Υγρό στους πνεύμονες και ακράτεια


AlexiaS

Member
12 Σεπτεμβρίου 2021
5
1
33
Γεια σας παιδιά!
Έχω ένα θηλυκό καβαλιερ 11 ετών που προχθές διαγνώστηκε με υγρό στον πνεύμονα.. μας είπε ο γιατρός ότι την προλαβαμε στο τσακ..
Από τότε παίρνει 2 χάπια την ημέρα θεραπεία τα οποία την κάνουν να διψάει διαρκώς και σαν αποτέλεσμα να κατουράει non stop. Το θέμα είναι ότι της φεύγουν μέσα στο σπίτι συνέχεια ενώ ποτε πριν δεν είχε πρόβλημα. Ακόμα και στον κήπο να είναι, λίγες φορές πάει στο γρασίδι όπως έκανε μια ζωη και της φεύγουν όπου να ναι, πχ στη βεράντα. Σαν να είναι λίγο συγχυσμενη!

οι ερωτήσεις μου είναι 2:
1) είχατε ποτε εμπειρία με σκυλάκι με υγρο στους πνεύμονες; Έχετε κάποια συμβουλή, κάτι να μου δώσει ελπίδα; Η να προετοιμάζομαι σιγά σιγά για το τέλος;
2) Τι κάνω με τα τσισα μεσα; Της πήρα πάνες-βρακάκι αλλά ήδη είμαστε στη μεση, είναι ακριβό σπορ να δίνω 9€ κάθε 2 μέρες, προσπαθώ να βρω την καλύτερη δυνατή λύση! Την παρακολουθώ διαρκώς π και τη βγάζω στον κήπο η βόλτα κάθε φορά που πίνει νερό η όταν σηκώνεται (κοιμάται συνέχεια) αλλά με κοιτάει και δεν κάνει τίποτα!

σας Ευχαριστω πολύ
 
  • Sad
Reactions: Aliki V.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
δεν θα ελεγα πως ειναι συγχυσμενη. απλως ισως δεν μπορει πολυ απλα να το ελεγξει πλεον. το πρωτο μου σκυλι ειχε επιληψια, και οταν ειχε πολλες κρισεις, επρεπε να παρει λασιξ, το οποιο προκαλει συχνοουρια. ουτε εκεινη τα εκανε ποτε μεσα, ομως με το λασιξ δεν μπορουσε να κρατηθει. εκανε μεσα στο σπιτι λιμνες ολοκληρες, και κατεβαζε ενα μεγαλο μπολ νερου για πλακα. δυστυχως ετσι ειναι.
οι πανες βρακακι δεν νομιζω και πρακτικα να ειναι καλη λυση, κατουραει και μετα εχει τα κατουρα να την ακουμπανε.... δεν μου ακουγεται καλο. ισως ειναι καιρος να προσπαθησεις να της μαθεις να τα κανει σε πανα απο αυτες που ειναι στο πατωμα. βαζε 2-3 ανοιχτες στη βεραντα ας πουμε, η καπου μεσα στο σπιτι. οταν παει εκει κατευθειαν λιχουδια. ο σκυλος μου λογω καλαζαρ βασανιστηκε με διαρροιες με αιμα για αρκετο καιρο, και τον ειχα μαθει να πηγαινει σε πανα. ακομα και μεσα στην ταραχη του τα εκανε στην πανα που ηταν παντα στο ιδιο σημειο. τετοιες καταστασεις θελουν πανω απ'ολα υπομονη. λιγο παραπανω καθαρισμα και λιγα παραπανω λεφτα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που περναει εκεινη. πρεπει να δειχνουμε κατανοηση στα αρρωστα κατοικιδια μας, και αν υπαρξει αναγκη, να κανουμε και το σκατο μας παξιμαδι για αυτα.... πραγμα που πιστευω 100% πως κανεις και εισαι διατεθειμενη να κανεις. οποτε απλως υπομονη, ηρεμια για το σκυλακι, οχι μαλωματα..... και απολαυσε τον χρονο σου μαζι της.
 
  • Like
Reactions: AlexiaS


AlexiaS

Member
12 Σεπτεμβρίου 2021
5
1
33
δεν θα ελεγα πως ειναι συγχυσμενη. απλως ισως δεν μπορει πολυ απλα να το ελεγξει πλεον. το πρωτο μου σκυλι ειχε επιληψια, και οταν ειχε πολλες κρισεις, επρεπε να παρει λασιξ, το οποιο προκαλει συχνοουρια. ουτε εκεινη τα εκανε ποτε μεσα, ομως με το λασιξ δεν μπορουσε να κρατηθει. εκανε μεσα στο σπιτι λιμνες ολοκληρες, και κατεβαζε ενα μεγαλο μπολ νερου για πλακα. δυστυχως ετσι ειναι.
οι πανες βρακακι δεν νομιζω και πρακτικα να ειναι καλη λυση, κατουραει και μετα εχει τα κατουρα να την ακουμπανε.... δεν μου ακουγεται καλο. ισως ειναι καιρος να προσπαθησεις να της μαθεις να τα κανει σε πανα απο αυτες που ειναι στο πατωμα. βαζε 2-3 ανοιχτες στη βεραντα ας πουμε, η καπου μεσα στο σπιτι. οταν παει εκει κατευθειαν λιχουδια. ο σκυλος μου λογω καλαζαρ βασανιστηκε με διαρροιες με αιμα για αρκετο καιρο, και τον ειχα μαθει να πηγαινει σε πανα. ακομα και μεσα στην ταραχη του τα εκανε στην πανα που ηταν παντα στο ιδιο σημειο. τετοιες καταστασεις θελουν πανω απ'ολα υπομονη. λιγο παραπανω καθαρισμα και λιγα παραπανω λεφτα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που περναει εκεινη. πρεπει να δειχνουμε κατανοηση στα αρρωστα κατοικιδια μας, και αν υπαρξει αναγκη, να κανουμε και το σκατο μας παξιμαδι για αυτα.... πραγμα που πιστευω 100% πως κανεις και εισαι διατεθειμενη να κανεις. οποτε απλως υπομονη, ηρεμια για το σκυλακι, οχι μαλωματα..... και απολαυσε τον χρονο σου μαζι της.
σε ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση! Φυσικά, το καλύτερο για εκείνη είναι πάντα προτεραιότητα! Απλά έλεγα αν υπάρχει κάποια λύση. Έχει σπάσει η καρδιά μου σε χίλια κομμάτια που τη βλέπω ετσι
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
το φανταζομαι.
μετα υπαρχει και η λυση του ουροκαθετηρα, αλλα ειλικρινα δεν ξερω εαν θα ηταν το καλυτερο, απο αποψη οτι μαλλον θα ηταν πολυ αβολο για εκεινη... ομως ισως να αξιζει να μιλησεις για αυτο με τον κτηνιατρο της
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Προφανώς ακολουθεί αγωγή διουρητικό, τύπου Λασίξ. Δεν υπάρχει τρόπος να συγκρατηθεί γιατί η θεραπεία είναι να βγάλει όσο γίνεται περισσότερα υγρά από το σώμα της.
Υγρά στα πνευμόνια είναι πολύπλοκο. Μπορεί να φταίει η καρδιά. Μπορεί να ήταν λοίμωξη. Μπορεί πολλά.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Και το δικό μου σκυλάκι έχει διαγνωστεί με υγρό στους πνεύμονες λόγω καρδιακής ανεπάρκειας. Τα διουρητικά έχουν δημιουργήσει και πρόβλημα με τα νεφρά. Το σκυλάκι σας είχε θέμα με την καρδιά;
 
  • Like
Reactions: AlexiaS


AlexiaS

Member
12 Σεπτεμβρίου 2021
5
1
33
Σ’ευχαριστω πολύ. Είχε θέμα με την καρδιά της όπως τα περισσότερα Cavalier από τα 5-6 της, όμως με τη σωστή αγωγή ήταν σε άψογα επίπεδα και το διατηρούσαμε όλα αυτά τα χρόνια (έφυγε 11μιση ετων).. Τις τελευταίες μέρες προσέξαμε ότι είχε αδυνατίσει πολύ (μέσα σε 3-4 μέρες από την επίσκεψη μας στο γιατρο που λόγω της κατάστασης γινόταν συχνα) αλλά η κοιλιά της ήταν τουμπανο. Εν τελεί έφυγε μόνη της με το που φτασαμε στον γιατρο και τελικά το υγρό στην κοιλιά ηταν από τους πνεύμονες. Όποτε έχετε το νου σας να κοιτάζετε την κοιλιτσα μήπως μπορείτε κάπως να το βοηθήσετε. Ένα σημάδι που προσέξαμε ηταν ότι κοιμοταν στο πλακάκι αντί για τα χάλια που λάτρευε, ίσως το υγρό την ζέσταινε σκέφτομαι εκ των υστέρων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3