Χάπια γλουκοζαμίνη και χονδροιτίνη




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Οικονομική λύση που μου είχε προτείνει Κτηνιατρος ειναι τα φακελάκια donarot.Μου έλεγε να βάζω μισό φακελάκι στο φαγητο μιας και δεν είχε κάποια περίεργη μυρωδιά ή γεύση και το έτρωγε κανονικά το φαγητο...Τα βρίσκεις στα φαρμακεία...
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Έχεις συγκεκριμένο λόγο που θέλεις να αλλάξεις αυτό που δίνεις ήδη; Αν πρότεινε γιατρός την αλλαγή, δεν σου είπε να πάρεις κάποιο άλλο στη θέση του; Ο σκύλος έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα ή παίρνει τα χάπια ως πρόληψη;

Έχω δώσει κατά καιρούς Synoquin, Yumove και Osteoflex plus. Τώρα δίνω το τελευταίο που είναι ανθρώπινο και το βρίσκεις στα φαρμακεία. Ο λόγος για τις αλλαγές ήταν κυρίως η εύκολη πρόσβαση και η τιμή και έγιναν μετά από ενημέρωση και έγκριση του γιατρού που παρακολουθεί τα ζώα. Το ένα με δυσπλασία και το άλλο με ρήξη χιαστού και αρθρίτιδα. Δεν μπορώ πάντως να σου πω ότι έχω καταλάβει διαφορές ανάμεσα στα σκευάσματα, το βρίσκω πολύ δύσκολο να εντοπίσεις διαφορά όταν πρόκειται για μακροχρόνια κατάσταση που εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Πόσο μάλλον όταν τα σκευάσματα είναι στην ουσία σχεδόν ίδια.

Τα έκδοχα που έχει κάνουν για σκυλιά;
Έκδοχα: Sorbitol, Citric acid, Polyethylene glycol 4000, Aspartame.
(Πηγή: www.galinos.gr)
Το Donarot δεν το έχω δώσει ποτέ, αλλά ξέρω κι εγώ κτηνίατρο που το έχει προτείνει. Θεωρώ ότι για να το προτείνουν λογικά πρέπει να είναι κατάλληλο.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αυτό το "λογικά" είναι που με ανησυχεί.
(έχοντας καεί στο χυλό, φυσάω και το γιαούρτι)
Ενδιαφέρομαι κι εγώ και θα ήθελα να ξέρω αν είναι όντως ασφαλές.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Ξέρω σκυλιά που το έχουν πάρει και ζούνε, σε καθησυχάζει καθόλου; :D

Πέρα απ'την πλάκα, τι να σου πω... Για τέτοια θέματα ρωτάω τον γιατρό. Αν δεν είμαι σίγουρη για τον γιατρό, βρίσκω άλλον. Άλλη λύση δεν έχω!
 




SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
@elpinor Μήπως τα παρακάτω, σε καθησυχάζουν καλύτερα?
  • Sorbitol consumption by pets is unlikely to cause more that transient diarrhea and flatulence. (source)
  • Addition of 4% PEG (Polyethylene glycol) with M=1500 to 4000 for 2 years and of 2% PEG with MW=400, 1540, and 4000 to the feed of dogs for a year appeared to be harmless. (source)
  • Aspartame, while probably not particularly good for anyone, has very few serious side effects in dogs and cats that we know of. (source)
Για το κιτρικό οξύ, τι να σου πω, είχε ενοχοποιηθεί ότι συμβάλλει στον αυξημένο κίνδυνο συστροφής στομάχου, επειδή το χρησιμοποιούν σαν συντηρητικό σε ξηρά τροφή. Αυτή εδώ διαφωνεί.

Donarot έχει προτείνει και ο κτηνίατρος σε σκύλο φίλης με αρθριτικά. Η ίδια έχει δώσει και το Yumove, που είναι κτηνιατρικό, με καλά αποτελέσματα. Αυτό το νήμα είναι διαφωτιστικότατο.

Να ρωτήσω κιόλα, εσείς τα δίνετε και προληπτικά? Η δικιά μου πατάει τώρα τα 12, δεν έχει δείξει κανένα τέτοιο σημάδι, μα το θεό κάνει σα χρονιάρα. Αλλά καμιά φορά αγχώνομαι, και τη πασπατεύω από δω και από κει και τη παρακολουθώ στη βόλτα σα χαζεμένη...
 
  • Like
Reactions: elpinor


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ξέρω σκυλιά που το έχουν πάρει και ζούνε, σε καθησυχάζει καθόλου; :D

μπα...

Πέρα απ'την πλάκα, τι να σου πω... Για τέτοια θέματα ρωτάω τον γιατρό. Αν δεν είμαι σίγουρη για τον γιατρό, βρίσκω άλλον. Άλλη λύση δεν έχω!
Κι εγώ αυτό κάνω, αλλά και πάλι... ανησυχώ.

@elpinor Μήπως τα παρακάτω, σε καθησυχάζουν καλύτερα?
  • Sorbitol consumption by pets is unlikely to cause more that transient diarrhea and flatulence. (source)
  • Addition of 4% PEG (Polyethylene glycol) with M=1500 to 4000 for 2 years and of 2% PEG with MW=400, 1540, and 4000 to the feed of dogs for a year appeared to be harmless. (source)
  • Aspartame, while probably not particularly good for anyone, has very few serious side effects in dogs and cats that we know of. (source)
Για το κιτρικό οξύ, τι να σου πω, είχε ενοχοποιηθεί ότι συμβάλλει στον αυξημένο κίνδυνο συστροφής στομάχου, επειδή το χρησιμοποιούν σαν συντηρητικό σε ξηρά τροφή. Αυτή εδώ διαφωνεί.
Donarot έχει προτείνει και ο κτηνίατρος σε σκύλο φίλης με αρθριτικά. Η ίδια έχει δώσει και το Yumove, που είναι κτηνιατρικό, με καλά αποτελέσματα. Αυτό το νήμα είναι διαφωτιστικότατο.


Να ρωτήσω κιόλα, εσείς τα δίνετε και προληπτικά? Η δικιά μου πατάει τώρα τα 12, δεν έχει δείξει κανένα τέτοιο σημάδι, μα το θεό κάνει σα χρονιάρα. Αλλά καμιά φορά αγχώνομαι, και τη πασπατεύω από δω και από κει και τη παρακολουθώ στη βόλτα σα χαζεμένη...
Αυτά διάβασα κι εγώ αλλά πρόσθεσα ένα "unlikely", ένα "appeared", ένα "has very few serious side effects" και από πίσω την υποψία για bloat. Και όλα αυτά στο ίδιο φακελάκι. Ούτε ένα "safe to use" έτσι για πασπάλισμα.
Στον Λίο έδινα πολλά χρόνια (4-5) για τα αρθριτικά του με καλά αποτελέσματα.
Στον Μάο δοκίμασα και κτηνιατρικά και ανθρώπινα (μετά την εγχείρηση στο κάταγμα) αλλά τον πείραζαν όλα στο στομάχι.
Στον Ιβάν θέλω να δώσω προληπτικά γιατί έχει μια ευαισθησία στα κουτρουβαλιάσματα και δεν τρώει ξηρά για να τα πάρει από εκεί.
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Ο σκύλος μου έχει οστεοαρθρίτιδα. Ξεκίνησε η πάθηση λόγω ηλικίας(κλείνει τα 11). Ο γιατρός μου προτείνει τα δικά του σκευάσματα αλλά είναι ακριβά. Πιο παλιά εδώ μου είχανε προτείνει τις Dorwest που τα 400χάπια μου έρχονται μαζί με τα μεταφορικά 85€. Είμαι ευχαριστιμένος από αυτά τα χάπια αλλά δεν ξέρω αν λόγω ηλικίας πρέπει να αυξήσω την δόση. Του δίνω 2 χάπια την ημέρα και είναι 36 κιλά.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τα χαπια πανε με τα κιλα....
οχι την ηλικια...
τα οστεοφλεξ εχουν περιπου 28 ευρω ειναι 30 χαπια και θελεις ενα χαπι την ημερα...
 
  • Like
Reactions: elpinor




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
τα οστεοφλεξ εχουν περιπου 28 ευρω ειναι 30 χαπια και θελεις ενα χαπι την ημερα...
Αφού ο γιατρός δεν θέλει να του δώσει αντιφλεγμονώδες πριν τις εξετάσεις, αν του δώσω osteoflex plus τώρα που σαβουριάστηκε πάλι και το κρατάει ψηλά θα τον ανακουφίσει καθόλου μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας που θα πάμε για ακτινογραφίες ή είναι πολύ σύντομο το χρονικό διάστημα (~5-6 μέρες) για να δω βελτίωση;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Εγω που δίνω ντοναροτ δεν είχα κανένα θεμα...θα σας ανεβάσω αργότερα φωτο με τα συστατικά που αναγράφονται στα φακελάκια..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@elpinor me το straydogo που είχε θέμα και χρησιμοποίησα το οστεοφλεξ είδα θεαματικα αποτελεσματα ( 1 μηνα χορηγια και μετα παυση ενα μηνα)
και στην επαναληπτικη τώρα θεραπεία οι νεοι κηδεμονες του δινουν κανεκοσαν....
η περιγραφή τους είναι ότι εγινε κατσικι... τοσο καλά παει ( το σκυλί σερνοταν σαν παραλυτο 4 μηνες νωρίτερα)
... αλλά τόσο συντομα δεν γνωριζω να σου απαντησω
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δεν μιλάμε για θεραπεία (προφανώς) αλλά μια ανακούφιση μέχρι να έχουμε οριστική διάγνωση, γιατί παιδευόμαστε in-out από τον Αύγουστο. Τον λυπάμαι τον καημένο που βασανίζεται στην βόλτα. Κάνει 10 μέτρα κανονικά και 10 μέτρα στα τρία πόδια.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δε3ν εχω καταλαβει τι εχει ακριβως, κτηνιατρος δεν ειμαι στα ιατρικα ειμαι και φειδωλος....

νομιζω οτι θα βοηθησει.... κακο δεν κανει σιγουρα....
 
  • Like
Reactions: elpinor


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
δε3ν εχω καταλαβει τι εχει ακριβως,
δεν είσαι ο μόνος :)
Ακτινολογικά άριστος (κανένα εύρημα), αιματολογικά/βιοχημικά/μέταλλα/βιταμίνες άριστος (όλα στα φυσιολογικά επίπεδα, πουθενά φλεγμονή), οι 3 "ακατονόμαστες" αρνητικές και όμως, κάθε 3 και λίγο από κάποιο πόδι θα κουτσαίνουμε. Η αρχική διάγνωση ήταν (με επιφύλαξη) πανοστεΐτιδα. Ελπίζουμε σε οριστική αυτήν την φορά, που θα κοντεύει και 18 μηνών.
 
  • Like
Reactions: GRDANE