Υιοθέτηση κουταβιού


nalefas

New Member
4 Δεκεμβρίου 2020
4
0
39
Καλησπέρα σας,

Ψάχνω να υιοθετήσω ένα σκυλάκι κατά προτίμηση κουταβάκι. Μoυ αρέσει πάρα πολύ η ράτσα των γκολντεν ριτρίβερ και κόλεϊ καθώς στην ευρύτερη οικογένεια υπάρχουν 2 σκύλοι της αντίστοιχης ράτσας και τους έχω ζήσει.

Ψάχνω να πάω σε κάποια καταφύγια αδέσποτων ζώων για να δω από κοντά τα σκυλάκια στην περιοχή μου (Θεσσαλονίκη) καθώς πιστεύω ότι όταν τα δεις από κοντά θα καταλάβεις αμέσως ποιο σκυλάκι σου ταιριάζει (το επιλέγεις και σε επιλέγει) όμως δεν μπορώ να βρω που έχει τέτοια καταφύγια κοντά μου.

Έχετε κάποιες διευθύνσεις?

Ευχαριστώ πολύ
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλησπέρα.

Από την στιγμή που θέλεις να υιοθετησεις ένα είναι πολύ καλή η επιλογή του καταφυγιου.
Όσο πιο μεγάλη είναι το σκυλάκι τόσο πιο σίγουρος θα είσαι πως είναι πιο κοντά σ αυτό που θες.
Και όντως είναι πολύ σημαντικό το να βρεθείτε από κοντά γιατί σε όλες τις σχέσεις χρειάζεται και η χημεία.
Στο φβ θα βρεις σίγουρα πολλές τέτοιες ομάδες.
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Kαλημέρα!

Από τις φιλοζωικές της Θεσσαλονίκης μόνο για αυτή της Πυλαίας είμαι σίγουρος ότι έχει κάποιου είδους καταφύγιο και φιλοξενεί σκύλους και γάτες. Φαντάζομαι ότι κατόπιν συνεννόησης μπορείς να πας από εκεί να δεις τα σκυλιά και να μιλήσεις με τους ανθρώπους.
Για αυτήν του Ρετζικίου επίσης γνωρίζω, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, ότι τα σκυλιά που προωθούν φιλοξενούνται από εθελοντές στα σπίτια τους, οπότε μόνο ιντερνετικά μπορείς να πάρεις μια εικόνα.
Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω

ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΠΥΛΑΙΑΣ
ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΡΕΤΖΙΚΙΟΥ
STRAY DOGS OF THESSALONIKI

Δυτική Θεσσαλονίκη έχει φιλοζωικές σε Αμπελόκηπους και Ωραιόκαστρο, πολύ πιθανόν και σε κάποια ακόμα μέρη.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
NOIAZOMAI (μικρό καταφύγιο, φροντίζει πολλά αδέσποτα στους δρόμους που δε μπορεί να φιλοξενήσει, κυρίως κεντρικά)
Η ΑΓΑΠΗ (σχετικά παρόμοια με το ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ, όχι απαραίτητα κεντρικά)
Stray Planet (έχει καταφύγιο και είναι πολύ ενεργό στις υιοθεσίες)
Φίλοι αδέσποτων ζώων Θέρμης (δεν έχει καταφύγιο αλλά ΒΡΙΘΕΙ αδέσποτων, ενηλίκων και κουταβιών που εγκαταλείπουν συνεχώς στο φράγμα της Θέρμης και άλλες ερημικές περιοχές που δεν θα τους πάρουν χαμπάρι.. Υπέροχα σκυλιά που πραγματικά παρακαλάνε για σπίτι και βρίσκονται σε περιοχές *υψηλότατου* κινδύνου από αμάξια και φόλες)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3