Χαρίζονται 2 καθαροαιμα θηλυκά dogo argentino.


Status
Κλειδωμένο θέμα

mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
η στειρωση δηλαδη,πηγαινει πακετο με την αποκτηση κουταβιου?
γιατι την βαζεις στα "αναγκαστικα" εξοδα?
εμβολια,τσιπ και ζημιες(?) δεν ειναι δα και μεγαλο εξοδο(ενταξει,ειχα σκυλο που μου εφαγε περσικο χαλι,αλλα ειχα και σκυλους που μου ετρωγαν κωλοχαρτα και παντοφλες η και τιποτα,ασε που και ενηλικος σκυλος μπορει να κανει φοβερες και τρομερες ζημιες),
αλλα τα εμβολια και το τσιπαρισμα-ταττου εγιναν απο τον εκτροφεα και τα υπολοιπα ειχαν κοστος ασημαντο.
οποτε ναι,θα γλιτωνα το φαγητο και θα ειχα μονο την εκπαιδευση του οπως λες,το κοστος της οποιας μπορει να ειναι οσο και για δυο εκτροφικους σκυλους,αναλογα τα θεματα που εχεις να αντιμετωπισεις,συν την ψυχικη κουραση που εγω της δινω μεγαλη σημασια.
φυσικα θα ειχα χασει την μαγεια του να εχεις ενα σκυλακι απο τους πρωτους του μηνες στην οικογενεια ,με οτι αυτο συνεπαγεται.
η κωλοφαρδια που λες,ειλικρινα δεν καταλαβαινω που ακριβως εντοπιζεται.
και να κανω σαφες το οτι δεν αναφερομαι στα συγκεκριμενα σκυλια,τα οποια δεν τα γνωριζω καν,
αλλα μιλαω γενικα για τετοιου ειδους περιπτωσεις.
στο οτι γλιτωνω 800 η 1000 η 1200 ευρω?
μα για να τα γλιτωνω,σημαινει οτι τα σκυλια αυτα δεν θα μπορουσαν να πωληθουν σε αυτα τα χρηματα,αρα και δεν τα "αξιζουν".
το "εκτροφικο" που λετε,ειναι εκτροφικο ουσιαστικα,οχι επειδη εχει πεντιγκρυ και τσιπαρισμα.
απο εκει και υστερα,αναλογα τα ελλατωματα (μορφολογια,η οποια εχει να κανει ΚΑΙ με την υγεια-χαρακτηρα) που εχει ενας σκυλος,τα 1000 ευρω που ας πουμε οτι δεχομαι πως γλιτωνω,μπορει να φυγουν ανετοτατα.
εξαλλου,τι ακριβως πληρωνουμε σε εναν σκυλο εκτροφης?
ετσι τα βλεπω εγω,εσυ οπως πρωειπα τα βλεπεις αλλιως,αλλα και το να φτανουμε να μιλαμε για κωλοφαρδια,τι να πω..ενταξει.
Επειδη εδω μιλαμε για τα συγκεκριμενα σκυλια ομως...
Να κανω σαφες οτι δεν χαριζονται επειδη δεν μπορουν να πωληθουν.
Πιστεψε με, αυτο δεν ειναι δυσκολο για ενα ατομο που ειναι στην αγορα σκυλων απο 11χρονω.
1. Χαριζονται γιατι το πρωτο που μας ενδιαφερει ειναι να πανε σε καλα χερια.
2. Τα σκυλια δεν εχουνε στειρωθει ακομα και το κοστος της στειρωσης θα το αναλαβει ο υποψηφιος ιδιοκτητης.
3. Δεν γλυτωνει καποιος 1.000 ευρω οταν παιρνει εναν ενηλικο εκτροφικο σκυλο 2 ετων!
Αυτη ειναι η τιμη αγορας του κουταβιου που αναφερεις. Δηλαδη για να το κανεις απο 2μηνων - 2χρονων το κοστος συντηρησης του ειναι 0 ευρω ? Απο που προκυπτει αυτο ?
4. Μαγεια για αλλους μπορει να ειναι να γλυτωσουνε ολα τα παρατραγουδα, την ευθυνη και την κουραση που εχει το μεγαλωμα ενος κουταβιου.
5. Ο εκτροφικος σκυλος δεν ειναι εκτροφικος επειδη εχει πεντιγκρι, αλλα γιατι ειναι πέντιγκρι.
Δηλαδη γνωριζουμε για τους προγονους του τουλαχιστον 3 γεννεες πισω.
6. Τα τυχον μορφολογικα λαθη, αυτο δε σημαινει οτι συνεπαγεται και προβλημα υγειας.
Δηλαδη η Γκουερρα παραδειγμα που της λειπουνε 2 δοντια παει να πει οτι θα βγαλει ας πουμε προβλημα υγειας ?

Ασφαλως και καλα κανει το madoolini και οποιος αλλος ρωταει για το χαρακτηρα και το ταμπεραμεντο των σκυλιων γιατι το σημαντικοτερο ειναι να εγκλιματιστουνε στο νεο περιβαλλον τους, οσο το δυνατον καλυτερα και αρμονικα.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Επειδη εδω μιλαμε για τα συγκεκριμενα σκυλια ομως...
Να κανω σαφες οτι δεν χαριζονται επειδη δεν μπορουν να πωληθουν.
Πιστεψε με, αυτο δεν ειναι δυσκολο για ενα ατομο που ειναι στην αγορα σκυλων απο 11χρονω.
1. Χαριζονται γιατι το πρωτο που μας ενδιαφερει ειναι να πανε σε καλα χερια.

Ασφαλως και καλα κανει το madoolini και οποιος αλλος ρωταει για το χαρακτηρα και το ταμπεραμεντο των σκυλιων γιατι το σημαντικοτερο ειναι να εγκλιματιστουνε στο νεο περιβαλλον τους, οσο το δυνατον καλυτερα και αρμονικα.
Διαβάζοντας κανείς την πρόταση αυτή συμπεραίνει ότι όταν ένας σκύλος (από εκτροφέα) πωλείται δεν είναι το πρώτο που τον ενδιαφέρει να πάει σε καλά χέρια. Αν θέλετε λοιπόν διευκρινίστε το γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί και είμαι σίγουρος ότι κάτι διαφορετικό θέλατε να πείτε. :)

Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα και ειδικά με την τελευταία παράγραφο. Εύχομαι να βρεθούν οι κατάλληλοι ιδιοκτήτες και για τις δύο!
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Διαβάζοντας κανείς την πρόταση αυτή συμπεραίνει ότι όταν ένας σκύλος (από εκτροφέα) πωλείται δεν είναι το πρώτο που τον ενδιαφέρει να πάει σε καλά χέρια. Αν θέλετε λοιπόν διευκρινίστε το γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί και είμαι σίγουρος ότι κάτι διαφορετικό θέλατε να πείτε. :)

Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα και ειδικά με την τελευταία παράγραφο. Εύχομαι να βρεθούν οι κατάλληλοι ιδιοκτήτες και για τις δύο!
Βεβαιως. Εχετε δικιο οτι μπορει να παρεξηγηθει ετσι οπως διατυπωθηκε.
Να ξεκαθαρισω λοιπον οτι δεν θελουμε να μπουνε αυτα τα σκυλια στην διαδικασια της αναπαραγωγης.
Γι αυτο το λογο και θελουμε να στειρωθουνε.
Ποσοι θα αγοραζαν θηλυκο σκυλο στειρωμενο στην Ελλαδα ?
Ποιον να εμπιστευτω που θα πληρωσει ενα ποσο για να παρει τη σκυλα οτι μεθαυριο δε θα την ξεκωλωσει στις γεννες? Ενταξει υπαρχουνε και τα συμβολαια, αλλα εμενα προσωπικα δεν με εξασφαλιζει κατι τετοιο.
Αν ειναι ετσι, τις κραταω και τις ξεκωλωνω κι εγω.
Και συγνωμη για την εκφραση, αλλα δυστυχως αυτο ακριβως συμβαινει τις περισσοτερες φορες. :(
Κατι ακομη και πιστευω να σας καλυψα, επερυσι αλλαξαν 5 σκυλια δικης μας εκτροφης χερια, χωρις την παραμικρη ενημερωση, το ενα απο αυτα μαλιστα ειχε τραγικη καταληξη κι εγινε πρωτο θεμα στους διαδικτυακους ιστοτοπους.
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
εεε ρε και να μπορουσα να το επαιρνα εγω... πφφφ αλλα ξερω οτι μαλλον δεν ειμαι ετοιμος γι αυτο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Κατι ακομη και πιστευω να σας καλυψα, επερυσι αλλαξαν 5 σκυλια δικης μας εκτροφης χερια, χωρις την παραμικρη ενημερωση, το ενα απο αυτα μαλιστα ειχε τραγικη καταληξη κι εγινε πρωτο θεμα στους διαδικτυακους ιστοτοπους.
Αν και το έχουμε επεκτείνει πολύ το αρχικό θέμα, αυτή η στατιστική, αν ήμουν εγώ ο εκτροφέας τους, θα μου δημιουργούσε έντονο προβληματισμό. Κυρίως για την κρίση μου, σχετικά με την επιλογή ιδιοκτήτη, ή για την μετέπειτα σχέση μου μαζί του. Γιατί φαντάζομαι ότι από την στιγμή που κάποιος πληρώνει για να αποκτήσει σκύλο, έχει κάθε δικαίωμα, να αποφασίσει τι θα κάνει μ'αυτόν στην συνέχεια, στα πλαίσια εννοείται της ευζωίας του σκύλου. Αλλά η περιβόητη σχέση εκτροφέα/ιδιοκτήτη, δεν θα έπρεπε σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, να λειτουργεί προς την κατεύθυνση της επικοινωνίας και της συνεργασίας; Και κυρίως, όταν μιλάμε και για τραγική κατάληξη του σκύλου!!!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
5. Ο εκτροφικος σκυλος δεν ειναι εκτροφικος επειδη εχει πεντιγκρι, αλλα γιατι ειναι πέντιγκρι.
Δηλαδη γνωριζουμε για τους προγονους του τουλαχιστον 3 γεννεες πισω.
αυτο δηλαδη κανει ενας εκτροφεας?βγαζει μια επωνυμια,γνωριζει μανα πατερα και παππουδες και δινει τα ονοματα τους για να συμπληρωθει το χαρτι?
αυτο πληρωνει ο ιδιοκτητης?
προσωπικα πιστευω οτι πληρωνει σωστη μορφολογια κατα το προτυπο της φυλης,
τον ακριβη χαρακτηρα που οριζει η φυλη
και οσο ειναι δυνατον γερες βασεις στο μεγαλωμα του κουταβιου,μεχρι να φτασει στα χερια του,ωστε να υπαρχει ισορροπημενος χαρακτηρας.(συν καποια πραγματα ακομη)
εαν ηταν διαφορετικα, το ντογκο του γειτονα μου που το ζευγαρωνει με ντογκο,που ειχε γονεις ντογκο,
ειναι εκτροφικο σκυλι,εφοσον ειναι δυνατον να γνωριζουμε προγονους μεχρι 3 γεννιες πισω και θεωρειται εξτρα πριμα κωλοφαρδος αυτος που θα αγορασει κουταβι 300 ευρω.
δηλαδη εαν του λειπουν δυο δοντια,η εχει μια τουφιτσα μαυρη στην ακρη της ουρας,ειναι λιγο πιο κοντο η βλεπει γουρουνακι και κλανει μεντες,σημαινει κατι ιδιαιτερο?
σε καλα χερια θα παει κι αυτο,απλα θα δοθει φθηνοτερα.
τελικα ομως δεν καταλαβα,ειναι ευκολο η οχι να πληρωσει καποιος για στειρωμενο σκυλι?
διοτι λετε οτι πρεπει να σας πιστεψω,ειναι πανευκολο εαν θελετε να το κανετε.
μετα ομως αναρωτιεστε για το ποσοι θα το αγοραζαν.
επισης εχω αλλη μια απορια...η γκουερα,δεν εχει κανει ποτε της γεννα?
γιατι αραγε αποκλειονται απο την εκτροφη σκυλοι που τους λειπουν δυο δοντια?
(διοτι θεωρω πως ο γονιδιακος θησαυρος δεν μπορει να πεταχτει ολος ,επειδη λειπουν δυο δοντια,ενημερωστε με λοιπον ωστε να καταλαβω)
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Αν και το έχουμε επεκτείνει πολύ το αρχικό θέμα, αυτή η στατιστική, αν ήμουν εγώ ο εκτροφέας τους, θα μου δημιουργούσε έντονο προβληματισμό. Κυρίως για την κρίση μου, σχετικά με την επιλογή ιδιοκτήτη, ή για την μετέπειτα σχέση μου μαζί του. Γιατί φαντάζομαι ότι από την στιγμή που κάποιος πληρώνει για να αποκτήσει σκύλο, έχει κάθε δικαίωμα, να αποφασίσει τι θα κάνει μ'αυτόν στην συνέχεια, στα πλαίσια εννοείται της ευζωίας του σκύλου. Αλλά η περιβόητη σχέση εκτροφέα/ιδιοκτήτη, δεν θα έπρεπε σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, να λειτουργεί προς την κατεύθυνση της επικοινωνίας και της συνεργασίας; Και κυρίως, όταν μιλάμε και για τραγική κατάληξη του σκύλου!!!
Δεν υπαρχει "στατιστικη" σ'αυτο που ανεφερα.
Συνεβη ομως περυσι πρωτη φορα απο διαφορετικους κατοχους.
Ο εκτροφεας οφειλει να επικοινωνει με τους ιδιοκτητες και αυτο κανει.
Και οι ιδιοκτητες ομως οφειλουνε να επικοινωνουνε και να ενημερωνουνε, ιδιως αν προκειται να γινει αλλαγη ιδιοκτησιας ετσι δεν ειναι ?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω Μαρια θα ηθελα να ξερω τον λογο που αλλαξαν αυτα τα σκυλια χερια.
Ειναι λογω οικονομικης κρισης και αδυναμιας συντηρησης των σκυλων ή λογω κερδους πουληθηκαν για εκθεσεις ή αναπαραγωγη ή τα βαρεθηκαν ή οτιδηποτε.

Ο εκτροφεας δεν ειναι ψυχολογος για να αξιολογει παντα τελεια μια κατασταση. Βεβαια 5 "αποτυχιες" ειναι μεγαλο νουμερο.

Πολυ φοβαμαι οτι μια αρχικα πολλα υποσχομενη σχεση εκτροφεα/ιδιοκτητη μπορει να χαλασει σε μια στιγμη λογω συγκρουομενων συμφεροντων.

Βεβαια εγω απλά υποθετω γιατι ως γνωστον δεν εχω ασχοληθει ποτέ με εκτροφικους σκυλους και εκτροφεις.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
αυτο δηλαδη κανει ενας εκτροφεας?βγαζει μια επωνυμια,γνωριζει μανα πατερα και παππουδες και δινει τα ονοματα τους για να συμπληρωθει το χαρτι?
αυτο πληρωνει ο ιδιοκτητης?
προσωπικα πιστευω οτι πληρωνει σωστη μορφολογια κατα το προτυπο της φυλης,
τον ακριβη χαρακτηρα που οριζει η φυλη
και οσο ειναι δυνατον γερες βασεις στο μεγαλωμα του κουταβιου,μεχρι να φτασει στα χερια του,ωστε να υπαρχει ισορροπημενος χαρακτηρας.(συν καποια πραγματα ακομη)
εαν ηταν διαφορετικα, το ντογκο του γειτονα μου που το ζευγαρωνει με ντογκο,που ειχε γονεις ντογκο,
ειναι εκτροφικο σκυλι,εφοσον ειναι δυνατον να γνωριζουμε προγονους μεχρι 3 γεννιες πισω και θεωρειται εξτρα πριμα κωλοφαρδος αυτος που θα αγορασει κουταβι 300 ευρω.
δηλαδη εαν του λειπουν δυο δοντια,η εχει μια τουφιτσα μαυρη στην ακρη της ουρας,ειναι λιγο πιο κοντο η βλεπει γουρουνακι και κλανει μεντες,σημαινει κατι ιδιαιτερο?
σε καλα χερια θα παει κι αυτο,απλα θα δοθει φθηνοτερα.
τελικα ομως δεν καταλαβα,ειναι ευκολο η οχι να πληρωσει καποιος για στειρωμενο σκυλι?
διοτι λετε οτι πρεπει να σας πιστεψω,ειναι πανευκολο εαν θελετε να το κανετε.
μετα ομως αναρωτιεστε για το ποσοι θα το αγοραζαν.
επισης εχω αλλη μια απορια...η γκουερα,δεν εχει κανει ποτε της γεννα?
γιατι αραγε αποκλειονται απο την εκτροφη σκυλοι που τους λειπουν δυο δοντια?
(διοτι θεωρω πως ο γονιδιακος θησαυρος δεν μπορει να πεταχτει ολος ,επειδη λειπουν δυο δοντια,ενημερωστε με λοιπον ωστε να καταλαβω)
Αν δεν κανω λαθος τα ντογκο του γειτονα σου ειναι "ημιαιμα", αλλωστε αν δεν ηταν θα τα ειχαμε δει στις εκθεσεις, οπου θα συναγωνιζονταν με τα δικα μου δειγματα η των αλλων Ελληνων εκτροφεων.
Αλλωστε αν ητανε τοσο καλα, θα ειχες παρει κι εσυ απο εκει ενα κουταβι, που γαμει και δερνει σε εκθεσεις και αγιογουρουνα.
Δεν ανεφερα πουθενα οτι οι σκυλες δεν πωλουνται επειδη ειναι στειρωμενες (δεν ειναι).
Ουτε αναρωτηθηκα προσωπικα. Εθεσα το ερωτημα σε οσους ισως αναρωτηθουνε, γιατι τα χαριζω και δεν τα πουλαω.
Τα μορφολογικα λαθη των σκυλιων, δεν ειναι κατι που αφορα τη συζητηση και το ποστ, εφερα ως παραδειγμα την ελλειψη δυο δοντιων σε σχεση με το επιχειρημα σου (*λαθος μορφολογικο = προβλημα) υγειας. Εξαλλου δεν ειναι τα μονα λαθη μοφολογιας που εχουνε.
Γονιδιακο θησαυρο-σκυλο ακομα δεν εχω γνωρισει στη ζωη μου.
Ενα σκυλι που του λειπουνε δυο δοντια θα μπορουσε να μη χρησιμοποιηθει στην αναπαραγωγη γιατι υπαρχουνε και κανα εκατομυριο αλλα, που εχουνε πληρη οδοντοστοιχια και ειναι καλυτερα στο συνολο. Καμια απο τις δυο σκυλες δεν εχει κανει γεννα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δεν βλεπω να υπαρχει συννενοηση τελικα..οπως και να χει,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εγώ θα έδινα χαλαρά λεφτά για να πάρω στειρωμένο έναν τέτοιο σκύλο. Οι περισσότεροι δε θα το έκαναν.. Πρέπει να έχεις εμβαθύνει αρκετά στο θέμα για να προβείς σε μια τέτοια απόφαση.

Κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι που παίρνουν από εκτροφέα, δε σκέφτονται ως πρώτη σκέψη να στειρώσουν το σκύλο τους.

Κάτι off topic.
Όταν έψαχνα για bull terrier, είχα καταλήξει σε ένα γνωστό βουλγαρικό εκτροφείο. Μίλησα ταυτόχρονα με 3 Έλληνες ιδιοκτήτες που είχαν αγοράσει σκύλο απ' αυτούς. Ο ένας όμως μου έκανε την καρδιά περιβόλι και ταυτόχρονα νευρίασα. Μου είπε ότι σκοπεύει να φτιάξει κενελάκια στην αυλή του και να ξεκινήσει εκτροφείο.
Όταν τον ρώτησα για νεφρά, καρδιά, γόνατα, δερματικά, αυτιά, όραση, κτλ, κτλ..η απάντηση ήταν "Μ' αρέσουν πολύ τα bull terrier, είναι τούμπανα". Κοινώς μαύρα μεσάνυχτα από εκτροφή, αλλά σου λέει έχω σκυλί με Pedigree, τι άλλο θέλω να βγάλω ευρουλάκια..;

Το έχω ξαναπεί ότι οι εκτροφείς θα έπρεπε να δίνουν τα σκυλιά με συμβόλαιο στείρωσης, εκτός αν πρόκεται για ένα τρομερό δείγμα σκύλας ή επιβήτορα που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στο αναπαραγωγικό πρόγραμμα.. Αν και ένα τέτοιο δείγμα, μάλλον θα το κρατούσαν οι ίδιοι.
 




jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Ο εκτροφεας θα μου πει τα παντα.
πως θα ανασανει...πως θα φαει ...πως θα κοιμηθει...πως και σε ποιες εκθεσεις θα παει...
πως θα κλασει ... πως θα χεσει...πως θα εκπαιδευτει....μπλα μπλα μπλα μπλα
και τωρα ο εκτροφεας θα μου πει εαν θα στειρωσω τον σκυλο μου η οχι?
εγω λεω το αλλο.
Να του δινω εγω λεφτα και να κραταει αυτος τον σκυλο οπως θελει..και θα πηγαινω που και που να τον βλεπω.
Ρε madoolini ο εκτροφεας κανει μια δουλεια (που δεν την κανει για την ψυχη της μανας του,περνει λεφτα) και ξερει 10000 πραματα περισσοτερο απο εμενα.ως εκει οκ?
θα τον βαλω κεχαγια στο τι θα κανω και τι οχι? (μιλαω για λογικα πραματα εντος της γενικότερης κυνοφιλιας).
Στην περιπτωση των κυριων του θεματος φυσικα και ο mortezes εχει λογο να απαιτησει καποια πραματα οπως η στειρωση γιατι 1ον τις χαριζει και 2ον σαν εκτροφεας ξερεις 1000 λογους που τις εβγαλε απο το εκτροφικο πρόγραμμα και δεν πρεπει να ζευγαρωσουν αλλα κατα τα αλλα ειναι υγειεστατα σκυλια.
Δηλαδη εαν παω να αγορασω dogo απο τον mortezes θα πρεπει να μου πει να το στειρωσω?
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Η με όρο οτι δεν μπορει να το ζευγαρωσει χωρίς την έγκριση του εκτροφέα.
κατι που δεν καταλαβαινω σε αυτο που το εχω ξανα ακουσει.
περνω ενα θυληκο westie απο εσενα αλεξια..
γαμω τα δειγματα,,εκθεσεις ....μπλα μπλα μπλα..
και θελω να το ζευγαρωσω με ενα αρσενικο αντιστιχου επιπεδου αλλου εκτροφειου ομως που ας πουμε εσεις δεν τους ξερεις καν.
τι ενστασεις μπορει να εχεις?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Εγώ θα έδινα χαλαρά λεφτά για να πάρω στειρωμένο έναν τέτοιο σκύλο. Οι περισσότεροι δε θα το έκαναν.. Πρέπει να έχεις εμβαθύνει αρκετά στο θέμα για να προβείς σε μια τέτοια απόφαση.

Κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι που παίρνουν από εκτροφέα, δε σκέφτονται ως πρώτη σκέψη να στειρώσουν το σκύλο τους.

.
αναλυσε μας λοιπον εαν θελεις,μιας και εχεις "εμβαθυνει στο θεμα",για ποιο λογο η πρωτη σου σκεψη θα ηταν να στειρωσεις τον σκυλο που θα επαιρνες.
μιας και μιλαμε εδω για αναπαραγωγες,θεωρεις τον εαυτο σου αβουλο πλασμα,
που καποιος πρεπει να σε υποχρεωσει σε στειρωση,με ορους και συμβολαια και επεμβασεις για να μην κανεις κατι οταν δεν υπαρχει λογος να γινει?

αλεξια,φυσικα και μπορεις να ζητησεις οτι θελεις απο την στιγμη που πουλας κατι και να θετεις ορους για να το πουλησεις και οποιος θελει τους δεχεται ,τωρα το ποιοι θα μεινουν με καμια 100αρια κουταβια το χρονο στα ..εκτροφεια τους,ειναι αλλη ιστορια.
μπορεις να μου πεις λοιπον,για ποιο λογο γινονται σπανια τετοιου ειδους "λογαριασμοι" απο τους εκτροφεις?
εγω δυστυχως η ευτυχως,δεν εχω εμβαθυνει στο θεμα ωστε να σκεφτομαι πρωτα απ ολα την στειρωση του σκυλου μου και φυσικα οχι γιατι εχω στο μυαλο μου την αναπαραγωγη,αλλα γιατι γουσταρω τον σκυλο με τα ολα του,τα οποια και χανει στειρωνοντας τον κι αυτο πιστευω οτι το γνωριζουν οσοι δεν εχουν εμβαθυνει στο θεμα,οτι κι αν λεμε τωρα εδω.:rolleyes:
και για να μιλησω και λιγο στην γλωσσα του μορτεζες,δεν θα στησουμε και κωλο επειδη μας πουλατε σκυλο εκτροφης,εξαλλου πρωτα πρεπει να δειτε τι θα κανετε με τα εκτος προτυπου-κλπ,κλπ- που βγαζετε εσεις και μετα βλεπουμε τι θα κανουμε με τα εκτος προτυπου που φοβαστε μην βγαλουμε εμεις...
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν θα επαιρνα ποτε σκυλο απο εκτροφεα που θα με υποχρεωνε να τον στειρωσω. Σιγα μη μου εβαζε και όρο να του κανω αλλαγη φυλου! Ο σκυλος οταν στειρωνεται αλλοιωνεται το ταμπεραμεντο του και ισως επηρεαζεται και ο χαρακτηρας του ακομα και ο μεταβολισμος του. Στο τελος δεν παιρνω εκτροφικο ή δεν παιρνω φυλη αν ειναι ετσι. Δεν αγορασεις καθαροαιμο μονο για το "περίγραμμα"...

Και αν καποιοι δεν καταλαβαν, δεν θελω τον σκυλο μου αστειρωτο γιατι θελω να τον ζευγαρωσω αλλα γιατι τον θελω αυτουσιο οπως τον γεννησε η μανα του.

Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ο σκυλος οταν στειρωνεται αλλοιωνεται το ταμπεραμεντο του και ισως επηρεαζεται και ο χαρακτηρας του ακομα και ο μεταβολισμος του.
Έχω να το αντικρούσω με 2 δείγματα μέσα στο σπίτι μου. Όχι μόνο δεν αλλοιώθηκαν καθόλου, ούετ ως προς τη ζωντάνια αλλά ούτε και σωματικά, αλλά στη μία έφτιαξαν και τα κέφια της και έγινε πιο ζωηρή μιας και εκλείπουν πλέον τα ψυχολογικά της που είχε κατά την περίοδο της ψευδοκύησης.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Έχω να το αντικρούσω με 2 δείγματα μέσα στο σπίτι μου. Όχι μόνο δεν αλλοιώθηκαν καθόλου, ούετ ως προς τη ζωντάνια αλλά ούτε και σωματικά, αλλά στη μία έφτιαξαν και τα κέφια της και έγινε πιο ζωηρή μιας και εκλείπουν πλέον τα ψυχολογικά της που είχε κατά την περίοδο της ψευδοκύησης.
Αν στην πορεια υπαρχουν προβληματα υγειας και δυσλειτουργιες τυπου ψευδοκυησεων, πυομητρας κλπ, τιθεται απο ιατρικης πλευρας το θεμα της στειρωσης και ειναι επιβεβλημενη. Αν και εγω ειχα κατα νου αρσενικο οταν εγραφα τα παραπανω! :p

Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Αν υπαρχουν δυσλειτουργιες τυπου ψευδοκυησεων, πυομητρας κλπ, τιθεται απο ιατρικης πλευρας το θεμα της στειρωσης και ειναι επιβεβλημενη. Αν και εγω ειχα κατα νου αρσενικο οταν εγραφα τα παραπανω! :p

Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
Άσχετα από τους λόγους που στειρώνει κανείς, αναφέρθηκα στο περί αλλοίωσης χαρακτήρα και μεταβολισμού ως αποτελέσματα της στείρωσης. Εάν ισχύει ότι όντως αλλοιώνονται, τότε οι δικές μου είναι εξαιρέσεις (δύο στα δύο?).

Είμαστε off αλλά εν πάση περιπτώσει.

Θεωρώ ότι από τη στιγμή που χαρίζει εκτροφικά σκυλιά ο Mortezes έχει κάθε δικαίωμα να απαιτήσει στείρωση. Ακόμη ένας λόγος παραπάνω για τη συγκεκριμένη φυλή που και θέλει ιδιαίτερη προσοχή στην εκτροφή της (για λόγους μορφολογίας αλλά και χαρακτήρα) και έχει γίνει μοδάτη με ό,τι αυτό συνεπάγεται στο κοινό που προσελκύει. Πολλοί θα θεωρήσουν τα σκυλιά αυτά πηγή χρυσού με την αναπαραγωγή τους.

Να υποπτευθώ κιόλας ότι έχει πάρει λάβει τηλέφωνα από ενδιαφερόμενους (ποιος δεν θα ήθελε δωρεάν ντόγκο;) και τους έχει "κόψει" - υποψία... δεν ξέρω.

Σχετικά τώρα με το "συμβόλαιο στείρωσης" σε κουτάβι που παίρνεις από εκτροφέα, κάτι τέτοιο είναι έτσι κι αλλιώς πρακτικά αδύνατο. Διότι πρόκειται για κουτάβι που δεν ξέρεις πως θα εξελιχτεί. Οπότε δεν μπορείς και να προεξοφλήσεις την αναγκαιότητα στείρωσης.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Τελευταίο Off από μένα. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλά αδέσποτα είναι "ρατσάτα". Από κάποιους που παίρνουν είτε εκτροφικό είτε από ΒΥΒ και μετά δεν ξέρουν τι να τα κάνουν.

Κι επειδή δεν το διατύπωσα σωστά, δε μιλάω για υποχρεωτική στείρωση, μιλάω για απαγόρευση αναπαραγωγής αν δεν χρειάζεται να γίνει.

galazio, επειδή είμαστε off, δεν θα κάνω ανάλυση του σκεπτικού μου εδώ. Και τα εισαγωγικά προς τι; Επειδή έχω σκεφτεί κάποια πράγματα διαφορετικά από σένα;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα