Φόλα!


Bitaris

New Member
28 Σεπτεμβρίου 2006
2
0
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα την συμβούλη σας όσο αφορά το θέμα της φόλας:Τι είναι προτιμότερο ποντικοφάρμακο η....χεχε πλάκα κάνω!Ωστόσο θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο τρόπο εκπαίδευσης για την αποφυγή φόλας! Έχω 2 σκυλάκια τα οποία πιστεύω ότι κινδυνεύουν μιας και την γειτονία την έχουν θερίσει στις φόλες! Δοκίμασα το κόλπο με το πιπέρι και ταμπάσκο...αλλά δυστυχώς μάλλον ξετρελένονται και τα 2ο για πικάντικα!!!!! Τι άλλο μπορώ να κάνω; Πέρα ελπίζω από....ηλεκτρισμό!


Ευχαριστώ πολύ!

Χρήστος!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Στο θέμα ‘φόλα’ με όσους εκπαιδευτές έχω μιλήσει η απάντηση είναι κοινή.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 100% επιτυχία στο θέμα εκπαίδευση για άρνηση τροφής.
Επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι οποιαδήποτε εκπαίδευση και εαν κάνεις στον σκύλο σου θα πρέπει κατά καιρούς να κάνει επαναληπτικά μαθήματα προκειμένου να διατηρηθεί σε κάποιο επίπεδο.
Κάποια πράγματα φυσικά και μπορούν να γίνουν αλλά ποτέ δεν πρέπει να είσαι ήσυχος. Η μέθοδος με το ταμπάσκο που αναφέρεις σε άλλα σκυλιά πιάνει σε άλλα όχι.
Να ξέρεις όμως ότι το ‘δόλωμα’ που βάζεις κάτω ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΟΥ Η ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΟΙΚΙΟΥ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.
Τι μπορείς να κάνεις μόνος σου.
Τάισμα ΜΟΝΟ στο πιάτο του στο ίδιο πάντα σημείο και η δυνατόν σε σταθερές ώρες.. Ποτέ μέσα από το χέρι και απόφυγε και τα ενδιάμεσα ‘τσιμπίματα’
Όσο το δυνατόν λιγότεροι άνθρωποι να ταίζουν το σκυλί ώστε να μην μάθει να τρώει από όλλους.
Μην το αφήνεις να τρώει ΤΙΠΟΤΑ απο κάτω. Αυτό ισχύει και για μέσα στο σπίτι. Προσοχή λοιπόν και ότι βάλει στο στόμα πάρτο αμέσως.
Μάθε το να τρώει ύστερα από εντολή σου. Του βάζεις δηλαδή το φαγητό στο πιάτο και πρέπει να περιμένει πότε θα του πεις τη λέξη για να φάει.
Εάν τα πράγματα είναι τόσο άσχημα στην περιοχή σου ΦΙΜΩΤΡΟ. Στην αρχή τα ενοχλεί αλλά σιγά σιγά το συνιθίζουν.
Αλλά επειδη ότι και να κάνεις όπως σου είπα δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος:
ΡΏΤΑ ΤΟΝ ΚΤΗΝΊΑΤΡΟ ΣΟΥ τι πρέπει να έχεις ΠΑΝΤΑ μαζί σου για αυτές τις περιπτώσεις. Εμετικά χάπια,ατροπίνη,κονάκιο κ.λ.π. μπορούν να του σώσουν την ζωή.

Σίγουρα κάτι έχω ξεχάσει. Ρώτα και κανέναν ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ εκπαιδευτή βέβαια. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που να σου αρνηθεί τις συμβουλες του.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
εννοειται οτι συμφωνω σε ολα με τον ΜΑΚΗ,
πες μας ομως και την φυλη αλλα και την ηλικια του σκυλου σου...του εχεις κανει βασικη υπακοη?
μιας και η γειτονια ειναι γεματη..οπως λες... φιμωτρο ναι το χρησιμοποιης αλλα σιγουρα το βγαζεις παντα στο λουρι,και ημερα εαν ειναι δυνατον να βλεπεις και συ... που μυριζει ...τι μυριζει.... κτλ....
κανε και ενα scouting εκει που βγαινετε συνηθως βολτα ...εχε το νου σου στα δεντρακια..


μετα το post του νικολα εσβησα την τελευταια προταση που ειχα γραψει...παραηταν black το χιουμορ....σορρυ για το edit ..
 


20 Ιουνίου 2006
15
0
Δεν θέλω να βρεθώ εκτός θέματος, (γιατί δεν ξέρω να απαντήσω) αλλά θα ήθελα σε αυτήν την ζωή να δω ΕΝΑΝ να κάνει αυτήν την ιστορία. Μου φαίνεται απίστευτο το οτι κυκλοφορούν ατιμώρητοι ανάμεσα μας.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
γεια σου Χρηστο

λυπαμαι αλλα η εκπαιδευση για αρνηση φολας ειναι απλως..... ΜΠΟΥΡΔΕΣ
πολυ απλα, οι κορυφαιοι αναγνωρισμενοι αυτοι εκπαιδευτες βασανιζουν τα σκυλια, προσπαθωντας να τα εξαναγκασουν να μην κανουν κατι που για το σκυλι θεωρειται λογικοτατο...
πού να ξερει το σκυλι, οτι ο καλος ανθρωπος του δινει φαγητο για να το σκοτωσει??????????? μονο οι ανθρωποι καταφεραν να χρησιμοποιησουν ακομα και αυτο για εγκληματα...........

και φυσικα μετα απο οοοοοοοολα τα βασανιστηρια που εχει υποστει το σκυλι, τρωει τη φολα την ωρα που δεν ειναι μπροστα κανεις(εκπαιδευτης,ιδιοκτητης) και ο εκπαιδευτης απαντα το κλασικοτατο "ειπαμε δεν υπαρχει 100% επιτυχια", αλλα φυσικα το σκυλι σου θα εχει ηδη φυγει!!!!

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οφειλεις να κανεις το σκυλι σου να μην ενοχλει, ωστε να μην ειναι στοχος για αυτους τους καλους ανθρωπους......
αν πιστευεις οτι ριχνουν φολες στη γειτονια για αλλους λογους, π.χ. σιχαινονται μονο και μονο στην ιδεα οτι υπαρχουν και ζωα κανονικα, σε αυτον τον πλανητη, οφειλεις να προστατεψεις τα σκυλια σου. συναγερμος, φραχτης, κλπ.
προσωπικα, ουτε καν θα τα αφηνα εξω χωρις επιβλεψη αν ειναι τοσο εντονο το προβλημα της φολας στη γειτονια σου.

επισης, ειναι παρα πολυ σημαντικο να δουλεψεις την εντολη "Αστο" οταν ειστε μαζι, να κανεις το σκυλι να θεωρησει ρουτινα το να ΜΗΝ τρωει απο κατω οτιδηποτε. ειτε στην αυλη, ειτε στη βολτα, κλπ.
φυσικα οταν λεω να δουλεψεις την εντολη "αστο" δεν εννοω να χτυπας με ρευμα το σκυλι οποτε δεν υπακουει..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
θετικη μεθοδος, επιβραβευση.
(αυτο για να μην φαει καμμια χαζομαρα ουτε οταν εισαι μπροστα, οχι πως ΔΕ ΘΑ ΦΑΕΙ τη φολα οταν δεν τον βλεπεις)

αν θελεις τη γνωμη μου, δεν εχει νοημα να υποστει το σκυλι βασανιστηρια ουτε τυπου ηλεκτρικου κολαρου, πνιχτη κλπ ουτε βεβαια ΦΙΜΩΤΡΟ! αν ειναι δυνατον!!! και μετα απο ολα αυτα, να φαει και φολα το καημενο!
και πιστεψε με, την εχουν πατησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ετσι!

οσο για το να μην τρωει απο αλλους, να μην εχει μεζεδακια αλλα μονο κυρια γευματα, ειναι απλα........ αχρηστο, τη στιγμη που θα του ριξουν τη φολα.....

ισχυει φυσικα οτι πρεπει να εισαι προετοιμασμενος, να εχεις ενημερωθει για τα συμπτωματα που θα δεις(που ελπιζω να μη γινει!!!!!!!!!!!) να ξερεις πρωτες βοηθειες και να εχεις εμετικα(που οντως να λειτουργουν ως εμετικα!) να εχεις λιστες με εφημερευοντα κοντινα, τον κτηνιατρο σου stand by, χειρουργειο, κλινικη, οτιδηποτε μπορει να χρειαστει!!!!!

σου ευχομαι ειλικρινα να μη γινει κατι τετοιο
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Χρήστο,
θα συμφωνήσω με τον φίλο boxer, δεν υπάρχει εκπαίδευση για άρνηση τροφής η οποία να έχει ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. Σπούδασα σε μια απο τις καλύτερες σχολές στον κόσμο, εκπαίδευση σκύλων, και όταν τους ρωτούσαμε για "άρνηση τροφής" απλά χαμογελούσαν....

Φυσικά υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για να εκπαιδεύσεις το σκυλί σου να μη τρώει από κάτω τουλάχιστον όταν εσύ είσαι μπροστά αλλά να ξέρεις ότι και αυτό εξαρτάται από το σκυλί. Αν έχεις αυτό που εμείς λέμε "σκυλί σκούπα" δεν θα καταφέρεις και πολλά οπότε απλά έσω έτοιμος με όλα όσα είπε ο boxer...
 


S

SwkDoG

Guest
lone wolf να σε καλοσωρίσω στο dogforum.gr και να σου ευχηθώ καλές συζητήσεις!... :D

Χαιρόμαστε να έχουμε κοντά μας ανθρώπους που κατάφεραν να συνδυάσουν αυτό που αγαπούν με την επαγγελματική τους δραστηριότητα και που ενδιαφέροντε να ανταλλάξουν γνώσεις και απόψεις με ένα ευρύτερο "κοινό" σε ένα φόρουμ.
Το μόνο που θα ήθελα να παρακαλέσω είναι να μη χρησιμοποιηθεί το φόρουμ για διαφήμηση,προσωπική ή άλλη και να σε ευχαριστήσω εκ των προτέρων!... :)

Θα μου άρεσε να δώ μια δημοσίευση σου με την εμπειρία σου στην σχολή εκπαίδευσης...
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Administrator καλώς σας βρήκα. Αυτό που πραγματικά θέλω είναι να μοιραστώ τις γνώσεις μου και όχι να κάνω διαφήμιση στον εαυτό μου.

Τώρα εμπειρία από την σχολή... χμ... το μόνο που θα πω είναι ότι αρχίσαμε 25 άτομα και αποφοιτήσαμε 13! Οι άνθρωποι είναι πολλά χρόνια μπροστά από μας σε όλα! Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι δεν υπήρχαν καθόλου αδέσποτα ούτε καν γάτες είχαν καταφέρει και είχαν ελέγξει ακόμα και αυτές, και δεν μιλάω για την πόλη αλλά για ένα προάστιο.

Υπήρχαν rescue έτσι τα ονόμαζαν κάτι σαν τα φιλοζωικά σωματεία εδώ στα οποία κάποιος που δεν ήθελε ή δεν μπορούσε να κρατήσει το σκύλο ή την γάτα του το άφηνε εκεί πληρώνοντας 100 $. Τώρα κάποιος που ήθελε ένα σκύλο ή μια γάτα μπορούσε να υιοθετήσει ένα από κάποιο rescue απαντώντας σε ένα μεγάλο ερωτηματολόγιο και πληρώνοντας 100 $. Τα χρήματα χρησιμοποιούνταν για την διατήρηση των χώρων παραμονής των ζώων και για την αγορά τροφής.

Στην διάρκεια της φοίτησής μας εκεί εκπαίδευσαμε σκυλιά που αυτά τα rescue είχαν φέρει στην σχολή. Ο κάθε φοιτητής εκπαίδευσε 2 με 3 σκυλιά. Όλα τα σκυλιά που εκπαιδεύτηκαν εκεί υιοθετήθηκαν είτε από εμάς (φοιτητές) είτε από άλλους. Σημαντικό ρόλο βέβαια στο να βρουν σπίτι έπαιξε το γεγονός ότι ήταν εκπαιδευμένα!

Ελπίζω και εύχομαι κάποια στιγμή αυτά να γίνουν και στην Ελλάδα.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Αυτό που πραγματικά θέλω είναι να μοιραστώ τις γνώσεις μου και όχι να κάνω διαφήμιση στον εαυτό μου.
ωραια :)
αλλα γιατι εχεις βαλει στην υπογραφη το ονομα σου? σορυ, αλλα αυτο δεν ειναι διαφημιση? διορθωσε με αν κανω λαθος. αλλα να ξερεις οτι υπαρχουν και αλλοι επαγγελματιες εδω μεσα (δεν εννοω μονο εκπαιδευτες) αλλα δε δηλωνουν ονοματα. :wink:

Ελπίζω και εύχομαι κάποια στιγμή αυτά να γίνουν και στην Ελλάδα.
καλα θα ηταν. αλλα ποσες ειναι οι πιθανοτητες για αυτο? :?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Καλώς ήρθες και από εμένα. προσωπικά όχι απλώς δεν έχω πρόβλημα με την δημοσίευση του ονόματος αλλά απεναντίας χαίρομε που κάποιος ΕΠΩΝΥΜΑ βγαίνει να πει τις απόψεις του. θα έχω όμως πρόβλημα εάν αρχίσω να βλέπω διαφήμιση (αρνητική ή θετική) υπέρ ή κατά κάποιου.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αγαπητή boxer
αν σε ενοχλεί που υπογράφω με την ιδιότητα μου πολύ ευχαρίστως να το αλλάξω, αλλά πιστεύω ότι είναι υποχρέωση κάθε επαγγελματία σε οποιοδήποτε χώρο να αναλαμβάνει την ευθύνη των όσων λέει, βάζοντας το όνομά του και όχι ένα ψευδώνυμο. Πίστεψε με όσα πράγματα μπορεί να κερδίσω υπογράφοντας με την ιδιότητά μου άλλα τόσα μπορεί να χάσω! Όταν βάζεις το όνομα σου παύεις να μιλάς εκ του ασφαλούς.

Τώρα πότε θα γίνουν όλα αυτά στην Ελλάδα δεν ξέρω βλέπεις πρέπει να αλλάξει πολύ το σύστημα και αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο. Στην Αμερική υπήρχε ακόμα και αυτό που εδώ λέμε ανάδοχες οικογένειες. Όταν ένα rescue είχε σκυλιά που δεν μπορούσε να κρατήσει λόγω χώρου αυτά δίνονταν σε οικογένειες που είχαν ήδη κάποιο δικό τους σκυλί να τα φιλοξενίσουν και το κράτος υποστήριζε αυτή την προσπάθεια με οικονομική βοήθεια, οπότε καταλαβαίνεις πόσο πιο μπροστά είναι.

Οχι φυσικά ότι και εκεί δεν υπήρχαν ακρότητες, υπήρχε άνθρωπος που έδωσε το σκυλί του σε rescue γιατί.... ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΥ ΧΑΛΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό το τελευταίο το παραθέτω γιατί δεν θέλω να απογοητευόμαστε για την κατάσταση στην Ελλάδα...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Αγαπητή boxer
αν σε ενοχλεί που υπογράφω με την ιδιότητα μου πολύ ευχαρίστως να το αλλάξω, αλλά πιστεύω ότι είναι υποχρέωση κάθε επαγγελματία σε οποιοδήποτε χώρο να αναλαμβάνει την ευθύνη των όσων λέει, βάζοντας το όνομά του και όχι ένα ψευδώνυμο. Όταν βάζεις το όνομα σου παύεις να μιλάς εκ του ασφαλούς.
αυτη ειναι η μια οπτικη γωνια. η αλλη πλευρα λεει οτι ό,τι απανταει κανεις σε ενα φορουμ επωνυμα και συμφωνα με την ιδιοτητα του, το κανει για να διαφημιστει, να τραβηξει πελατεια, να πεισει για τις μεθοδους του(και οχι μονο), κλπ.
προσωπικα, ηταν ευχαριστη εκπληξη το κειμενο στην κεντρικη σελιδα οπου λεει οτι το φορουμ αυτο ειναι αποκομμενο απο ιδιοτελη συμφεροντα κλπ. μακαρι να ισχυε αυτο.
εχεις δικιο οτι εκ του ασφαλους ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει. (και οι αλλοι εχουν υποχρεωση να τα επεξεργαζονται πριν τα υιοθετησουν ή πριν τα απορριψουν)
αλλα αλλο να εχεις υπογραφη ονομα και ιδιοτητα και αλλο να λες ο,τι θελεις και ΟΤΑΝ καποιος σου ζητησει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να πεις με ποια ιδιοτητα μιλας, ή ακομα και το ονομα σου, εκει ειναι προσωπικη ΣΑΣ υποθεση...
τωρα το να λεει καποιος τη γνωμη του και απο κατω να φαινεται οτι βγαζει και κερδος απο αυτο που προτεινει... λυπαμαι, εγω δε θα το εκανα.

να σου πω ενα παραδειγμα. για μενα εχει περισσοτερη βαρυτητα να μου πει καποιος "χρειαζεσαι τη βοηθεια επαγγελματια εκπαιδευτη" και να μη δηλωνει ο ιδιος οτι ειναι εκπαιδευτης, παραθετοντας ακομα και το ονομα του, παρα να μου πει καποιος το ιδιο και απο κατω να φαινεται οτι ειναι ο ιδιος εκπαιδευτης και το ονομα του ειναι το ταδε.
εγω ετσι νιωθω...

Πίστεψε με όσα πράγματα μπορεί να κερδίσω υπογράφοντας με την ιδιότητά μου άλλα τόσα μπορεί να χάσω!
πολυ σωστα. και μη νομιζεις οτι σου επιτιθεμαι, διοτι δεν εχεις τιποτα να μου αφαιρεσεις με το να γραφεις το ονομα σου και το επαγγελμα σου.
Προσωπικα, γενικα εκτιμω συμβουλες απο ανθρωπους ανιδιοτελεις. αποψεις που να πηγαζουν αποτο ενδιαφερον και την αγαπη για τα ζωα και να τελειωνουν εκει. βεβαια, η γνωμη ορισμενων επαγγελματιων εχει καποιες φορες μεγαλυτερη βαρυτητα, αρκει να μη συνοδευεται απο διαφημιση.

αν θυμαμαι καλα πρεπει να σε ειχα ακουσει να μιλας για μια εμπειρια σου πριν γινεις εκπαιδευτρια,σε ενα σεμιναριο στο νεο ψυχικο. ησουν στο κοινο νομιζω. διορθωσε με αν κανω λαθος.

Τώρα πότε θα γίνουν όλα αυτά στην Ελλάδα δεν ξέρω βλέπεις πρέπει να αλλάξει πολύ το σύστημα και αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο. Στην Αμερική υπήρχε ακόμα και αυτό που εδώ λέμε ανάδοχες οικογένειες. Όταν ένα rescue είχε σκυλιά που δεν μπορούσε να κρατήσει λόγω χώρου αυτά δίνονταν σε οικογένειες που είχαν ήδη κάποιο δικό τους σκυλί να τα φιλοξενίσουν και το κράτος υποστήριζε αυτή την προσπάθεια με οικονομική βοήθεια, οπότε καταλαβαίνεις πόσο πιο μπροστά είναι.
ειμαι μελος στο boxerworld, ενα φορουμ με απιστευτη συμμετοχη και το εχω δει αυτο που λες. στην Αμερικη υπαρχουν παρα πολλες αναδοχες οικογενειες και μαλιστα ενδιαφερονται για τα σκυλια αυτα, τοσο οσο και για τα δικα τους! ζητουν συμβουλες για υψηλης ποιοτητας διατροφη, εκπαιδευση, κοινωνικοποιηση, υγεια τοσο για τα δικα τους σκυλια οσο και για τα σκυλια που περιμενουν να βρουν σπιτι! και ειναι πραγματικα εντυπωσιακο. :)

Οχι φυσικά ότι και εκεί δεν υπήρχαν ακρότητες, υπήρχε άνθρωπος που έδωσε το σκυλί του σε rescue γιατί.... ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΥ ΧΑΛΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό το τελευταίο το παραθέτω γιατί δεν θέλω να απογοητευόμαστε για την κατάσταση στην Ελλάδα...
φυσικα και υπαρχουν και τα δυο ακρα ΚΑΙ στην Αμερικη. οπως και παντου.
μονο που στην Ελλαδα υπερισχυει μακραν η αρνητικη πλευρα (μιλαω για ζωοφιλια γενικως)
 


S

SwkDoG

Guest
Λοιπόν...αφού πήρα το χρόνο που χρειαζόμουν για να το σκεφτώ... :)
...πιστεύω πως όντως η υπογραφή σου φίλη lone wolf ως έχει αποτελεί διαφήμιση για αυτό και θα σε παρακαλούσα να την αλλάξεις.
Αν θες να υπογράφεις τις δημοσιεύσεις σου με το όνομα σου,καλώς,αυτό μπορεί να μείνει αλλά όχι και η ιδιότητα σου.

Στο dogforum,όπως αναγράφετε και στην πρώτη σελίδα,"κρεμάμε τα ρούχα της δουλειάς" εκεί "έξω" και μπαίνουμε στο φόρουμ για να χαλαρώσουμε (...ή όχι ενίοτε... :) ) και να κουβεντιάσουμε για αυτό που αγαπάμε και μας αρέσει.

Στο προφίλ σου μπορείς να γράψεις όλα σου τα στοιχεία.
Επίσης,σε κόσμια πλαίσια,μπορείς να πεις ότι νομίζεις στα προσωπικά μηνύματα.

Συγνώμη για την όποια ταλαιπωρία και για την "αργοπορία" μου!... :)

Υ.Γ. Το θέμα είναι οι φόλες οπότε αν έχουμε να γράψουμε κάτι για αυτό έχει καλώς...αν όχι,για οτιδήποτε άλλο ας ανοιχτεί νέο θέμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3