Υποψήφιος ιδιοκτήτης σκύλου


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
Καλησπέρα σας λέγομαι Κυριάκος και ΞΑΝΑ γράφτηκα στο φόρουμ μετά από 8 περίπου χρόνια (τότε ήμουν 16 και από ότι βλέπω στα παλιά μου θέματα (@ΚΥΡΙΑΚΟΣ ) έλεγα βλακείες και ευτυχώς που τότε δεν απέκτησα σκύλο ).Αφού τελείωσα σπουδές , στρατό και τώρα τελειώνω και το μεταπτυχιακό είπα να ξανά ξεκινήσω το ψάξιμο.Έψαξα , ρώτησα και έμαθα για πολλές φυλές σκύλων και έχω ένα δίλημμα που καθυστερεί την απόφαση μου.

Σε ότι και να αποφασίσω να αποκτήσω η αγορά του θα γίνει προς το τέλος της τουριστικής σεζόν ώστε να μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί του χωρίς να τον αφήνω μεγάλα διαστήματα μόνο του σε μικρή ηλικία. Τώρα ως προς το φύλλο του σκύλου υπάρχει ένα πρόβλημα εγώ θα ήθελα να έχω σαν πρώτο μου σκύλο θηλυκό αλλά με προβληματίζει η εποχές που θα έχει περίοδο και όταν θα είμαι στη δουλεία θα πρέπει να μένει στον κήπο και δεν θέλω να έχω κανένα ατύχημα .

Το άλλο θέμα είναι να καταλήξω στη φυλή. Είμαι ανάμεσα σε Λαμπραντόρ το οποίο μου αρέσει και πιστεύω ότι μπορώ να καλύψω τις απαιτήσεις του και αυτό σχεδόν όλες τις δικές μου εκτός από το θέμα φύλαξης γιατί όσους έχω ρωτήσει που να έχουν Λαμπραντόρ αλλά και από την έρευνα μου στο διαδίκτυο δεν έχω δει κάποιον να λέει για αυτές τις ικανότητες. Η άλλη φυλή που μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον είναι αυτή του Γερμανικού Ποιμενικού (εγώ από την αρχή αυτό ήθελα)αλλά η κοπέλα μου πιστεύει ότι θα έχει μεγάλο πρόβλημα με τις τρίχες και Τέλος υπάρχει και η επιλογή του Ροτβάιλερ που πιστεύω έχει όλα όσα θέλω και μπορώ να το κάνω όσα θέλει απλά εδώ δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρω σαν άπυρος ιδιοκτήτης σκύλου.

Περιμένω να ακούσω την γνώμη σας και αν μπορέσετε να με βγάλετε από τα διλήμματα που έχουν δημιουργηθεί.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καμία σχέση δεν έχουν οι φυλές που αναφέρεις. Σκύλος επαναφοράς το λαμπραντορ, ομάδα 1 και ποιμενικοι οι γερμανικοί, στην ομάδα 2 των μολοσσων το ροτ.
Κάθε φυλή έχει εκτραφει ώστε να είναι σε θέση να ανταποκρίνεται ψυχικά αλλά και σωματικά στην εργασία που έκανε ή εξακολουθεί να κάνει. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως άλλη ιδιοσυγκρασια / ταμπεραμέντο / χαρακτήρα έχει ένας σκύλος επαναφοράς, άλλη ένας ποιμενικός, άλλη ένας σκύλος της ομάδας 2.
Ψαξτο λίγο παραπάνω και κατασταλαξε τι ακριβώς θέλεις από έναν σκύλο και μετά δες τα χαρακτηριστικά της κάθε φυλής για να δεις ποια ταιριάζει περισσότερο στις απαιτήσεις σου.
 




LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
Καμία σχέση δεν έχουν οι φυλές που αναφέρεις. Σκύλος επαναφοράς το λαμπραντορ, ομάδα 1 και ποιμενικοι οι γερμανικοί, στην ομάδα 2 των μολοσσων το ροτ.
Κάθε φυλή έχει εκτραφει ώστε να είναι σε θέση να ανταποκρίνεται ψυχικά αλλά και σωματικά στην εργασία που έκανε ή εξακολουθεί να κάνει. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως άλλη ιδιοσυγκρασια / ταμπεραμέντο / χαρακτήρα έχει ένας σκύλος επαναφοράς, άλλη ένας ποιμενικός, άλλη ένας σκύλος της ομάδας 2.
Ψαξτο λίγο παραπάνω και κατασταλαξε τι ακριβώς θέλεις από έναν σκύλο και μετά δες τα χαρακτηριστικά της κάθε φυλής για να δεις ποια ταιριάζει περισσότερο στις απαιτήσεις σου.
Το γνωρίζω ότι είνια όλα διαφορετικά και όπως είπα έχω δει,ψάξει και για τα τρία . Όπως είπα και στα 3 έχω βρεί αυτό που ψάχνω απλά στα 2 από τα 3 έχω αυτούς τους προβληματισμούς και στο άλλο είναι το θέμα με τις περισσότερες τρίχες που το σκέπτεται μόνο η κοπέλα μου. Δεν είναι ότι μια μέρα ξύπνησα και είπα ααα αυτα τα τρία μου αρέσουν κάποιο απο αυτα θα πάρω.... Αν στο νησί θα μπορούσα να ασχοληθώ με κάποιο κυνάθλημα θα έπαιρνα σκύλο μονο και μόνο γι αυτό. Είμαι άτομο που στα ΘΕΛΩ του σκύλου μπορώ να ανταποκριθώ απλά έχω και εγώ κάποια ΘΕΛΩ που τα βλέπω σε αυτά τα τρία.
 


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
γκομενα μπορει να αλλαξεις,σκυλο δεν θα αλλαξεις
Απο την απάντηση σου μου δείχνεις ότι πρέπει να πάω περισσότερο προσ τον Γ.Π ..
Και τότε απο δικία σου απάντηση αποφάσισα ότι δεν μπορώ να πάρω σκύλο στα 16 ...λες να αλλάξω και κοπέλα ;
 
  • Like
Reactions: vek and GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οκ λοιπόν.
Επειδή λες πως είσαι αρχάριος, η ιδανική λύση είναι το λαμπ. Εκτροφεα καλό ψάξε να βρεις και καθάρισες.
Όσον αφορά την τρίχα, και οι 3 φυλές μαδανε.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Τώρα ως προς το φύλλο του σκύλου υπάρχει ένα πρόβλημα εγώ θα ήθελα να έχω σαν πρώτο μου σκύλο θηλυκό αλλά με προβληματίζει η εποχές που θα έχει περίοδο και όταν θα είμαι στη δουλεία θα πρέπει να μένει στον κήπο και δεν θέλω να έχω κανένα ατύχημα
Ενώ να το σκάσει το αρσενικό για πάει να καβαλησει θηλυκο που του μυρισε λιγα χιλιομετρα παραπέρα δεν ειναι ατυχημα?
Ειτε αρσενικο ειτε θηλυκο οταν λειπεις πρεπει να φροντιζεις για την ασφαλεια τους με οτι περιλαμβανει το πακετο..
 


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
Ενώ να το σκάσει το αρσενικό για πάει να καβαλησει θηλυκο που του μυρισε λιγα χιλιομετρα παραπέρα δεν ειναι ατυχημα?
Ειτε αρσενικο ειτε θηλυκο οταν λειπεις πρεπει να φροντιζεις για την ασφαλεια τους με οτι περιλαμβανει το πακετο..
Ωραία πιστεύω ότι έχω βρεί μια λύση...Να φτιάξω ένα κένελ μέσα στην αυλή κλειστό πάνω κάτω και γύρο γύρο και να μένει εκεί είτε είναι θηλυκό είτε αρσενικό...

Καμία βοήθεια τώρα ως προς τι να επιλέξω; εννοείτε ότι θα το συζητήσω και με τον εκτροφέα αλλά μερικές γνώμες παραπάνω δεν βλάπτουν
 
  • Like
Reactions: GRDANE


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
Οκ λοιπόν.
Επειδή λες πως είσαι αρχάριος, η ιδανική λύση είναι το λαμπ. Εκτροφεα καλό ψάξε να βρεις και καθάρισες.
Όσον αφορά την τρίχα, και οι 3 φυλές μαδανε.
Συμφωνώ ότι και τα 3 μαδάνε αλλά περισσότερο και άλλα λιγότερο...
Όσο αφορά το λάμπραντορ. και το ένστικτο της φύλαξις; Κάτι που θέλω απο το σκύλο που θα πάρω είναι να είναι αποτρεπτικός , όταν δει κάποιον να με 'ειδοποιείσαι' , δεν λέω ότι θέλω σκύλο που θα κάνει τον αστυνόμο και κανένας δεν θα μπαίνει μέσα απλά θέλω αυτό το κάτι παραπάνω στην φύλαξη .
Και αυτός είναι ο μόνος λόγος που έχω τον ενδοιασμό για αυτή την ράτσα.

Πιστεύω να καταλαβαίνεται τι θέλω να πώ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πιστεύω να καταλαβαίνεται τι θέλω να πώ
Ναι. Οτι από μόνος σου, αποκλείεις ήδη, την μία από τις τρεις δικές σου επιλογές.
Οταν αποκλείσεις και τις άλλες δύο, θα καταλήξουμε σε ένα υπέροχο αδέσποτο κοπράκι, που σου κάνει για όλα όσα θέλεις.
Οι σκύλοι που δεν μαδάνε, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Και οι τρεις επιλογές που έχεις κάνει, μαδάνε του θανάτου. Εσύ νομίζεις ότι το γπ μαδάει περισσότερο.
Guess what; Κάνεις λάθος!
 


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
Ναι. Οτι από μόνος σου, αποκλείεις ήδη, την μία από τις τρεις δικές σου επιλογές.
Οταν αποκλείσεις και τις άλλες δύο, θα καταλήξουμε σε ένα υπέροχο αδέσποτο κοπράκι, που σου κάνει για όλα όσα θέλεις.
Οι σκύλοι που δεν μαδάνε, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Και οι τρεις επιλογές που έχεις κάνει, μαδάνε του θανάτου. Εσύ νομίζεις ότι το γπ μαδάει περισσότερο.
Guess what; Κάνεις λάθος!
Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...Εγώ δεν λέω ότι δεν μαδάνε απλά η κοπέλα μου που μένουμε στο σπίτι μαζί έχει αυτή την εντύπωση για το Γ.Π γιατι βλέπει το τρίχωμα πιο μακρύ (δεν έχει ιδέα απο σκύλους απλά επειδή ξέρει ότι το θέλω εγώ πολύ απο μικρός δεν έχει πρόβλημα στο να αποκτήσουμε έναν). Δεν την έχω αποκλείσει τελείως απλά αναζητώ κάποιες γνώμες γι αυτό το λόγο έχω βρεί και δύο εκτροφεία και θα επικοινωνήσω σύντομα μαζί τους ώστε να το συζητήσουμε.

όσον αφορά το ότι θα αποκλείσω και τα άλλα δύο και θα καταλήξω σε αδέσποτο δεν νομίζω να γίνει. Αρχικά δεν θα ήθελα να πρώτο σκύλο να πάρω ένα αδέσποτο και να μην ξέρω τη θα περιμένω απο αυτό (Αν ξανα είχα σκύλο και εμπειρία ίσως να το σκεφτόμουν)
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
:ROFLMAO::ROFLMAO:Πες στη κοπέλα, μόνο ξυρισμένος σκύλος δε βγάζει τρίχα κάθε μέγεθος τρίχας έχει τα δικά της.
Αν δεν έχεις κόλλημα με καθαρόαιμα, μην παίρνεις με κακό μάτι τα ημιαιαμα. Ίσα ίσα θα σου βγουν και πιο σκληροτραχιλα και καλύτεροι χαρακτήρες .
Από τη στιγμή που δεν έχεις θέμα με τα κιλά ή μέγεθος και θες μεγαλωσομο, δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα να βρεις ένα κουτάβι ημιαιμο σε αυτά που θες.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Απο την απάντηση σου μου δείχνεις ότι πρέπει να πάω περισσότερο προσ τον Γ.Π ..
Και τότε απο δικία σου απάντηση αποφάσισα ότι δεν μπορώ να πάρω σκύλο στα 16 ...λες να αλλάξω και κοπέλα ;
τι κακο εχω κανει ο φουστης τι
δεν σε ζμπρωχνω σε γτπ απλα οντως κοπελα μπορει να αλλαξεις (μικρος εισαι ακομα) τον σκυλο ομως δεν μπορεις
και ξεκινας λαθος με το να κοιτας τις τριχες,αν οι τριχες ειχαν αξια δεν θα βγεναν και στον.........
δες τι σου ταιριαζει και τι γουσταρεις και μετα κοιτα την τριχα
μαλλον ακομα δεν εισαι ετοιμος....
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
τι κακο εχω κανει ο φουστης τι
δεν σε ζμπρωχνω σε γτπ απλα οντως κοπελα μπορει να αλλαξεις (μικρος εισαι ακομα) τον σκυλο ομως δεν μπορεις
και ξεκινας λαθος με το να κοιτας τις τριχες,αν οι τριχες ειχαν αξια δεν θα βγεναν και στον.........
δες τι σου ταιριαζει και τι γουσταρεις και μετα κοιτα την τριχα
μαλλον ακομα δεν εισαι ετοιμος....
Εσκεμμένο? :LOL: :LOL:
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Νομίζω ότι το Λαμπραντόρ είναι η καλύτερη λύση μιας και οι δύο σας δεν έχετε μεγάλη εμπειρία από σκύλους. Και εσύ μεν αγαπάς και θέλεις να αποκτήσεις σκύλο με απαιτήσεις αλλά η κοπέλλα σου απλώς αποδέχεται την επιθυμία σου αυτή. Πρέπει να το λάβεις υπ' όψιν σου αυτό. Δεν μπορώ να δω λοιπόν ένα ροτβάιλερ ούτε έναν ποιμενικό σε αυτή την περιόδο της ζωής σας. Αντιθέτως ένα λαμπραντόρ το βρίσκω πιο συμβατικά ταιριαστό, αφού έχεις κλειδώσει σε αυτές τις τρεις φυλές. Όσο για την απώλεια τριχώματος αυτό δεν θα το γλιτώσετε με τίποτε, όποια και από τα τρια να επιλέξεις.
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κάτι που θέλω απο το σκύλο που θα πάρω είναι να είναι αποτρεπτικός , όταν δει κάποιον να με 'ειδοποιείσαι' , δεν λέω ότι θέλω σκύλο που θα κάνει τον αστυνόμο και κανένας δεν θα μπαίνει μέσα απλά θέλω αυτό το κάτι παραπάνω στην φύλαξη .
Σκύλους "συναγερμούς" που χαζοφωνάζουν και σε ειδοποιούν όταν πάει να μπει κάποιος στον χώρο τους, θα βρεις πολλούς - ακόμα και ημιαιμάκια. Το λαμπ δεν γνωρίζω αν το κάνουν - γνώστες της φυλής θα σε ενημερώσουν καλύτερα.
Από τις 3 φυλές που ανέφερες (φέτος τουλάχιστον) η πιο κατάλληλη για έναν αρχάριο είναι τα λαμπ.
Οι άλλες 2 έχουν κάπως πιο αυξημένες απαιτήσεις από έναν ιδιοκτήτη ώστε να μπορεί να διαχειριστεί τα ένστικτά τους. Πρώτα το ροτ και μετά οι ΓΠ.
Εχε υπόψιν σου πως ειδικά στο θέμα της φύλαξης, όσα περισσότερα ζητάς, τόσο περισσότερη εμπειρία χρειάζεται / απαιτείται να έχεις, ώστε να μπορείς να διαχειριστείς τον σκύλο στην καθημερινότητά σας.

Εσύ είσαι αυτός που θα πάρει την τελική απόφαση.

Παρόλα αυτά...
Επειδή είδα στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει πως και εκεί αναφέρεσαι σε ΓΠ, υποθέτω πως γουστάρεις περισσότερο αυτή την φυλή. Οι άλλες που αναφέρεις πάνε και έρχονται.
Αν λοιπόν όντως γουστάρεις ΓΠ άσε όλα τα υπόλοιπα και επικεντρώσου σε αυτόν. Με την κατάλληλη καθοδήγηση από έναν σωστό εκτροφέα, μπορεί να τον διαχειριστεί και ένας αρχάριος. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολη φυλή. Ολα αυτά με την προϋπόθεση πως πραγματικά ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ τους ΓΠ.
Αλλιώς η λογική λέει λαμπ.

Να φτιάξω ένα κένελ μέσα στην αυλή κλειστό πάνω κάτω και γύρο γύρο και να μένει εκεί είτε είναι θηλυκό είτε αρσενικό...
Το ιδανικό είναι ο σκύλος να μένει σπίτι μαζί με τους ανθρώπους του, την οικογένειά του, ΜΕΣΑ στο σπίτι.
Οταν μένει εξω είναι εκτεθειμένος και σε παράσιτα - σκνίπες (βλέπε καλαζάρ), αλλά και σε φόλες ή οτιδήποτε. Ειδικά εαν μιλάς για φύλαξη (ή έστω ειδοποίηση) ο σκύλος είναι πολύ πιο ευάλωτος έξω, παρά μέσα.
 


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
τι κακο εχω κανει ο φουστης τι
δεν σε ζμπρωχνω σε γτπ απλα οντως κοπελα μπορει να αλλαξεις (μικρος εισαι ακομα) τον σκυλο ομως δεν μπορεις
και ξεκινας λαθος με το να κοιτας τις τριχες,αν οι τριχες ειχαν αξια δεν θα βγεναν και στον.........
δες τι σου ταιριαζει και τι γουσταρεις και μετα κοιτα την τριχα
μαλλον ακομα δεν εισαι ετοιμος....
Καταλαβαίνω τι λες απλά εγώ σαν Κυριάκος δεν κοιτάω την τρίχα απλά ανέφερα τι λογική που υπάρχει στο μυαλό της κοπέλας μου
 


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
Το ιδανικό είναι ο σκύλος να μένει σπίτι μαζί με τους ανθρώπους του, την οικογένειά του, ΜΕΣΑ στο σπίτι.
Οταν μένει εξω είναι εκτεθειμένος και σε παράσιτα - σκνίπες (βλέπε καλαζάρ), αλλά και σε φόλες ή οτιδήποτε. Ειδικά εαν μιλάς για φύλαξη (ή έστω ειδοποίηση) ο σκύλος είναι πολύ πιο ευάλωτος έξω, παρά μέσα.
Εννοείτε ότι θα μένει μέσα στο σπίτι μαζί μας απλά όπως τα βλέπω τώρα τα πράγματα το 8ωρο που θα πρέπει να είμαστε στη δουλειά θα πρέπει να είναι έξω.... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί σιγά σιγά να το καταφέρω να μένει και μόνο του μέσα στο σπίτι όταν λείπουμε
 


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
Παρόλα αυτά...
Επειδή είδα στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει πως και εκεί αναφέρεσαι σε ΓΠ, υποθέτω πως γουστάρεις περισσότερο αυτή την φυλή. Οι άλλες που αναφέρεις πάνε και έρχονται.
Αν λοιπόν όντως γουστάρεις ΓΠ άσε όλα τα υπόλοιπα και επικεντρώσου σε αυτόν. Με την κατάλληλη καθοδήγηση από έναν σωστό εκτροφέα, μπορεί να τον διαχειριστεί και ένας αρχάριος. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολη φυλή. Ολα αυτά με την προϋπόθεση πως πραγματικά ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ τους ΓΠ.
Αλλιώς η λογική λέει λαμπ.
Πιστεύω ότι έμεινα σταθερός στην άποψη για τα Γ. Π γιατί ήταν και η αφορμή να ξεκινήσω να ψάχνω για τα σκυλιά τόσο από την τηλεόραση (αστυνόμος ρεξ) όσο και από διάφορους φιλουσ- γείτονες που είχαν.
 


LackNock

Member
31 Ιανουαρίου 2020
21
10
27
Θα επικοινωνήσω με εκτρωφεις και των τριών που ενδιαφέρομαι και θα μιλήσω μαζί τους. Σε όλους θα αναφέρω όλους τους προβληματισμούς μου και τα θέλω μου. Έχω βρει αρκετά εκτροφεία και για τα 3 απλά θα ήθελα αν κάποιος από εσάς έχει καλές εμπειρίες ή γνωρίζει το 'καλυτερο' να το γράψει εδώ ή να μου στείλει ένα μήνυμα θα με βοηθούσε αρκετά. Σας ευχαριστώ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3