Υιοθέτηση Χάσκι


aggeliki_mak

New Member
9 Οκτωβρίου 2017
2
2
Γεια σας! Εδώ και καιρό σκέφτομαι να υιοθετήσω ένα Χάσκι (προηγουμένως είχα ένα Labrador). Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα στο ίντερνετ, αλλά θέλω και γνώμες από όσους είχαν Χάσκι ή γενικότερα ξέρουν από αυτά. Είναι αλήθεια ότι είναι πολύ δύσκολο να εκπαιδευτούν; Αν λείπω από το σπίτι 4-6 ώρες maximum θα υπάρξει πρόβλημα; Και για την ψυχολογία του, αλλά και για να μην καταστρέψει το σπίτι όσο λείπω. Όντως μαδάει υπερβολικά πολύ; Αντέχει το κλίμα της Αθήνας; Κυρίως το καλοκαίρι που φτάνουμε κάτι 40άρια... Γενικότερα ξέρω πόση άσκηση χρειάζονται καθημερινά κτλ αλλά οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γεια σου Αγγελική, καλώς ήρθες!
Να ρωτήσω τι σε έκανε ξαφνικά να αλλάξεις από labrador σε husky? Είναι εντελώς διαφορετικοί χαρακτήρες.
Δεν έχω εμπειρία με αυτή τη φυλή αλλά κατά τη γνώμη μου ούτε τα βραχυκέφαλα ούτε τα ελκηθρόσκυλα δεν πρέπει να ζουν στην Ελλάδα επειδή υποφέρουν από τη ζέστη. Είναι μόνο και μόνο εγωισμός των ιδιοκτητών τους.
Αν όμως επιμένεις, στα καταφύγια υπάρχουν πολλά σκυλάκια τύπου husky, θα κάνεις πολύ καλή πράξη υιοθετώντας ένα τέτοιο σκυλάκι.
 


aggeliki_mak

New Member
9 Οκτωβρίου 2017
2
2
Γεια σου Αγγελική, καλώς ήρθες!
Να ρωτήσω τι σε έκανε ξαφνικά να αλλάξεις από labrador σε husky? Είναι εντελώς διαφορετικοί χαρακτήρες.
Δεν έχω εμπειρία με αυτή τη φυλή αλλά κατά τη γνώμη μου ούτε τα βραχυκέφαλα ούτε τα ελκηθρόσκυλα δεν πρέπει να ζουν στην Ελλάδα επειδή υποφέρουν από τη ζέστη. Είναι μόνο και μόνο εγωισμός των ιδιοκτητών τους.
Αν όμως επιμένεις, στα καταφύγια υπάρχουν πολλά σκυλάκια τύπου husky, θα κάνεις πολύ καλή πράξη υιοθετώντας ένα τέτοιο σκυλάκι.
Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή σκεφτόμουν πάλι για Λαμπραντόρ ή Γκόλντεν Ριτρίβερ, αλλά μου θυμίζουν πολύ τον παλιό μου φίλο και δε θέλω να αρχίσω να κάνω συγκρίσεις... το Χάσκι μου άρεσε από μικρή, δε ξέρω απλά έτσι μου έχει κάτσει όπως πχ σε άλλους αρέσουν τα Γκριφόν ενώ εμένα όχι.. σίγουρα όμως δε θέλω να ταλαιπωρήσω ένα σκυλί ίσα ίσα επειδή μου αρέσει!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf