Υιοθεσια μετ'εμποδιων


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια με υγεια
Ζητω συγνωμη προκαταβολικα για δυο πραγματα. Πρωτον δεν γνωριζω απο φορουμ οποτε οτι λαθος κανω μου λετε και δευτερον ειμαι πολυ πολυλογου. Πολυ ομως.
Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να παρω στο σπιτι ενα αδεσποτο σκυλο αλλα υπαρχουν καποια προβληματα που δεν ξερω αν μπορουν να ξεπεραστουν.
Βρισκομαστε (με τον αντρα μου και αλλο ενα ζευγαρι) στην βορεια Ευβοια απο τα μεσα Οκτωβριου και λογω λοκνταουν αποφασισαμε να μεινουμε, αφου ειμαστε ολοι συνταξιουχοι και δεν μας κυνηγαει τιποτα να επιστρεψουμε στην Αθηνα. Προς τα τελη του Οκτωβριου εντοπισαμε ενα σκυλο ,που αρχικα νομιζαμε οτι ηταν αλεπου, να πλησιαζει το σπιτι σε αποσταση ασφαλειας και κρυμμενος. Του βαλαμε φαγητο και σιγα σιγα καταφεραμε να μενει σχεδον μαζι μας. Εδω ειναι μια περιοχη πολυ απομακρυσμενη, χωρις καν ρευμα, ελαχιστα σπιτια σε μεγαλες αποστασεις, ερημια δηλαδη, υπαρχουν κυριως βοσκοι. Καταφεραμε να μαθουμε απο εκεινους οτι ο σκυλος γυρναει σε μια πολυ μεγαλη περιοχη καμια δεκαρια χρονια αφοτου τον παρατησε καποιος που τον ειχε (αφου του εκοψε και την ουρα) ειναι φιλικος με ανθρωπους αλλα και με τα τσοπανοσκυλα, ακολουθει μαλιστα πολλες φορες στις βολτες τους με τα προβατα κλπ, εχει ζευγαρωσει με οποιο θηλυκο σκυλο κυκλοφορει και επιβιωνει τρωγοντας οτι του δινουν. Ειναι ενα πολυ καλο σκυλακι που το εχουμε αγαπησει και δεν θελω να φυγω και να τον αφησω πισω, ομως μου λενε οτι δεν προκειται ποτε να μαθει να ζει στην πολη την στιγμη που εχει μαθει να γυρναει οπου και οποτε θελει, ουτε να μην λερωνει οπου βρει και ειναι και μεγαλος σε ηλικια. Το συγκεκριμενο εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου, τι θα πει δηλαδη οσοι ειμαστε μεγαλυτεροι ειμαστε για πεταμα, αλλα σκεφτομαι μηπως πραγματικα ειναι δυστυχισμενος στην Αθηνα. Δεν εχουμε καταφερει να τον βαλουμε μεσα στο σπιτι, αν και του φτιαξαμε ενα ξυλινο σπιτι στο οποιο μπαινει τις νυχτες, και επισης πολλες φορες εξαφανιζεται για μια μερα. Βοηθηστε με γιατι θα σκασω, πως να τον αφησω εδω, τοσο καιρο εχει μαθει να εχει φαι και νερο και ενα σπιτακι.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Καλησπέρα @aleka1

Τα φόρουμ αγαπούν τους πολυλογάδες να ξέρεις... :D

Τα θέματα που εγώ σκέφτομαι είναι τα εξής:

Στην Αθήνα, φαντάζομαι, μένετε σε διαμέρισμα ή έστω σε μια κατοικία με ένα περιορισμένο εξωτερικό χώρο (μπαλκόνι, βεράντα, αυλή, ίσως ένα μικρό κήπο).

Τα σκυλιά έχουν ανάγκη από βόλτα, όχι απλά για να κάνουν τις ανάγκες τους, μα κυρίως για να εκτονώνονται και να διατηρούν μια ψυχική (και όχι μόνο) ηρεμία και ισορροπία. Ακόμα περισσότερο ένας σκύλος που έχει ζήσει για χρόνια ( ; ) ελεύθερος. Εσείς θα μπορείτε να προσφέρεται σε αυτόν τον σκυλάκο συχνές (καθημερινές) και μεγάλες βόλτες;

Επίσης, δεν γνωρίζεται τίποτα για το ποια μπορεί να είναι η συμπεριφορά και οι αντιδράσεις αυτού του σκύλου όταν θα πιαστεί και θα περιοριστεί σε ένα παντελώς άγνωστο για αυτόν χώρο. Πως θα αντιδράσει ένας σκύλος που δεν γνωρίζουμε τίποτα για αυτόν σε μια δραστική, απόλυτη και απότομη αλλαγή σε τόπο και τρόπο ζωής;

Αυτά που μπορεί να έχετε να αντιμετωπίσετε πιθανόν να είναι προβλήματα που θα έφερναν σε δύσκολη θέση ακόμα και τους πιο έμπειρους.

Τέλος, γνωρίζουμε ότι ο σκύλος είναι 10-11 ετών και ζει μια πολύ ωραία ζωή για σκύλο (πίστεψε με). Κατάφερε να ζήσει 10 χρόνια χωρίς την δική σας (ευπρόσδεκτη) βοήθεια, γιατί να μην καταφέρει να ζήσει και ακόμα λίγο; Όσο του μέλλει... και γιατί να μην τον αφήσουμε να το ζήσει όπως γνωρίζει και έχει μάθει;

Δε θεωρώ ένα πιάτο φαγητό και ένα κρεβάτι (απαραίτητα) τα συστατικά μιας καλής (καλύτερης) ζωής. Ίσως ούτε και ο σκυλάκος... Μήπως, δηλαδή, δε το δει σαν υιοθεσία αλλά σαν απαγωγή.

Θα πρότεινα να ξανασκεφτείς αν αυτό που εσύ επιθυμείς τώρα είναι κάτι που θα βελτιώσει το υπόλοιπο της ζωής αυτού του υπέροχου σκύλου.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπερα, ευχαριστω πολυ για την απαντηση
Λες ??? Στενοχωριεμαι τωρα..... Κοιτα εμεις μενουμε σε μονοκατοικια με αυλη βεραντες και ταρατσα. Βολτες σιγουρα θα τον πηγαινουμε διοτι οπως ειπα ειμαστε κοπροσκυλα πλεον (συνταξιουχοι) και περπαταμε καθε μερα με καθε καιρο. Εμπειρια απο σκυλους δυστυχως δεν εχουμε. Τοσο εγω οσο και ο αντρας μου ειμαστε μοναχοπαιδια οποτε ειχαμε παιδια και γονεις να φροντισουμε, ετσι δεν μπορεσαμε να αποκτησουμε ποτε σκυλο. Εγω ειμαι απλως αυτη που στην ταβερνα παραγγελνει κρεας και καταληγει παντα να τρωει μονο το ρυζι και λιγο απο χωριατικη διοτι ολα τα υπολοιπα πανε σε οποιο αδεσποτο ζητιανευει. Αυτο μονο δυστυχως. ΣΙγουρα και εγω φανταζομαι οτι κανει και λιγο ζωαρα στην εξοχη, γυρναει οπου γουσταρει εχει λυσσαξει στο σεξ και προφανως επιβιωνει. Δεν θελω με κανενα τροπο να τον παρω και να κακοπερναει απλα σκεφτομαι οτι ειναι και μεγαλος στην ηλικια (οταν σηκωνεται απο τον υπνο κουτσαινει για λιγο) τι να πω. Για να ζησει καλυτερα σκεφτομαι να τον παρω, αλλιως για εμας μπορουμε σιγουρα (δυστυχως) να βρουμε ενα σωρο σκυλακια που ζητουν υιοθεσια.

Γραφεις παρα πολυ ωραια, πολυ γλυκα, πραγματικα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Συνέχισε να αγαπάς και να φροντίζεις, όπου σταθείς και όπου βρεθείς, τα πλάσματα που έχουν ανάγκη. Δεν είναι μόνο αυτοί που έχουν σκύλους ή παίρνουν σκύλους αυτοί που βοηθάνε πραγματικά τους σκύλους.

Η γνώμη μου είναι να δείτε αν μπορείτε κάπως να φροντίσετε να έχει πρόσβαση σε φαγητό, νερό και ίσως ένα υποτυπώδες καταφύγιο από τη ζέστη και το κρύο όταν θα λείπετε. Αν επισκέπτεστε το μέρος συχνά, ανανεώνετε και φρεσκάρετε εσείς τα πράγματα (ακόμα και 1 φορά το μήνα). Αν πάλι όχι, μήπως μπορεί κάποιος γείτονας, έστω και λίγο πιο μακρινός.

Αν, πάλι, δε μπορεί να γίνει τίποτε από αυτά μπορείτε "στο όνομα" αυτού του σκύλου, που σεβαστήκατε την ελευθερία του (με το όποιο τίμημα), να φροντίσετε κάποιο άλλο στην πόλη. Ένα σκυλάκι που θα έχει ανάγκη από ένα σπίτι και θα ταιριάζει και στην δική σας καθημερινότητα και πραγματικότητα. Δυστυχώς, υπάρχουν πάρα πολλά.

Ξέρετε, η αρμονική (όσο) συμβίωση αυτού του σκύλου με τους κατοίκους της περιοχής, τα ζώα και γενικότερα το περιβάλλον του είναι το ιδανικό. Τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Δε ξέρω ακριβώς την περίπτωση, αλλά για να συμβιώνει/επιβιώνει 10 χρόνια κάτι πάει καλά. Αν είχε αφήσει ήσυχα και τα θηλυκά για να μη "σπέρνει" αδέσποτους απογόνους θα ήταν καλύτερα.

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα... :)
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Με βοηθας πολυ, αν και με προσγειωνεις ασχημα. Ειναι που δεν επισκεπτομαστε το μερος συχνα και δεν υπαρχει και κανεις που να ασχοληθει με αυτο το σκυλο. Βασικα οι βοσκοι της περιοχης ειναι. Σκεφτηκα να πιασω εναν (μια κυρια βοσκο συγκεκριμενα) που εχει και εκεινη ενα μονο σκυλο και να της πω να στελνω εξτρα τροφη ισως, να δινει και στον δικο της και στον δικο μου. Το νερο δεν του λειπει ποτε διοτι υπαρχουν πολλα τρεχουμενα νερα παντου. Το σπιτι που του φτιαξαμε φυσικα θα το αφησουμε, να του αγορασω και καινουργιο τελος παντων και να το στειλω ισως οπως και την τροφη. Σκεφτομουν επισης να τον παρω οταν ερθουμε Αθηνα, για δοκιμη μηπως του αρεσει τελικα και αν οχι να τον επιστρεψω πισω, δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω, εχω τρελαθει και συγνωμη που σε ζαλιζω, μα ειναι τοσο καλο σκυλακι και ομορφο και απο ολα τα καλα εχει. Τεσσερις μηνες τωρα εχουμε δεθει παρα πολυ μαζι του , μονο που σκεφτομαι οτι θα μπω στο αυτοκινητο να φυγω και θα με κοιταει κλαιω απαρηγορητα. Εχω ερθει σε αυτη τη θεση για πρωτη φορα στη ζωη μου και μου ειναι εξωφρενικα δυσκολο να το χωνεψω. Τωρα δηλαδη που το ζω δεν μπορω να διανοηθω πως υπαρχουν ανθρωποι που εγκαταλειπουν ενα σκυλο με τον οποιο εχουν ζησει καποια χρονια. Δεν λεω οτι δεν σκεφτομαι ΚΑΙ τον εαυτο μου επειδη τον αγαπαω τωρα το σκυλο αλλα αληθεια σκεφτομαι και εκεινον μηπως του αρεσει τελικα στην Αθηνα, αν εκανα μια δοκιμη.
Για τους απογονους που λες ναι δυστυχως, τα μισα σκυλια της περιοχης ειναι παιδια του απ οτι μου λενε, ευτυχως ειναι ολα καλοτυχα, δηλαδη ειναι σε σπιτια . Πφφφφφφφφ θα σκασωωωωω

Ναι αν δεν γινει τιποτα τελικα με αυτο το σκυλουδι θα παω σε μια φιλοζωικη να παρω ενα που να εχει ξεμεινει, λογω ηλικιας κατα προτιμηση
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σκέφτεστε σαν εναλλακτική, να μείνετε εκεί;
Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό @canis πως ο σκυλος εκεί έχει μάθει και κάνει ζωαρα. Χώρια που οι σκύλοι είναι ζώα της ρουτίνας. Δεν πολυγουστάρουν τις αλλαγές.
 
  • Like
Reactions: vek and Εriana


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπερα
Γιατι μωρε συμφωνειτε ολοι ??? (αστειευομαι ε) Βεβαια με χαροποιει το γεγονος οτι συμφωνα με ανθρωπους που γνωριζουν απο σκυλους ειναι καλυτερα για τον σκυλο να μεινει εκι που βρισκεται και δεν θα στενοχωρηθει. Αχχχ μακαρι να ηταν δικο μας το σπιτι και σιγα μην ξαναγυρνουσαμε στην Αθηνα αλλα δεν......
Να μην κανω προσπαθεια δηλαδη λετε κι εσεις να τον φερω δοκιμαστικα
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγω το έχω κάνει, αλλά έβλεπα πως ήταν δύσκολα για τον ίδιο τον σκύλο. Φαινόταν διαρκώς ανήσυχος και ειχε τάσεις φυγής. Ήταν βέβαια νεότερος (3,4 ετών), αλλά έβλεπα (όσο μπορεί να διακρίνει ένας άνθρωπος) πως δεν ήταν το καλύτερό του. Μετάνιωσα που το έκανα.
Πολύ φοβάμαι πως λόγω ηλικίας δεν θα είναι τόσο εκδηλωτικος και ενδέχεται να παρερμηνευτει ως αποδοχή της νέας κατάστασης. Ο ίδιος μόνο θα ξέρει πως νοιώθει.

Στην θέση σας θα τον άφηνα εκεί στην ζωαρα του και θα προσπαθούσα όσο μπορώ να επικοινωνήσω την αγωνία μου στους ντόπιους ώστε να τον προσέχουν και να τον φροντίζουν (οπως έκαναν άλλωστε τόσα χρόνια). Δεν φαίνεται δηλαδή (με βάση τις περιγραφές σας) να είναι σε κακά χέρια.
ΣΥΝ βέβαια το σπιτάκι που είπατε ή οτιδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει τον ίδιο τον σκύλο.

Σας καταλαβαίνω πάντως απόλυτα.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Ευχαριστω για την απολυτη κατανοηση, την εχω αναγκη πραγματικα
Με τους βοσκους εδω εχουμε πιασει φιλιες, αγοραζουμε τα ωραιοτερα τυρια και αυγα γιατι καποιοι εχουν και κοτες και θα μπορεσουν μου ειπαν να μας στελνουν και οταν παμε Αθηνα οποτε με τον ιδιο τροπο θα στελνω τροφη και να παραγγειλω και ενα καλυτερο σπιτακι να το αφησουμε εδω στην αυλη μας που εχει προσβαση. Βεβαια και με την τροφη ειναι ενα θεμα γιατι πριν τα λοκνταουν του αγορασαμε κατι κροκετες αλλα ουτε να τις φτυσει, την φαγανε τα μυρμηγκια, μονο μαγειρευτο τρωει, οτι εχουμε δηλαδη εμεις, τι τροφη να στελνω ?? Τι ειδους σπιτακια ειναι καλυτερα?? Σας τα εχω ζαλισει δεοντως το ξερω αλλα προειδοποιησα χαχαχα
Σιγουρα κανει ζωαρα εδω δεν λεω, αλλα εχει και δυσκολιες, δεν νομιζω οτι τρωει και καθε μερα. Βεβαια ενταξει επιβιωνει μια δεκαετια σιγουρα και ναι δεν ειναι σε κακη κατασταση εμφανισιακα. Ας ειναι σωστη αποφαση να μεινει εδω.
 




aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Από χθες προσπαθώ να βάλω φωτογραφία. Είναι η μόνη κοντινή. Δεν είναι κούκλος όμως??
 
  • Like
Reactions: Sasha




aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Ευχαριστούμε!! Όνομα δεν έχει, εγώ πάντως τον φωνάζω Αγόρι μου, και ακούει, έρχεται δηλαδή. Ναι είναι δέκα μου είπαν, δεν του φαίνεται ε?? Μα να δεις κάτι δόντια που έχει, κάτασπρα και ολοισια σαν ψεύτικα.
 
  • Love
  • Like
Reactions: Sasha and mareco


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Αν λάβω υπόψη τους δικούς μου συγχωριανούς από τους οποίους έχω ακούσει ό,τι μπούρδα θέλεις για τα σκυλιά, θα σας έλεγα ότι με βάση και την εικόνα των δοντιών του όπως την περιγράφετε, ότι είναι πολύ μικρότερος από όσο σας είπαν, πιθανόν να τον μπερδεύουν με κάποιον άλλο που του μοιάζει ή ότιδήποτε.
Σε κάθε περίπτωση, και αν ακόμα ενδιαφέρεστε να τον πάρετε μαζί σας, θα πρότεινα να δοκιμάσετε να τον βάλετε στο αυτοκίνητό σας για μια κοντινή βόλτα. Θα είναι ένα καλό σημάδι αν δείξει προθυμία.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ευχαριστούμε!! Όνομα δεν έχει, εγώ πάντως τον φωνάζω Αγόρι μου, και ακούει, έρχεται δηλαδή. Ναι είναι δέκα μου είπαν, δεν του φαίνεται ε?? Μα να δεις κάτι δόντια που έχει, κάτασπρα και ολοισια σαν ψεύτικα.
μηπως ειναι κανας απογονος του πρωτου? και νομιζουν τοσα χρονια οτι ειναι ο ιδιος..... :LOL:
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Αλήθεια?? Λοιπόν έχω δοκιμάσει για το αυτοκίνητο αλλά δεν έμπαινε, μπήκα εγώ μέσα και με μεζέ τον φώναζα, ήρθε κοντά να φάει αλλά δεν μπήκε. Και στο σπίτι που του φτιάξαμε δεν έμπαινε και του έβαλα μέσα μεζέ και ομολογώ τον έσπρωξα να μπει και μετά κάθησα μπροστά και τον χάιδευα και αυτό ήταν, μετά μπαίνει μόνος του το βράδυ. Να τον πάρω αγκαλιά να τον βάλω στο αυτοκίνητο για μια μονολεπτη βόλτα ας πούμε να δω αντιδράσεις μπορώ να το κάνω. Λουρι δεν είχε βέβαια αλλά του έβαλα μια μέρα ένα κασκολ μου δεν διαμαρτυρήθηκε. Για λίγο το έβγαλα μετά. Θα το κάνω αύριο με το αυτοκίνητο. Θα ενημερώσω.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Ξέρω γω ,δεν φαντάζομαι, δεν κυκλοφορεί και κανένας άλλος σκύλος μόνος του.
Δηλαδή αν ας πούμε είναι νεώτερος θα είναι πιο εύκολο/σωστό να τον πάρω??
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Κοίταξε, ένας σκύλος που ζει στις συνθήκες που περιγράφεις είναι δύσκολο να ζήσει πολλά χρόνια, αν όντως είναι 10 χρονών και τα έχει καταφέρει μιλάμε για περίπτωση 1 στις 100, οπότε και τον αφήνεις στην ησυχία του. Αν όμως είναι νεαρός, τότε με βάση την παραπάνω λογική καλό θα ήταν να τον υιοθετήσετε για να μακροημερεύσει.
Υπάρχει κάποιος κτηνίατρος κάπου κοντά να τον πάτε να τον δει;
Αλλιώς βγάλε όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορείς (δόντια, μούρη, νύχια, τρίχωμα) για να σου πούμε εμείς, είμαστε "ειδήμονες" :cool::whistle:o_O ....
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Κτηνίατρος με τίποτα. Θα ρωτήσω την βοσκό για σίγουρα. Τώρα με τα χιόνια δεν έχει φανεί κι εκείνη κάτι μέρες. Φωτογραφίες θα προσπαθήσω. Πάντως τα δόντια τα μπροστινά που βλέπω, δεν ξέρω για σκυλος αλλά άνθρωπος μόνο με λεύκανση και ορθοδοντικο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3