Φράχτης


Nicholas

New Member
27 Μαϊου 2022
1
0
38
Γεια, με λένε Νικόλα.
Έχω ένα σκύλο διασταύρωσης
Ο samoyed + Ariegeois και έχτισα στον κήπο μου έναν φράχτη ύψους 1,2 μέτρων για να διαχωριστεί από το γκαράζ μου και ο σκύλος μου αρχίζει να σκαρφαλώνει πάνω από φράχτη από την πλευρά του κήπου στο γκαράζ και να μένει εκεί. (Το γκαράζ μου έχει πόρτα περίπου 1 μέτρο ύψος Χθες αναβάθμισα τον φράχτη μου σε ύψος 1,65 μέτρα και σήμερα που έφυγα το πρωί με πήρε τηλέφωνο ο γείτονάς μου να μου πει ότι ο σκύλος μου ξανασκαρφάλωσε στον φράχτη. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν ξέρω τι είδους φράχτη έχεις βάλει, αλλά εδώ πιθανές λύσεις:
Αν είναι σύρμα, να κάνει "Γ" προς τη μεριά του κήπου, δηλαδή δεν θα τον αφήνει να φτάσει τέρμα ψηλά και να πηδήξει.
Αν είναι κάγκελα μήπως βάλεις και κάτι τύπου καλαμιά ώστε να μην βρίσκει πάτημα να στηριχτεί και να πηδήξει.
Φαντάζομαι ότι απομόνωσες τον κήπο από το γκαράζ για να μην σου βγαίνει έξω όταν μπαίνεις-βγαίνεις με το αυτοκίνητο;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα...
το λάθος που κάνουμε όλοι οι αρχάριοι σκυλογονείς...
είναι να μην παίρνουμε δραστικά μέτρα... ώστε να αποτρέψουμε μια πιθανή απόδραση, αλλά να δημιουργούμε εμπόδια που ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ο σκύλος μας δεν μπορεί να το ξεπεράσει. Δυστυχώς αποδεικνύεται ότι μια χαρα τα καταφέρνει και τα ξεπερνάει όλα τα εμπόδια.
έτσι μπαίνουμε σε μια διαδικασία, σταδιακά να προσθέτουμε βαθμούς δυσκολίας. Δυστυχως το μόνο που καταφέρνουμε, είναι να εκπαιδεύουμε το σκύλο μας να πεισμώνει και να ξεπερνάει κάθε εμπόδιο.
αν καταφέρνει να σκαρφαλώσει το 1.2 ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ το 1.6 θα το σκαρφαλώσει επίσης και όταν το καταφέρει, δεν θα τον σταματήσουν ούτε τα 2 μέτρα.
πρέπει ο φράκτης να δημιουργεί μια γωνία 60 μοιρών περίπου προς το εσωτερικό της περίφραξης, ώστε όταν προσπαθεί να σκαρφαλώσει τα πίσω του πόδια να πέφτουν στο κενό και να μην βρίσκει σημείο στήριξης. όταν δει ότι δεν τα καταφέρνει θα σταματήσει.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εμενα σκαρφαλωνε την περίφραξη και ήταν 1,70 Την έκανα 2,10 και να κάνει το Γ προς τα μέσα δεν ξανα έφυγε ούτε μια φορά
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf