Φαγητό έπειτα από εμετό;


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλησπερα.Σημερα αν και ο σκυλος μου ηταν ολη μερα τελειως νηστικος κατα τις 6.30 το απογευμα που τον πηγα στον κτηνιατρο με το αμαξι ξερασε 2 φορες οταν πηγαινα και 1-2 φορες οταν γυρνουσα.Τον ειχα βαλει στο κλουβι μεταφορας και το ειχα σταθεροποιησει με ζωνες ασφαλειας για να μην κουνιεται και ζαλιζεται αλλα παλι τα ιδια,ξερασε μεσα στο κλουβι.Στην αρχη τον εβαλα στο αμαξι χωρις καν να βαλω μπρος αλλα ηταν τσιτωμενος και αρχισε να αγχωνεται και μετα απο 2-3 λεπτα του ετρεχαν τα σαλια οπως παντα.Εβγαλε τα γαστρικα υγρα που ειχε στο στομαχι του λογικα.Οπως εχω γραψει και σε αλλο ποστ με τιτλο σκυλος στο αυτοκινητο ο σκυλος μου εχει μεγαλη ευαισθησια στο αμαξι.Μολις γυρισαμε σπιτι κοιμηθηκε καπως εξαντλημενος και δεν ηπιε ουτε καν νερο.Τον λυπαμαι που ταλαιπωρειται ετσι.
1)Θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει και τι μπορω να του δωσω να φαει σε αυτην την περιπτωση που θα του κανει καλο και
2)Τα γαστρικα υγρα επανερχονται γρηγορα στο στομαχι του σκυλου?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Σε παρόμοια περίπτωση ο γιατρός μου είχε πει να μην φάει τίποτα μέχρι να σταματήσει τους εμετούς αλλά εσένα πρώτον ήταν νηστικός και δεύτερον ξέρουμε ότι ο λόγος που έκανε εμετό ήταν επειδή ζαλίστηκε οπότε προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να φάει αν θελήσει το κανονικό του φαγητό,νομίζω ότι δεν πρέπει να μένει με άδειο στομάχι.
Για τα γαστρικά υγρά δεν ξέρω.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Οσες φορες εχει γινει αυτο ο σκυλος μετα δεν εχει ορεξη για φαγητο.Την εχει πεσει για υπνο απο τις 9.Α,μολις πεταχτηκε απο τον υπνο του γιατι ακουσε εξω σκυλια να γαβγιζουν.Αυτο το σκυλι κοιμαται και ακουει τα παντα.Παντως η κοιλια του φαινεται τελειως αδεια.Να δοκιμασω να του βαλω ξηρα τροφη και αν δεν φαει να δοκιμασω με 1 κουταλια γιαουρτακι?Δεν λεει ποτε οχι στις λιχουδιες της κουζινας.Βασικα οταν πειναει πραγματικα και δεν κοροιδευει τρωγοντας λιγο απο την ξηρα πηγαινει στο μπωλ και το γρατσουναει με τα ποδια του,αν δεν του βαλω φαγητο μου κανει μορφασμους,ειναι μεγαλος ηθοποιος.Δυστυχως τον εχουν κακομαθει ο αδερφος μου και η μητερα μου στο θεμα του φαγητου,τσαμπα τους τα λεω,Μπενακης και Βγενακης...
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95