Χαλάει τα παιχνιδάκια του


lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
Παιδια καλησπερα σας ! εχω ενα beagle 10 μηνων πλεον , το θεματακι που εχω ( δεν ειναι πολυ σημαντικο θα ελεγα , αλλα με προβληματιζει ) ειναι με το που του παρω ενα παιχνιδι στην αρχη παιζει μαζι του , μια χαρα , μετα απο 2-3 ωρες ομως αρχιζει να το δαγκωνει στην ακρες και τα χαλαει , δοκιμασα διαφορα παιχνιδια να του παρω απο σχοινια μεχρι σκληρα πλαστικα κοκκαλα , εχει κανεις καμια ειδεα τι να κανω για να το σταματισει αν ειναι δυνατον ? ευχαριστω πολυ
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δε θα το σταματησει μαλλον... υπαρχουν σκυλια που χαλανε τα παιχνδια τους, υπαρχουν αλλα σκυλια που τα προσεχουν και τα εχουν αθικτα, και υπαρχουν σκυλια που καταστρεφουν τα παιχνιδια τους... οποτε μη χαλας πολλα λεφτα σε ακριβα παιχνιδια γιατι θα κλαις τα λεφτα σου..
σπιτι μας εχουμε και τους 3 τυπους σκυλων.. η μεγαλη τα εχει ΑΘΙΚΤΑ , ο μεγαλος αφηνει το σημαδι του αλλα κραταει το παιχνιδι και η μικρη , παιζει παιζει και μετα τα τρωει!!)

το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να κρυβεις τα παιχνιδια και παιζεται μονο μαζι... βεβαια στην βαρεμαρα του θα πιασει την παντοφλα αντι για καποιο ευχερο παιχνιδι.
Μπορεις να δοκιμασεις παιχνιδια πολυ πολυ σκληρα τυπου κονγκ .. αλλα αν δε το καταστρεψει πιθανοτατα να το βαρεθει.. ή δοκιμασε ενα πολυ μεγαλο κομπο.
ή μπορεις να του φτιαχνεις εσυ παιχνιδια να σου ρθει και πιο οικονομικο..
Το μονο πιαχνιδι που εχω κανα2 χρονια ειναι ενας κομπος μεγαλος και βαρυς , κανα μετρο μηκος που δεν ξερω πως εχει γλιτωσει, αλλα κι ομως ζει ακομα..
 


lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
του ειχα παρει ενα κοκκαλο τυπου κονγκ ποιο φθηνο απο τα γνησια κονγκ και μεσα σε 2-3 ωρες αρχισε να τρωειτις ακρες απο το κοκκαλο , οταν λεες να φτιαξω , εχεις καμια ειδεα ?
 




lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
για παλια παντοφλα το ειχα σκεφτει αλλα φοβαμε μην αρχισει να τρωει και τις δικες μας ! τα μονα παιχνιδια που ειχαν αντεξει ηταν κατι μπαλακια που επηδει ηταν ακομα μικρος δεν χωρουσαν στο στωμα του , με το που μεγαλωσε τα ξεκανε και αυτα
 
  • Like
Reactions: kasi




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Βάσιμη η απορία του pitsinakiου!

Αλλά ισχύει κ αυτό που λέει η kasi, υπάρχουν σκυλιά που αυτό που τους αρέσει να κάνουν στα παιχνίδια, ο λόγος ύπαρξης των παιχνιδιών για αυτά, είναι να τα "καταστρέφουν". Ο δικός μου έχει σκοπό ζωής να λύνει τους κόμπους:


Δεν το κάνει για εκτόνωση, πέρα από το tug, αυτό του αρέσει να κάνει. Με επιμέλεια, επιμονή κ υπομονή. To απολαμβάνει ρε παιδί μου.

Στων γονιών μου που του επιτρέπουν να παίζει με μπουκάλια (εγώ το σιχαίνομαι) με πανικό τον είδα την πρώτη φορά να βγάζει το καπάκι και λέω θα το καταπιεί, όχι, τελικά σκοπός του είναι να το ξεκαπακώνει και να το φτύνει - και μετά παρατάει το μπουκάλι ολόκληρο.

Αν είναι τέτοιου τύπου, απλά το παίρνεις απόφαση, παίρνεις φτηνά ή απλά φτιάχνεις παιχνίδια και τον αφήνεις να κάνει αυτό που θέλει. ΠΡΟΣΟΧΗ στην κατάποση!!!!

Το μοναδικό παιχνίδι που επέζησε (την αγαπώ αυτή τη μπάλα): http://www.trixie.de/en/prod/Dog_Knotted_Ball_Natural_Rubber,12586
 
  • Like
Reactions: mareco




lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
δεν νομιζω να ειναι θεμα ακτονωσης , τον βγζω 3 φορες την μερα για περιπου 40-45 λεπτα την καθε βολτα , στο δικο μου αρεσουν τα μπουκαλια αλλα και αυτα μεσα σε 4-5 λεπτα εχει αρχησει να τα κομματιαζει
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αλήθεια υπάρχουν σκυλιά που αφήνουν άθικτα τα παιχνίδια τους? Ζήλεψα τώρα! χεχε
 
  • Like
Reactions: Estranged


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Και τα δικά μας παιχνίδια τα τινάζουν γρήγορα. Μόνο τα kong μας είναι άθικτα! Και οι μεγάλοι κόμποι κρατάνε παραπάνω απ τα άλλα παιχνίδια. Νομίζω ότι δε μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο απ το να επιλέγεις παιχνίδια που δε χαλάνε εύκολα
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Για να είμαι ειλικρινής για beagle...3 ....45' βόλτες δεν νομίζω να του φτάνουν. Εγώ θα μείωνα λίγο την πρώτη και την τελευταία βόλτα (αν δεν είχα χρόνο) και θα προσπαθούσα να αυξήσω την απογευματινή. Έχεις κυνηγόσκυλο ....που σημαίνει δραστηριότητα και αντοχή. Επίσης αν δεν κάνω λάθος είναι από τα σκυλιά που γενικά βαριούνται εύκολα....ΑΝ συμβαίνει να βαριέται ο δικός σου...σκοτώνει τα παιχνίδια του. Μπορείς να εκμεταλλευτείς το χαρακτηριστικό τους που είναι ότι έχει να κάνει με θέμα όσφρησης και να εκτονώνεις. Και ο Ερμής το έκανε αυτό παλιά ..ευτυχώς το έχει κόψει (έχουμε μόνο μπαλάκια που τα προσέχει με θρησκευτική ευλάβεια), αν και μερικές φορές του παίρνω κάνα φτηνό να το ξεπαστρέψει ..έτσι για να του φύγει η λύσσα λίγο.
 
  • Like
Reactions: spyv and l.Kyveli


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Παιδια καλησπερα σας ! εχω ενα beagle 10 μηνων πλεον , το θεματακι που εχω ( δεν ειναι πολυ σημαντικο θα ελεγα , αλλα με προβληματιζει ) ειναι με το που του παρω ενα παιχνιδι στην αρχη παιζει μαζι του , μια χαρα , μετα απο 2-3 ωρες ομως αρχιζει να το δαγκωνει στην ακρες και τα χαλαει , δοκιμασα διαφορα παιχνιδια να του παρω απο σχοινια μεχρι σκληρα πλαστικα κοκκαλα , εχει κανεις καμια ειδεα τι να κανω για να το σταματισει αν ειναι δυνατον ? ευχαριστω πολυ
Kong της εχεις παρει? Πολλα παιχνιδια εχω παρει στη δικια μου κατα καιρους, αλλα μονο αυτα εχουν αντεξει.