ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡ


Status
Κλειδωμένο θέμα

ΛΕΞΟ2020

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2016
61
11
41
Καβαλα
καλησπερα, αν ενδιαφερεται καποιος χαριζεται λαμπραντορ καθαροαιμο περιπου 14 μηνων αρσενικο στην καβαλα λογω το οτι το παιδι που το εχει δεν μπορει να το προσεχει λογω εργασιας του.για περισοτερες πληροφοριες καλεστε στο 6947316391(αλεκος)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Με τον εκτροφεα του σκυλου επικοινωνησε το παιδι που το εχει ; Ενδεχομενως να το δεχτει πισω ή να μπορεσει να βρει πιο ευκολα ικανο και προθυμο νεο ιδιοκτητη.
 
  • Like
Reactions: mareco


ΛΕΞΟ2020

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2016
61
11
41
Καβαλα
Με τον εκτροφεα του σκυλου επικοινωνησε το παιδι που το εχει ; Ενδεχομενως να το δεχτει πισω ή να μπορεσει να βρει πιο ευκολα ικανο και προθυμο νεο ιδιοκτητη.
του το ειχε δοσι ενας γνοστος του, εκινος δεν ξερω απο που τον ειχε παρει, απλα ειναι κριμα το σκιλι, καλο ειναι να ωρεθι καπιος με ορεξη να το αναλαβι
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Aρa άσε τον όρο καθαρόαιμο καλύτερα...δημιουργεί απαιτήσεις...

Βαλε φωτογραφίες πληροφορίες κανένα link στα κοινωνικά δίκτυα να βοηθήσουμε παραπάνω.

Καλότυχο να είναι...
 
  • Like
Reactions: mareco


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Παιδιά επειδή έκλεισε το thread που είχα ζήτηση βοήθεια. Ξέφυγε το θέμα το όπιο είχε ανοίξει αυτό το thread τέλος παντόν.ξεφευγω και εγω απο το θέμα εδω απλά μου μπήκε αυτή οι απορία .

Σήμερα το πρωί διαβάζοντας τα σχολεία σας συζήτησα το θέμα με τον άντρα μου περί εκτροφέας και Πέτ σοπ. Και χωρις να παρεξηγηθώ και ανακαλώ αυτά που είπα το πως αποκτήσαμε τον φιλαράκο μας γιατι και απω έξω δεν γραφή κατι στα αγγλικά για να καταλάβω τη ακριβως ειναι ....θελω να σας πω και ξέροντας ότι τα Πέτ σοπ συνειθως τα έχουν σε γυάλα σωστά .εμεις απω εκεί που το πήραμε δεν ήταν σε γυάλα .μαληστα ήταν όλα τα κουταβακια σε κλουβιά .και δεν ήταν όλα μόνα τους είχε και μανούλες με τα μικρά τους και πολλά μάλιστα .και στην περιοχέι αυτή έχει πολλά είδους τέτοια μαγαζιά .δεν είχαν μέσα αλλα ζωάκια ούτε αξεσουάρ και τέτοιες βλακίες .τελεικα τι ειναι .θα περάσω σήμερα να το βγάλω φωτό μπας και καταλάβει κάποιος


Ο άντρας μου παντός με όσα είχε ρωτήσει περί εκτροφέα και τέτοια για εδω στην Κίνα μιλάω .του είχαν πει ότι αυτή πουλάνε μόνο για κατανάλωση και όχι για κατοικίδια .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@Anneta1810 αυτό που ρωτάς, μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις. Καλό θα είναι, να κάνετε οι δυό σας εκεί μια μικρή έρευνα, ένα μικρό ρεπορτάζ, περί του τι ισχύει και να ενημερώσετε κι εμάς να αποκτήσουμε την γνώση. Η σωστή έρευνα όμως, προυποθέτει σωστές και έγκυρες πηγές. Οχι...μου είπε ο τάδε, που το άκουσε από τον δείνα και πάει λέγοντας ε; Η έννοια του σωστού εκτροφέα και του pedigree, είναι παγκόσμιες. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ισχύει κάτι τόσο τελείως διαφορετικό εκεί. Αλλά και πάλι, ποτέ δεν ξέρεις. Ο επίσημος φορέας/κυνολογικός όμιλος, είναι πάντα μια καλή αρχή.

Η έννοια της φιλοζωίας βέβαια, επίσης πρέπει να είναι παγκόσμια, ακόμη και σε χώρες που καταναλώνουν το σκυλίσιο κρέας. Δηλαδή...σοβαρός εκτροφέας και κλουβιά με γέννες, πίσω από βιτρίνες, ποτέ δεν ακούγεται καλό.

Περιμένουμε λοιπόν, να μας δώσεις τα φώτα σου. Και μπράβο σου, που αποκτάς το κέφι και το ενδιαφέρον, να μάθεις ποιό είναι το σωστό.

Για το labrador του θέματος -που σιγά μην είναι καθαρόαιμο- καλή του τύχη και κυκλοφορήστε το στο fb και σε σελίδες, που προωθούν ημίαιμα σκυλάκια. Και καλύτερότερή του τύχη, του εύχομαι, με σοβαρό και υπεύθυνο ιδιοκτήτη, αυτή την φορά. Ελπίζοντας βέβαια, πως αυτός που το έχει τώρα, θα συνεχίσει να το έχει, μέχρι να του βρει τον επόμενο ιδιοκτήτη.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@Berna στην έχω την απάντηση, πριν την ποστάρουν οι συνήθεις...

"...Στην εποχή της κρίσης που ζούμε, μπορεί ο άνθρωπος να αναγκάστηκε, να δουλεύει 25 ώρες την ημέρα, 8 μέρες την εβδομάδα, προκειμένου να ζήσει <τον εαυτό του και ίσως την οικογένειά του> ή μπορεί να έμεινε ξαφνικά άνεργος. Και δεν έχει ο ίδιος να φάει, να ταλαιπωρεί μαζί και το ζωάκι του; <που ο ίδιος επέλεξε να βάλει στην ζωή του, προ πολύ ολίγου καιρού και θεωρητικά δεσμεύτηκε απέναντί του, no matter what...> και αντί να κρίνεις/νουμε την απόφασή του αυτή, καλύτερα να βοηθήσουμε να βρεθεί ένα καλό σπίτι <όχι δηλαδή, σαν αυτό που είναι τώρα> μπας και σωθεί το ψυχάκι. Αλλιώς, καλά θα κάνουμε να μην μιλάμε, αν δεν μπορούμε να είμαστε συμπονετικοί..."

Εχω κι άλλα, αλλά βαριέμαι!

Τι έχεις κάνει εσύ <που νομίζεις ότι μπορείς να κρίνεις> είπαμε τον τελευταίο πόσο...χρόνο περίπου; για χάρη του σκύλου σου; Δεν θυμάμαι βρε παιδί μου...
 




ΛΕΞΟ2020

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2016
61
11
41
Καβαλα
Μιλαμε για καποιον που μαλλον σκεφτηκε επιπολαια, απεκτησε τον σκυλο ανευθυνα, εε ας ελπισουμε οτι θα τον αποχωριστει υπευθυνα!
λοιπον προτα σορρυ για τα ορθογραφικα λαθι μου. ασ το παρουμε απο τιν αρχι. το παλικαρι αυτο ειδι εχει 2 σκιλια στι αυλι του και οχι ρατσσς εδω και χρονια, μια μερα ενας γνοστος του που ειχε λαμπραδορ του ειπε αν το θελει το σκιλι αλιος λεει θα το αφισι ετσι απλα ο μακακας, και τοτετο παλικαρι ειπε οτι θα το παρει αυτος για να μιν μινι ετσι το σκιλι και το πιρε, το εχει ειδι 2 μινες και απλα λογο εργασιας πολον οριν δεν τα ωγαζι με ολα τα σκιλια περα διλαδι στισ απετισις τους και μου ειπε αν ξερω καποιον που θελει το σκιλι. εγω αυριο θα παω και θα βγαλο μερικεσ φοτογραφιες και θα το ανεωασο να το δειτε εδω. πραγματικα αμα μπορουσα θα το επερνα εγω απλα ειδι εχω ενα κουταβακι και μενω και σε διαμερισμα που εμεις με το ζορι χοραμε. και παρακαλω μι αρπαζεστε κατευθιαν χορεισ να ξερετε τους λογους
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Βγάλτε μερικές ωραίες φωτογραφίες, φτιάξτε μια σύντομη και κατανοητή αγγελία, και ανεβάστε τη σε ιστοσελίδες αγγελιών κατοικιδίων και στο φβ αν έχει κάποιος από την παρέα σου. Ανέβασε τις φωτογραφίες κι εδώ αν θέλεις, πάντως σε πιο εξειδικευμένες σελίδες θα τις δουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι απ' ότι εδώ.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
λοιπον προτα σορρυ για τα ορθογραφικα λαθι μου. ασ το παρουμε απο τιν αρχι. το παλικαρι αυτο ειδι εχει 2 σκιλια στι αυλι του και οχι ρατσσς εδω και χρονια, μια μερα ενας γνοστος του που ειχε λαμπραδορ του ειπε αν το θελει το σκιλι αλιος λεει θα το αφισι ετσι απλα ο μακακας, και τοτετο παλικαρι ειπε οτι θα το παρει αυτος για να μιν μινι ετσι το σκιλι και το πιρε, το εχει ειδι 2 μινες και απλα λογο εργασιας πολον οριν δεν τα ωγαζι με ολα τα σκιλια περα διλαδι στισ απετισις τους και μου ειπε αν ξερω καποιον που θελει το σκιλι. εγω αυριο θα παω και θα βγαλο μερικεσ φοτογραφιες και θα το ανεωασο να το δειτε εδω. πραγματικα αμα μπορουσα θα το επερνα εγω απλα ειδι εχω ενα κουταβακι και μενω και σε διαμερισμα που εμεις με το ζορι χοραμε. και παρακαλω μι αρπαζεστε κατευθιαν χορεισ να ξερετε τους λογους
Συγγνωμη αν εκανα υποθεσεις που δε στεκουν.
Η αλήθεια είναι ότι ήμουν λίγο αρπαγμενη γιατι το πρωί συνάντησα μια κυρία την οποια πετυχαίνω που και που να τρεχει. Ειχε μαζεψει ενα κουταβι και την έβλεπα οτι τα έβρισκε μπαστουνια.
Σημερα ήταν χωρίς σκυλο και τη ρώτησα. Μου είπε οτι τον αφησε στο χωριό για καλύτερα(!)

Τα ακουσες εσύ. :)
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
θελω καποια στιγμη να δω λιγο καλοπροαιρετο αερα εδω μεσα...
Και εγω θα ηθελα ενα κοσμο χωρις πολεμο φτωχια ολο υγεια και ευτυχια και 100 μυρια στην τραπεζα , και αν δε γινονται τα πρωτα μου φτανουν τα 100 μυρια μωρε !!! :)
 
  • Like
Reactions: sis


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
@Anneta1810 αυτό που ρωτάς, μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις. Καλό θα είναι, να κάνετε οι δυό σας εκεί μια μικρή έρευνα, ένα μικρό ρεπορτάζ, περί του τι ισχύει και να ενημερώσετε κι εμάς να αποκτήσουμε την γνώση. Η σωστή έρευνα όμως, προυποθέτει σωστές και έγκυρες πηγές. Οχι...μου είπε ο τάδε, που το άκουσε από τον δείνα και πάει λέγοντας ε; Η έννοια του σωστού εκτροφέα και του pedigree, είναι παγκόσμιες. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ισχύει κάτι τόσο τελείως διαφορετικό εκεί. Αλλά και πάλι, ποτέ δεν ξέρεις. Ο επίσημος φορέας/κυνολογικός όμιλος, είναι πάντα μια καλή αρχή.

Η έννοια της φιλοζωίας βέβαια, επίσης πρέπει να είναι παγκόσμια, ακόμη και σε χώρες που καταναλώνουν το σκυλίσιο κρέας. Δηλαδή...σοβαρός εκτροφέας και κλουβιά με γέννες, πίσω από βιτρίνες, ποτέ δεν ακούγεται καλό.

Περιμένουμε λοιπόν, να μας δώσεις τα φώτα σου. Και μπράβο σου, που αποκτάς το κέφι και το ενδιαφέρον, να μάθεις ποιό είναι το σωστό.

Για το labrador του θέματος -που σιγά μην είναι καθαρόαιμο- καλή του τύχη και κυκλοφορήστε το στο fb και σε σελίδες, που προωθούν ημίαιμα σκυλάκια. Και καλύτερότερή του τύχη, του εύχομαι, με σοβαρό και υπεύθυνο ιδιοκτήτη, αυτή την φορά. Ελπίζοντας βέβαια, πως αυτός που το έχει τώρα, θα συνεχίσει να το έχει, μέχρι να του βρει τον επόμενο ιδιοκτήτη.
Καλημέρα!!!
Ρώτησα και έμαθα κάποια πράγματα όσο αφορά το θέμα που έγραψα. Λιπον πήρα μαζί μου κάποιον που μιλάει πέντε λέξης αγγλικά και Πιγα και ρώτησα απευθείας εκεί που πήρα το σκύλο το τη ακριβός ειναι. Απο όλα αυτά που μας είπε κατάλαβα ότι αυτί μόνα τους τα εκτρέφουν και ταυτόχρονα τα πουλάνε σε μαγαζιά και πιο συγκεκριμένα.
1)Αυτή έχουν ένα χωράφι έξω απω την πόλη.που εκτρέφουν μόνο κατοικίδια και συγκεκριμένες ράτσες ,και για να ευκολύνουμε τον πελάτη τα φέρνουμε εδω μετά απω την απογαλακτισμός απω την μητέρα του.
2)φέρνουν επισις τα μωρά με την μάνα τους κάποιες φορές εδω στο μαγαζί για να δει ο κόσμος ότι πράγματι ειναι δικιά μας οι εκτροφή τους.
3)εκτός απο κουτάβια πουλάνε και ενήλικα και εκπεδευμενα σκυλιά φυσικά οι τιμή ειναι πιο ακριβή. (Και φυσικά στο κατάστημα έχει και ενήλικα σκυλιά )
4)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το τι σου είπαν με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα πιθανότατα απέχουν έτη φωτός.

Φράση κλειδί: puppy mills
 
  • Like
Reactions: myEnzo


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Sorry απλά το έστειλα κατα λάθος πριν ολοκληρώσο το μήνυμα. Όπως σας είπα εδω μιλάμε μάλλον εκτροφέας και εμπόριο μαζί,δεν ξέρω τα συμπεράσματα δικά σας Τι ακριβώς κάνουν και τη ειναι . Μπορω να πω ότι σε αυτά τα μαγαζιά δουλεύουν μια ομάδα απο δέκα άτομα. δυο πράγματα μπορώ να σας πω με σιγουριά . Για όσων είπες φίλε μου περί φιλόζωοι . Την περίοδο τον εθνικών γιορτών που οι κατανάλωση ξεπερνάει τα 300.000 σκυλιά σε μια μόνο πόλη με τεράστιο πληθυσμό ,σηκώνονται μόνο 10 άτομα να διαμαρτυρηθούν και απο τους 10 ειναι η 5 ξένη .και ναι έχει εκτροφέα μόνο και μόνο για κατανάλωση .γενεικα δεν έχουν καμία σχέσει με Ελλάδα και Ευρώπη και ότι αλλο
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Μπο
Το τι σου είπαν με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα πιθανότατα απέχουν έτη φωτός.

Φράση κλειδί: puppy mills
Μπορεί να ειναι οπος τα λες το χέρι μου στην φωτιά δεν το βάζω . Γιατι απο τη βλέπω δεν υπάρχει γενικά ευαισθησία για τα ζώα γενικά για ολα τα ζώα .
 


Anneta1810

Active Member
18 Φεβρουαρίου 2016
27
6
39
Και όταν τον είπα ότι τον πήγα σε αλλο κτηνίατρο . Μου είπε ότι για ότι πρόβλημα και να έχεις με το σκυλί σε μας θα έρθεις, γιαυτο έχουμε και κτηνίατρο και εκπαιδευτή και ολα .και ξέρουμε το κουτάβι καλύτερα απο όλους . Σας τα λέω έτσι σε γενικές γραμμές γιατι οι συνεννόηση μαζί τους πάει μπουζούκι .
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Και όταν τον είπα ότι τον πήγα σε αλλο κτηνίατρο . Μου είπε ότι για ότι πρόβλημα και να έχεις με το σκυλί σε μας θα έρθεις, γιαυτο έχουμε και κτηνίατρο και εκπαιδευτή και ολα .και ξέρουμε το κουτάβι καλύτερα απο όλους . Σας τα λέω έτσι σε γενικές γραμμές γιατι οι συνεννόηση μαζί τους πάει μπουζούκι .
Και στην Ελλάδα τα ιδια λένε
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf