Υψηλές τρανσαμινάσες συκώτι - σκυλί 3 ετών


FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Χαιρετώ την παρέα.

Ο σκύλος μου (Αμσταφ 3 ετών), έχει παρουσιάσει εδώ και μισό χρόνο τα εξής συμπτώματα:
1) έτρωγε γρασίδι και έκανε εμετούς
2) κάνα 2 φορές συνολικά έβγαλε αίμα από το πέος του που έσταζε μέσα στο σπίτι.

Χτες κάναμε εξετάσεις αίματος, επί ευκαιρίας εμβολίου και οι τρανσαμινάσες (ALT αν θυμαμαι καλα) ήταν στο 250 με όριο το 120.

Η κτηνίατρος μου είπε, μήπως οφείλετε στην τροφή γιατί του δίνω orijen με υψηλό επίπεδο πρωτεΐνης. Θα του την αλλάξω με μία χαμηλότερης πρωτεΐνης τροφή και είπε να τον δούμε σε ένα 3μηνο.

Εσείς έχετε κάποια εμπειρία ή άποψη? Να κάνω κάτι ακόμα?
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Χαιρετώ την παρέα.

Ο σκύλος μου (Αμσταφ 3 ετών), έχει παρουσιάσει εδώ και μισό χρόνο τα εξής συμπτώματα:
1) έτρωγε γρασίδι και έκανε εμετούς
2) κάνα 2 φορές συνολικά έβγαλε αίμα από το πέος του που έσταζε μέσα στο σπίτι.

Χτες κάναμε εξετάσεις αίματος, επί ευκαιρίας εμβολίου και οι τρανσαμινάσες (ALT αν θυμαμαι καλα) ήταν στο 250 με όριο το 120.

Η κτηνίατρος μου είπε, μήπως οφείλετε στην τροφή γιατί του δίνω orijen με υψηλό επίπεδο πρωτεΐνης. Θα του την αλλάξω με μία χαμηλότερης πρωτεΐνης τροφή και είπε να τον δούμε σε ένα 3μηνο.

Εσείς έχετε κάποια εμπειρία ή άποψη? Να κάνω κάτι ακόμα?

Καλημερα.
Επειδη γνωριζω το θεμα ηπαρ απο πρωτο χερι και η λειτουργία του ειναι ιδια σε ανθρωπους και ζωα εχω να σου πω τα εξής.

Οι τρανσαμινάσες είναι ηπατικά ένζυμα (ένζυμα του συκωτιού) που αυξάνονται στον ορό όταν υπάρχει καταστροφή των ηπατικών κυττάρων. Οι τρανσαμινάσεςή αμινοτρανσφεράσες είναι η αλανινική ή πυροσταφυλική αμινοτρανσφεράση (ALT ή SGPT) και η ασπαρτική ή οξαλοξεική αμινοτρανσφεράση (AST ή SGOT).
Από τις δύο αυτές τρανσαμινάσες, ειδική για το συκώτι είναι η αλανινική (ALT ή SGPT).

Τα αιτια μπορει να ειναι παρα πολλα. Απο ηπατιτιδα ,δηλητηριαση απο τοξινες , λιπωδες ηπαρ, διατροφή, φλεγμονώδης νόσος εντέρου, σακχαρώδης διαβήτης, χολολιθίαση κλπ.

Εκανε υπερηχογραφημα για να δει το μεγεθος του συκωτιου και την κατασταση χολης ;

Η αύξηση των τρανσαμινασών πρέπει να εκτιμάται πάντοτε σε συνδυασμό με το ιστορικό.
Σου εδωσε συμπληρωματικη θεραπεια με βιταμινες του συμπλεγματος Β και φολικο οξυ.

Γαϊδουράγκαθο (MILK THISTLE) .
Τρεις σημαντικές ενώσεις προέρχονται από το γαιδουράγκαθο:
Σιλυχριστίνη
Σιλυδιανίνη
Σιλυβίνη
Το μίγμα αυτών των τριών ουσιών ονομάζεται σιλυμαρίνη.

Οι άνθρωποι συνήθως χρησιμοποιούν το γαϊδουράγκαθο ως τονωτικό του ήπατος(συκώτι), ωστόσο η σιλυμαρίνη πρόσφατα υποστηρίχθηκε σαν ευεργετική και για τα κατοικίδια ζώα μετά τα τα οφέλη που έχουν διαπιστωθεί στους ανθρώπους.Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σκύλους, γάτες, άλογα, κατσίκες, κουνάβια και τρωκτικά για να βοηθήσει σε ηπατική ή νεφρική βλάβη, ηπατίτιδα, ίκτερο, λεπτοσπείρωση και στην αποκατάσταση από παρβοϊό.
Οι ηπατικές βλάβες είναι πιο συχνές στα κατοικίδια από ό, τι μπορείτε να φανταστείτε. Ορισμένες φυλές (όπως Λαμπραντόρ Ριτρίβερ, Δαλματίας και Μεγάλοι Δανοί) είναι πιο ευαίσθητες σε ασθένεια του ήπατος που οφείλονται κυρίως σε μια γενετική δυσκολία έκκρισης χαλκού.

Τρεις μηνες ειναι πολλοι, σε ενα μηνα παλι εξετασεις και οχι μονο με την αλλαγη της τροφης.
Το σκυλι σου ειναι νεαρο και φανταζομαι οχι αλκοολικο, οποτε δεν κοιτας και για καποιον αλλο κτηνιατρο.
Φιλικα Στεφανος
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Για πολλά σκυλιά από ότι έχω ακούσει, Orijen = συκώτι στο θεό.
Κόψτην άμεσα, στη θέση σου θα 'κανα κλινική δίαιτα με L/D ή Hepatic. Σε 3 βδομάδες ξανακάνε εξέταση. Αν έπεσε είναι διατροφικό το θέμα και πρέπει να αλλάξεις τροφή.
Μεγάλες πιθανότητες πάντως να είναι από την Orijen.
 


natasam

New Member
30 Απριλίου 2019
3
0
34
Kαλησπέρα, μήπως γνωριζετε ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές ALT και ALP στους σκύλους?
 






Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Καλημερα.
Επειδη γνωριζω το θεμα ηπαρ απο πρωτο χερι και η λειτουργία του ειναι ιδια σε ανθρωπους και ζωα εχω να σου πω τα εξής.

Οι τρανσαμινάσες είναι ηπατικά ένζυμα (ένζυμα του συκωτιού) που αυξάνονται στον ορό όταν υπάρχει καταστροφή των ηπατικών κυττάρων. Οι τρανσαμινάσεςή αμινοτρανσφεράσες είναι η αλανινική ή πυροσταφυλική αμινοτρανσφεράση (ALT ή SGPT) και η ασπαρτική ή οξαλοξεική αμινοτρανσφεράση (AST ή SGOT).
Από τις δύο αυτές τρανσαμινάσες, ειδική για το συκώτι είναι η αλανινική (ALT ή SGPT).

Τα αιτια μπορει να ειναι παρα πολλα. Απο ηπατιτιδα ,δηλητηριαση απο τοξινες , λιπωδες ηπαρ, διατροφή, φλεγμονώδης νόσος εντέρου, σακχαρώδης διαβήτης, χολολιθίαση κλπ.

Εκανε υπερηχογραφημα για να δει το μεγεθος του συκωτιου και την κατασταση χολης ;

Η αύξηση των τρανσαμινασών πρέπει να εκτιμάται πάντοτε σε συνδυασμό με το ιστορικό.
Σου εδωσε συμπληρωματικη θεραπεια με βιταμινες του συμπλεγματος Β και φολικο οξυ.

Γαϊδουράγκαθο (MILK THISTLE) .
Τρεις σημαντικές ενώσεις προέρχονται από το γαιδουράγκαθο:
Σιλυχριστίνη
Σιλυδιανίνη
Σιλυβίνη
Το μίγμα αυτών των τριών ουσιών ονομάζεται σιλυμαρίνη.

Οι άνθρωποι συνήθως χρησιμοποιούν το γαϊδουράγκαθο ως τονωτικό του ήπατος(συκώτι), ωστόσο η σιλυμαρίνη πρόσφατα υποστηρίχθηκε σαν ευεργετική και για τα κατοικίδια ζώα μετά τα τα οφέλη που έχουν διαπιστωθεί στους ανθρώπους.Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σκύλους, γάτες, άλογα, κατσίκες, κουνάβια και τρωκτικά για να βοηθήσει σε ηπατική ή νεφρική βλάβη, ηπατίτιδα, ίκτερο, λεπτοσπείρωση και στην αποκατάσταση από παρβοϊό.
Οι ηπατικές βλάβες είναι πιο συχνές στα κατοικίδια από ό, τι μπορείτε να φανταστείτε. Ορισμένες φυλές (όπως Λαμπραντόρ Ριτρίβερ, Δαλματίας και Μεγάλοι Δανοί) είναι πιο ευαίσθητες σε ασθένεια του ήπατος που οφείλονται κυρίως σε μια γενετική δυσκολία έκκρισης χαλκού.

Τρεις μηνες ειναι πολλοι, σε ενα μηνα παλι εξετασεις και οχι μονο με την αλλαγη της τροφης.
Το σκυλι σου ειναι νεαρο και φανταζομαι οχι αλκοολικο, οποτε δεν κοιτας και για καποιον αλλο κτηνιατρο.
Φιλικα Στεφανος
Καλησπέρα σας
Εχθές κάναμε βιοχημικές εξετάσεις στον μικρό μου ένα Yorkshire 2μισι χρόνων
Ζυγίζει 3,400 κιλά. Δεν έχω ακόμα τις εξετάσεις στα χέρια μου άλλα μιλησα με την κτηνίατρο και μου πε ότι Έχει υψηλά επίπεδα στις τρανσαμινασες sgpt.
Έτρωγε acana που απότι ξέρω έχει πολλες πρωτεΐνες και από τα λεγόμενα της γιατρού κατάλαβα ότι είναι διατροφικό θέμα.
Τώρα τρώμε την royal hepatic
Και παίρνουμε ένα σιρόπι
Γνωρίζει κάποιος για το συγκεκριμένο θέμα περισσότερες λεπτομέρειες ;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλησπέρα σας
Εχθές κάναμε βιοχημικές εξετάσεις στον μικρό μου ένα Yorkshire 2μισι χρόνων
Ζυγίζει 3,400 κιλά. Δεν έχω ακόμα τις εξετάσεις στα χέρια μου άλλα μιλησα με την κτηνίατρο και μου πε ότι Έχει υψηλά επίπεδα στις τρανσαμινασες sgpt.
Έτρωγε acana που απότι ξέρω έχει πολλες πρωτεΐνες και από τα λεγόμενα της γιατρού κατάλαβα ότι είναι διατροφικό θέμα.
Τώρα τρώμε την royal hepatic
Και παίρνουμε ένα σιρόπι
Γνωρίζει κάποιος για το συγκεκριμένο θέμα περισσότερες λεπτομέρειες ;
Πόσο υψηλά;
 




jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
κι εμεις καναμε εξετασεις με το ιδιο αποτελεσμα .
μίνι πινσερ 4 ετών 3,5 κιλα.
τρανσαμινάσες 292 με κανονικη τιμη τα 100 .
κι εμεις του δινουμε orijen original (το παλιο adult) τη μπλε συσκευασια.
το είχα ξανακουσει οτι ειναι βαρια τροφη με πολυ πρωτεινη αλλα την θεωρουσα πολυ
καλη και σοβαρη εταιρια.απο αυτα που διαβαζω ειναι σχεδον βεβαιο οτι
αν την τρωει πολλα χρόνια ο σκυλος θα παθει ζημία.
πηραμε τηλεφωνικα τα αποτελεσματα και μας ειπε θα αλλαξουμε προσωρινα τη τροφη σε royal hepatic και θα μας δωσει και χαπια για να βοηθησουν την κατασταση.
μήπως υπαρχει καποιος που εχει παθει αυτο που παθαμε εμεις με την orijen και την εκοψε να μας δωσει τα φωτα του ; τι τροφη πηρε μετα κλπ;
εμεις παιρναμε την orijen σαν μια απο τις καλυτερες για να μην εχουμε τετοια θεματα.
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Εχουμε ξεκινήσει απο χθες την royal canin hepatic η οποία έχει υφη και μυρωδια απο δρακουλινια .μορφη κροκετας.την εφαγε αμεσα το μικρο θηρίο και επισης το χαπι που μας εδωσε ειναι ενα που το κοβεις και βγαινει κατι σε υφή βουτηρου και το εγλυψε σε χρονο ρεκορ. Οπότε το πρωτο αγχος εφυγε γιατι το τριμηνο χαπι δε το τρωει καθολου ευχάριστα.
 


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Καλησπέρα σας.
Εμείς κάναμε εξετάσεις αίματος χολικων οξέων και μας βγήκαν πολύ υψηλές.
Ο γιατρός είπε να κάνουμε βιοψια υπατος
Γνώριζει κάποιος την διαδικασια;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Πριν φτάσετε στη βιοψία το πιο φυσιολογικό είναι να κάνετε έναν υπέρηχο (σε εξειδικευμένο σε υπέρηχους κτηνίατρο αι όχι σε "γενικό" κτηνίατρο). H διαδικασία βιοψίας πριν από υπέρηχο μου φαίνεται υπερβολή και λάθος.
Ήταν νηστικό το σκυλί τουλάχιστον 12 ώρες πριν από την αιμοληψία;
 


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Πριν φτάσετε στη βιοψία το πιο φυσιολογικό είναι να κάνετε έναν υπέρηχο (σε εξειδικευμένο σε υπέρηχους κτηνίατρο αι όχι σε "γενικό" κτηνίατρο). H διαδικασία βιοψίας πριν από υπέρηχο μου φαίνεται υπερβολή και λάθος.
Ήταν νηστικό το σκυλί τουλάχιστον 12 ώρες πριν από την αιμοληψία;
Θα σας πω αμέσως

Ο μικρός μου είχε ανεβάσει πριν 6 μήνες υψηλές τρανσαμινασες.
Δώσαμε για 7 μήνες την hepatic και ξεκίνησε να μου κάνει Εμμετος.
Με κάποια σιρόπια έφυγαν οι εμετοι άλλα μου Κάνε 2 φορές σαν μικρές επιληψίες και ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε
Κάναμε υπέρηχο και όλα βγήκαν καλά δόξα το θεό
Μετά κάναμε μια εξέταση αίματος (τον πήραν αίμα όταν ήταν νηστικός και μετά από 2 ώρες αφού εφαγε)
Αυτή η εξέταση ήταν για τα χολικα οξέα.
Με όριο το 25 βγήκαν 150

Μας είπε ο γιατρός μας να επαναλάβουμε την εξέταση και μετά να δούμε αν θα κάνουμε βιοψια

Έχω τρελαθεί εντελώς και είμαι μέσα στο άγχος
Για αυτό σας παρακαλώ να μου πείτε αν γνωρίζεται πάνω στο συγκεκριμένο θέμα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό το έχει αποκλείσει ο κτηνίατρος;

 


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Αυτό το έχει αποκλείσει ο κτηνίατρος;

Καλησπέρα σας δεν μπορώ να καταλάβω όλα όσα λέει λόγω της συγκεκριμένης ορολογίας
 


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
29
20
42
Καλησπέρα σας.
Εμείς κάναμε εξετάσεις αίματος χολικων οξέων και μας βγήκαν πολύ υψηλές.
Ο γιατρός είπε να κάνουμε βιοψια υπατος
Γνώριζει κάποιος την διαδικασια;
Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές των χολικων οξέων?