Χαπι για τα τσιμπουρια


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σήμερα μου πρότεινε ο κτηνίατρος και αγόρασα ένα χάπι για τον Ερμή, το οποίο είναι κατά των τσιμπουριών και ψύλλων. Έχει τρίμηνη διάρκεια και όπως μου είπε είναι πολύ αποτελεσματικο.
Εγώ δεν το είχα ξανακούσει και μου έκανε εντύπωση ότι υπάρχει χάπι για αυτήν την δουλειά.
Το όνομά του είναι: BRAVECTO
Το έχετε ξανακούσει;
Ποια η γνώμη σας;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Πρώτη φορά το ακούω. Γράφει όμως, ότι είναι για θεραπεία. Οχι για πρόληψη. Αρα τι; Τύπου...θεραπευόμαστε...προληπτικά; (n)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Ε...ναι...πρέπει πρώτα να τσιμπήσει το τσιμπούρι, ή ο ψύλλος, για να αρχίσει να δρα, ως κατασταλτικό. Δεν έχει δηλαδή προληπτική δράση. Τα σκοτώνει, αν βρεθούν πάνω στον σκύλο και αφού πρώτα τον τσιμπήσουν. Το θέμα όμως καταρχάς, είναι να μην τσιμπήσουν. Ε; (n)
 
  • Like
Reactions: Shelly and kasi


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πρώτη φορά το ακούω. Γράφει όμως, ότι είναι για θεραπεία. Οχι για πρόληψη. Αρα τι; Τύπου...θεραπευόμαστε...προληπτικά; (n)
Αν ισχύουν όσα γράφει η συσκευασία, για μένα είναι καλό. Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες περιοχές της Ελλάδας αλλά εδώ έχουμε χοντρό πρόβλημα.
Εγώ στον Ερμή φοράω κλασικά σκαλιμπορ, αμπούλα, τον ψεκάζω κάθε 5 - 6 μέρες με σπρέι και όμως του βρίσκω σχεδόν καθημερινά τσιμπούρια.
Τουλάχιστον θα είμαι πιο ήσυχος ότι δεν θα κολλήσει τίποτα από τα τσιμπούρια.
ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εγώ δεν κατάλαβα.. Ερλιχίωση δεν μπορεί να πάθει αν πάει πάνω του τσιμπούρι; Ή δεν προλαβαίνει επειδή το τσιμπούρι θα τα κακαρώσει πριν γίνει οτιδήποτε;
 


Anag70

New Member
2 Μαϊου 2014
1
0
54
καλησπερα και εμενα μου ειπαν για αυτο αλλα εαν κολυσουν δεν θα μεταδοσουν αροστειεσ
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ δεν κατάλαβα.. Ερλιχίωση δεν μπορεί να πάθει αν πάει πάνω του τσιμπούρι; Ή δεν προλαβαίνει επειδή το τσιμπούρι θα τα κακαρώσει πριν γίνει οτιδήποτε;
Έλα ντε.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Πάντως και να τύχει να τσιμπήσει τελικά μια ερλίχεια, που στις πρώτες προληπτικές εξετάσεις θα φανεί, ένα κουτί vibramycin υπόθεση είναι.
 
  • Like
Reactions: kasi


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Α,ούτε εσύ ξέρεις; :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Ρώτα να μάθουμε :D
Η αλήθεια είναι οτι πέρασα το πρωί βιαστικά γιατί δούλευα απο τον κτηνίατρο να πάρω το χάπι που δίνουμε κάθε τρεις μήνες και τελικά πήρα και το άλλο χάπι. Σαν πρώτη εντύπωση μου ακούστηκε καλό και το πήρα χωρίς να έχω χρόνο για ερωτήσεις. Μάλλον θα ξανακάνω μια επίσκεψη για να μάθω λεπτομέρειες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τι είχα ακουσει πρωτη φορά από φαρμακοποιο΄που το εδινε για ενα κουταβάκι δικιλο σε κατι παιδια. Όταν τους αντιπρότεινα αμπουλα, μόνο που δεν με εβρισε ο φαρμακοποιος....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
To Bravecto δρα σκοτονοντας τα τσιπουρια, αφου προσοκληθουν και απομυζουν αιμα- μετα απο 12 ωρες αφου προσκολληθουν.
Δεν θα εχουν μεταδοσει μεχρι τοτε και την ερλιχια κλπ.?
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
To Bravecto δρα σκοτονοντας τα τσιπουρια, αφου προσοκληθουν και απομυζουν αιμα- μετα απο 12 ωρες αφου προσκολληθουν.
Δεν θα εχουν μεταδοσει μεχρι τοτε και την ερλιχια κλπ.?
Όπως έγραψα και πριν, δεν είχα χρόνο για πολλές ερωτήσεις.
Αλλά αν ισχύει αυτό ποιος ο λόγος ύπαρξης του;
Αύριο θα μάθω περισσότερα.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
1. "Fluralaner - Bravecto
Fluralaner is a representative of the isoxazolines, a new class of insecticides discovered in the 200s. Fluralaner under the trade name BRAVECTO (MSD ANIMAL HEALTH) has been recently approved in the EU for use on dogs.
There is so far little information available on this active ingredient. It is similar toafoxolaner, another active ingredient introduced by MERIAL (NEXGARD) recently approved in the US and the EU.
Fluralaner is available for oral administration to dogs, i.e. it has a systemic mode of action. Ingested fluralaner is rapidly absorbed into blood and distributed throughout the whole body of the treated dog. Blood-sucking parasites (mainly fleas and ticks) are killed during their blood meal.
But the systemic mode of action means also that for fleas and/or ticks to be killed, they have to bite the dog first and suck enough blood before the ingested active ingredient kills them. Whether killing is fast enough to prevent disease transmission is not yet known"

Η υπογράμμιση και τα bold δικά μου.
Πηγή - Parasitipedia


Αλλά πιο σημαντικό

2. "...Special warnings for each target species:
Parasites need to start feeding on the host to become exposed to fluralaner; therefore the risk of the transmission of parasite borne diseases cannot be excluded..."

Πηγή - ec.europa.eu/Health -> http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2014/20140211127740/anx_127740_en.pdf
 




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
"Δεν είναι γνωστό κατά πόσο δρα αρκετά γρήγορα ώστε να προλάβει μετάδοση της νόσου"

και

"Ο κίνδυνος μετάδοσης νόσου δεν μπορεί να αποκλειστεί"
 
  • Like
Reactions: LaCat




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αρα αβλεψια του κτηνιατρου ήταν να το δώσει.... δεν κάνει επ ουδενι για πρόληψη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf