Φοίβος...SOS


helene_b

Member
7 Μαϊου 2017
6
0
23
Γεια σας και από εμένα !
Είμαι καινούργιο μέλος (προ πέντε λεπτών) και θα ήθελα να με κατατοπήσετε σε ορισμένα πράγματα !
Την προηγούμενη Παρασκευή (28/4) αποκτήσαμε το πρώτο μας σκυλάκι : κοκόνι, σχεδόν 3 μηνών και μόλις 3.5 κιλά. Του έχουμε ένα πάρκο όπου του έχουμε βάλει μέσα το κρεβατάκι του, μία πάνα, τα παιχνιδάκια του και το μπολ με το νερό του! Τον βάζουμε μέσα όταν είναι να κοιμηθεί ή να κάνουμε κάποια δουλειά πχ. σκούπισμα, σφουγγάρισμα και το βράδυ !! Ωστόσο εδώ και μία εβδομάδα που τον έχουμε κλαίει τα βράδια και μας ξυπνάει αλλά εμείς δεν πάμε για να μην το κακομάθουμε και κλαίει περισσότερο μετά, αλλά και αυτή η αϋπνία δεν αντέχεται ! Τα πρωινά και τα απογεύματα κοιμάται ! Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβολή γιατί με βλέπω με χάπια από εδώ και μπρος !
Επιπλέον όταν παίζει και καταλαβαίνουμε πως πλέον έχει κουραστεί και έρχεται η ώρα για ύπνο αυτό αρχίζει και κάνει όλο και πιο άγριο το παιχνίδι και γριλίζει ή και γαβγίζει (σπάνιο για το κουτάβι - δεν έχει γαβγίσει παρα μόνο μια φορά). Είναι φυσιολογικό αυτό;
Περιμένω να με διαφωτίσετε !!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πως αμα αποκτουσες μωρο,κανονικο,ανθρώπινο θα σε ξενυχταγε?εε μια απτα ίδια!
Απλα τα κουταβια συνηθιζουν πολυ πιο ευκολα κ γρηγορα απο οτι τα μωρα.
Απο κει κ περα ξενυχτια,γκρινιες,μικροατυχηματα,δαγκωματακια,κλάματα,γρυλισματα,γαυγισματα,ζημιες....οοοοολλλλααααααα ειναι μεστο προγραμμα με ενα κουταβι (κ θα ειναι συνηθως τουλαχιστον μεχρι 6-8 μηνων,οχι οτι μετα κόβονται μαχαίρι)
Οπότε...υπομονή κ να τον χαιρεσαι!
 


helene_b

Member
7 Μαϊου 2017
6
0
23
Πως αμα αποκτουσες μωρο,κανονικο,ανθρώπινο θα σε ξενυχταγε?εε μια απτα ίδια!
Απλα τα κουταβια συνηθιζουν πολυ πιο ευκολα κ γρηγορα απο οτι τα μωρα.
Απο κει κ περα ξενυχτια,γκρινιες,μικροατυχηματα,δαγκωματακια,κλάματα,γρυλισματα,γαυγισματα,ζημιες....οοοοολλλλααααααα ειναι μεστο προγραμμα με ενα κουταβι (κ θα ειναι συνηθως τουλαχιστον μεχρι 6-8 μηνων,οχι οτι μετα κόβονται μαχαίρι)
Οπότε...υπομονή κ να τον χαιρεσαι!
Ευχαριστώ πολύ !! Το γνωρίζω πως ειδικά τους πρώτους μήνες θα τα έχει αυτά αλλά επειδή ξυπνάει και κλαίει φοβάμαι μήπως έχει κάτι και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και αγχώνομαι !!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο !! Εγώ το βράδυ μέσα στο πάρκο που κοιμάται του βάζω το πιατάκι με το νερό !! Αυτό πηγαίνει και κοιμάται με τη μουσούδα μέσα στο νερό και βρέχεται το αυτάκι του !! Όταν το βλέπω πως πάει να καθίσει εκεί τον παίρνω και τον πάω λίγο πιο κάτω αλλά όταν είναι βράδυ δεν μπορώ να βλέπω που κοιμάται !! Τι να κάνω ?? Να του βγάλω το νερό από το πάρκο ??
 




helene_b

Member
7 Μαϊου 2017
6
0
23
Εχετε αρχισει τις βολτες ή οχι ακομα;
Έχουμε κάνει τέσσερις βόλτες !! Μου είπαν πως σε αυτήν την ηλικία και με αυτά τα εμβόλια που έχει κάνει μπορεί να βγει !! Χθες βγήκαμε 2 φορές και άλλες 2 σήμερα !!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν εχει τιποτα,παρεα θελει κ ψιλοαγχωνεται κιολας (λογικο ειναι...εξαλλου πλεον εσενα βλεπει σαν μαμα του)...
αλλα αμα κανεις το λαθος κ την πατησεις μια φορα γυρισμος δεν υπαρχει υστερα να το ξερεις (παθουσα κ η ιδια...το κανα το λαθος τοτε)
Οποτε σφιξε τα δοντια!
Εγω θα το εβγαζα το πιατάκι ναι,δεν υπαρχει λογος να υπαρχει εκει την νυχτα (υποτίθεται κοιμαται),η συνεχομενη υγρασια σταυτια επισης μπορει να δημιουργήσει πολλα προβληματα,
προσωπικα
ακομη κ μπανιο οταν την κανω (2 φορες τον χρονο) ταυτια τα κλεινω να μην μπει νερο μέσα (ποσο μαλλον να της επιτρεψω να τα βρέχει συνεχεια)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλώς ήρθες στο φόρουμ @helene_b
Να σου ζήσει το κουτάβι. Να ρωτήσω γιατί λες ότι είναι κοκόνι;
 


helene_b

Member
7 Μαϊου 2017
6
0
23
Δεν εχει τιποτα,παρεα θελει κ ψιλοαγχωνεται κιολας (λογικο ειναι...εξαλλου πλεον εσενα βλεπει σαν μαμα του)...
αλλα αμα κανεις το λαθος κ την πατησεις μια φορα γυρισμος δεν υπαρχει υστερα να το ξερεις (παθουσα κ η ιδια...το κανα το λαθος τοτε)
Οποτε σφιξε τα δοντια!
Εγω θα το εβγαζα το πιατάκι ναι,δεν υπαρχει λογος να υπαρχει εκει την νυχτα (υποτίθεται κοιμαται),η συνεχομενη υγρασια σταυτια επισης μπορει να δημιουργήσει πολλα προβληματα,
προσωπικα
ακομη κ μπανιο οταν την κανω (2 φορες τον χρονο) ταυτια τα κλεινω να μην μπει νερο μέσα (ποσο μαλλον να της επιτρεψω να τα βρέχει συνεχεια)
Σας ευχαριστώ πολύ !! Αυτό για τα αυτιά το ήξερα κι εγώ γι' αυτό ανησυχούσα !! Δεν ξέρω !! Εχω γίνει λίγο υπερβολική μην και πάθει κάτι !!
Δηλαδή το νερό του να το βγάλω ?? Κι αν το βράδυ διψάσει ?? Ή αν διψάσει όταν λείπω εγώ από το σπίτι ??
 


helene_b

Member
7 Μαϊου 2017
6
0
23
Καλώς ήρθες στο φόρουμ @helene_b
Να σου ζήσει το κουτάβι. Να ρωτήσω γιατί λες ότι είναι κοκόνι;
Γεια σου φίλε @mareco
Το λέω απλά και μόνο για να διευκρινίσω τη ράτσα μήπως έχει κάποια ιδιαιτερότητα διότι πριν το πάρω που έψαξα έλεγε πως δεν είχε καμία ιδιαιτερότητα !! Κι επίσης αν κάποιος έχει κοκόνι και έχει περάσει τα ίδια με εμένα ίσως θα μπορούσε να με βοηθούσε περισσότερο !!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αναδιατυπώνω την ερώτηση :)
Πως ξέρεις ότι είναι κοκόνι;
 


helene_b

Member
7 Μαϊου 2017
6
0
23
Αναδιατυπώνω την ερώτηση :)
Πως ξέρεις ότι είναι κοκόνι;
Το υιοθέτησα από φιλοζωική και μου είπαν πως είναι κοκόνι !!
Επιπλέον κι εγώ που το βλέπω έχει όλα τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης φυλής !! Θα ανεβάσω και φωτογραφίες σε λίγο να μου πείτε κι εσείς !!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ναι ok...οι φιλοζωικές συνήθως, ότι μοιάζει με κάτι, το βαφτίζουν και έτσι.
Προσωπικά δεν έχω αρμοδιότητα, να το αναγνωρίσω ως κάτι.
Υπάρχουν όμως σελίδες που μπορούν να το κάνουν:
https://www.facebook.com/groups/kokoni.dogs/

Το σχόλιο το κάνω γιατί το ενήλικο κοκόνι, δεν ξεπερνάει τα 8 κιλά, οπότε 3 μηνών, δεν μου φαίνεται να "πρέπει" να είναι 3,5 κιλά.
Αν είχατε ψάξει πάντως την φυλή, γιατί σας είχε εντυπωσιάσει και την θέλατε, δεν θα έπρεπε να απευθυνθείτε σε φιλοζωική, αλλά σε εκτροφέα. Εκ των υστέρων λοιπόν, αν το σκυλάκι σας εμφανίσει κάποιο, οποιοδήποτε πρόβλημα, καλό θα είναι, να μην το συνδέσετε με την φυλή :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3