρέες κ' ανθρώπους που έχουν πιει δυο μπύρες μαζί αλλά ορισμένα θέματα τελικά δεν λέγονται δημόσια .... απλά βάζω τις σκέψεις μου χωρίς να είναι προσωπικό με κανένα.
 
  • Like
Reactions: zerom0


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@saras και όποιος άλλος

Θέμα μπορεί να ανοιχτεί για οτιδήποτε και στοιχεία μπορούν να μαζευτούν για το πως ο κάθε ένας θέλει τον ιδεατό εκτροφέα. Διότι από την στιγμή που δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δεν έχουμε τα ίδια γούστα και τις ίδιες προτεραιότητες, καταλαβαίνεις πως δεν έχουμε και τα ίδια κριτήρια.

Το θέμα είναι αν θα εξυπηρετεί κάτι σημαντικό αυτό και μήπως είναι καλύτερη επένδυση να καταλάβει ο κόσμος και τις δικές του υποχρεώσεις. Να μη το βλέπει σαν αγγαρεία... Να τον ενδιαφέρει πραγματικά και η διαδικασία και όχι το έτοιμο αποτέλεσμα.

Να βλέπει ο καθένας τα δικά του και να βελτιώνεται... Πάντως, αν γίνονται καλοπροαίρετα και όχι μόνο για γκρίνια, όλα καλά είναι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διαφωνώ μαζί σου @saras
Μπορεί να μην έχει κάποιος την ευχέρεια να εκφραστεί όσο ελεύθερα θα ήθελε δημόσια, αλλά μπορεί να γράψει τί να προσέξει ο κάθε μελλοντικός σκυλογονιός που θέλει έναν καθαρόαιμο σκύλο και να βοηθήσει στο να απευθυνθεί στους σωστούς ανθρώπους.
Το ποιοί θα είναι αυτοί, ας το βρει μόνος του.
Να κρίνει ο ίδιος ποιός είναι σοβαρός και υπεύθυνος και ποιός στυγνός κουταβέμπορας.
Γιατί όσο και να μην αρέσει, έχει και ο μελλοντικός σκυλογονιός ευθύνες.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Canis συμφωνώ, αν γίνονται καλοπροαίρετα και όχι μόνο διαφήμιση, όλα καλά είναι.
 
  • Like
Reactions: canis


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Διαφωνώ μαζί σου @saras
Μπορεί να μην έχει κάποιος την ευχέρεια να εκφραστεί όσο ελεύθερα θα ήθελε δημόσια, αλλά μπορεί να γράψει τί να προσέξει ο κάθε μελλοντικός σκυλογονιός που θέλει έναν καθαρόαιμο σκύλο και να βοηθήσει στο να απευθυνθεί στους σωστούς ανθρώπους.
Το ποιοί θα είναι αυτοί, ας το βρει μόνος του.
Να κρίνει ο ίδιος ποιός είναι σοβαρός και υπεύθυνος και ποιός στυγνός κουταβέμπορας.
Γιατί όσο και να μην αρέσει, έχει και ο μελλοντικός σκυλογονιός ευθύνες.
Σε ποιον δεν αρέσει ή διαφωνεί ότι ο σκυλογονιός έχει ευθύνες;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε αυτούς που δεν αναγνωρίζουν τα δικά τους λάθη και παραλείψεις.
Σε αυτούς που αρνούνται να παραδεχτούν πως δεν το έψαξαν όπως όφειλαν και όταν σκάσει "η βόμβα" κατηγορούν όλους τους άλλους πλην του εαυτού τους.
 
  • Like
Reactions: saras