Χαμηλή αυτοπεποίθηση σκύλου


VikiM

Member
6 Δεκεμβρίου 2021
5
1
30
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα σκυλάκι 8 χρονών και έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορεί να μείνει μόνο του στο σπίτι κ.λπ. Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να το βοηθήσω να πάρει τα πάνω του. Ευχαριστώ!
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.092
20
Πάτρα
Εξαρτάται που εμφανίζει πρόβλημα και πώς το αντιλαμβάνεσαι. Ανέφερες το γεγονός ότι δεν μπορεί να κάτσει σπίτι μόνο του. Δηλαδή τι κάνει; Κλαίει, γαβγίζει, μασουλάει ότι βρει; Πώς κατάλαβες ότι έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση; Το να μην μπορεί να μείνει μόνο στο σπίτι έχει να κάνει με άγχος αποχωρισμού. Έχει παιχνίδια ή κάτι να ασχοληθεί όταν εσύ δεν είσαι σπίτι;
 


VikiM

Member
6 Δεκεμβρίου 2021
5
1
30
Εξαρτάται που εμφανίζει πρόβλημα και πώς το αντιλαμβάνεσαι. Ανέφερες το γεγονός ότι δεν μπορεί να κάτσει σπίτι μόνο του. Δηλαδή τι κάνει; Κλαίει, γαβγίζει, μασουλάει ότι βρει; Πώς κατάλαβες ότι έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση; Το να μην μπορεί να μείνει μόνο στο σπίτι έχει να κάνει με άγχος αποχωρισμού. Έχει παιχνίδια ή κάτι να ασχοληθεί όταν εσύ δεν είσαι σπίτι;
Έχω μιλήσει με εκπαιδευτή και προσπαθούμε να λύσουμε το θέμα του αποχωρισμού. Απλά μου είπε ότι έχει και χαμηλή αυτοπεποίθηση. Δουλεύω πάνω σε αυτά που μου είπε απλά σκέφτομαι αν μπορώ να κάνω και κάτι έξτρα στο σπίτι σε στυλ παιχνιδιού.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.092
20
Πάτρα
Το παιχνίδι είναι θεραπευτικό για τους σκύλους. Αυτό πιστεύω. Οπότε είναι πολύ καλή ιδέα.

Μπορώ να σου πω ένα παιχνίδι που παίζω εγώ με την δικιά μου στο σπίτι που ίσως χρειαστεί λίγο καιρό να το μάθει ο σκύλος σου άλλα θα βάλει το μυαλό του να δουλεύει. Λοιπόν... Παίρνω ένα παιχνίδι της, οποιοδήποτε, και της το δείχνω και λέω "Παιχνίδι". Το έχει ήδη κατακτήσει και ξέρει σε τι αναφέρομαι αλλά σου εξηγώ την διαδικασία από την αρχή γιατί πρέπει να μάθει την λέξη πρώτα. Αφού την κατακτήσει, προσθέτεις το "Που είναι το παιχνίδι σου;" Κάνε το σε καθημερινή βάση. Για αρχή βάλε το μπροστά της, κάνε την ερώτηση και αν το πιάσει αρχίζεις τα "Μπράβο" και το κάνεις μεγάλο deal. Μετά σιγά σιγά αρχίζεις να το κρύβεις σε διάφορα μέρη του σπιτιού, όχι ενώ παίζετε. Μπορεί να κάθεστε στον καναπέ, να σου έρθει η όρεξη να παίξετε. Θα της πεις "Που είναι το παιχνίδι σου;" και θα πάει να το βρει, βοήθησέ την στην αρχή, δεν πειράζει. Θα το μάθει πιο εύκολα. Μετά κρύψε το σε πιο δύσκολα σημεία. Έχουν πολύ δυνατή όσφρηση, θα το βρει. Το προτιμώ από το να της πετάω το μπαλάκι ή να παίζουμε Tug.
 
  • Love
Reactions: Aliki V.




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf