Φοβία λόγω εγκατάλειψης


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ROTTIE: Ο τίτλος άλλαξε από «ψυχολογικά τραύματα!!», σε "Φοβία λόγω εγκατάλειψης" για να είναι πιο κατατοπιστικός του θέματος.

Σήμερα το πρωί ,πάω μέσα στο δωμάτιο και βλέπω τον μικρό φαρδύ πλάτη πάνω στο κρεβάτι..τον μάλωσα(τι έκανες εκεί κατέβα κάτω και τέτοια)και δεν του μίλαγα για κάνα μισάωρο..,μετά τον βλέπω ..κάτω προβοσκίδα και ήταν σαν να σερνότανε, μεγάλη στεναχώρια..πάω και του λέω έλα ένταξη..και τέτοια..,παιδιά θρήνος..,μεγάλη στεναχώρια ακόμα και όταν τον αγκάλιασα τον φίλησα,τίποτα κάτω την μούρη αλλα στεναχωρημένα μέχρι που νόμιζα ότι είναι άρρωστος..
Γενικά επειδή είναι πολύ καλός σπανια τον μαλώνω δεν μου δίνει και αφορμή..,αλλα αν τον μαλώσουμε είναι θρήνος για πολύ ώρα..και ρωτάω μήπως του έχει μείνει κανένα παιδικό τραυμα επειδή οι πρώην γονείς τον παράτησαν και τον βρήκαμε στον δρόμο 6 μηνών,..τώρα είναι 2 ετων και θέλω να πιστεύω πολύ πολύ ευτυχισμένος ,μιας και του δίνουμε παρα πολυ αγάπη μέσα σε φιλια και αγκαλιές..,αλλα είναι πολύ ευαίσθητος και φοβητσιάρης
στον δρόμο..αν πχ δει μια σακούλα που κουνιέται η και που δεν κουνιεται φοβάται..,
είναι τραύματα όλα αυτά ?πρέπει να κάνω κάτι? :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Το βασικό λάθος που κάνουν πολλοί ιδιοκτήτες κατοικίδιου, είναι πως προσπαθούν να ερμηνεύσουν την συμπεριφορά των ζώων τους με βάση ανθρώπινα κριτήρια ξεκινώντας λάθος, ακολουθώντας λάθος πορεία και καταλήγοντας λάθος.
kango1, μην ξεχνας ότι στο σπίτι σου έχεις ένα σκύλο και όχι ένα παιδί!
Το μοναδικό κοινό που μπορεί να έχουν ένα παιδί και ένας σκύλος είναι ότι η υπερβολική αγάπη του γονιού και αντίστοιχα του ιδιοκτήτη τους μπορεί να τα πνίξει…
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ROTTIE said:
Το βασικό λάθος που κάνουν πολλοί ιδιοκτήτες κατοικίδιου, είναι πως προσπαθούν να ερμηνεύσουν την συμπεριφορά των ζώων τους με βάση ανθρώπινα κριτήρια ξεκινώντας λάθος, ακολουθώντας λάθος πορεία και καταλήγοντας λάθος.
kango1, μην ξεχνας ότι στο σπίτι σου έχεις ένα σκύλο και όχι ένα παιδί!
Το μοναδικό κοινό που μπορεί να έχουν ένα παιδί και ένας σκύλος είναι ότι η υπερβολική αγάπη του γονιού και αντίστοιχα του ιδιοκτήτη τους μπορεί να τα πνίξει…
με εκανες και γελασα rottie!!
δεν μου εχει βγει το μητρικο ενστικτο μαζι του..
δεν ειμαστε ολη την ημερα κολημενη..ουτε τον εχω πανω μου αγκαλια ολη την ωρα..
αλλα ειμαι γενικα πολυ τρυφερη μαζι του..και ασχολουμε πολυ..παιζουμε και τετοια..οταν ομως τον μαλωσεις κατεβαζει την μουρη του και ειναι σαν αρωστος..απο εκει που πριν γινει, επαιζε σαν τρελος..νομιζω οτι κατι θα του αφησε η εγκταλιψει απο τον δρομο..
οταν τον βρηκαμε με το παραμικρο που φοβοταν τα εκανε κυριολεχτικα πανω του και ετρεμε..μετα απο περιπου 1.5 χρονο θελω να πιστευω οτι χαλαρωσαμε αλλα μερικες φορες βλεπω στοιχια τα οποια μου θυμιζουν εκεινο το θλιμενο φοβισμενο κουταβακι..αμα του φοναξεις ειδικα..
για αυτο εξιδικευω την περιπτωση του..νομιζω οτι ενα σκυλακι που εχει βιωσει την εγκαταλυψη δεν ειναι σαν ενα σκυλακι που το πηρες απο τα γενοφασκια του..αλλα δεν ξερω τι παραπανω να κανω γιατι δεν εχω ξαναδει να μαλωνεις σκυλι και να ειναι σαν αρωστο για πολλες ωρες..και χωρις να σηκωσεις το χερι σου αλλα μονο λεκτικα..?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
συγνωμη αλλα εγω δεν το βλεπω ως υπερπροστατευτικοτητα αυτο ,αλλα απλα κατανοηση του σκυλου σου...!εκτος και αν δεν υπαρχουν ψυχολογικα τραυματα στα σκυλια.. :roll: τοτε γιατι μια φιλη μου σπουδαζει ψυχολογια ζωων στη Ιταλια.. :roll:
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Λοιπόν στο θέμα μας! :)
Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να σταματήσεις να παρηγορείς το σκυλί όταν φοβάται και να αδιαφορήσεις. Είναι το πρώτο βήμα για τη σταδιακή απευαισθητοποίηση σε ότι του προκαλεί φόβο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
μμμ μαλλον εχεις δικιο εδω... :roll: προσπαθω βεβαια να του τονισω τη αυτοπεπηθηση ειδηκα οταν βγαινουμε βολτα..π.χ να μην φοβαται τις σακουλες..,στην πολυκατικια μας ειναι ενας που εχει 3 μαλτεζακια ,οταν ηταν μικρος και τα ειχε δει του γαβγισανε και ο μικρος τα εκανε πανω του ,ετρεμε και εκλαιγε..,τωρα εχει πολυ πλακα γιατι οταν τα βλεπει λορδονετε και τους γαβγιζει και αυτος..με μεγαλη αυτοπεπηθηση σαν να λεει τωρα ειμαι αντρας..,εχουμε κανει προοδο, αλλα κατι μικρα καταλυπα τα εχει..και ησως ναι δεν πρεπει να τον χαιδευω..,για ποση ωρα ομως ,το κραταω κανα μισαωρο δεν φτανει? :roll:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
να παω σε εκπεδευτη?
στο μεταξυ οι αλλοι πρεπει να τον κλοτσαγανε..γιατι οταν τον ειχαμε πρωτοπαρει ειχα παει να του χαιδεψω την κοιλιτσα με το ποδι και φοβοταν το ποδι, αρα τον κλοτσαγανε οι μ@@@@κες..τωρα παιζει με το ποδι..αλλα εχει μαλλον περασει πολλα..ασε που τον γυρισανε 2 φορες πισω στο petshop τον πηρανε τον γυρισανε πισω,4 μηνων αποφασισανε οτι τον θελουν παλι τον ξαναπηρανε και μετα απειλουσαν το petshop οτι αν δεν τον παρουν πισω θα το πεταξουν στον δρομο.. ειχε παει ηδη 6 μηνων και ηταν πολυ μεγαλο για να το πουλησει το petshop οποτε δεν το δεχτηκε πισω αυτοι τον πεταξανε στον δρομο και συντομα τον βρηκαμε εμεις..εχει περασει παντως πολλα..αλλα ειναι πολυ γλυκο σκυλακι καθολου επιθετικο..αλλα ναι μαλλον φοβικο..πρεπει να τον παω καπου σε ειδικο εκπεδευτη?δεν το ειχα τοσο σοβαρο..αλλα τωρα που το σκεφτομαι ησως να ειναι.. :cry:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
θελει εκπεδευση? τι θα κανει ο ειδικος?εγω πως να τον αντιμετοπιζω?του εχουμε δωσει πολυ αγαπη γενικα και νομιζω οτι του εχει κανει καλο μιας και εχει πολυ μεγαλυτερη αυτοπεπιθηση!αλλα υπαρχουν καταλυπα..μποιαζει σαν να θελει να μην μας στεναχωρει καθολου..ειναι πολυ υπακουος..αλλα αν κανει κατι που δεν πρεπει και του την πουμε ειναι να τον κλαινε οι ρεγγκες ..για παραπολλες ωρες.τι να κανω?μοιαζει σαν να φοβαται οτι θα τον εκγαταλυψουμε και εμεις..
να παω σε εκπεδευτη τι να κανω..? :roll:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
kango1 ηρέμησε, μια χαρά είναι το σκυλάκι σου, ξέρει πως να σε κάνει να νοιώσεις ενοχές αλλά και εσύ δεν συμπεριφέρεσαι σωστά. Όταν μαλώνουμε τον σκύλο μας το κάνουμε ακριβώς την ώρα που κάνει την αταξία και μόλις κάνει το σωστό τον επαινούμε. Π.χ. ήταν πάνω στο κρεββάτι θα φωνάξεις θα τον κατεβάσεις αλλά μόλις πατήσει το πόδι του στο πάτωμα θα τον επιβραβεύσεις. Έτσι το σκυλί θα αντιληφθεί πολύ πιο γρήγορα τι είναι καλό και τι όχι. Αν του κρατάς μούτρα για μισή ώρα τον μπερδεύεις. Σκέφτεται "ωραία κατέβηκα από το κρεββάτι έκανα ότι ήθελε τώρα γιατί μου κρατάει μούτρα;" και εδώ αρχίζει η ανασφάλεια.

Δοκίμασε την επόμενη φορά να είσαι πιο κατανοητή και πιο δίκαιη απέναντί του. Τα σκυλιά στην φύση δεν κρατάνε μούτρα. Την μια στιγμή παίζουν την άλλη τσακώνονται την άλλη πάλι παίζουν. Δεν έχουν τύψεις, δεν νοιώθουν ενοχές, δεν ζουν στο παρελθόν.

Περιμένουμε να μας πεις την συνέχεια... :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
θελω να πιστευω οτι χαλαρωσαμε αλλα μερικες φορες βλεπω στοιχια τα οποια μου θυμιζουν εκεινο το θλιμενο φοβισμενο κουταβακι..αμα του φοναξεις ειδικα..
να μαλωνεις σκυλι και να ειναι σαν αρωστο για πολλες ωρες..και χωρις να σηκωσεις το χερι σου αλλα μονο λεκτικα..?
στον δρόμο..αν πχ δει μια σακούλα που κουνιέται φοβάται..,
οταν ηταν μικρος και τα ειχε δει του γαβγισανε και ο μικρος τα εκανε πανω του ,ετρεμε και εκλαιγε..,
τωρα εχει πολυ πλακα γιατι οταν τα βλεπει λορδονετε και τους γαβγιζει και αυτος..
ειχα παει να του χαιδεψω την κοιλιτσα με το ποδι και φοβοταν το ποδι,
.....

kango1 ηρέμησε, μια χαρά είναι το σκυλάκι σου
:shock: :D

[/quote]
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
υποτίθεται ότι το ξέρει γιατί το έχει κάνει πολλές φορες..και τον μαλώνω πάντα.. "γιαυτο" και μόλις τον ida κατέβασε τα αυτάκια και κατέβηκε..αν μόλις κατέβαινε τον επιβράβευα εκεί είναι που θα τον μπέρδευα..αν ήταν η πρώτη φορα που το έκανε ναι..αλλα όχι όταν το ξερει καλά..τα επιβραβεύουμε όταν μαθαίνουνε..όχι όταν κάνουνε μια σκανδαλιά εν γνώση τους που ξέρουν πολύ καλά ότι δεν επιτρέπεται..τουλάχιστον έτσι νομίζω.. :roll:

denis τι εννοεις ,δεν καταλαβα σοβαρα..? :oops:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
kango1 το σκυλί σου δεν ξέρει τίποτα, όπως σου είπα δεν ζει στο παρελθόν, κατεβάζει τα αυτιά του γιατί διαβάζει την γλώσσα του σώματός σου και καταλαβαίνει ότι 8α τον μαλώσεις...

Το οτι το σκυλί σου επαναλαμβάνει κάτι που δεν πρέπει σημαίνει ότι δεν έχει εκπαιδευτεί αρκετά για να μη το κάνει!!! Αν δεν θέλεις να ανεβαίνει στο κρεββάτι την επόμενη φορά κατέβασέ τον και δείξε του την εναλλακτική λύση δηλαδή το κρεββατάκι του.

Πες του όχι όταν είναι πάνω στο κρεββάτι κατέβασέ τον πηγαινέ τον εκεί που επιτρέπετε να ξαπλώνει πες του εδώ με ήπια φωνή και δώσε του μια λιχουδια και χάδια μόλις κάτσει. Αν το επαναλάβεις αρκετές φορές θα το καταλάβει...

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αν ΗΞΕΡΕ τι θέλεις ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αυτο εκανα οταν τον πρωτο χρονο του το μαθαινα.. τον κατεβασα του εδειξα το κρεβατι του που επισης ξερει πολυ καλα την λεξη και τι σημαινει και του εδωσα μια λιχουδια λεγοντας μπραβο..τωρα δεν ξερω αν σου εχει τυχει αλλα τα σκυλια που και που κανουν και τις αλητιες τους..ειδικα στα πρωτα χρονια της ζωης τους..
μην βγαζουμε συμπερασματα χωρις να ακουμε τους αλλους ,απο δυο λεξεις που ουτε καν δεν ειναι αυτο το θεμα μας..δεν εχω προβλημα δηλ. στο αν με ακουει και αν ανεβαινει στο κρεβατι..αλλωστε δεν το εχει ξανακανει.. , αλλα θεμα για φοβιες μετα την εγκαταληψη..
απο αυτα που μου ειπες τα κανω ηδη ολα.. :?και γενικα σχεδον παντα με ακουει..και αν του πω απο το σαλονι που ειμαστε πηγαινε στο κρεβατι σου θα παει..

-τα αυτια που τα κατεβαζει ,για αυτο σου το ειπα για να καταλαβεις οτι ξερει...(και εννοειτε..οτι τα σκυλια διαβαζουν την γλωσσα του σωματος!!

:wink:

παντως σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
lone wolf said:
Εσύ ξέρεις το σκυλί σου καλύτερα....
μωρε το ξερω..αλλα το γιατι φοβατε τις σακουλες και το παραμικρο δεν ξερω... :(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π