Χάπια κορτιζόνης σε συνδιασμό με άλλα φάρμακα


PhaeKD

Member
5 Ιουλίου 2021
5
1
32
Αθήνα, Κέντρο
Dog forum



Καλησπέρα σας, μακάρι να μπορέσω να σας περιγράψω ακριβώς την περίπτωση του δικού μου σκύλου. Έχω ένα παγκ που είναι 10 χρονών παππούς κ αρκετά ευαίσθητος όπως όλα τα παγκάκια (έχει κ κάποια κιλά παραπάνω). Εδώ κ 3 μέρες του αλλάξαμε απο κολάρο σε αμπούλα γιατί είχε πιάσει ψύλλους, αλλά επειδή τον βρέχαμε τα βράδια αναγκαστήκαμε να περιμένουμε 3 μέρες πρώτα. Τα καλοκαίρια του βάζουμε κολάρο γιατί θέλουμε να τον βρέχουμε κάθε βράδυ. Ενώ λοιπόν τους βλέπαμε τους ψύλλους πάνω του κ με είχαν φάει κ εμένα εκείνον σα να μην τον είχαν πειράξει, μέχρι όμως τη στιγμή που του βάλαμε την αμπούλα. Το ίδιο βράδυ άρχισε να έχει φαγούρα. Είχε φαγούρα στα πλευρά κ στο λαιμό, κ κάθε φορά που ξυνόταν έβηχε (μπορεί να ήταν κ απο την αμπούλα* αυτός ο κνησμός ; Του βάλαμε 3D βεκτρα). Τα 3 πρώτα βράδια δε μπορούσε να ξαπλώσει μπροστά κ να κοιμηθεί, σηκωνόταν μετά απο 2´ κ κάπως έτσι καταλάβαμε πως πρέπει κάτι να τον ενοχλεί ή να τον πονάει. Την επόμενη μέρα το πρωί φαινόταν σα να θέλει να ξυστεί αλλά δε μπορούσε να σηκώσει εύκολα τα πόδια του ή απέφευγε να τα σηκώσει κ παραπονιόταν λίγο κ καταλάβαμε πως μάλλον απο τις κινήσεις αυτές κ που δεν είχε κ καλή ευστάθεια τον πονάνε τα ποδαράκια του. Την διάθεση του δεν την έχει χάσει καθόλου πάντως, ούτε για φαγητό ούτε για παιχνίδι, απλά δυσκολεύεται λίγο. Επίσης απο την βόλτα που τον βγάλαμε εκείνες τις ημέρες μάλλον μπήκε κάτι στις πατούσες του κ έκανε μια κόκκινη "φουσκάλα" κ αυτό τον έκανε κ κούτσενε κ γι'αυτό δεν το υποψιαστήκαμε κ αμέσως. (στην "φουσκάλα" του κάνουμε πλύση με Χιμπιταν κ μετά κρέμα μπακτρομπαν). Επίσης ενώ γενικά αντέχει τον πόνο γιατί έχει αρκετό καιρό πρόβλημα με τα μπουτάκια του, έχει αρχίσει κ μιλάει σα να γκρινιάζει πράγμα που δεν το έκανε ποτέ. Δηλαδή εάν δεν είμαι κοντά του στα σημεία που κοιμάται με ψάχνει κ σα να μου παραπονιέται (χαριτωμένα μικρά γαβγίσματα) να τον ακολουθήσω να κάτσουμε κάπου να κοιμηθεί κ να με βλέπει. Σήμερα λοιπόν Δευτέρα που μπορέσαμε κ μιλήσαμε με τον κτηνίατρο μας είπε πως θα πρέπει να του δώσουμε χάπια κορτιζόνης για 10 μέρες για τα οποία μας έχει δώσει κ τις ποσότητες για την κάθε μέρα. Θυμάμαι μου είπε στα σίγουρα να του κόψω τα αποκουελ για 24 ώρες κ μετά να του ξεκινήσω την θεραπεία αυτή. Μέχρι εδώ οκ, θα του τα ξεκινήσω αύριο το πρωί. Δεν μου είπε όμως κ για κάτι αλλά φάρμακα που του δίνω, κάτι σταγόνες. Του δίνω επίσης κάθε βράδυ 6 σταγόνες οστεις κ λα κρυσταλ σταγόνες για τα μάτια. Θα πρέπει να σταματήσω κ αυτές τις σταγόνες για αυτές τις 10 μέρες που θα παίρνει τα χάπια κορτιζόνης ; Γνωρίζει κάποιος ; Επίσης θα μπορούσα να του βάλω κρέμα φουσικορτ η οποία έχει κ αυτή κορτιζόνη σε περίπτωση που βγάλουν κ κάτι άλλο τα πατουσάκια του ; Ευχαριστώ πολύ κ συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Μακάρι να είναι καλά όλα τα σκυλάκια του κόσμου, δεν υπάρχει καλύτερος φίλος απο αυτά τα πλασματάκια.



*30 περίπου ώρες μετά την αμπούλα σταματήσαμε να βρίσκουμε ψύλλους πάνω του κ σταμάτησαν να τσιμπάνε κ εμένα
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλησπέρα. Τις φαρμακολογικές ερωτήσεις καλύτερα κάνε τις στον γιατρό σου και μην παίρνεις τέτοιου είδους συμβουλές από αγνώστους στο ιντερνετ. Ακόμα και κτηνίατρος να είναι κάποιος, είναι παρακινδυνευμένο να προτείνει σωστά το οτιδήποτε, με μόνο στοιχείο μια περιγραφή για ένα σκύλο τον οποίο δε γνωρίζει.

Δεν ξέρω πως εννοείς το "καθημερινά βρέχω τον σκύλο", και βρέξιμο με βρέξιμο διαφέρει, πάντως και το κολάρο και η αμπούλα επηρεάζονται.
Αν ο σκύλος έχει ήδη ψύλλους, πιθανώς θα σε βοηθούσε περισσότερο κάποιο σπρέι (frontline, effipro...) παρά η βέκτρα. Η οποία, όπως όλα τα φάρμακα, μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες. Δε μπορώ να πω αν κάτι από αυτά που περιγράφεις σχετίζεται με την αμπούλα ή συνέπεσε.

Συνήθως οι αμπούλες σχετίζονται με δερματολογικές ή νευρολογικές παρενέργεις, χωρίς αυτό να αποκλείει και κάποιο άλλο σύμπτωμα. Οπότε, συνεχίζεις να παρακολουθείς το σκύλο και συζητάς με τον κτηνίατρο οτιδήποτε σύμπτωμα βλέπεις, και δε μπορείς να αποδώσεις λογικά σε κάτι άλλο.
 
  • Like
Reactions: Belvigo


PhaeKD

Member
5 Ιουλίου 2021
5
1
32
Αθήνα, Κέντρο
Καλησπέρα. Τις φαρμακολογικές ερωτήσεις καλύτερα κάνε τις στον γιατρό σου και μην παίρνεις τέτοιου είδους συμβουλές από αγνώστους στο ιντερνετ. Ακόμα και κτηνίατρος να είναι κάποιος, είναι παρακινδυνευμένο να προτείνει σωστά το οτιδήποτε, με μόνο στοιχείο μια περιγραφή για ένα σκύλο τον οποίο δε γνωρίζει.

Δεν ξέρω πως εννοείς το "καθημερινά βρέχω τον σκύλο", και βρέξιμο με βρέξιμο διαφέρει, πάντως και το κολάρο και η αμπούλα επηρεάζονται.
Αν ο σκύλος έχει ήδη ψύλλους, πιθανώς θα σε βοηθούσε περισσότερο κάποιο σπρέι (frontline, effipro...) παρά η βέκτρα. Η οποία, όπως όλα τα φάρμακα, μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες. Δε μπορώ να πω αν κάτι από αυτά που περιγράφεις σχετίζεται με την αμπούλα ή συνέπεσε.

Συνήθως οι αμπούλες σχετίζονται με δερματολογικές ή νευρολογικές παρενέργεις, χωρίς αυτό να αποκλείει και κάποιο άλλο σύμπτωμα. Οπότε, συνεχίζεις να παρακολουθείς το σκύλο και συζητάς με τον κτηνίατρο οτιδήποτε σύμπτωμα βλέπεις, και δε μπορείς να αποδώσεις λογικά σε κάτι άλλο.
Τον τελευταίο καιρό επικοινωνώ πολύ συχνά μαζί της γιατί λόγω της ζέστης ανησυχώ πολύ για το σκαλάκι μου, κ μάλλον έχω αρχίσει να ενοχλώ. Ενοχλώ κ γιατί μετά απο 9 χρόνια που δεν χρωστούσα ούτε 1€ τώρα που δεν εργάζομαι μπορώ να της δίνω μόνο 50€ τη φορά κ έχω φτάσει να της χρωστάω 540€. Ο άντρας της ο οποίος αυτός ουσιαστικά είναι ο γιατρός μας όλα αυτά τα χρόνια, δεν μου έχει πει ποτέ κουβέντα. Αυτή κάθε φορά θα το αναφέρει κ θα βρίσκει κ δικαιολογίες όπου καλώς ή κακώς δεν καταλαβαίνω, λες κ έχω κ της τα κρύβω. Λοιπόν εντάξει, έχω πάρα πολλά παράπονα απο αυτή τη γυναίκα. Με έχει φτάσει να ντρέπομαι να πάρω ακόμα κ τηλ. Ούτε εμπιστοσύνη δεν της έχω για αυτά που μου λέει να του δίνω κ θέλω να τα συζητάω κ με τον άντρα της, αλλά τώρα πια δεν το σηκώνει εκείνος.

Όταν λέω τον βρέχω εννοώ μέχρι να ποτίσει λίγο η πλάτη του γιατί ζεσταίνεται πάρα πολύ κ ανησυχώ μην πάθει θερμοπληξία. Κ όταν στεγνώσει λίγο του ξανα βάζω σιτρονελα. Μάλλον τον έβρεξα πολύ παραπάνω κ στο σημείο στο κολάρο κ έφυγε το φάρμακο ..γι'αυτό έγινε ο,τι έγινε. Θα τους πάρω σήμερα γιατί δεν πάει άλλο, πρέπει να τους ρωτήσω πολλά πράγματα. Μισή ντροπή δίκη της κ μισή δίκη μου. Μέσα σε αυτά θα την ρωτήσω κ για το σπρέι που μου αναφέρεις, κ για ένα χάπι που άκουσα ..εάν κ παίρνει ήδη αρκετά

Επίσης απο χθες το απόγευμα έχει σταματήσει να βήχει όπως τις προηγούμενες μέρες κ σα να ξύνεται κ λιγότερο. Βέβαια κάτι βρήκαμε πάνω του αλλά επιφανειακά, μπορεί να ήταν τίποτα άλλο απο την αυλή που βγαίνει που κ που. Θα τον ψαχουλέψω λίγο μέχρι να δω τι ζουζούνια είναι αυτά κ αν χρειαστεί θα του πάρω κ κάτι άλλο, σε συνεννόηση πάντα με ΤΗΝ γιατρό ..δυστυχώς

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, με βοήθησες αρκετά :))
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Αφού υπάρχουν παράπονα και έλλειψη εμπιστοσύνης γιατί δεν αλλάζεις κτηνιατρο;

Τους καλοκαιρινους μηνες που θες να βρέχεις το σκυλάκι σου, μπορείς να του δίνεις το bravecto, που σε καλύπτει σε θέμα ψυλλων και τσιμπουριων και κρατάει και 3 μήνες.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
για να καταφέρεις να αντιμετωπίσεις του ψύλλους , δεν αρκεί να βάλεις φάρμακο μόνο στο σκύλο, αλλά και στην περιοχή που πιθανολογείς τους κόλλησε, από τη στιγμή που ο χώρος είναι δικός σας και συνηθίζει να κινείται ο σκύλος... παράδειγμα η αυλή που αναφέρεις...
τώρα σχετικά με το βρέξιμο και την θερμοπληξία... να βρέχεις μόνο τις μασχάλες και τις πατούσες του... ούτε στην αμπούλα ούτε στο κολάρο κάνεις ζημιά... αλλά είναι και το σημείο στο οποίο χρειάζεται να είναι δροσερό στο σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


PhaeKD

Member
5 Ιουλίου 2021
5
1
32
Αθήνα, Κέντρο
Αφού υπάρχουν παράπονα και έλλειψη εμπιστοσύνης γιατί δεν αλλάζεις κτηνιατρο;

Τους καλοκαιρινους μηνες που θες να βρέχεις το σκυλάκι σου, μπορείς να του δίνεις το bravecto, που σε καλύπτει σε θέμα ψυλλων και τσιμπουριων και κρατάει και 3 μήνες.
Δεν θέλω να αλλάξω γιατί το σκυλάκι μου έχει πολλά προβλήματα κ δεν έχω το κουράγιο να αναφέρω όλο το ιστορικό του σε κάποιον άλλον κ να ξανα εμπιστευτώ απο την αρχή. Επίσης ο γιατρός αυτός είναι παρα πολύ καλός, η γυναίκα του είναι η περίεργη. Δεν θα αλλάξω ..δεν αλλάζεις εύκολα γιατρό

Θα το ψάξω αυτό για το bravecto, εάν κ δεν θέλω να του δίνω νέα φάρμακα. Παίρνει ήδη πολλά ο καημένος μου. Αλλά σε ευχαριστώ πολύ :)
 


PhaeKD

Member
5 Ιουλίου 2021
5
1
32
Αθήνα, Κέντρο
για να καταφέρεις να αντιμετωπίσεις του ψύλλους , δεν αρκεί να βάλεις φάρμακο μόνο στο σκύλο, αλλά και στην περιοχή που πιθανολογείς τους κόλλησε, από τη στιγμή που ο χώρος είναι δικός σας και συνηθίζει να κινείται ο σκύλος... παράδειγμα η αυλή που αναφέρεις...
τώρα σχετικά με το βρέξιμο και την θερμοπληξία... να βρέχεις μόνο τις μασχάλες και τις πατούσες του... ούτε στην αμπούλα ούτε στο κολάρο κάνεις ζημιά... αλλά είναι και το σημείο στο οποίο χρειάζεται να είναι δροσερό στο σκύλο.
Τι θα μπορούσα να βάλω στις περιοχές που υποψιάζομαι πως υπάρχουν ψύλλοι ;
Αυτό για τις πατούσες το έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει στη περίπτωση τη δίκη μας. Βγάζει πολύ συχνά δερματικά στα δαχτυλάκια του.
Του βάζω λίγο νερό στο κούτελο πάνω στα αυτάκια κ στο προγουλάκι του, κ αν είναι θα αρχίσω να του βάζω κ στις μασχάλες κ στα μπρατσάκια του !!
Ευχαριστώ πολύ !!
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Η τροφή παίζει σημαντικό ρόλο στην υγεία των σκύλων, μήπως να δοκίμαζες κάποια άλλη;
Για τα δερματικά που εμφανίζει...
Υπάρχουν και πολύ καλές κρέμες...
 


PhaeKD

Member
5 Ιουλίου 2021
5
1
32
Αθήνα, Κέντρο
Η τροφή παίζει σημαντικό ρόλο στην υγεία των σκύλων, μήπως να δοκίμαζες κάποια άλλη;
Για τα δερματικά που εμφανίζει...
Υπάρχουν και πολύ καλές κρέμες...
Του δίνω την Virbac adult, την οποία την παίρνω απο τον κτηνίατρο κ ξέρω ότι είναι καλή ..
Την κρέμα όμως μπορεί να την χρειαστώ :) θα ρωτήσω κ θα μάθω !! Ευχαριστώ πολύ !!
 
  • Like
Reactions: GSD92


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γενικα εξωτερικο χωρο οπως παραδειγμα αυλη... μπορεις να ψεκασεις με k-orthyl είτε cebacyl το ποποιο βρισκεις σε γεωπινικα... ζητα τα με το ονομα τους ειτε καποιο φαρμακο για ερποντα και ιπταμενα εντομα... απλά αυτα που προανεφερα ειναι αυτα που εχω χρησιμοποιήσει με αποτελεσμα...
αν εχει και δερματικα μπορεις να χρησιμοποιησεις το χαπι bravectο που προτειναν νωριτερα καταπολεμα και πληθος δερματικων... απλα επειδη αντιμετωπιζεις διαφορα θεματα υγειας που δεν ξερω... πριν το χρησιμοποιησεις ρωτας τον κτηνιατρο