ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΥΣ


27 Ιανουαρίου 2017
3
3
52
Υιοθέτησα πριν από ένα περίπου μήνα ένα ημίαιμο από φιλοζωική που κάποιοι ασυνείδητοι το ειχαν πετάξει με τα αδελφάκια του. Είμαι νέα ''σκυλομαμά'' και έχω πολλές απορίες. Θα ηθελα να φτιάξω ένα φαρμακείο ώστε να το έχω πάντα μαζί σε μικρές αλλά και μεγάλες εξορμήσεις. Εχω διαβάσει διάφορα φάρμακα που πρέπει να περιέχει το φαρμακείο και λίγο μπερδεύτηκα. Χάπια, ενέσεις ατροπίνης. Μπορείτε να με βοηθήσετε με το τι πρέπει να έχω πάντα μαζί μου (κυρίως καλοκαίρι κάνουμε κάμπινγκ & δεν ειναι εύκολο να βρεις κτηνίατρο) και αν γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η ένεση ατροπίνης (ευχομαι να μην χρειαστεί). Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποια συμπτώματα θα πρέπει να με ανησυχήσουν ώστε να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά.

Σας ευχαριστώ πολύ
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μπράβο σου για την υιοθεσία και μπράβο σου, που ψάχνεσαι εκ των προτέρων, γι'αυτήν την κακιά στιγμή, που εύχομαι, να μην σου τύχει ποτέ, αλλά...
...πως γίνεται η ένεση ατροπίνης (ευχομαι να μην χρειαστεί). Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποια συμπτώματα θα πρέπει να με ανησυχήσουν ώστε να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά.
....αυτά και άλλα, όπως πχ δοσολογίες, πρέπει να τα συζητήσεις με τον γιατρό σου και να στα δείξει live. Από κοντά ;)


Φτιάξε κι ένα θέμα, να μας παρουσιάσεις το σκυλάκι σου :)
 
  • Like
Reactions: archodea


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΕ ΣΚΥΛΟ

---ΔΗΓΜΑ ΦΙΔΙΟΥ
Χορηγούμε:
Αδρεναλίνη 0,2 ml ανά 10 kg σβ. IM ή SC (χορήγηση με σύριγγα ινσουλίνης)
Solucortef 6-8 ml ανά 10 kg ζώου IM
Zantac 1 αμπούλα στα 25 kg IM

---ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΣΦΙΓΓΑΣ
Χορηγούμε:
Αδρεναλίνη 0,2 ml στα 10 kg σβ. IM ή SC (χορήγηση με σύριγγα ινσουλίνης)
Solucortef 3-5 ml στα 10 kg IM
Zantac 1 αμπούλα στα 25 kg IM

---ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΟΙΔΗΜΑ / ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΡΥΓΓΑ
Χορηγούμε:
Αδρεναλίνη 0,2 ml ανά 10 kg σβ. IM ή SC (χορήγηση με σύριγγα ινσουλίνης)
Solumedrol 5 ml στα 10 kg + Zantac 1 αμπούλα στα 25 kg IM
Μετά από 4 ώρες solumedrol 1,5 ml 10 kg + Zantac 1 αμπούλα στα 25 kg IM
Μετά από 4 ώρες solumedrol 1,5 ml 10 kg + Zantac 1 αμπούλα στα 25 kg IM

---ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑΠΩΣΗΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟΥ – ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΟΥ
(χαρακτηριστικό αυτού του είδους δηλητηρίασης είναι η έντονη σιαλόρροια)
Χορηγούμε:
Filtalon 1 ml ή μισή αμπούλα στα 10 kg SC
Solucortef 3 ml στα 10 kg IM
Περιμένουμε λίγα λεπτά (3-6) έως ότου να ξεκινήσει το ζώο να κάνει εμετό
Atropine 2-10 αμπούλες στα 10 kg IM (μέχρι να σταματήσει η σιαλόρροια)
Περιμένουμε περίπου 10 λεπτά έως την παύση των εμετών
Norit-ενεργός άνθρακας 1 caps\kg po

---ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΠΟΝΤΙΚΟΦΑΡΜΑΚΟ
Χορηγούμε:
Filtalon 1 ml ή μισή αμπούλα στα 10 kg SC
Konakion 5 αμπούλες ανά 10 kg SC σε πολλά διάφορα σημεία
Στη συνέχεια ανά 8 ώρες 2,5 αμπούλες ανά 10 kg SC
Την επόμενη μέρα ανά 12 ώρες, 2,5 αμπούλες στα 10 kg επί 1 εβδομάδα

---ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΡΜΟΠΛΗΞΙΑΣ
Βρέχουμε τον σκύλο
Ελέγχουμε τη θερμοκρασία του
Χορηγούμε:
Solucortef 3 ml στα 10 kg IM
Ringer Lactated – ΟΡΟΣ 10-20 ml/kg/hr (αναλόγως της αφυδάτωσης) IV ή SC

Διευκρινήσεις:

IM - Ενδομυϊκή ένεση στο μηρό (μπούτι)
SC - Υποδόρια ένεση κάτω από το δέρμα στην περιοχή του τραχήλου (σβέρκος)
IV - Ενδοφλέβια χορήγηση στον κτηνίατρο
PO - Διά στόματος χορήγηση

--- Από PET SHOP:
Filtalon αμπούλες των 2 ml

----Από Φαρμακείο:
Atropine αμπούλες του 1 ml
Adrenaline αμπούλες του 1 ml
Norit κάψουλες
Konakion αμπούλες του 1 ml σε κουτί με πέντε
Υπάρχει SOLU-CORTEF vial 1 x2ml x250mg +solv, vial 1 x4ml x500mg +solv
Υπάρχει SOLU-MEDROL vial 1 x1ml x40mg +solv, vial 1 x2ml x125mg +solv vial 1 x8ml x500mg +solv, vial 1 x16ml x1gr +solv

Οι παραπάνω περιπτώσεις αποτελούν το πρώτο βήμα στην αντιμετώπιση πρώτων βοηθειών των σκύλων μας.
Το αμέσως επόμενο βήμα είναι η προσκόμιση στον κτηνίατρο μας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Πολύ χρήσιμες και αναλυτικές οι οδηγίες.
Δεν θα μπορούσα να ακολουθήσω όμως κάποια από αυτά, θεωρώ ότι θέλουν ιατρική επέμβαση.
Τι θελω να πω, πχ εκεί που λέει ατροπίνη 2-10 αμπούλες/10kg μέχρι να σταματήσει η σιελόροια, θα φοβόμουν να συνεχίσω ατροπίνη, είναι λεπτές οι ισορροπίες για κάποιον που δεν είναι γιατρός αλλά από την άλλη σε μία δύσκολη στιγμή κάνεις ότι μπορείς μήπως και τα καταφέρεις.
 
  • Like
Reactions: Noa and noni_papa


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
I.Kyveli

Συμφωνώ κ γω θα φοβόμουν. Νομίζω οτι το καλύτερο είναι να είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με τον κτηνίατρο ο οποίος θα μας πει (ανάλογα τα συμπτώματα)το τι θα του χορηγήσουμε. Σε καποιοες περιπτώσεις πχ. δεν κάνει να προκαλέσουμε εμετό.

Καλό είναι να έχουμε τα φάρμακα καλού κακού (αχρείαστα να’ναι ) για τις πρώτες βοήθειες μέχρι να φτάσουμε στο κτηνιατρείο
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Όντως πολύ χρήσιμο!
Αυτό που θα προσθέσω είναι πως πρέπει όλοι να έχουμε στο μυαλό μας μια 24ωρη κλινική και να ξερουμε τον δρόμο για εκεί (ιδανικά να έχουμε πάει έστω μια φορά απλά για να δούμε που είναι).
Πέρσι τη πάτησα με κάμπια, ο γιατρός άργησε (πρώτη φορά) 2 ώρες να απαντήσει και επειδή δεν είχα ξαναπάει σε κλινική (μου πρότειναν του Γέρακα) χάθηκα 3 φορές στο δρόμο! Αν ήταν πιο σοβαρό η μια ώρα καθυστέρηση μπορούσε να αποβεί μοιραία!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@Noa όλα καλά, αλλά...ή θα πρέπει να μας βάλεις την πηγή από την οποία προέρχονται οι πληροφορίες σου, ή να διευκρινήσεις από που προέρχεται η γνώση αυτή. Είσαι πχ κτηνίατρος; Βοηθός κτηνιάτρου; Είναι πολύ σοβαρά στοιχεία, για να τα θεωρήσει κάποιος, απλώς αυτονόητα :)
 


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
@Noa όλα καλά, αλλά...ή θα πρέπει να μας βάλεις την πηγή από την οποία προέρχονται οι πληροφορίες σου, ή να διευκρινήσεις από που προέρχεται η γνώση αυτή. Είσαι πχ κτηνίατρος; Βοηθός κτηνιάτρου; Είναι πολύ σοβαρά στοιχεία, για να τα θεωρήσει κάποιος, απλώς αυτονόητα :)
Οι πληροφορίες προέρχονται από τον κτηνίατρο
ΦΛΑΡΑΚΟ ΜΙΧΑΗΛ
ΚΗΦΙΣΟΥ 65,
ΚΗΦΙΣΙΑ Νομός ΑΤΤΙΚΗΣ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Με αφορμή το θέμα του @theodss1 να φρεσκάρω λίγο, την αναγκαιότητα του φαρμακείου.
Είναι παραπάνω από απαραίτητο, να φροντίσετε να έχετε μερικά βασικά πράγματα στο σπίτι, για ώρα ανάγκης.

Οπως πχ:
Vibramycin_αντιβίωση
Prezolon_κορτιζόνη
Tobrex_κολύριο
Pulvo_για τραύματα
Primperan_για εμετούς
Flagyl_για διάρροιες
Celestoderm_V with Garamycin_κορτιζονούχα αλοιφή για δερματικά

και σε δεύτερη, πιο εξειδικευμένη φάση:
Solu-cortef
Filtalon
Atropine
τα οποία όμως είναι ενέσιμα και θα πρέπει να πάρετε οδηγίες από τον γιατρό σας.

Ολα είναι ανθρώπινα και αν τα έχετε δεν θα χρειαστεί τουλάχιστον, να τρέχετε μέσα στην μαύρη νύχτα, σαββατοκύριακα, γιορτές, αργίες, που τυχαίνουν συνήθως τα χαζά κουλά.
Τηλέφωνο στον γιατρό σας για οδηγίες και τίποτα άλλο, για τις πρώτες στιγμές μέχρι να καταφέρετε αν τελικά χρειαστεί, να πάτε την επίσκεψή σας, με ηρεμία και ψυχραιμία.
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Εγώ προσωπικά πήγα στον κτηνίατρο μου μου έγραψε τι χρειάζεται να πάρω από φαρμακείο και κάποια μου τα έδωσε αυτός.Εβγαλα στηλο και χαρτί και έγραψα:::Τσιμπιμα φιδιού...τάδε αμπούλα,τόσα ml και τύπος ένεσης υποδόρια η ενδοφλέβια.
Τσιμπιμα σκορπιού...
Δηλητηρίαση από φυτοφάρμακα...
Κλπ...ένα ένα για κάθε περίπτωση.
Μου έδειξε πώς γίνεται η υποδόρια και πως η ενδοφλέβια ένεση αφού μου τα εξήγησε αναλυτικά και τα έγραφα.
Πήγα σπίτι άνοιξα υπολογιστή και έφτιαξα καρτουλες που πλαστικοποιησα μετά για κάθε φάρμακο τι κάνει και που χρησιμεύει αλλά και για κάθε περίπτωση.Ενα ένα βήμα βήμα.Παντα όμως εποικηνωνια με τον γιατρό, όπως προχθές που μου την τσίμπησε κατευθείαν τηλέφωνο τον γιατρό φωτογραφίες στο viber και με καθοδήγησε!Όλα αυτά βέβαια είναι για μια κατάσταση επικίνδυνη όπως ένα δάγκωμα φιδιού η σκορπιού που δεν έχεις περιθώρια χρόνου γιατί δεν κατέχουμε τις γνώσεις να τα κάνουμε αλλά να τα έχουμε μαζυ μας ότι ανέφεραν οι φίλοι ποιο πάνω και αφού τα έχουμε μας εξηγεί ο γιατρός βήμα βήμα τι πρέπει να κάνουμε αν δεν έχουμε χρόνο.Αλλα όπου πηγενετε θα κάνετε ένα τσεκ πριν που βρίσκονται κτηνίατροι κοντά,κλινικές,φαρμακεία με κτηνιατρικά κλπ.Ασχετο αλλά solu medrol μου είπαν στα φαρμακεία υπάρχει έλλειψη.Δεν βρήκα πουθενά!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Solu-cortef :)
Με prezolon και medrol είμαστε καλυμένοι για πρώτες βοήθειες (y)