Υπάρχει όριο ηλικίας?


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
Μπορείτε να μου πείτε εάν υπάρχει όριο ηλικίας στα αρσενικά για το ζευγάρωμα? Ο δικός μου βέβαια είναι και 8 χρονών αλλά δεν βρήκα ποτέ νύφη.
:cry:
 








ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κλειαννα, ο George peiraias δεν θέλει να ζευγαρώσει το σκυλί που ΘΑ πάρει, ψάχνει νύφη για το … 8χρονο γκριφονοειδες του… :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Υπάρχει όριο ηλικίας?

ενα δεν σε εχουν καλυψει τα λινκ που εδωσε η ροτι το συζηταμε.
 






emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Aπο καποια αρθρα και συζητησεις αυτο που καταλαβα οτι ισχυει ειναι πως δεν υπαρχει προβλημα στην ηλικια του αρσενικου.Αρκει να εχει την υγεια του.Η θηλυκια ειναι αυτη που πρεπει να προσεχει πολυ! :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι, δεν υπάρχει πρόβλημα στην υγεία του αρσενικού, αν αυτό είναι σε καλή υγεία, καρδιά πχ πολύ σημαντική, αλλά και άλλα (αναπνευστικό κλπ)
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Εκτός από το πρόβλημα να του προκλέσει το ζευγάρωμα,εγώ εννοώ τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει πλεον 8 χρόνια αστείρωτο..

Υγιές να ναι το σκυλί χτύπα ξύλο,αλλά προστατης και καρκίνος είναι ...συνηθη.
 




Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
H στείρωση εκτός από πρόληψη γέννας,είναι και πρόληψη ασθενειών!Ναι!!!

Ποσοστά δεν έχω,αλλά προστατεύεται από:
Καρκίνο όρχεων,
προστάτη,
αφροδίσια νοσήματα.

Φυσικά δεν είναι standar ότι θα εμφανίσουν κατι απ τα παραπανω,αλλά δεν είναι σκυλία πχ εκτροφής,δεν υπάρχει λόγος να το διακινδυνεύουμε.
Και όλα αυτα τα λέω από συζητήσεις με ζωόφιλους και κτηνιάτρους που έχω κανει,και από ό,τι έχω διαβάσει για τη στείρωση.

Ξέρω πολλους που έχασαν αρσενικό σκύλο από καρκίνο όρχεων,χωρίς καν να χει ζευγαρώσει. :(
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποσους?

Εγω ξέρω έναν.

Εχεις δεί αρσενικό μετά από ορχεκτομή?

Θαρρείς πως είναι στείρωση θηλυκού?

Εδώ όντως μπαίνουμε στην λογική της προληπτικής αφαίρεσης κομματιών του σκύλου μας για να μην αρρωστήσουν τα κομμάτια αυτά, και δέν συμφωνώ.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν είπαμε να αφαιρόυμε πόδια και ματια..
Γιατί όχι?? Τί διαφορά θα έχει?

Είναι πολύ άσχημο. Δεν μπορώ να περιγράψω, γιατί ίσως κάποιος να ΠΡΕΠΕΙ να το κάνει, και να επηρεαστεί ... ΔΕΝ είναι υστερεκτομή πάντως ...

Να προσέχουμε γενικώς τα σκυλιά μας, καλά το θηλυκό, αλλά το αρσενικό δεν είναι έυκολο να αναπαραχθεί χωρίς την θέλησή μας με άλλο θηλυκό ... ούτε αλλάζει ο χαρακτήρας έτσι όπως προτείνεται σαν πανάκεια.