Φοβία σκύλου...Έμφυτη ή επίκτητη ?

Η φοβία του σκύλου είναι αποτέλεσμα κυρίως.…

  • Κληρονομικότητας (γονίδια)

    Votes: 8 33,3%
  • Κακής κοινωνικοποίησης

    Votes: 12 50,0%
  • Κακών χειρισμών ιδιοκτήτη

    Votes: 16 66,7%
  • Κακών χειρισμών εκπαιδευτή

    Votes: 4 16,7%
  • Χαρακτήρας κουταβιού

    Votes: 6 25,0%
  • Ισχυρών ερεθισμάτων

    Votes: 8 33,3%
  • Προβληματικης, κακής τοκετομάδας

    Votes: 3 12,5%
  • Απουσία ερεθισμάτων

    Votes: 8 33,3%
  • Αποτέλεσμα αιμομηξίας

    Votes: 0 0,0%
  • Ημίαιμο ζευγάρωμα

    Votes: 0 0,0%
  • Ανισόρροπος ιδιοκτήτης

    Votes: 8 33,3%
  • Κακής ή έλλειψης ΒΥ

    Votes: 2 8,3%
  • Τίποτα απο τα παραπάνω

    Votes: 0 0,0%
  • Κάτι άλλο

    Votes: 1 4,2%
  • Όλα από τα παραπάνω

    Votes: 3 12,5%

  • Total voters
    24





mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Η λογική μου λέει ότι η φοβία σαν όρος σχετίζεται σίγουρα με κάποιο αντικείμενο ή κατάσταση (π.χ. σκούπα, αμάξι, θόρυβο) άρα αποκλείεται να είναι κάτι έμφυτο! Ίσως όμως ένας σκύλος να έχει προδιάθεση να είναι φοβικός! Φοβικός, όχι με φοβίες!
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Οι επιλογές του δημοψηφίσματος αν μου επιτρέπεται είναι μονομερείς και ανεδαφικές. Νόμιζα πως κατάλαβες ότι η γενετική προδιάθεση κι ο επίκτητος φόβος είναι δυο διαφορετικά πράγματα και πως μέσα σε μια δυσλειτουργική οικογένεια ακόμη κι ένας φοβικός σκύλος μπορεί ν' αποκτήσει κι άλλες φοβίες. Οι δυο μορφές διαχωρίζονται, ταυτίζονται μόνο στην ύπαρξη προδιάθεσης.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ψήφησα "Προβληματικης, κακής τοκετομάδας".

Όταν βρήκα την δικιά μου (~2μηνών) όλα της τα αδέρφια ερχόντουσαν κοντά για χάδια και παιχνίδια. Το μόνο που κράταγε απόσταση ήταν η σκύλα μου, η οποία όταν πήγα να την πιάσω να την πάρω έφευγε απο τον ένα θάμνο στο άλλο για να με αποφύγει. Βλέποντας γενικά την τοκετομάδα σαν σύνολο μου φάνηκαν όλα αρκετά θαραλέα εκτός απο ένα το οποίο για κάποιο λόγο ήταν απομακρυνσμένο απο την ομάδα. Ακόμα και σήμερα έχει της ίδιες φοβίες, απλά έχει μάθει να μη αντιδρά με τον ίδιο τρόπο με τότε (αποφυγεί).
Γενικά αυτό πιστεύω ότι είναι και η κύρια αιτία προβλημάτων σε σκυλιά. Αποκόβονται νωρίς απο την ομάδα, ή η ομάδα δεν έχει την κατάλληλη επιτηρησεί απο τους γονείς για διάφορους λόγους.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
δεν καταλαβαίνω γιατί δημοψήφισμα για κάτι τέτοιο...
Η γνώση για την ψυχολογία του σκύλου προκύπτει από δημοκρατικές διαδικασίες?
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Πιστεύω πως και τα ερεθίσματα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Γνωρίζω πολλά σκυλιά που οι τωρινοί ιδιοκτήτες τους τα βρήκαν σε σχετικά μεγάλη ηλικία (δλδ όχι 2-3 μηνών), που έχουν ζήσει πιο μεγάλο διάστημα σαν αδέσποτα και σχεδόν όλα είναι κροτοφοβηκά και 1-2 είναι και ανθρωποφοβικά. Και η δικιά μου, που την βρήκα 6 μηνών ακόμα φοβάται τους δυνατούς ήχους καθώς και την πολύ φασαρία (πχ παιδιά που φωνάζουν δυνατά παίζοντας). Οπότε συμπεραίνω ότι οι εμπειρίες παίζουν σημαντικό ρόλο στις φοβίες τους.
 


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Οφειλεται σε ο,τι αποτελει περιβαλλον για τον σκυλο και σε ολα τα σταδια εξελιξης αυτου -σε αλλα οι φοβειες μεταδιδονται ευκολοτερα και σε αλλα πιο δυσκολα.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Ειναι απλό...

Ειναι αποτελεσμα Κληρονομικότητας ή όχι οι φοβίες?
Ειναι αποτέλεσμα Κληρονομικής προδιάθεσης και με τους λάθους χειρισμούς βγαίνει ή όχι?
Η φοβία θα βγεί όπως και να έχει ή όχι?
Αν δεν υπάρχει κληρονομικότητα δεν μποεί το σκυλί να "βγαλει" φοβίες?
Επίκτητη ή κληρονομική προδιάθεση... Τι φταίει ομως?


Μονομερής..Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το λές...
Όταν είναι η αιτία η Κληρονομικότητα, τι άλλο μποιρείς να βάλεις? Γιατί να είναι η κληρονομικότητα? Σε τι ποσοστό?

Δηλαδή θεωρείς ότι έχω κάποιο όφελος και "έφτιαξα" μονομερής τη δημοσκόπηση ? ? ? ?

Δεν πιανόμαστε πουθενα...
 
Last edited:


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
δεν καταλαβαίνω γιατί δημοψήφισμα για κάτι τέτοιο...
Η γνώση για την ψυχολογία του σκύλου προκύπτει από δημοκρατικές διαδικασίες?
Επίσης ούτε η ψυχολογία του σκύλου προκύπτει απο την κληρονομικότητα.

Άλλα τι σημαίνει αυτό και τι σχέση έχει με το δημοψήφισμα... ???