Χαμομήλι;


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ερώτηση: χαμομήλι κάνει για τους σκύλους; Αγόρασα πρόσφατα ελληνικό και μ' αρέσει να το πίνω η ίδια, κάνει και καλό, λέει, οπότε αναρωτιόμουνα αν θα ήταν καλό να δώσω και στο Μουφ. Επίσης αγόρασα και τσάι του βουνού χύμα. Ενδείκνυται κι αυτό;

Άλλη ερώτηση: το τσάι του βουνού που κυκλοφορεί σε τυποποιημένα φακελλάκια που βουτάς στο φλυτζάνι, είναι καλό ή μάπα;
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Eγω ομολογω δεν ξερω αν κανει να πινουν τσαι γενικοτερα αλλα καποια φορα που επινα εγω κ κεινη ξερογλυφοταν της εβαλα λιγο.
Το δοκιμασε κ ομολογω εκανε φιλοτιμες προσπαθειες αλλα δεεεε..
Δεν της αρεσε καθολου κ απο τοτε ουτε που γυρναει να δει οταν πινω (οχι οτι κ γω τρελαινομαι για τσαι αλλα καμια φορα..)

Το χαμομηλι παντως το δινουν κ στα μωρα αν χρειαστει οποτε δε νομιζω να πειραζει..
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Τσάι δεν κάνει, περιέχει ΚΑΙ καφεινη. Χαμομηλι δεν ξέρω, δεν εχω ακούσει ποτέ να δίνουν σε σκύλο.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ χαμομηλάκι χρησιμοποιώ μόνο για να καθαρίσω τα μάτια από τις τσίμπλες (αλλά ποτέ μη βάζεις χαμομήλι μέσω στο μάτι). Κατά τ'άλλα δε νομίζω πως κάνει οι σκύλοι να πίνουν τσάγια.
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ή Καφείνη είναι το ζόρι Σάρα, ρώτα τον κτηνίατρο σου έχουν ένα βιβλιαράκι και λέει αν το επιτρέπουν ή όχι. Τουλαχυnστόν εδώ την κοπέλα στο κτηνιατρίο την ρωτάω συχνά πυκνά κάτι χαζές ερωτήσεις π.χ. Μυρτιλο(blueberry)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
πρασινο και μαυρο τσαι εχει καφεινη,,, οποτε αστο καλυτερα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,χαμομηλι τιλιο φασκομηλο δικταμο ελευθερα,,, φυσικα τα βαρια ροφηματα με μετρο,,, δηλαδη μπορει να πιει μια κανατα χαμομηλι η τιλιο,, αλλα μια κανατα φασκομηλο η δικταμο η μεντα η κατι αναλογο πεφτει βαρυ δεν απαγορευεται αλλα να μην ειναι μεγαλη η ποσοτητα,,, και μια κουπα για δικια μας ειναι πολυ για το σκυλο ...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τσάι κανονικό δεν επιτρέπεται καν να πίνω η ίδια (λόγω χρόνιας γαστροεισοφαγικής παλινδρομησης). Αναφερόμουν στα άλλα αφεψήματα, όπως χαμομήλι και τίλιο που απ' όσο ξέρω δεν έχουν καφεΐνη. Εννοείται ότι θα του έβαζα λίγο στο φαγητό του και δεν θα του έδινα ολόκληρη κούπα. Άλλωστε το Μουφ δεν πίνει από κούπες παρά κανονικό νερό, ούτε καν μπουρμπουλόνερο που μ' αρέσει εμένα. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf