Φυλή σκύλου


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Καλησπέρα. Έχω ένα κουταβάκι 2 μηνών και 20 ημερών το οποίο πέρασε κορωνοιο και γκαντια με αποτέλεσμα να χάσει αρκετά κιλά. Πλέον ζυγίζει 3.500 κιλά. Κάποιοι μου λένε ότι είναι λαμπραντορ καθαρόαιμο ενώ άλλοι πιστεύουν απλά ότι μοιάζει αρκετά. Θα ήθελα τη γνώμη σας, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι θα τον νοιάζομαι λιγότερο θα ήθελα από περιέργεια να μάθω. 20210819_201840.jpg
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τον πιτσιρί σου….:giggle:
Καθαρόαιμος σκυλος είναι αυτος που έχει pedigree. Το pedigree είναι η ταυτότητα του , η πιστοποίηση της καθαροαιμίας του.
Ημιαιμος σκυλος είναι αυτος που δεν έχει pedigree , αυτος δηλ. ο σκυλος που δεν ξέρουμε τα γονίδιά του.

Με απλά λόγια αν εσυ δεν ξέρεις τι σκύλο εχεις, τοτε αποκλείεται εμείς να ξέρουμε.
Να σου ζήσει και να περάσετε μια υπέροχη ζωή μαζί.
 


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τον πιτσιρί σου….:giggle:
Καθαρόαιμος σκυλος είναι αυτος που έχει pedigree. Το pedigree είναι η ταυτότητα του , η πιστοποίηση της καθαροαιμίας του.
Ημιαιμος σκυλος είναι αυτος που δεν έχει pedigree , αυτος δηλ. ο σκυλος που δεν ξέρουμε τα γονίδιά του.

Με απλά λόγια αν εσυ δεν ξέρεις τι σκύλο εχεις, τοτε αποκλείεται εμείς να ξέρουμε.
Να σου ζήσει και να περάσετε μια υπέροχη ζωή μαζί.
Έχει pedigree αλλά κάποιοι λένε ότι είναι μικρόσωμος και μπορεί να Ναι ψεύτικο. Ρώτησα μήπως κάποιος ξέρει από εμφάνιση κάτι παραπάνω από εμένα όπως και να έχει σας ευχαριστούμε πολύ!!!
 




Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Το πλαστό pedigree αναγνωρίζεται πανεύκολα. Από που εχεις πάρει το σκυλάκι ;
Από τη Βουλγαρία. Δυστυχώς δεν βρήκα σε κανέναν στην Ελλάδα. Ίσως να έψαχνα και με λάθος τρόπο βέβαια.
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Υπάρχουν πολλά εκτροφεία στην Ελλάδα που εκτρέφουν λαμπραντορ.
Μαλλον ισχύει αυτό που είπες , ότι δηλ. δεν έψαξες σωστά.
 


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Υπάρχουν πολλά εκτροφεία στην Ελλάδα που εκτρέφουν λαμπραντορ.
Μαλλον ισχύει αυτό που είπες , ότι δηλ. δεν έψαξες σωστά.
Ναι μαλλον αυτό έγινε.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
κοντα 3 μηνων λαμπραντορ και να ειναι 3,5 κιλα λιγακι δυσκολο... ποσο βαρος εχασε πια με την γιαρντια και τον κορονοιο? κανονικα σε αυτη την ηλικια ενα καθαροαιμο αρσενικο πρεπει να ειναι απο τα 10 μεχρι και τα 12 κιλα.....
περαν αυτου, οτι ειπε και η ταρα. μαλλον δεν εκανες αγορα απο σωστο και ηθικο εκτροφεα, αλλα απο κουταβεμπορο. ποτε δεν ειναι αργα να μαθουμε απτα λαθη μας, καλο ειναι να γκουγκλαρεις puppy mills και backyard breeders και να μοιραστεις τις πληροφοριες που θα μαθεις με ολους τους κοντινους σου ανθρωπους που ενδιαφεροντε για καθαροαιμα.
 


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
κοντα 3 μηνων λαμπραντορ και να ειναι 3,5 κιλα λιγακι δυσκολο... ποσο βαρος εχασε πια με την γιαρντια και τον κορονοιο? κανονικα σε αυτη την ηλικια ενα καθαροαιμο αρσενικο πρεπει να ειναι απο τα 10 μεχρι και τα 12 κιλα.....
περαν αυτου, οτι ειπε και η ταρα. μαλλον δεν εκανες αγορα απο σωστο και ηθικο εκτροφε αλλα απο κουταβεμπορο. ποτε δεν ειναι αργα να μαθουμε απτα λαθη μας, καλο ειναι να γκουγκλαρεις puppy mills και backyard breeders και να μοιραστεις τις πληροφοριες που θα μαθεις με ολους τους κοντινους σου ανθρωπους που ενδιαφεροντε για καθαροαιμα.
Ναι από ότι φαίνεται αυτό έγινε. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν θες να μάθεις αν έχει όντως γονίδια Labrador και εφόσον εχεις το pedigree, ανέβασε μια φωτογραφία το χαρτί και είναι υπόθεση 5λ να ελεγχθεί.

Όπως είπε TARA τα εκτροφεία Labrador στην Ελλάδα είναι πολλά. Όχι ότι θεωρώ τα ελληνικά καλύτερα, απλά ενημερωτικά τα Labrador είναι αρκετά.

Επίσης μη κολλάς τόσο στην καθαροαιμια. Υπάρχει το τυπικά καθαρόαιμο και υπάρχει το καλό καθαρόαιμο. Στην Ελλάδα 9/10 έχουμε "καθαρόαιμα"
 
  • Like
Reactions: Orjo and GRDANE


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Αν θες να μάθεις αν έχει όντως γονίδια Labrador και εφόσον εχεις το pedigree, ανέβασε μια φωτογραφία το χαρτί και είναι υπόθεση 5λ να ελεγχθεί.

Όπως είπε TARA τα εκτροφεία Labrador στην Ελλάδα είναι πολλά. Όχι ότι θεωρώ τα ελληνικά καλύτερα, απλά ενημερωτικά τα Labrador είναι αρκετά.

Επίσης μη κολλάς τόσο στην καθαροαιμια. Υπάρχει το τυπικά καθαρόαιμο και υπάρχει το καλό καθαρόαιμο. Στην Ελλάδα 9/10 έχουμε "καθαρόαιμα"
Δεν με πειράζει αν δεν είναι καθαρόαιμο απλά θεωρητικά μου το έδωσαν για καθαρόαιμο labrador. Και γενικά ακούω πολλές γνώμες ότι μπορεί και να μην είναι γι αυτό θα ήθελα να ξέρω, ενημερωτικά μόνο. Πάντως δυσκολεύτηκα πολύ να βρω Έλληνα εκτροφέα, μόνο 2-3 βρήκα και δεν κατάφερα να επικοινωνήσω με όλους.
 

Attachments



BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όπως σου έγραψα είναι υπόθεση 5λ να ψάξεις τα βασικά ενός pedigree.

Κάνε μια αναζήτηση στο Google "Kennel Dog Love" Βουλγαρία. Αυτό μαζί με το ότι είναι γνωστό μόνο 2½ γενιές μου λέει ότι δεν προέρχεται από καλή εκτροφή. Εγώ τυπικά θα το έλεγα καθαρόαιμο. Αλλά όπως έγραψα, καθαρόαιμο δεν σημαίνει και καλή εκτροφή.
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Προφανώς υπήρξε κάποιος διαμεσολαβητής ;
(Δεν το χωρά το μυαλό μου ότι για μια τόσο διαδεδομένη φυλή στην Ελλάδα που αριθμεί κάμποσα εκτροφεία έφτασε καποιος να πάρει κουτάβι από τον Βούλγαρο κουταβεμπορα )
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Προφανώς υπήρξε κάποιος διαμεσολαβητής ;
(Δεν το χωρά το μυαλό μου ότι για μια τόσο διαδεδομένη φυλή στην Ελλάδα που αριθμεί κάμποσα εκτροφεία έφτασε καποιος να πάρει κουτάβι από τον Βούλγαρο κουταβεμπορα )
Θα πω αυτό που δεν θες να πεις εσύ.
Το οικονομικό είναι σημαντικός λόγος κάποιος να κοιτάξει προς διαμεσολαβητή. Μετά παίζει και η ευκολία απόκτηση (κυρίως η απουσία αναμονής).
 
  • Like
Reactions: TARA


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Σίγουρα επειαξε ρόλο το οικονομικό κομμάτι αλλά δεν με πείραζε η αναμονή. Δεν προσπαθώ να δικαιολογήθω αλλά είχα άγνοια επί του θέματος από ότι φαίνεται και δεν έψαξα σωστά. Ναι υπήρξε διαμεσολαβητής
 
  • Sad
Reactions: betty coltrane




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3