Φυλη και Εκτροφειο


Status
Κλειδωμένο θέμα

Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Γεια,σε ολους τους φιλους των αξιαγαπητων τετραποδων.Το account αυτο ειναι του κολλητου μου του Rottweil,οποτε να γνωριζετε πως ειμαστε διαφορετικα ατομα.Το email για την δημιουργια του account μου δεν εχει ερθει και γι αυτο δανειστηκα τον λογαριασμο του κολλητου
μου


Ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι 21 χρονων.
Δεν ειχα ποτε σκυλο μεχρι τωρα και γι'
αυτο οι περισσοτερες γνωσεις μου επι του
θεματος ειναι θεωρητικες,ο,τι εχω διαβασει
απο βιβλια,πηγες στο διαδικτυο,εκθεσεις

Εδω και 1 χρονο περιπου σκεφτομαι να αποκτησω 1 τετραποδο φιλο.Το θεμα ειναι
πως μετακινουμαι με αναπηρικο αμαξιδιο
και γι αυτο συναντηθηκα με καποιον γνωστο εκπαιδευτη,ωστε να μου προτεινει
αναλογα με αυτα που ζηταω απο ενα σκυλο
και φυσικα αυτα που μπορω να παρεχω σε
1 σκυλο συμφωνα με τις αναγκες του καποιες φυλες.Αυτα που ζητησα ηταν μια ρατσα που δεν εχει τοσο μεγαλα ποσοστα
κυριαρχικοτητας προς τον ανθρωπο,που
θα φυλαει και θα ειναι μεσαιου μεγεθους για να μπορουμε να το ελεγχουμε ευκολοτερα

Ο εκπαιδευτης μου προτεινε το american staffordshire terrier ως μια λυση(αυτο εγινε πριν 5 μηνες περιπου) και απο εκεινη την στιγμη ψαχνω πληροφοριες για την συγκεκριμενη φυλη οσο μπορω.Βρηκα καποιο εκτροφειο που εδρευει στην Πατρα(απο τους κανονισμους του φορουμ που διαβασα δεν απαγορευεται το να αναφερω το ονομα καποιου εκτροφειου)
που το λενε Staff Diamonds.Μιλησα με τον εκτροφεα απο το τηλεφωνο,μου φανηκε ενταξει σαν ανθρωπος,αλλα ολη η συνομιλια μας ηταν απο το τηλεφωνο

Οι ερωτησεις μου προς την κοινοτητα ειναι
συγκεκριμενες

Απο τις μεχρι τωρα κυνολογικες σας γνωσεις το american staffordshire terrier
ειναι καταλληλος σκυλος ο οποιος δεν θα
προκαλεσει θεμα με επιθετικοτητα και αλλα
τετοια στην οικογενεια;Γνωριζω πως εχει
θεμα με αλλα μικροτερα ζωα η σκυλους σε
μερικες περιπτωσεις

Εχει αποκτησει κανεις κουταβι απο το συγκεκριμενο εκτροφειο;Και αν ναι ποιες
ειναι οι μεχρι τωρα εμπειριες σας σχετικα
με τα κουταβια απο το συγκεκριμενο εκτροφειο;Αν δεν μπορει να ειπωθει κατι
εδω για ευνοητους λογους στειλτε μου
1 pm
 


purple

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2012
66
0
Athens
Απ'ότι ξέρω τα amstaff είναι αρκετά κυριαρχικά άρα δεν θα σου τα πρότεινα.
Τι είδους φύλαξη περιμένεις από τον σκύλο;Εννοώ θες να το χρησιμοποιήσεις ως watchdog ή ως guardog;
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Απ'ότι ξέρω τα amstaff είναι αρκετά κυριαρχικά άρα δεν θα σου τα πρότεινα.
Τι είδους φύλαξη περιμένεις από τον σκύλο;Εννοώ θες να το χρησιμοποιήσεις ως watchdog ή ως guardog;
Ειχα διαβασει πως τα amstaff ειναι κυριαρχικα κυριως απεναντι σε μικροτερα ζωα και αλλους
σκυλους,οποτε δεν ειχα ακουσει κατι για κυριαρχικοτητα απεναντι σε ανθρωπο.Τον σκυλο
θα τον εχω μαζι με τον αδερφο μου,σε περιπτωση που αφησα να εννοηθει πως θα ασχοληθω
μονο εγω.Ειχα σκεφτει ιδιαιτερα την σωματοφυλακη,αφου τα amstaff δεν κανουν τοσο για
φυλαξη χωρου

Τα κριτηρια που ειχα θεσει και στον εκπαιδευτη για την αποκτηση
σκυλου ηταν

Ο σκυλος να ειναι μεσαιου μεγεθους

Να ειναι αρκετα φιλικος και ιδιαιτερη κυριαρχικοτητα απεναντι
στα μελη της οικογενειας

Να μπορει να φυλαξει ειτε ως σωματοφυλακας,ειτε ως φυλακας
χωρου

Να ειναι αρκετα κοντοτριχος
 
Last edited:


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλησπέρα και καλώς ήρθες από εμένα. Δεν θα επέλεγα αμέρικαν στάφορντ αν ήμουνα στη θέση σου. Γιατί μπορεί να μην έχουν επιθετικότητα προς τον άνθρωπο αλλά έχουν απέναντι στα ζώα. Η επιθετικότητα ποικίλλει ανάλογα με το κάθε σκυλί αλλά είναι κάτι που περιμένεις από τα αμέρικαν στάφορντ. Αν εμπλακούν σε καυγά είναι εξαιρετικά δύσκολο να το χωρίσεις. Αυτό το αναφέρω αποκλειστικά και μόνο επειδή ανέφερες ότι πρώτον δεν έχεις εμπειρία και δεύτερον διότι μετακινείσαι με αμαξίδιο. Για να σου μεταφέρω προσωπική εμπειρία, αρπάξε ένα αμέρικαν τον δικό μου και προσπαθούσαμε 3 άτομα να τα χωρίσουμε. Αν αρπάξουν κάτι δεν αφήνουν εύκολα, τα σηκώσαμε πάνω, τα βρέξαμε, τίποτα. Και τα δύο σκυλιά δεν υποχωρούσαν με τίποτα. Αν αρπάξει κάποιο σκυλί ο δικός σου σκέψου αν θα μπορείς να τον κάνεις να το αφήσει...σκέψου το μόνος σου. Εγώ ανατρίχιασα όσο το σκεφτόμουν ας πούμε τι θα συνέβαινε αν έβγαζε η μητέρα μου βόλτα το σκύλο, η οποία ούτε τις δικές μου διαστάσεις έχει, ούτε την δική μου εμπειρία.Το θεωρώ θαυμάσιο να θές να αποκτήσεις ένα σκύλο αλλά στη θέση σου θα διάλεγα ένα σκύλο όπως ο γερμανικός ποιμενικός. Ο οποίος έχει εξαιρετική ικανότητα φύλακα και θα σε καλύψει σε όλους τους τομείς που ανέφερες.
 




Status
Κλειδωμένο θέμα