ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΣΚΥΛΟΥ


akiskollas

Member
26 Νοεμβρίου 2006
23
0
CORFU - ΚΕΡΚΥΡΑ
users.otenet.gr
Ένα σκυλάκι μπορεί να κάνει μπάνιο μία φορά το μήνα, με σαμπουάν κατάλληλο για σκυλιά της ηλικίας του. Στο ενδιάμεσο μπορείτε να του κάνετε στεγνό καθάρισμα με ειδικά σαμπουάν. Αποφύγετε το μπάνιο 2 μέρες πριν και μετά από εμβολιασμό ή εξωτερική αποπαρασίτωση με αμπούλα.

Ένα κουτάβι θα πρέπει να ταΐζεται περίπου 4 φορές την ημέρα, με τροφή κατάλληλη για τη ράτσα και την ηλικία του και σε ποσότητα ανάλογη με το βάρος του. Οι περισσότερες τροφές ποιότητας αναγράφουν την ημερήσια ποσότητα που πρέπει να τρώει το κουτάβι ώστε να διατηρήσει το ιδανικό του βάρος. Επίσης ο κτηνίατρος σας μπορεί να σας συμβουλέψει καταλλήλως.



Για την πλήρη και ισορροπημένη διατροφή ενός κουταβιού συνιστούμε ξηρά τροφή (κροκέτα) το δυνατόν καλύτερης ποιότητας. Η ξηρά τροφή θα πρέπει να συνοδεύεται πάντα από άφθονο φρέσκο νερό. Κατά την πρώτη εβδομάδα μπορείτε να δίνετε την ξηρά τροφή μουλιασμένη σε χλιαρό νερό και ανακατεμένη με λίγη κονσέρβα για κουτάβια.

Σε ένα μικρόσωμο κουτάβι δίνετε του επίσης νερό, με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι διαλυμένο, για να αποφύγετε συμπτώματα υπογλυκαιμίας.

Συνιστούμε να αποφεύγετε τις λιχουδιές ανάμεσα στα γεύματα. Δίνετέ του μόνο πολύ μικρές ποσότητες για λόγους εκπαίδευσης ή επιβράβευσης.

Τρόφιμα προορισμένα για ανθρώπινη κατανάλωση (γλυκά, γάλα, αγελαδινά και άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα) δε συνίστανται. Σκυλάκια άνω των 2 μηνών έχουν λάβει την απαραίτητη ποσότητα γάλακτος από τη μητέρα τους. Αν θεωρηθεί όμως απαραίτητο από τον κτηνίατρο, υπάρχουν σκευάσματα απολύτως κτηνιατρικά υποκατάστατα του μητρικού γάλακτος σε σκόνη.
 


S

SwkDoG

Guest
Τα της διατροφής έχουν αναλυθεί στα θέματα για την B.A.R.F. (akiskollas δες τα παρακάτω link)...

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=51
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=155
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=138

...και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.


Όσο για το μπάνιο με σαμπουάν θεωρώ ότι μια φορά το μήνα είναι πολύ συχνά.
Εγώ προτείνω 2-3 φορές το χρόνο (εκτός ειδικών περιπτώσεων θεραπείας ή λεκιάσματος με μπογιές,λάδια,κ.α.) και συχνό ή καθημερινό βούρτσισμα.

Τα υπόλοιπα με βρίσκουν σύμφωνο θα έλεγα... :)
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
μπανιο εμεις οσο ημασταν στην ξηρα τροφη καναμε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ καθε μηνα!
οσο και αν δεν ηθελα!
ξεκινησαμε BARF τον αυγουστο και απο τοτε δεν τον εχω ξανακανει και δε μυριζει.
πριν την BARF, τον εκανα μπανιο και μετα απο 20 μερες βρωμουσε :? :? :?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Συμφωνώ με boxer, μερικές ξηρές τροφές δημιουργούνε στο δέρμα του σκύλου μια περίεργη μυρωδιά. Τα δικά μου σκυλιά δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα, να ρωτήσω ώμος για το στεγνό καθάρισμα, έχει χρησιμοποιήσει κανείς ειδικό αφρό για αυτές τις περιπτώσεις ?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
magi said:
να ρωτήσω ώμος για το στεγνό καθάρισμα, έχει χρησιμοποιήσει κανείς ειδικό αφρό για αυτές τις περιπτώσεις ?
Εμενα δεν με καλύπτει ο αφρός! Eχω όμως πελάτες που το χρησιμοποιούν.
Μυρίσει πολύ έντονα και κολλάει το τρίχωμα!
Δεν θα "εβασα" ποτε κάτι τέτοιο πάνω στο τρίχωμα του σκύλου μου!

Εγώ την Esmeralda την κάνω μπάνιο μονο το καλοκαίρι.
Και εκεί κάθε 15 μέρες και μονο με "scalibor".

Και άυτο μονο, επειδή έχει αλλεργία στο κολάρο "scalibor".

Tο χειμώνα δεν την κάνω ποτέ μπάνιο, παρα μονο, όταν έχει "τσουλιστει" σε κάτι βρομερό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma