Χαλαρωτικά χαπια


maltese80

New Member
18 Μαϊου 2023
2
0
43
Καλησπέρα σας.
Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
Αντιμετωπίζω σοβαρό θέμα με τον σκύλο μου. Όταν φεύγουμε από το σπίτι κλαίει ασταμάτητα κ μου έχει δημιουργήσει σοβαρά θέματα με τους γείτονες μου. Μου κάνουν συνεχώς παρατηρήσεις κ ακόμα έχω μαλώσει με την από πάνω μου κ μου έφερε την αστυνομία γιατί λέει δεν μπορεί να ησυχάσει επειδη ο σκύλος μου δεν σταματάει λεπτό να ουρλιάζει από την ώρα που θα φυγουμε από το σπίτι μέχρι να γυρισουμε.
θα ήθελα την γνώμη σας για ποια χάπια θεωρείτε ότι είναι αποτελεσματικά για σκύλο που πάσχει από σύνδρομο αποχωρισμού.
Χρησιμοποιούμε ήδη τα wecalm, αλλά βλέπω πως τελικά δεν έχουν αποτέλεσμα.
Σας παρακαλώ, να σχολιάσετε μόνο όσο μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημα μου κ όχι όσο πιστεύουν πως δεν είναι σωστό να δίνουμε χάπια κ να με κρίνουν.
Ο σκύλος είναι 10 χρόνων, τον πήγα κ σε εκπαιδευτη, κ έκανα ότι μου πρότεινε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Ίσως φταίει ότι είναι μεγάλος σε ηλικία, δεν ξέρω..
Πείτε μου σας παρακαλώ ποια χάπια θεωρείτε ότι πιο αποτελεσματικά γιατί είναι ειλικρινά η τελευταία μου λύση.
Αν δεν μπορέσω να τον ηρεμήσω, θα πρέπει να τον δώσω κ δεν το θέλω με τίποτα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Καλησπέρα σας.
Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
Αντιμετωπίζω σοβαρό θέμα με τον σκύλο μου. Όταν φεύγουμε από το σπίτι κλαίει ασταμάτητα κ μου έχει δημιουργήσει σοβαρά θέματα με τους γείτονες μου. Μου κάνουν συνεχώς παρατηρήσεις κ ακόμα έχω μαλώσει με την από πάνω μου κ μου έφερε την αστυνομία γιατί λέει δεν μπορεί να ησυχάσει επειδη ο σκύλος μου δεν σταματάει λεπτό να ουρλιάζει από την ώρα που θα φυγουμε από το σπίτι μέχρι να γυρισουμε.
θα ήθελα την γνώμη σας για ποια χάπια θεωρείτε ότι είναι αποτελεσματικά για σκύλο που πάσχει από σύνδρομο αποχωρισμού.
Χρησιμοποιούμε ήδη τα wecalm, αλλά βλέπω πως τελικά δεν έχουν αποτέλεσμα.
Σας παρακαλώ, να σχολιάσετε μόνο όσο μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημα μου κ όχι όσο πιστεύουν πως δεν είναι σωστό να δίνουμε χάπια κ να με κρίνουν.
Ο σκύλος είναι 10 χρόνων, τον πήγα κ σε εκπαιδευτη, κ έκανα ότι μου πρότεινε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Ίσως φταίει ότι είναι μεγάλος σε ηλικία, δεν ξέρω..
Πείτε μου σας παρακαλώ ποια χάπια θεωρείτε ότι πιο αποτελεσματικά γιατί είναι ειλικρινά η τελευταία μου λύση.
Αν δεν μπορέσω να τον ηρεμήσω, θα πρέπει να τον δώσω κ δεν το θέλω με τίποτα.
Θα προσπαθησω να μην σχολιασω τα γυρω γυρω. Εχεις δοκιμασει τη σειρα adaptil? Ειναι φυτικα και δεν ειναι μονο χαπια εγω εχω το κολαρο και ενα που μπαινει στην πριζα σαν τα αντικονουπικα. Ο συνδιασμος κολαρο και αυτο της πριζας με βοηθησαν πολυ ειναι φερομονες που κανουν τον ακυλο πιο χαλαρο. Μετα πας σε ηρεμιστικα αλλα εγω δεν σου προτινω ηρεμιστικα αμα το θεωρεις και εσυ και ο κτηνιατρος σωστο για 10 χρονων σκυλι να σου γραψει. Calm τροφη και λιχουδοες επισης υπαρχουν. Κατα ποσο θα βοηθησουν αυτα σε ακραιο θεμα δεν ξερω. Ομως εσυ που νομιζεις θα βρεις να δωσεις 10 χρονων σκυλο αμ δεν δουλεψουν? Εχεις καποια λυση?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Σας παρακαλώ, να σχολιάσετε μόνο όσο μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημα μου κ όχι όσο πιστεύουν πως δεν είναι σωστό να δίνουμε χάπια κ να με κρίνουν.
Θα μου δώσω λίγο χρόνο! :censored:
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Καλημέρα, τώρα το ξεκίνησε αυτό ή πάντα έτσι ήταν; Μήπως αλλάξατε σπίτι και το άρχισε;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Maltese80..Πρώτα απ όλα ψυχραιμία. Σκύλος είναι, όχι παιχνίδι, όλα τα έμβια στρεσάρονται. Ο σκύλος είναι στρεσαρισμενος. ΠΡΈΠΕΙ να βρεις γιατί. Άλλαξε κάτι? Στο περιβάλλον? Στους ανθρώπους σπιτιού? Στην στάση σας? Έχει γίνει πλήρης κτηνιατρική εκτίμηση?
Οποίες και να είναι οι απαντήσεις, ΠΡΈΠΕΙ να βρεις έναν κατάλληλο,προσοχή σε αυτό, κατάλληλο επαναλαμβάνω,εκπαιδευτη και να το λύσετε. Θα χρειαστεί πολλή δουλειά και υπομονή αλλά οφείλουμε ως υπεύθυνοι σκυλογονεις να φροντίζουμε το ζωο πολυπλευρως. Αυτό σημαίνει και πολυ καλη εκτόνωση του ζώου,παιχνίδι, βόλτες για άθληση κι όχι μόνο για κατουρημα,ασκησουλες πνευματικές κλπ.
Θα σε καθοδηγήσει ο επαγγελματίας.
Τα χάπια μόνο επικουρικα θα τα σκεφτείς,δεν θα λύσουν το πρόβλημα, τώρα είναι η φάση που σηκώνεις τα μανίκια και δουλεύεις το σκύλο. Φαίνεται ότι δεν τον έχετε δουλέψει το σκύλο,είναι κλασική περίπτωση μαλτεζ καναπέ? Αν ναι,είναι πολύ λάθος ή προσέγγιση και πρέπει να αλλάξει παρα πολυ άμεσα.
Ενημέρωσε γείτονες για το θέμα κι ΑΓΝΟΗΣΕ παρατηρήσεις κι απειλές περί αστυνομιας. Τώρα μας νοιάζει το ζωο κι όχι ο γείτονας. Θα πρέπει να κινηθείς αστραπιαία όμως γιατί τα συυμπεριφορικα γιγαντωνονται αν τ αφήσεις.
Φιλικά τοποθετούμαι γιατί αγχώθηκα με το ότι βάζεις στην εξίσωση και την απομάκρυνση του ζώου. ΔΕΝ είναι επιλογή αυτή,ΔΕΝ δίνουμε τον φιλαρακο μας σαν αντικείμενο όταν παρουσιάζει κάποιο θέμα, σαν ζωντανό πλάσμα που είναι. Οφείλουμε να του παρέχουμε εκτός από στέγη κ τροφή,εκπαιδευση κ φροντίδα όπου μας έχει ανάγκη. Κ τώρα σ έχει ανάγκη. Πρέπει να του λύσεις το πρόβλημα.
Ελπίζω να έχεις διάθεση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
@Sammie μας νοιάζει και ο γείτονας!
Δεν φταίνε οι άνθρωποι, να έχουν όλη μέρα κάθε μέρα, ημικρανία.
Εχουν κι αυτοί τα δίκια τους.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
@Sammie μας νοιάζει και ο γείτονας!
Δεν φταίνε οι άνθρωποι, να έχουν όλη μέρα κάθε μέρα, ημικρανία.
Εχουν κι αυτοί τα δίκια τους.
Μας νοιάζει καλε,ένας λόγος που πρότεινα να κινηθεί αστραπιαία και να τους ενημερώσει για το πρόβλημα,είναι για να διατηρήσει τα πλαισια της καλης συμβιωσης μαζι τους.
Απλώς δεν ήθελα να εστιασω εκεί γιατί βλέπω πιο σοβαρό θέμα.. Κατάλαβα ότι δέχεται μεγάλη πίεση από αυτό κι εστιάζει έχει,ενώ πρέπει να εστιάσει στον σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Μπορει ο γειτονας να κανει κατι αν ειναι δικο σου σπιτι περα απο αστυνομια και προστιμο αν ειναι ωρα κοινης ησυχιας? Αν δεν ειναι δικο σου φανταζομαι ειναι προβλημα. Αλλα ηθελα να πω να προσεχεις μπαλκονια και τετοια αν σου κανουν πολλες παρατηρησεις και αν μπορει καποιος να πεταξει κατι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πολλές ερωτήσεις όπως είπαν και από πάνω...
Τώρα το ξεκίνησε;
Το έκανε και παλιά; Aν όχι, τι άλλαξε;
Ο εκπαιδευτής τι πρότεινε;
Πόση ώρα λείπετε όταν το κάνει αυτό (5-10 λεπτά ή 8-9 ώρες;)
Δοκιμάσατε να τον εκτωνώσετε μέχρι κουραστεί πολύ πριν τον αφήσετε στο σπίτι;

Επίσης - δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι - υπάρχουν και dog parks ή πανσιόν όπου αφήνεις το σκύλο για να πας στη δουλειά και τον παίρνεις επιστρέφοντας.
 
  • Like
Reactions: medusa


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Σας παρακαλώ, να σχολιάσετε μόνο όσο μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημα μου κ όχι όσο πιστεύουν πως δεν είναι σωστό να δίνουμε χάπια κ να με κρίνουν.
Ναι αλλά:
1. Από αυτά που λες, το πιθανότερο (πιθανότατο) είναι ότι ούτε τα χάπια δεν θα σας βοηθήσουν.
2. Τα χάπια είναι χάπια κ την καταλληλότητα για την περίπτωση όπως κ δοσολογία τους δε μπορούν/ξέρουν να στη δώσουν μη ιατροί.

Άρα αν θες μόνο αυτό κ όχι διάλογο που ίσως σε βοηθήσει όντως στο πρόβλημά σου, γιατί δεν πας σε ένα γιατρό να σου προτείνει άλλο σκεύασμα κ να σου δώσει κ κατάλληλη δοσολογία;
 


maltese80

New Member
18 Μαϊου 2023
2
0
43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Να απαντήσω κ εγώ στα ερωτήματα σας
Ο σκύλος ανέκαθεν ήταν έτσι. Εννοώ στρεσαρισμενος όταν λείπουμε από το σπίτι. Προσπαθησαμε με τον εκπαιδευτή με ασκήσεις, βόλτες, παιχνίδι κτλ να βρούμε λύση αλλά δυστυχώς χωρίς επιτυχία. Δεν μιλάμε για ένα , δύο μήνες.. μιλάμε για χρόνια γιατί τον έχω από μωρό.
Πήγα κ σε άλλον εκπαιδευτη. Τα ίδια και εκεί.
Αναγκάστηκαμε να αλλάξουμε το ωράριο από τις δουλειές μας ώστε να μην μένει ποτέ μόνος. Και αν ακόμα δεν γινόταν διαφορετικά, τον αφήναμε στη μαμά μου ή στη μαμά του άντρα μου. Έχει όμως ένα χρόνο σχεδόν που δεν έχω αυτή την πολυτέλεια..να τον αφήνω δηλ άλλου κ η δουλειές μας πια, υποχρεώνουν κ εμένα κ τον σύζυγο να λείπουμε από το σπίτι από τις 7το πρωί μέχρι τις 4.30 το μεσημέρι. Μετά τις 2.00 γυρνάει η κόρη μου κ έχει παρέα. Το θέμα μου είναι οι πρωινές ώρες. Η γειτόνισσα μου, μένει από πάνω κ με φώναξε μια μέρα να κάτσω σπίτι της κ να ακούσω πως κάνει ο σκύλος όταν πιστεύει ότι λείπουμε. Πραγματικά όλο κλαιει. Δεν σταματα. Την καταλαβαίνω ότι είναι κουραστικό.
Επίσης ο σκύλος είναι μέσα στο σπίτι φυσικά, όχι έξω κ μάλλον λόγω κακής ηχομόνωσης, ακούγεται στον πάνω όροφο πάρα πολύ. (Εγώ είμαι ισόγειο κ αυτή από πάνω)
Ανέφερα ότι της δίνω χάπια, αλλά δεν πήγα να τα πάρω μόνη μου.
Όλα αυτά με συνεννόηση με την κτηνίατρο μας που την έχουμε κ αυτή από τότε που φέραμε στο σπίτι μας το σκυλάκι μας. Είναι φυτικα. Δεν του δίνω ναρκωτικά. Ανέφερα νομίζω τη μάρκα στο 1ο μου ποστ. (wecalm)
Τα παίρνει εδώ κ 3-4 μήνες κ είχε ηρεμήσει αλλά μάλλον πια δεν τον πιάνουν.
Είπα να ρωτήσω εδώ, μήπως ξέρετε κάποιο άλλο σκεύασμα που μπορεί να είναι για αυτές τις περιπτώσεις ώστε να το αναφέρω στη κτηνίατρο μας κ μαζί πάλι να δούμε αν γίνεται να το πάρουμε κ σε τι δοσολογία.
Το σπίτι δεν είναι δικό μου. Νοικιάζω και από πάνω μένει η μητέρα της σπιτονοικοκυράς μου. Άρα έχω δύο μέτωπα ανοιχτά. Μας παίρνουν κ οι δύο μαζί κ φωνάζουν. Για να τον πάω σε πανσιόν ή κάτι αντίστοιχο δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Μηπως υπαρχει καποιο δωματιο σπιτι που να μπορεις να του κανεις ηχομονωση και να τον αφηνεις εκει?
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Καλησπέρα και από εμένα,

Καταλαβαίνω την ανάγκη να βρεις μια άμεση λύση λόγω της μεγάλης πίεσης που δέχεσαι.

Η αλήθεια είναι πως οποιοδήποτε χάπι και αν δώσεις, δεν θα είναι αποτελεσματικό από μόνο του. Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργούν αυτά τα φάρμακα στον οργανισμός ενός σκύλου. Στις περιπτώσεις άγχους αποχωρισμού, αν κριθεί απαραίτητη η χορήγηση φαρμάκων, αυτή γίνεται πάντα σε συνδυασμό με εκπαίδευση.

Πέρα από τα φάρμακα, ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος εκπαίδευσης είναι αυτός κατά τον οποίο απουσιάζεις για πολύ μικρά χρονικά διαστήματα, ώστε να μπορεί σιγά σιγά το σκυλάκι σου να διαχειριστεί μικρές δόσεις άγχους.

Εγώ θα πρότεινα να συμβουλευτείς κάποια/ον κτηνίατρο συμπεριφοριστή ή εκπαιδεύτρια/η με ειδίκευση στο άγχος αποχωρισμού.
 
  • Like
Reactions: Sammie


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Πολύ καλύτερα μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος τώρα που μας εξηγησες παραπάνω πράγματα. Δύσκολο το πρόβλημά σου λοιπόν, δυσκολότερο γιατί πλέον έχει εδραιωθεί μια κατάσταση άγχους που δε μπορείς πλέον να αντιμετωπίσεις όπως παλιά.

Από σκευάσματα κάποιοι λένε για ανθοϊάματα, κάποιοι cbd, κάποιοι για το wecalm κ άλλα παρόμοια, αλλά πάλι δε νομίζω να σου δώσουν λύση - αλλά για αυτό ας πουν καλύτερα αυτοί που τα δοκίμασαν.

Αλλά θέλεις λίγο να μας πεις κ τι μεθόδους δοκίμασες με τους εκπαιδευτές; Μήπως υπάρχει κάτι ακόμα που μπορεί να προτείνει κάποιος; Κ εγώ πιστεύω ότι περισσότερα έχουν να προσφέρουν τακτικές εκπαίδευσης από τα σκευάσματα - παρόλο που εκπαιδεύεται δυσκολότερα τώρα που μεγάλωσε.
 
  • Like
Reactions: Sammie


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
δεν ειναι μονο το να φευγεις για μικρα διαστηματα, χρειαζεται ολικο ρεσετ στον σκυλο απο πλευρας εκπαιδευσης. ενας σκυλος με αγχος αποχωρισμου ειναι γενικοτερα ανασφαλης, οποτε πρεπει να του δωθει κατευθυνση στα παντα. δλδ, ειμαι σπιτι? του λεω να παει στο κρεβατι του και θα σηκωθει οταν του δωσω το οκ. θελει να ανεβει στον καναπε? θα ανεβει οταν κι αν το επιτρεψω. ωρα φαγητου? θα κανει 2-3 κολπα με το μπολ μπροστα του πριν του επιτρεψω να φαει. θελει καθοδηγηση σε ολα στη ζωη του μεχρι να ηρεμησει και να αποκτησει αυτοπεποιθηση.
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and Sammie


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU