ΦΟΥΛ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για την ολοκληρωμένη περιποίηση σε κουτάβι μαλτέζ. Κάθε πότε μπορώ να τον κάνω μπανάκι; Το σαμπουάν του είναι για κουτάβια και περιέχει conditioning, χρειάζεται αραίωση όπως διάβασα σε παλιότερο post? επίσης τον βουρτσίζω κάθε δύο με τρεις μέρες με χοντρή βούρτσα και του ανασηκώνω το τρίχωμα. Εκεί που έχω όμως πρόβλημα είναι με το πρόσωπο του και το καθαρισμό των ματιών του. Είναι πολύ ευαίσθητα τα σημεία αλλά και με μωρομάντηλο που τον κάνω δεν καθαρίζει τελείως από υπολλείματα φαγητών. Τέλος πότε μπορώ να τον πάω για κούρεμα; Είναι αναγκαίο; Thanks, εκ των προτέρων.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Σχετικά με το μπάνιο,όσο πιο αραιά,τόσο πιο καλά.Αν λερωθεί σε κάποιο σημείο,πλύνε μόνο το σημείο με λίγο νερό.
Τα μαλτέζ,έχουν ευαισθησία εκεί γύρω από τα μάτια,τείνει να γίνεται 'ροζ' η περιοχή από τα δάκρυα(επίσης έχουν ευαισθησίες κ αλλεργίες με αποτέλεσμα τα δάκρυα).
Κούρεμα γιατί?Καλό δεν είναι κ έτσι?:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Tα μαλτεζακι δεν κουρεύονται ,χτενίζονται και σε κάποια μέροι μπορούν να ψαλιδιστούν.

Πρέπει να το βουρτσίζεις κάθε μέρα για να μην πιάνει κόμπους.

Πάντα να αραιώνεις το σαμπουάν.

Nα χτενίζεις τα μουστάκια του για να φεύγουν τα φαγητά και να περιποιείσαι τις τσίμπλες του.

Ποτε μην κουρέψεις τις τρίχες γύρω στα ματια γιατί αργούν παρα πολύ να μεγαλώσουν.
Μεγαλώνοντας θα γδέρνουν τον φακό του ματιού.
Να το τονίσεις και στην groomer.

Ριξε μια ματια εδω:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3863
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Την ευαισθησία στα μάτα τήν έχει και το δικό μου. Αλλά από οτι μου είπε η κτηνίατρος δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Είναι μόνιμη η καταστροφή της τρίχας κάτω από τα μάτια. Διάβασα στο internet για το Angel eye που απομακρύνει το κοκκίνισμα, την ρώτησα αλλά δεν το είχε ακούσει. Αν το έχετε εσείς πείτε μου..,
Όσον αφορά το πρόσωπο πως να το καθαρίσω καλύτερα και ειδικά την περιοχή κάτω από τα μάτια, πανάκι, οδοντόβουρτσα, και με τι καθαριστικό, το χαμομήλι όντως καθαρίζει;

Τέλος το κούρεμα, έχω δει το λεγόμενο puppy cut που κάνουν στα μαλτέζ και είναι πολύ καλό. Το σκέφτομαι για αργότερα, απλώς χρειάζομαι να ξέρω από πότε, μπορούμε να φέρουμε ένα κουτάβι σε επαφή με έναν groomer. thank you girls.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Επισης θα σε βοηθησει φυσιολογικος ορος και μια απλη οδοντοβουρτσα για την περιοχη γυρω απο τα ματια. Και οτι ειπαν οι προλαλισαντες :σπανια μπανιο, καθολου κουρεμα μωρομαντηλα, ντεμακιγιαζ βαμβακι για το προσωπο, οδοντοβουρτσα για τις τσιμπλες, καθε μερα χτενισμα με ψιλη τσατσαρα, και νερο σε σημεια που λερωθηκε. Ο κτηνιατρος θα σου πει ποτε επιτρεπεται το πρωτο μπανακι μετα σκετο νερο. Επισης θα σου πει αν χρειαστει καθαριστικο για τα αυτακια του.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Το angel eyes το εχω ακουσει αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει. Το χαμομηλι το εκανα στην αρχη αλλα γινοταν.........ξανθος:D:D:D
Κιτρινιζε το μαλλακι του:eek::eek::eek: και το απεριψα. Ευτυχως με την αλλαγη της διατροφης του ειδα και σε αυτο καλο.........μειωθηκαν τα δακρυα και δεν εχουμε σοβαρο προβλημα. οτι ειχε κοκκινησει στην αρχη οσο τρωγε ξηρα και δεν εχει αυξηθει . Αν πιασει τσιμπλες καθαριζω με οδοντοβουρτσα και φυσιολογικο ορο. Grooming θα σου πει ο γιατρος ποτε μπορεις να κανεις.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Στο link που εβαλα πανω εχει και μεσα αυτο το θεμα.

Ειναι σημαντικο το κουταβι να εξοικειωθει με την βουρτσα απο μικρη ηλικια..
Τα μαλτεζακια επειδη δεν κουρευονται ,στην ουσια δεν εχουν αναγκη απο κωμοτηριο αν δεν πανε σε εκθεση και τα χτενιζουμε καθε μερα.
Αν παλι ξερουμε οτι δεν μπορουμε να ανταποκριθουμε στις αναγκες του οσον αφορα τον καλλωπισμο..μπορουμε να τον παμε στην groomer απο μικρη ηλικια για να εξοικειωθει μαζι της,με τον χωρο και με τα εργαλεια του grooming.

Δες εδω τα κριτηρια επιλεγουμε μια groomer..:

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=820
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Thank you. To κοκκίνισμα της τρίχας μου είχε πει η κτηνίατρος οτι δεν φεύγει γιατί τα δάκρυα καταστρέφουν μόνιμα την τρίχα. Αλλά θα δοκιμάσω το φυσιολογικό ορό για το καθάρισμα. Θα διαβάσω ολόκλητο το post kango και είδομεν γιατί οι γνώμες για το Angel eye διχάζονται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3