Φιλοξενία δεύτερου σκύλου!


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα σε όλους
θέλω να ζητήσω τη βοήθεια των υπέροχων συμφουρμιτών που αναλαμβάνουν συνέχεια φιλοξενίες σκυλιών...υπάρχει μεγάλη περίπτωση να φιλοξενήσουμε μια πιτμπουλίτσα 14 μηνών η οποία, μάλλον αγορασμένη, ζει μόνιμα σε μια ταράτσα με φαί πεταμένο στο τσιμέντο...μόλις το είδα δήλωσα αμέσως πρόθεση για φιλοξενία (μα είμαι τόσο παρορμητική!! :LOL: ). Έχω μιλήσει, υπάρχει μια πιθανότητα να υιοθετηθεί από μια κοπέλα (μακάρι) αλλά αν δεν γίνει αυτό θα ήθελα να μου πείτε κάποια tips για το πως να κάνω τη γνωριμία και τη συμβίωση με τη νέλλη πιο εύκολη. Η δικια μου είναι εύκολη με όλα τα σκυλάκια, δε δημιουργεί ποτέ τσακωμούς κι αν δεί τσακωμό, φεύγει. Η άλλη όμως δεν ξέρουμε πώς είναι με ζώα. Με ανθρώπους είναι αλοιφή. Υπάρχει η δυνατότητα να βρίσκονται χωριστά τα σκυλιά. Μπορεί η μικρούλα να μένει σε πάρκο (γιατί δεν ξέρω και πως συμπεριφέρεται σε σπίτι...δεν έχει μείνει ποτε). Αλλα πέραν του ότι ταίζονται και πάνε βόλτα χώρια δεν ξέρω κάτι άλλο..@medusa εσύ που είσαι μανούλα σε τέτοια...για ρίξε προτάσεις..
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μια έφηβη και πιθανώς μη κοινωνικοποιημένη πιτμπουλίτσα... μάλιστα, από το εύκολα βλέπω ξεκινάς :LOL:

Η Νέλλη σου τα πάει καλά με όλα τα σκυλάκια, όμως μέχρι στιγμής δεν είχε χρειαστεί να χωρίσει και κάτι βασικό με τα άλλα σκυλάκια όπως π.χ. το σπίτι της. Δε σου λέω ότι σώνει και καλά θα ξεκινήσει καυγά, απλά κράτα μικρό καλάθι. Ανάλογα με το πόσο πολύτιμο θεωρεί ένας σκύλος αυτό που πιστεύει ότι κινδυνεύει να χάσει, μπορεί η συμπεριφορά του να μεταβληθεί ανάλογα.

Επίσης, το πάρκο για τη φιλοξενούμενη το ξεχνάς, διότι έχει βγει από αυτό για πλάκα. Έχεις κρέιτ στο οποίο να χωράει να μείνει;
Υπάρχει περίπτωση ο εκπαιδευτής σου να δει το πιτάκι για να σας πει αν υπάρχει ελπίδα να συμβιώσετε ή καλύτερα να εγκαταλείψετε την ιδέα ευθύς εξαρχής; Αν σας πει ότι υπάρχει ελπίδα συμβίωσης, θα μπορεί να βοηθήσει με τη μετάβαση;

Δεν το βρίσω πολύ καλή ιδέα γιατί μιλάμε για έναν εν δυνάμει δύσκολο σκύλο, με τον οποίο μάλλον δεν έχει ασχοληθεί κάποιος σωστά στους σημαντικούς μήνες που βάζεις τις βάσεις για το μέλλον. Με δυο λόγια αξιέπαινη η πρόθεση, αλλά ίσως όχι τόσο η εκτέλεση :) Αν θέλεις να βοηθήσεις με φιλοξενία, υπάρχει ίσως η περίπτωση να αναλάβεις κάποιο που φιλοξενείται ήδη, και είναι γνωστός ο χαρακτήρας του και να αδειάσει κάπως έτσι μια θέση αλλού για την πιτμπουλίτσα;

Διάβασε αυτό το ποστ, πιστεύω ότι συνοψίζει πολύ σωστά όλα τα βήματα για την έλευση νέου σκύλου στο σπίτι:
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Κατ αρχήν @sis ευχαριστώ πολύ..το είπα εγώ...είμαι παρορμητική...χαχαχα.. το crate είναι στην ουσία πάρκο, 1.20 Χ 1,20 και ύψος πάνω από μέτρο..οπότε ναι, νομίζω μένει εκεί..το κακό είναι ότι το άλλο σκυλάκι είναι μακριά και δεν μπορεί να γίνει αξιολόγηση από τον εκπαιδευτή...ούτε να τα φέρω σε μια πρώτη επαφή να δω πως θα πάει..ελπίζω να προχωρήσει η υιοθεσία με μια κοπέλα που το έχει ζητήσει ήδη..ο μόνος λόγος που το είπα είναι ότι ειδικά αυτή την περίοδο τελειώνουν και τα παιδιά πανελλήνιες, διπλώματα κλπ και θα μπορούν να είναι παρόντα...αλλα έχετε δίκιο..η εκτέλεση μπορεί να είναι δύσκολη..
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Όλοι παρορμητικοί είμαστε, σε κααλαβαίνουμε!

Όντως υπάρχουν πάρα πολλά σκυλιά που χρειάζονται μια φιλοξενία, οπότε όσο χαζεύεις στο φβ όλο και κάποιο άλλο μπορεί να σου κάνει κλικ. Απλά ίσως χάζεψε λίγο παραπάνω κουτάβια (αν σου έχει λείψει του σφουγγάρισμα!) ή ενήλικα που αποδεδειγμένα πλησιάζουν το χαρακτήρα του σκύλου σου. Επίσης κράτα και στο μυαλό σου ότι οι φιλοξενίες καμιά φορά τραβάνε πολύ περισσότερο απ' όσο ίσως περιμένεις όταν τις ξεκινάς - πως είναι τα φιλοξενούμενα της Μέδουσας δηλαδή, ε, ακριβώς το αντίθετο :LOL:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω θα ξεκιναγα απο κατι πιο σεηφ, κουταβι η ηπιο ενηλικο αντιθετου φύλου.

Μη κοιτας τις ομορφες εικονες που βαζω εδω,, εχει αρπαχτει μια φορα με ολα τα ενηλικα που εχω φερει, εχουμε περασει γαυγισματα απειρου καλους, ζημιες κτλ, εχουμε αλλαξει 3 κρεητ μεταλλικα, δεν εχει μεινει κομοδινο, καρεκλα και ενα βαψιμο το θελουμε. Και σε καμια περιπτωση δε θες να χωρίσεις τη δικια σου με ενα πιτμπουλ :p

Σε γενικες γραμμες εγω παντα τα περπαταω εστω μια φορα μαζι απο αποσταση κτλ μετα πιο κοντα και απο την αντιδραση του δικου μου και του αλλου ξερω τι με περνει και τι οχι. Χωρο δεν εχω χωριστο για δευτερο , παιζει και αυτο ρόλο. Σε παρκο πανω απο 3 μηνων δε μπορεις να περιορισεις τιποτα.

ΥΣ. Εαν θες παντως να φιλοξενησεις ενα ηπιο αρσενικο που θελει και διαιτα εχω ενα για φιλοξενια εντος αττικης :p
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
1 μέτρο ύψος για ενήλικο έφηβο σκυλί, είναι ουτοπία να νομίζεις ότι δεν θα το πηδήξει!
Για να φιλοξενήσεις οποιοδήποτε σκύλο με ασφάλεια τόσο για τον ίδιο όσο και για την σκυλίτσα σου, πρώτα από όλα θα αγοράσεις ένα ΓΕΡΟ crate (με ταβάνι :X3: )
Σίγουρα τα ζώα πρέπει να γνωριστούν εκτός σπιτιού, να κάνουν μια μεγάλη βόλτα μαζί, να δείτε πώς πάνε κι αν όλα είναι καλά, μετά να επιστρέψετε όλοι μαζί στο σπίτι. Θα ταϊζονται ΠΑΝΤΑ χώρια και ποτέ μα ποτέ δεν θα μένουν σπίτι μαζί, ακόμα κι αν φαίνονται όλα να είναι καλά, έστω το ένα από τα δύο θα μπαίνει σε Crate. Πρόσφατα κοπέλα που πήρε για φιλοξενία μία γριούλα σκυλίτσα και επί 3 εβδομάδες φαίνονταν όλα να πηγαίνουν καλά στο σπίτι, έλειψε για 3 ώρες και όταν γύρισε η σκυλίτσα της είχε σκοτώσει τη γριούλα - δεν θες να ζήσει κάτι τέτοιο...
Σε γενικές γραμμές, αν εσύ είσαι απολύτως αποφασισμένη να πετύχει η φιλοξενία, θα πετύχει, αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένη να αντιμετωπίσεις όποια δυσκολία προκύψει. Θα είναι τεράστιο πρόβλημα για όλους να προφέρεις φιλοξενία και σε λίγες μέρες να πεις ότι δεν τα βγάζεις πέρα και να πρέπει άμεσα να βρεθεί άλλη λύση - δεν είναι εύκολο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Παιδιά ευχαριστώ πάααααρα πολύ..η αλήθεια είναι ότι η άγνοια σε οδηγεί πολλές φορές σε δύσκολες καταστάσεις. Αλλά μόλις είδα τη φατσούλα της και διάβασα την ιστορία..δεν άντεξα ρε παιδιά.. Ευτυχώς για μένα η κοπέλα που έχει αναλάβει το περιστατικό ήταν πολύ επιφυλακτική λόγω της νέλλης κι είπε να περιμένουμε λίγο μήπως βρεθεί κάτι άλλο. Η τελευταία λύση θα ήταν ο κήπος αλλά και πάλι η δικιά μου μπορεί να νιώθει την άλλη κάτω και να χαλάει τον κόσμο..αρσενικό δεν είχα σκεφτεί μέχρι τώρα γιατί η νέλλη πάει για στείρωση την άλλη εβδομάδα. Άλλο άγχος τεράστιο κι αυτό..Τελος πάντων ελπίζω το σκυλάκι να σταθεί τυχερό με υιοθεσία και...νομίζω θα το σκεφτώ πολύ την επόμενη φορά...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Πρόσφατα κοπέλα που πήρε για φιλοξενία μία γριούλα σκυλίτσα και επί 3 εβδομάδες φαίνονταν όλα να πηγαίνουν καλά στο σπίτι, έλειψε για 3 ώρες και όταν γύρισε η σκυλίτσα της είχε σκοτώσει τη γριούλα - δεν θες να ζήσει κάτι τέτοιο...
Αλήθεια???? πώς έγινε αυτό καλε??? :cry: :cry:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εφόσον θα την πας και για στειρωση την αλλη εβδομαδα αστο γενικα, μετα θα εχει και αναρρωση που θα θελει καποια προσοχη να μη χοροπηδαει κτλ συν το στρες και ολα.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3